Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Expatii care nu isi invata copiii limba romana

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: Expatii care nu isi invata copiii limba romana (46 member(s) have cast votes)

Mai pot fi ei considerati romani?

  1. Da (25 votes [54.35%] - View)

    Percentage of vote: 54.35%

  2. Nu (21 votes [45.65%] - View)

    Percentage of vote: 45.65%

Vote Guests cannot vote

#55
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,980
  • Înscris: 30.07.2006

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 14:23, said:

Fiecare e liber sa faca ce vrea la urma urmei - eu unul voi vorbi romaneste in casa pana in ziua in care o sa mor. Copiii intre ei vorbesc romaneste de asemenea. Mai departe e strict problema lor - eu consider ca mi-am facut datoria in priviinta asta.

Corect, intr-un cuplu in care ambii membri sunt romani, asa se intampla in multe cazuri.
Cand doar unul din parinti e roman, situatia e diferita, primeaza limba tarii de adoptie.

Edited by marius.bunu, 14 December 2022 - 14:32.


#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 marius.bunu, on 14 decembrie 2022 - 14:32, said:

Cand doar unul din parinti e roman, situatia e diferita, primeaza limba tarii de adoptie.
Depinde de situatie.

Am coleg de serviciu pakistanez, sotia e estonianca si traiesc in Suedia de cca 10 ani. Limba lor in familie este engleza. Copiii vorbesc intre ei engleza, nivel nativ in suedeza de asemenea si rup binisor atat ceva dialect pakistanez cat si niste estoniana. O sa le vina foarte usor sa invete hindu si finlandeza de exemplu.

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016

 Mizu, on 14 decembrie 2022 - 11:15, said:

De unde stii, ca parinte, ca nu va mai avea copilul legatura cu Romania?

Da tu d eunde stii ca copii tai nu au legatura cu Fiji sau Angola? Ii inveti limbile alea? Macar bulgareste si ungureste ii inveti?
Eu il invat pe copilul meu romaneste ca e un plus nu un minus, plus ca e aproape de multe alte limbi, si vine fara nici un cost. Toti vrem copiii sa stie mai mult, nu mai putin. Dar legatura cu Romania dincolo de vacante si bunici, cit or trai, garantez ca e simiara cu cea cu Bulgaria.

 ro_explorer, on 14 decembrie 2022 - 13:39, said:

Fi'miu cel mare (17 ani), a cosiderat ca spaniola e prea usoara pentru el  (dupa 2 ani de studiu in scoala) asa ca s-a apucat de japoneza, ca sa simta o provocare. Asta pe langa romana si suedeza pe care le vorbeste nativ, plus engleza fluent pentru ca este o cerinta obligatorie azi.

Poate are vreun talent nativ. Toti vorbitorii de romana pe care ii stiu cosndera franceza si spaniola limbi grele. De aia si chiuleau mai toti la scoala de la franceza.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 December 2022 - 03:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate