Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Trotinete off-road

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am un kaabo wolf warrior, aproape 3000 km cu ea deja pe sosea, padure, macadam, etc. Face fata la ce vrei tu, doar sa nu vrei sa o bagi in noroi sau balti.

https://kaabo.ro/pro...rrior-60v-35ah/

#20
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Deci e clar ca ar merge ....la ce vreau sa o folosesc .
Pretul insa mi se pare extraordinar de exagerat ... in RO...
In China însă

https://m.made-in-ch...-914038945.html
e super preț

 BaXXon, on 04 iulie 2021 - 19:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lV_5eJ16Ab0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai bine una pe benzina pt autonomie .
Sincer ma gandesc serios si la aspectul poluarii sonore in padure...
Nu zic ca nu-i ok,dar daca tot e trotineta si as merge cu ea pe cararea pe care urc in general prin linistea padurii ,atunci macar sa fie silentioasa

Edited by softaipan, 05 July 2021 - 06:22.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 andreic, on 04 iulie 2021 - 19:23, said:

Offroad nu inseamna doar enduro.

Offroad inseaman sa iesi de pe drum, oricare ar fi ala.

#22
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007

 softaipan, on 05 iulie 2021 - 06:28, said:

Deci e clar ca ar merge ....la ce vreau sa o folosesc .
Pretul insa mi se pare extraordinar de exagerat ... in RO...
In China însă

https://m.made-in-ch...-914038945.html
e super preț

Da, in Ro sunt mai mari preturile. La super-pretul ala din link mai pune si transportul, si TVA-ul in vama, de care nu mai scapi de la 1 iulie.

#23
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

 softaipan, on 04 iulie 2021 - 17:03, said:

Deci astea ar fi oarecum ok...nu la nivelul celei prezentate,dar nici prea slabe.
https://trotty.ro/pr...eta-s13-neagra/
https://trotty.ro/pr...ica-des10-alba/
Niste mizerii fake.
Ca tot site-ul de altfel.

LE: o trotineta care duce si off-road e peste 1000 euro. Si in china, nu doar la noi: https://macury.aliex....74be291bmZh6jG
Cine pune botul la preturile de pe alibaba e cel putin naiv.

E plina piata de fake-uri si nu sunt f multe firme de trotinete care si-au demonstrat calitatea in timp (Kugoo, Zero, Wolf Warrior, Quickvolt, Honghao, etc.)
90% din ce se prezinta pe piata ca off-road NU are nicio treaba cu off-roadul, sau doar pt mers ocazional.

Sa iti iei trotineta pt 2km de mers pe deal, inseamna sa-ti bati joc de banii tai.
Uita-te la o bicicleta.

Edited by JAWS, 05 July 2021 - 13:13.


#24
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
sotia merge zilnic, eu la fel merg zilnic eu cred ca am cam 7000 de km facuti....
sotia desi a inceput sa mearga un pic mai tarziu ca mine are cred ca undeva pe la 8000 lejer de km (are drumuri mai lungi si mai dese ca mine)
in prezent detin, trei astfel de monocicluri si am vandut bicicletele, si mai am o trotineta electrica care si ea este la vanzare.

asta cred ca spune destul de mult cam ce performante au aceste dracii....
cazaturi, da am avut insa toate acestea au fost din eroarea personala de utilizare si de neatenție suficienta la drum.
sunt periculoase ? DAAAAA !!!!
sunt pentru amețiți cu capul in nori si/sau copii ? ..... NU CATEGORIC.... si foarte foarte apasat. PUNCT Posted Image
sunt sucumpe ? .... in draci !! nu sunt pentru orice buzunar. Clar asta insa dupa ce descoperi aventajele atunci realizezi ca defapt nu vrei doar un singur astfel de vehicul ci vrei sa iti cumperi mai multe Posted Image))
pericol sa devii dependent ? ...... DA Posted Image
Range: imenssss direct proportional cu tipul vehiculului si greutatea rider-ului !!!!

eu am 84kg / si fac 140km cu un Gotway MSS cu baterie de 2250wh (101.4 V)
sotia are un KS18XL cu care face 100km lejer la un charge la alt charge.


softaipan vezi panta asta de aici ?
https://goo.gl/maps/qieJbULXbwi8pvZy6
https://goo.gl/maps/FENfy38YHPp9mDNW7

o pot urca cu monociclul electric al meu sau al sotiei fara nici o problema....
cred ca asta spune cam tot ce putere au aceste vehicule si ce sunt capabile si cam de ce am vandut si inca vand orice al vehicul care il am.
mult succes

Edited by Mihai_3, 05 July 2021 - 13:35.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,599
  • Înscris: 07.02.2003

 pisoiu2, on 04 iulie 2021 - 20:16, said:

Eu am un kaabo wolf warrior, aproape 3000 km cu ea deja pe sosea, padure, macadam, etc. Face fata la ce vrei tu, doar sa nu vrei sa o bagi in noroi sau balti.

https://kaabo.ro/pro...rrior-60v-35ah/
Da... asta da trotineta chiar daca nu pare asa puternica compenseaza prin autonomie, roti de offroad si ceva ce mi-a atras atentia, Frane: Fata / spate hidraulica + ABS Posted Image
Totusi nu inteleg asta "Motor: Brushless Motor, 1200w x 2, Putere maxima: 5400w" Cum naiba 5KW cand ai 2x1.2KW...

 razor01, on 05 iulie 2021 - 06:30, said:

Offroad inseaman sa iesi de pe drum, oricare ar fi ala.
Literalmente da, practic depinde de vehicul si cat duce.

Edited by andreic, 05 July 2021 - 15:17.


#26
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
E suficient de puternica. Am ~120kg cu echipament, urca si pante de 30-40 grade in padure. Urca si dealurile din Cluj cu 50km/h fluierand. Prinde in teorie 80-90km/h dar nu am avut niciodata tupeul sa-i dau peste 60, si asta in conditii de drum drept si perfect neted. Mi-s prea dragi oasele intregi. Frana hidraulica e ok, abs-ul e o mizerie, nu are nici o treaba cu abs-ul clasic de masini care e implementat cu pompa hidraulica. ABS-ul de la trotineta asta practic implementeaza o frana electrodinamica in pulsatii, permanenta, nu doar cand derapeaza roata, ci de fiecare data cand franezi. La mine e dezactivat si nu stiu nici un posesor de model dinasta care sa o tina activa. Aia cu puterea e discutabila, dar neputand sa fac masuratori dinamometrice, pot doar sa banuiesc. 1.2kw/motor or fi puterea nominala care o poti tine timp indelungat. 5400/2=2.7kw or fi puterea de varf, care o poti duce atata timp cat motorul si controllerul nu depasesc o anumita temperatura. Mai departe...stii cum e reclama chinezeasca, nu are intotdeauna treaba cu realitatea.

Edited by pisoiu2, 05 July 2021 - 15:28.


#27
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 JAWS, on 05 iulie 2021 - 13:01, said:


Sa iti iei trotineta pt 2km de mers pe deal, inseamna sa-ti bati joc de banii tai.
Uita-te la o bicicleta.
Acei 2 km de urcat sunt esentiali si obligatorii pt mine.Mai adun 2 de acasa pana unde incep cei 2 de off...
Vara ii fac aproape zilnic...am o ferma la care tre sa ajung si nu am alta varianta.. decat pe jos,calare,dar mi-e greu sa tin caii la o locatie intermediara intre casă si fermă...si e destul de greoi...ca nu am cine sa mi tiba pregatiti ...eu doar sa vin sa-i incalec...sa cobor sa-i las si gata...si varianta cu ATV,dar care a cazut anul acesta...sau o trotineta de care vorbim....
Crede-ma...e fff greu sa urci 2 km in aproape fiecare zi...sa ajungi la ferma sa te ocupi de utilaje,motocositori cu care mai parcurgi vreo 15 20 km pe zi...balotat,incarcare,descarcare si stivuire...baloti...si multe altele,dupa care hai la vale ca e seara...
Si a doua zi iar...


Mihai_3  ,  panta aia are vreo 30 de grade,dupa verticala arborilor ?...
Daca o urci cu trotineta ta...atunci m-ai convins...

Edited by softaipan, 05 July 2021 - 20:34.


#28
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
panta aia o pot urca foarte puține vehicule .....
defapt chiar si statul in picioare pe ea este greu.

Daca este ud pe jos, sau prinzi pământ sau pietriș desprins nu ai cum sa urci asa ceva !!!
(poate cu un ATV sa faci zilnic asa ceva ....DA....)

Edited by Mihai_3, 06 July 2021 - 09:31.


#29
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai trebuie sa si coboare.

O bicicleta MTB electrica cu motor mid-drive ca sa poti folosi vitezele si la motor nu doar la pedale cred ca e singura care ar face fata cum trebuie ca fix pt ce vrei tu a fost facuta.

Sau un motocross daca gasesti intelegere de la autoritati pt portiunea de drum public. Ca banuiesc ca nu ai permis cat A.
Le gasesti destul de ieftine pe cele neinmatriculate (si de obicei fara acte din pacate).

Edited by underb, 06 July 2021 - 09:47.


#30
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

 andreic, on 05 iulie 2021 - 15:14, said:


Totusi nu inteleg asta "Motor: Brushless Motor, 1200w x 2, Putere maxima: 5400w" Cum naiba 5KW cand ai 2x1.2KW...

Se cheama Peak

Quote

When discussing motor power, there is a difference between what is called peak power vs. sustained power. Peak power refers to the maximum amount of power the motor can consume for a short period of time. It is also not the most useful measure for comparing electric scooters because how it is measured also doesn’t seem to be universal. Additionally, peak power is often 2 to 5X greater than continuous power. Some manufacturers quote the peak power of their electric scooter as a way to boost their stats.
Sustained or continuous power is the maximum amount of power the motor can consume indefinitely. Continuous power is what we (and most others) are referring to when we quote specs for motor power or motor watts. This is the most useful measure for comparing motor performance among electric scooters.


#31
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
BUTALCO BRINCO
e ceea ce cauti .

Sau mai SCUMP

#32
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Hristos a înviat  !
Reiau discuția chiar daca a trecut f mult timp ...
Am cumparat acum o saptamana un scuter electric...transmisie pe lanț, 1000 W,roti de 10 inch,4 baterii de 12V cu 12 Ah ,merge bine pe asfalt,merge si pe drum denivelat ,urca rampe,dar cu oarecare demaraj si se simte perderea de putere si viteza spre finalul rampei...Evident modelul este destul de vechi...
Ce modificari ,credeți ca as putea face pt a crește performantele ei...

Attached Files



#33
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Motor tip SY1020,48 V,1000W,20.8A si baterii 4 buc ,ca cea din atasament

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate