Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Trotinete off-road

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Sunte-ți careva posesor sau utilizator de trotineta electrica off-road ?
Sincer,nu am mers niciodata cu o trotineta...de nici un fel...dar azi ma uitam la unul cum mergea pe un astfel de dispozitiv (eu fiind in masina intr-o parcare ) si ma gandeam daca ar fi posibila utilizarea unei trotinete pt a circula 2 km pe o carare de picior,pe un deal,care are si niște rampe...
Am cautat pe google si am vazut ca exista chiar "trotineta electrica off road "
Ma gandesc ca daca pot duce o sarcina de 110 kg ,pe distante de 35-40 km...si poate urca o rampa de 15 grade...ar putea fi folosita la 55 -80 kg pe carare cu o inclnatie de 8-10 grade...
In fond unde nu poate urca panta ,merg pe langa...
Am vazut ,de asemenea ca este un model cu motor de 2000 W pe roata spate ,dar si un model cu motor dual ,cu cate 1200 W pe fiecare roata...de o tractiune "integrala"...2x2

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Trotineta este ceva ce a vrut sa fie bicicleta, dar nu a putut.
Pentru off road si daca nu vrei sa-ti lasi dintii pe coarne, ia-ti o bicicleta. O sa arati si mai putin caraghios pe bicicleta.

#3
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
E mai fița cu un hoverboard zic eu ;)


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postionut_blue, on 04 iulie 2021 - 12:15, said:

E mai fița cu un hoverboard zic eu Posted Image
Reclama la Colgate :))

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Sunte-m.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema cu offroad-ul este ca ai nevoie de stabilitate, nu doar de abilitatea de a urca niste rampe.

Bicicleta, datorita modului in care a fost proiectata, iti permite sa iti pastrezi echilibrul foarte usor, chiar si la viteza foarte mica. Trotineta nu poate sa faca asa ceva, cazi in cap foarte usor cu ea, e buna doar pe teren drept.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cumperi un monociclu electric cum ar fi un KingSong S18 sau Inmotion V11 si cu alea chiar faci offroad
mult peste ce este capabil o trotineta de orice nație ar fi ea in bani similari (sa fie clar !)

cauta pe Youtube ce sunt capabile astea doua si o sa înțelegi la ce ma refer !

Edited by Mihai_3, 04 July 2021 - 13:32.


#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostMihai_3, on 04 iulie 2021 - 13:31, said:

cumperi un monociclu electric cum ar fi un KingSong S18 sau Inmotion V11 si cu alea chiar faci offroad
mult peste ce este capabil o trotineta de orice nație ar fi ea in bani similari (sa fie clar !)

cauta pe Youtube ce sunt capabile astea doua si o sa înțelegi la ce ma refer !
Aii de .... mea...nici nu stiam ca exista asa ceva....
Este greu sa-ti menții echilibrul si pozitia pe asa ceva?  Sau mai bine zis e greu de învățat?
Ești posesor si utilizator de așa ceva?
Ce înclinație maxima pot urca cu asa ceva ?

Edited by softaipan, 04 July 2021 - 13:55.


#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postbritneysbitch, on 04 iulie 2021 - 12:40, said:

Sunte-m.
Si care este experiența de "off road" sau performantele trotinetei respective ?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Stai cuminte cu hoverboardurile, sunt pentru cazut. Eu merg cu asa ceva dar in offroad se duce totul ca ai diverente de nivel si gropi. Plus ca abia se misca. Trotinelele offroad exista si rup... atat ca nu prea stie lumea de ele, au roti mari, suspensii serioase, discuri de frana si fata si spate, puteri de 3KW pe motor, adica nu petardele de le vezi in oras de max 800-1000W. Cu aia depasesti loganul la acceleratie, deci ai 6KW putere totala, insa am pierdut linkul ca au fost testate la noi... cum gasesc iti arat.

Uite am gasit, e cu 13 inci la roti. Exista si o varianta speciala cu roti de munte chiar mai mari, asta din demo e cu roti semi slick e pentru drum tare sau asfalt.

https://www.evomag.r...ru-3791856.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gaU3UdvcFw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 04 July 2021 - 15:25.


#11
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Deci astea ar fi oarecum ok...nu la nivelul celei prezentate,dar nici prea slabe.
https://trotty.ro/pr...eta-s13-neagra/
https://trotty.ro/pr...ica-des10-alba/

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mor de ras aici. As vrea sa-l vad pe unul cu trotineta pe off road. Fie ea si de 30 000 Lei (cea ce mi se pare pret de porc) Dar as vrea cu adevarat sa vad ceva curse cu trotineta. Sa-i vad cum se dau in cap pe prostiile astea, cum trec prin namol, cum sar peste bolovani cu trotineta. Ar merita.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreic, on 04 iulie 2021 - 15:04, said:

Uite am gasit, e cu 13 inci la roti.

Ce offroad e ala pe drum de tara? Pe acolo mergi si cu Loganu' foarte usor.

Edited by razor01, 04 July 2021 - 18:50.


#14
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lV_5eJ16Ab0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai bine una pe benzina pt autonomie .

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 17:35, said:

Mor de ras aici. As vrea sa-l vad pe unul cu trotineta pe off road. Fie ea si de 30 000 Lei (cea ce mi se pare pret de porc) Dar as vrea cu adevarat sa vad ceva curse cu trotineta. Sa-i vad cum se dau in cap pe prostiile astea, cum trec prin namol, cum sar peste bolovani cu trotineta. Ar merita.
Bolovani sari nu e problema, vezi pe youtube, noroi nu e cazul.

View Postrazor01, on 04 iulie 2021 - 18:50, said:

Ce offroad e ala pe drum de tara? Pe acolo mergi si cu Loganu' foarte usor.
Ala e un demo cu varianta de oras, nu conteaza ca mergi cu Loganul ideea e non-asfalt. Offroad nu inseamna doar enduro. Practic offroad inseamna si cross si track montan amenajat (trail), pe astea se bazeaza producatorii cand mentioneaza offroad la trotinete... roti mari, suspensii mai lungi si platforma inaltata.

Edited by andreic, 04 July 2021 - 19:30.


#16
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i5yusBSzzqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau o faci tu .

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsoftaipan, on 04 iulie 2021 - 17:03, said:

Deci astea ar fi oarecum ok...nu la nivelul celei prezentate,dar nici prea slabe.
https://trotty.ro/pr...eta-s13-neagra/
https://trotty.ro/pr...ica-des10-alba/
A doua, cea cu roti de 12 inchi,. In offroad in primul rand pe langa suspensii trebuie si roti mai mari, pneumatice si cu profile agresive. Puterea e suficienta, cei 2x1KW pentru cineva de 70-80KG. Pentru cineva mai greu ca mine trebuie 2-3KW pe motor in rampe mai serioase :P

Edited by andreic, 04 July 2021 - 19:32.


#18
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
La mine e vorba de o carare de picior , care are 2 km lungime de la locul unde las masina si până la casa de la ferma.Are o portiune initiala cu o inclinatie mare,dar pe care, cararea este in serpentina si de-a lungul curbei de nivel..dupa care urmeaza tot de-a lungul curbei de nivel o carare prin padure...deci nu o fi un off road adevarat...dar am si un alt traseu pe care nu pot merge decat cu tractorul Yanmar 4x4...
Am fost la un pas sa-mi iau un ATV ,dar din pacate m-a sarit randul...
Asa ca am ajuns sa va intreb daca m-ar ajuta o trotineta sa parcurg traseul asta pe care il parcurg doar pe jos,perpedes....
La 80 kg ale mele daca merge...mai iau una pt soția...ca la 52 kg merge sigur...
Este de ajutor tractiunea pe ambele roti sau este in regula aceeasi tractiune  doar pe roata spate.

Edited by softaipan, 04 July 2021 - 20:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate