Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Aftele bucale (stomatita aftoasa)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista tratament eficace? O afta doare ca naiba (cei care ati avut stiti cum e). Iti piere si pofta de mancare cand vezi cum ustura cand vrei sa mesteci. Si care sunt cauzele aparitiei unei afte bucale si cum poti scapa de una rapid, macar durerea sa dispara?

Edited by MembruAnonim, 04 July 2021 - 07:22.


#2
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Da,exista :Glicerină Boraxată 10%,badijonezi zona dureroasa si durerea dispare instant. Despre cauze nu stiu ,
doar ca este de origine micotica.

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 MembruAnonim, on 04 iulie 2021 - 07:16, said:

Exista tratament eficace? O afta doare ca naiba (cei care ati avut stiti cum e). Iti piere si pofta de mancare cand vezi cum ustura cand vrei sa mesteci. Si care sunt cauzele aparitiei unei afte bucale si cum poti scapa de una rapid, macar durerea sa dispara?

Cand eram adolescent aveam destule.

Nu prea le tratam, suportam cateva zile, treceau singure. Cand le tratam foloseam o tinctura, cred ca era cu plante, ungeam locul cu un "ulei", probabil iti pot recomanda farmacistii sau un medic de familie. Dar nu e o diferenta ca de la cer la pamant, poate trece doar foarte putin mai repede, dar ajuta ceva cu durerea.

Acum nu prea mai am. Ce poate conta: igiena. Nu roade pixuri, umbla cu unghiile pe la dinti, atinge gura cu degetele, sa fie curat unde saruti. Si nu manca daca ceva s-a murdarit, inclusiv "au cazut niste chipsuri pe masa si le-am bagat repede in gura in mai putin de 5 secunde". Inclusiv lingura si furculita, nu puse pe masa, mesele sunt murdare, cum sunt si telefoanele, podeaua, telecomenzile, manerele etc. Dupa ce le cureti nu dureaza mult si sunt din nou murdare, la microscop.

Si incearca pasta de dinti mai pentru sensibili, fara Sodium Lauryl Sulfate (SLS), asta e un suspect clar: Sodium lauryl sulfate (SLS) has been proposed to increase the frequency of mouth ulcers in some people, as it can dry out the protective layer of oral tissues, causing the underlying tissues to become damaged. In studies conducted by the university of Oslo on recurrent aphthous ulcers, it was found that SLS has a denaturing effect on the oral mucin layer, with high affinity for proteins, thereby increasing epithelial permeability. In a double-blind cross-over study, a significantly higher frequency of aphthous ulcers was demonstrated when patients brushed with an SLS-containing versus a detergent-free toothpaste. Also patients with Oral Lichen Planus who avoided SLS-containing toothpaste benefited.

Rapid nu cred ca poti scapa, depinde cat de repede se reface corpul tau. Cu cat esti mai sanatos, cu atat te refaci mai repede. Deci preventia e mai buna ca tratamentul. Din moment ce apar mai des la adolescenti, daca iti intaresti sistemul imunitar va ajuta.

Mai apar daca ai traume locale, te musti, te zgarie ceva dur ce ai mancat, apoi se infecteaza. Deci mai putine alimente dure ce pot rani mucoasa. Atentie si la scobitori. Aftele mai pot fi cauzate prin actiune chimica, o aspirina tinuta in gura. Pot aparea daca fumezi.

Daca nu vrei sa mesteci, consuma mai mult ce e lichid. Atentie si la temperaturi, sa nu fie prea fierbinti. Sau poate te ajuta ceva ce e rece, in ceea ce priveste durerea.
Evita acizi, zaharoase, categoric sarate si iuți. Sa nu ai deficiente de fier, B9, B12 si alte B. Eu recomand ceai verde, inclusiv cand nu ai afte, omoara niste bacterii si pastreaza gura mai curata si multe alte beneficii. Sau apa de gura, dar ceaiul verde este deasupra, in teste. Hidratare, bea apa (sau ceai verde, acelasi lucru). Ceaiul verde nu se face fierbinte. Iei un plic (exemplu Kaufland: Basilur Moroccan Mint), iei o ceasca, pui apa la temperatura camerei, pui plic, lasi 2 ore sau mai mult, arunci plic si bei ceasca pe o perioada mai mare, nu in 30 secunde. Se poate si gargara, se poate si sa il plimbi in gura fara sa il inghiti. E bun indiferent de afte sau lipsa afte.

Edited by AdiTwism, 04 July 2021 - 08:02.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imi apare foarte rar, cred ca o data pe an. Am o igiena dentara buna, nu imi rod unghiile, nu bag pixuri in gura nu fumez.. Ce am facut diferit in ultimile zile a afost sa beau niste bauturi acidulate (cola/pepsi). Eu nu mai beau de ceva ani acidulate, doar ocazional, adica foarte rar. Sa fie cauza sucul acidulat?

Edited by MembruAnonim, 04 July 2021 - 08:01.


#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Acizii pot fi una din cauze. E pe lista.

Nu inseamna ca e si cauza ta. N-avem de unde sa stim, de-asta tot ce facem e sa evitam posibile cauze. Cu cat eviti mai multe, cu atat sansele sa ai, scad.
Cine stie, poate fi stres. Stresul poate afecta sistemul imunitar, astfel poate fi surprins cu o infectie.
Cauza poate fi una, sau poate e o combinatie de cauze. Nu o sa-ti spuna niciun medic de unde o ai, este imposibil de determinat, prea multe variabile. Valabil pentru majoritatea afectiunilor, nu doar afte.

O data pe an nu-i mare smecherie, trece saptamana urmatoare si apoi poate esti liber sute de zile. Nu e grav sau anormal.
Poti sa faci o gramada de lucruri si tot poate sa apara o data pe an. Ingrijorator e doar daca apare des.

Edited by AdiTwism, 04 July 2021 - 08:16.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AdiTwism, on 04 iulie 2021 - 08:06, said:


Multumesc pentru sfaturi Posted Image

Edited by MembruAnonim, 04 July 2021 - 08:19.


#7
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Urgo Afte. Face minuni.
Eu la orice rana in gura imposibil sa nu se transforme in afta. Daca mi am mușcat obrazul, imediat imi iese afta.

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
In plus fata de ce ti-a spus colegul AdiTwism, evita absolut orice contine xylitol: gume de mestecat, bomboane mentolate gen Tic-Tac sau Fisherman's Friend, orice de genul.

#9
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Eu fac afte mereu daca mananc ananas.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 04 iulie 2021 - 07:16, said:

Si care sunt cauzele aparitiei unei afte bucale
Cere de la medicul de familie trimitere pt sideremie, feritină, acid folic și vit.B12

#11
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
afte-n gura e doar comedie sau chiar exista? eu astept sa treaca

#12
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
tu poti , eu d ela una cat un bob de orez se facet cat una de fasole , si doare ca naiba cand se atringe dinti, si tine cate 2-3 saptamani.

Edited by Rudy22, 04 July 2021 - 21:40.


#13
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Ca sa-ti treaca usturimea(temporar) da-i cu putin ulei de cuisoare, pe langa anestezic este si dezinfectant.

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
mie imi trece cu tinctura de propolis
torn 2-3 picaturi cu pipeta, de mai multe ori pe zi
in 3-4 zile nu mai am

#15
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
mie-mi ies f rar, poate o data pe an, si de fiecare data cand organismul a avut un stres: doua interventii chirurgicale, mi-a iesit afta de fiecare data, o masea de minte dificila care se chinuia sa iasa, mi-a iesit afta, o zi de plaja continua, caldura mare, mi-a iesit o afta.
la mine a dat rezultate bune aciclovirul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate