Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Alternativa la OLX

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
Cu 0 clienți și fără să fie cunoscuți.
Uită-te cât se chinuie lajumate sau publi24 și nu ajung la nivelul olx.
E mai greu sa apari acum pe piața și sa intre lumea pe site-ul nou.

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Inainte exista doar Okazii. Acum sunt patru site-uri de licitatii. Are balta peste.

#21
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Pai așa apar toate, cu zero clienți și fara sa fie cunoscute, nici o revelație in asta.
Lajumate și Publi24 s-au născut moarte, pur și simplu în condițiile pieței de atunci nu au prins la public, pe astea nu le mai resuscitează nimeni, niciodată.
Trebuie o platformă noua, un nume nou, o reclamă de zile mari et voila! - noul ####

#22
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
trebuie si multi bani la inceput, nu cred sa mai apara alt site... cineva ar trebui sa fie dispus sa piarda MUUULTI bani la inceput.
Si olx mercador a pierdut bani in primii ani, si atunci se "lupta" doar cu okazii care a fost usor de invins.

Acum ai site stabilit ca dominant - olx, ai facebook marketplace,ai si sectiuni de vanzare pe forumuri specializate...
Mai sunt si okazii/ publi/ lajumate dar astea sunt Posted Image

De fapt daca vrei ACUM alternativa la olx, cea mai ok e FB marketplace dpmdv
Nu ai acelasi trafic vs olx, dar nu e moarta precum celelalte.

Edited by sirgoofy, 04 July 2021 - 11:25.


#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuie o patforma in care vanzatorul (si cumparatorul) sa poata primi rating, nu sa-si faca 100 de conturi.
Inainte de olx, okazii era foarte bun.
Vorbesc din perspectiva de cumparator,. Nu am vandut niciodata nimic, dar am cumparat destule de pe saiturile astea.

Edited by maccip, 04 July 2021 - 11:19.


#24
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Sper sa fie intr-o zi Ebay.ro, si sa le dea mumu la toti.

Dar momentan, OLX e de baza, cel putin in ceea ce ma priveste.

Edited by balauru69, 04 July 2021 - 11:26.


#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
ebay e cu bani, si personal nu-mi pare asa wow.

Pana la urma daca esti vanzator profesionist cumperi mai multe anunturi pe olx... sau care e metoda.

Am mai luat de pe olx dar recent preturile sunt prea mari (imo), rivalizeaza cu resigilatele.
Cautat telefon si am ajuns sa iau nou :)

Edited by sirgoofy, 04 July 2021 - 11:33.


#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Ebai e cu paypal. Prea mare bataie de cap.

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
exact, ai probleme de genul: cumparatorul plateste, primeste produsul si apoi se plange la paypal ca nu stiu ce, si-si ia si banii inapoi Posted Image

Edited by sirgoofy, 04 July 2021 - 11:35.


#28
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Mercador si ulteiror OLX au promovat initial ideea ca personale fizice sa vanda sau sa doneze din bunurile materaile care nu ii mai sunt mecesare.
Cost?
Gratis.
Posibil sa unii dintre vanzatori de pe OLX sa fie profesionisti dar ceva nu prea se pupa cu imaginea promovata de Mercador/OLX de-a lungul anilor, un fel de talcioc online  plin cu ABC-uri si multe din articole scoase la vanzare pe principiul "vazut, placut. cumparat" si gata.
In acest caz este absolut normal ca o sesiune de negociere se se rezume la 2 cuvinte, "ultimul pret".
Insa ca vanzator profesionist, ca exemplu casa de amanet, importator de ABC-uri din China in opinia mea nu prea renteaza sa platesti diverse taxe pentru singur produs sau anunt catre OLX.
Piata este invadata de bunuri, diferentele de pret din produse noi si second hand nu este foarte mare sau de nesuportat prin motiv ca exista diverse solutii de finantare prin rate fara dobanda.
Un produs second hand este greu de vandut cu cat pretul este mai mare, garantie zero sau perioade scurte de timp  si daca platesti per anunt sau grupe de anunturi luna de luna si nu ai vandutr produsele s-a dus naibii "afacerea".
Ca persoana fizica ai un produse de nisa, adica cei interesati sunt relativi putini ca numar, daca se cere un pret de 30 lei si timp de 6 luni de zile ai platit pentru promovare 0,5 euro lunar iar nu este nici o afacere, ba din contra.
Multi dintre cei care cauta sa cumpere ceva de pe OLX cauta la randul lor sa faca o "afacere", nu-l intereseaza ca in spatele fiecarui produs exista un cost si atunci orice sesiune de negociere este INUTILA.
Acest "cumparator" a fost atras pe OLX prin promovare agresiva si eliminarea concurentei reale.
"Vanzatorii" au fost atrasi pe platforma cu promovare de gen , "gratis sau zero costuri".
Grupul Naspers , actionar majoritar Emag , OLX si altele deja are o pozitie mult prea dominanta pe piata comertului electronic din Romania si bineinteles ca forteaza la maxim pentru a obtine profituri cat mai mari.
Unele modele - practici Naspers sunt copiate sau inspirate din alte piete dar nu toate se preteaza la piata comertului electronic din Romania.
Alternative la OLX nu prea sunt la acelasi nivel din motiv ca Naspers controleaza piata.
Fara concurenta o piata de comert electronic produse second hand  se transforma intr-un alt marketplace gen Emag cu un pret afisat in pagina web si altul daca insisti ceva mai mult.
Daca OLX va continua politica agresiva de "monetizare" anunturi pentru cei care initial au reprezentat tergetul initial pentru a fi atrasi in platforma, PF vanztaori ocazionali de bunuri second hand mai mult ca singur ca la un moment dat va aparea unul sau mai multi concurenti.
Grupul Naspers a investit mult in Romania, poate prea mult si bineinteles asteptarile , adica estimarile pentru profit au fost prea mari.
Se incearca sa se profite de pozitia dominanta din piata comertului electronic dar multe investiiti sunt gresite din start atunci cand un studiu de piata est prost facut, investitia nu este atat de profitala cu estimarea initiala, deseori este pe pierdere si se decide la nivel de grup sa cresti costurile pentru clienti pe toate nise-canele de afaceri generatoare de venit.
Orice client are propria suportablitate atunci cand confrunta cu o crestere de pret la un produs sau serviciu.
Piata de bunuri second hand se aseamana cel mai mult cu o "bursa de valori".
O actiune la o firma listata pe bursa valoreaza atat cat este dispus un cumparator sa dea pe ea.
Pretul variaza unei actiuni este variabil, cu sau fara marje maxime zilnice, pentru a cumpara actiuni poti contacta direct alt detinator de actiuni pentru o tranzactie directa si nu in ultimul rand ca la un banal produs second gand NU EXISTA GARANTIA ca ai facut o investitie buna,

Edited by danutzu22, 04 July 2021 - 11:42.


#29
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
danutzu, se poate face o analogie cu youtube, care avem o varsta stim youtube dinainte de 2010, cand erau clipuri facute de oameni pe bune, nu cu sponsorizari si sa vanda merchandise si toate reclamele de acum.
Canalele mari sunt promovate tot mai sus, la multe mici se da in cap.

Edited by sirgoofy, 04 July 2021 - 11:59.


#30
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
Anul trecut a fost super ok ptr vanzari ocazionale pe olx,din cauza de pandemie plus stare urgemta plus lipsa marfa pe stoc im magazine sau la firmele chinezesti.
Anul asta sunt concedii, excursii,etc plus ca lumea nu mai arunca banii asa usor.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
okazii a fost fain, chiar si dupa ce a bagat plata ca la ebay tot a fost oki o vreme... pana au inceput sa nu mai listeze anunturi simple, atunci s-a rupt filmul si s-a migrat spre olx unde ai cea mai buna listare. la okazii aveai 20-30 vizualizari pe saptamana in vremurile bune la un produs de nisa sa zicem, pe olx aveai 70-80... pe publi 4-5 vizualizari... despre asta vorbim Posted Image
Un site e bun atunci cand iti listeaza anuntul chiar si gratis. Cu alte cuvinte lumea iti poate gasi cu adevarat anuntul la cuvinte cheie simple si il vizualizeaza.

Edited by andreic, 04 July 2021 - 12:16.


#32
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
OLX o sa fie pa in scurt timp.
Face aceleasi greseli care le-au facut si altii si inevitabil vor avea acelasi sfarsit.
Simplul fapt ca exista topic ca si asta e un semn ca si-au taiat craca de sub picioare.
Cred ca inceputul sfarsitului a fost cand au inceput sa bage limitari mari la anunturi. Reclamele de 90% din pagina le-au mai inghitit cumva oamenii,poate din cauza adblcck,dar limitarile nu.
Daca OLX ar fi listat pe bursa le-as face short si in 2 ani as fi miliardar !

Edited by cutzu_rexi, 04 July 2021 - 13:12.


#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Eu zic ca in 2 ani vom fi tot aici, eventual cu preturile crescute pt anunturi.

Edited by sirgoofy, 04 July 2021 - 13:23.


#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 maccip, on 04 iulie 2021 - 11:19, said:

Trebuie o patforma in care vanzatorul (si cumparatorul) sa poata primi rating, nu sa-si faca 100 de conturi.
Inainte de olx, okazii era foarte bun.
Vorbesc din perspectiva de cumparator,. Nu am vandut niciodata nimic, dar am cumparat destule de pe saiturile astea.

Olx a implementat deja procedura in care: daca esti multumit de vanzator sau cumparator ii poti acorda rating pozitiv sau negativ.
Eu de exemplu am acum punctaj pozitiv: 9,6 Posted Image

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 alexandersch, on 04 iulie 2021 - 08:44, said:

si ca tot romanul nu as scoate un ban din buzunar
Curios. Asa te gandesti si la clientii tai? Banuiesc ca le dai produsele moca, nu? Doar nu te astepti ca romanul sa scoata bani din buzunar...

 sirgoofy, on 04 iulie 2021 - 11:34, said:

apoi se plange la paypal ca nu stiu ce, si-si ia si banii inapoi Posted Image
Ii merge o data, de doo ori, de 3 ori, dupa care isi ia mumu inapoi si de la PayPal, si de la eBay. Si acolo nu merge cu "cetatean european, eu am dreptul de a face comenzi, retur, banii inapoi, blabla". No-no, hai, ia mumu de aici si dispai de pe platformele noastre, ca noi cu mincinosii si pomanagii lucram, dar nu prea.

Ce dreacu' sa caute romanii pe astfel de platforme? Pai nu-ti dai seama ca ar fi macel si coada la ANPC cu reclamatii impotriva PayPal/eBay? Lol...

#36
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

 alexandersch, on 04 iulie 2021 - 08:44, said:

De cand a limitat olx la 10 anunturi per categorie clar nu mai este o optiune pentru mine. Okazii stiu ca taxeaza si ca tot romanul nu as scoate un ban din buzunar. Da-i in colo sa traiasca din reclame, le ajunge. Asa incat va intreb, ce alternativa exista ? Ma intereseaza cea mai populara pe care o folosesc sa zic vechii utilizatori de olx. Ma intereaseaza sa am reach cat mai mare.
  Pe ebay.de plătesc de ani la rând comision de 10% după fiecare produs vândut!Inchipuieti!!!Incă nu am dat nici faliment si nici nu am murit!

 dexterash, on 04 iulie 2021 - 16:47, said:

Curios. Asa te gandesti si la clientii tai? Banuiesc ca le dai produsele moca, nu? Doar nu te astepti ca romanul sa scoata bani din buzunar...


Ii merge o data, de doo ori, de 3 ori, dupa care isi ia mumu inapoi si de la PayPal, si de la eBay. Si acolo nu merge cu "cetatean european, eu am dreptul de a face comenzi, retur, banii inapoi, blabla". No-no, hai, ia mumu de aici si dispai de pe platformele noastre, ca noi cu mincinosii si pomanagii lucram, dar nu prea.

Ce dreacu' sa caute romanii pe astfel de platforme? Pai nu-ti dai seama ca ar fi macel si coada la ANPC cu reclamatii impotriva PayPal/eBay? Lol...
Foarte bine ai spus!Nu au ce căuta pe asemenea platforme!Incă nu s-au maturizat indeajuns pentru un Ebay.ro!

 xmanyacs77, on 04 iulie 2021 - 13:52, said:

Olx a implementat deja procedura in care: daca esti multumit de vanzator sau cumparator ii poti acorda rating pozitiv sau negativ.
Eu de exemplu am acum punctaj pozitiv: 9,6 Posted Image
Poti acorda si negative câte vrei indiferent că n-ai luat niciodată nimic de la respectivul vânzător!Ai stiut asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate