Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Expatii care nu isi invata copiii limba romana

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

Poll: Expatii care nu isi invata copiii limba romana (46 member(s) have cast votes)

Mai pot fi ei considerati romani?

  1. Da (25 votes [54.35%] - View)

    Percentage of vote: 54.35%

  2. Nu (21 votes [45.65%] - View)

    Percentage of vote: 45.65%

Vote Guests cannot vote

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Ma uitam la discutia asta cu Benchea Florian Mihai, care la un moment dat zice ca s-a gandit daca sa o invete romana pe fiica lui vreo doua secunde si apoi a renuntat, la minutul 1:14:18
https://youtu.be/CCrxETS5mfo?t=4458

Edited by Mizu, 04 July 2021 - 11:29.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Daca locuiesti in afara tarii si ai copil, prima data il inveti limba tarii in care ai rezidenta. Copilul va merge la gradinita, la scoala. Apoi, daca crezi ca ii va ajuta, il inveti si limba romana. Pe de o parte, as prefera sa invete engleza, rusa, nu stiu acum exact, dar o limba de circulatie internationala. Ceva care sa ii ajute pe viitor, pentru ca limba romana este grea si nu te ajuta la nimic. Multi dintre romanii plecati nu se mai gandesc sa revina in tara. Pe de alta parte, daca te gandesti sa revii in tara sau sa faci vizite dese, ar fi bine ca cel mic sa stie sa se inteleaga cu romanii, pentru a se integra mai usor cu rudele sale.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Păi acasă ce vorbește cu nevasta-sa, nu româna?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
Da, sunt români. Copiii lor... dacă s-au născut acolo, nu prea mai sunt.

Edited by george_alexandru, 04 July 2021 - 11:46.


#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
N-am sa votez, spun doar o parere din experienta proprie.
Ai mei (sora-mea si cumnata-miu) au reusit sa fuga pe vremea... comunistilor iar la scurt timp au inceput sa gandeasca "voi si noi"
Copiii, au fost invatati romana dar... NU!

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostKarhu, on 04 iulie 2021 - 11:39, said:

Păi acasă ce vorbește cu nevasta-sa, nu româna?
Gandeste-te daca mergi in Canada sau in alte tar in care se vorbesc doua limbi. Ce faci?
Cu sotia, vorbeste in romana, cu copiii, in limba tarii de rezidenta. Nu-i izolezi de limba romana, dar le pui in focus cealalta limba.

View Postgeorge_alexandru, on 04 iulie 2021 - 11:46, said:

Da, sunt români. Copiii lor... dacă s-au născut acolo, nu prea mai sunt.
Unii copii au si nationalitatea tarii in care s-au nascut. Sunt cetateni ai acelei tari.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostYOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 11:39, said:

Pe de o parte, as prefera sa invete ........ rusa, nu stiu acum exact, dar o limba de circulatie internationala.
Bwahhhaaahahaa, de cand e măi, Alioșa, rusa limba internațională??? Poți fi mai penibil? Învață-l țigănește, că e mai internațională ca rusa și mai bine văzută.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostYOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 11:49, said:

Unii copii au si nationalitatea tarii in care s-au nascut. Sunt cetateni ai acelei tari.
Sunt tari care iti dau automat cetatenia daca te nasti acolo? Sau o sa fii tot roman, dar nascut in strainatate?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostdaniMMM, on 04 iulie 2021 - 11:50, said:

Bwahhhaaahahaa, de cand e măi, Alioșa, rusa limba internațională??? Poți fi mai penibil? Învață-l țigănește, că e mai internațională ca rusa și mai bine văzută.
Danute, stii melodia aia nu vorbi, fara sa stii, nu hali mereu ce auzi de la altii!.... Am motivele mele si imi pare rau ca nu am invatat-o si eu. Engleza este obligatorie, da rnu suficienta.

View Postnico99900, on 04 iulie 2021 - 11:54, said:

Sunt tari care iti dau automat cetatenia daca te nasti acolo? Sau o sa fii tot roman, dar nascut in strainatate?
Nu mai stiu cum este acum. Am doua rude in Italia. Copilul uneia este sigur catatean italian. Celalalt, nascut acum vreo 5 ani, nu este (parca). Ori s-a schimbat ceva, ori nu stiu.

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,033
  • Înscris: 30.11.2017
Lasa sa nu mai ivete romana, abia nu se mai cearta apoi pe forumuri romanesti.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Chiar asa multi romani traiesc cu familia prin Africa, Asia de SE si America de Sud sa ii numim expati?
Asta e una.

A doua - toti expatii, indiferent de origine, ii invata si limba materna pe copii. De multe ori chiar la 2-3 generatii dupa ce s-au mutat in alta tara.

Cei care nu ii invata sunt doar niste imigranti care traiesc un complex infiorator de inferioritate.
Exista bineinteles si imigranti care nu au astfel de probleme. Foarte multi chiar.
Dar aia nu isi scoteau turistii din hoteluri cand veneau "strainii".

BTW, daca esti expat sau imigrant stabilesc aia unde te duci si vei afla fara sa vrei si fara sa intrebi daca esti expat sau imigrant.

In principiu daca esti mai prost decat subalternii tai - esti expat.
Daca esti mai destept decat seful tau (si eventual nu ai subalterni) - esti imigrant.

Daca castigi mai bine dacat localnicii care fac acelasi lucru - esti expat.
Daca castigi mai putin decat localnicii care fac acelasi lucru - esti imigrant.


Ca raspuns la intrebare - da, mai pot fi considerati romani. Desi nu mai au acces direct la cultura romana (asa cum e ea) sunt crescuti dmpdv in spiritul ei.

Edited by underb, 04 July 2021 - 12:50.


#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 11:49, said:

Gandeste-te
ca omul ala vorbeste din experienta

View Postunderb, on 04 iulie 2021 - 12:36, said:

toti expatii, indiferent de origine, ii invata si limba materna pe copii.
nu tre sa-i invete, prind ei din mers, sotii doar vorbesc limba materna in familie

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMizu, on 04 iulie 2021 - 11:29, said:

Ma uitam la discutia asta cu Benchea Florian Mihai, care la un moment dat zice ca s-a gandit daca sa o invete romana pe fiica lui vreo doua secunde si apoi a renuntat, la minutul 1:14:18

Desigur, depinde despre la ce îi va folosi copilului. Dacă nu trăiește în România, cam orice altă limbă i-ar fi mai utilă decât româna. Să înveți copilul doar așa, de dragul de a învăța, e o prostie, o pierdere de timp. Îl poți învăța latină și ar fi mai câștigat decât cu limba română.

Și vară-mea, stabilită în SUA/Canada de vreo 30 de ani, profesor universitar acolo, nu și-a învățat fata vreo boabă de română.

#14
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
In primavara 1990 doua dintre fiicele regelui Mihai veneau pentru prima oara in Romania.
Niciuna nu era vorbitoare atunci de limba romana.
De ce?
Au trecut anii si am inteles conceptul de "limba dominanta" la un copil mic.
Sunt un pic "nationalist", niciodata nu am crezut ca viitorul meu este in strainatate.Sau nu mi-a placut, nu prea prea am dorit sa-mi fac un "viitor"  ca expat.
Insa la un moment dat o ruda foarte apropiata a prins o oportunitate, un job decent in toate privintele intr-o tara cu "apa calda".
Tot un pic nationalist si a luat decizia sa accepte si sa plece pentru viitorul copiilor, sistemul educational din Romania a avut si are multe deficiente.
2 copii, unul mare, peste 10 ani, limba dominanta cea "materna", romana.
Unul foarte mic nici un an.
Copilul cel mare, la 10 ani stia oarece limba engleza, in 3 ani, vorbitor fluent engleza, franceza si un pic germana.
Mediul "cultural" a contat foarte mult. in primul rand scoala, societatea, ceilalti copii de pe strada.
Copilul cel mic a intrat la varsta de 1 an in sistemul educational din acea tara.
Desi in familie s-a vorbit si se vorbeste numai in limba romana la copilul cel mic la varsta de 4 ani la un test  efectuat in sistemul educational  a rezultat ca "limba dominanta" franceza.
Copilul cel mic a adoptat ca limba franceza ca dominanta , limba cel mai des utilizata in mediul educational si social desi  a avut contact intens cu si cu alte limbi.
Pentru a vorbi limba romana, pe care o intelege perfect dar raspunde si converseaza numai in franceza sunt necesare cursuri intensive de limba romana.
Asa am inteles ca m-am suparat degeaba pe cele 2 fiice alre regelui Mihai.
Dupa abdicare regele Mihai s-a casatorit cu o printesa greaca non-vorbitoare de limba romana.
Nici nu a avut motive sau constrangeri reale sa invete.
In familia regelui Mihai bineinteles ca nu s-a vorbit in mod curent limba romana.
Regele Mihai si familia lui au avut rezidenta in Elvetia si nici o legatura culturala directa cu Romania intre 1948-1990.
Concluziie, nici o sansa ca fiicele regelui Mihai sa fi invatat limba romana fara cursuri intensive.
Insa inainte sa ne "suparam" pe romanii din diaspora sa ne uitam in "gradina noastra'.
Inainte de 1989 singura limba oficiala si bineinteles "obligatorie" era limba romana.
Existau si scoli de limba maghiara si germana dar limba dominanta era teoretic cea romana.
La inceput de ani 80 am aflat ca in Romania maghiarii din Harghita in special nu-ti raspund/vorbesc in limba romana.
Am refuzat sa cred.
Am crezut cand am vazut maghiari in "regat" care isi efectua serviciul militar obligatoriu si care NU stiau nici o boaba cat de mica din limba romana.
In cazul de fata cu limba dominanta fiind cea maghiara explicati este similara cu cea de mai sus, in familie si in societatea mult majoritara maghiara din Harghita cea mai uzitata limba a fost cea maghiara.
ceausescu prin marele lui "patriostism" a pus si el umarul la aceasta situatie, ca exemplu izotionalism intern, migratie interna intersiza la un moment dat - nu ai "buletin de ..." si de ce nu lipsa prin reducerea la extrem a progremului TV care era in limba romana 95% din spatiul de emisie la inceput de ani 80.

Edited by danutzu22, 04 July 2021 - 13:04.


#15
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postdan210, on 04 iulie 2021 - 12:51, said:

nu tre sa-i invete, prind ei din mers, sotii doar vorbesc limba materna in familie

pe mine m-au “torturat” aprox. 1 an cu un Abecedar din timpul de dinainte de ‘90. eram la scoala deja, echivalentul clasei a 3-a in Romania, si lucrurile au decurs fara emotii, apropos de invatat a scrie si citi in Limba Romana. dupa varsta de 12-13 ani m-au “impins usor” spre carti. am inceput cu “Ciresarii”, mi s-a parut foarte complicat, dar dupa ce le-am terminat aveam deja un vocabular sanatos si ma descurcam onorabil cu asezarea virgulelor in text.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
cateva injuraturi in romaneste tot trebuie invatati... e pacat.

#17
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postunderb, on 04 iulie 2021 - 12:36, said:

da, mai pot fi considerati romani.

asta din perspectiva unui Roman din Romania dar, din punctul meu de vedere, este la fel de important, daca nu mai important, cum "se simt" cei in cauza. am plecat din Romania la varsta de 64 zile (nu m-am putut opune...), personal ma simt roman, de sus in jos si de la stanga la dreapta, imi place sa cred ca virgula cunosc toate tarele neamului meu iar cine insista sa-mi demonstreze contrariul, adica ca nu sint roman, ne putem intalni, pentru clarificari.

Edited by freaka-da-disk, 04 July 2021 - 14:07.


#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKarhu, on 04 iulie 2021 - 11:39, said:

Păi acasă ce vorbește cu nevasta-sa, nu româna?

Nevasta lu' ala din interviu e chineza, a stat si el 14 ani in China, asa ca intradevar nu prea are rost sa-si invete fetita romana - engleza si chineza da.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate