Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Problema Check-in Avion Lufthansa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Am facut check-in la Luftahansa  astazi. Nu am  fost foarte atent si la nume si prenume am facut o mica greseala. In loc de Ion Ionescu Ionel am trecut Ion Ionescuionel. Se mai poate  remedia aceasta greseala ( daca  da, cum ? ) sau nu este o greseala  grava ? Multumesc

Daca fac  check-out si repet procedura,este  ok??

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
cauta pe site daca au vreo taxa pt modificarea datelor de check-in, multe firme (in general low-cost) au asa ceva.

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Suni la linia aeriana si le spui ce ai gresit. Ii rogi sa modifice. Cat mai repede.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu are nimic.
Si nu cred ca l-ai trecut tu asa, e trecut de obicei asa diret din bilet :)

Si eu am prins de multe ori sa imi scrie middle name-ul legal de last name.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
In general nu e o problema

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nu e nimic de remediat si nu e greseala ta. Nici in ziua de azi multe soft-uri ale companiilor aeriene nu pot afisa first name si middle name separat, de aceea apar fara spatiu.
Am avut zero probleme de-a lungul anilor cu aceeasi situatie.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e problema. In unele situatii mai apare Ionescu<Ionel.

#8
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Depinde si in ce tara pleci.
Daca pleci prin Europa, n-o sa citeasca nimeni ce scrie pe biletul de avion, doar il scaneaza si "urmatorul".
Daca pleci spre tari unde securitatea e mai mare (ex: Israel, Iran si chiar si Turcia), n-o sa te lase sa intri in tara daca "nu se pupa" ce e pe bilet cu ce e in pasaport. Sau te lasa dar doar dupa cateva ore de discutii si explicatii.

#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostStecheru, on 03 iulie 2021 - 11:52, said:

Depinde si in ce tara pleci.
Daca pleci prin Europa, n-o sa citeasca nimeni ce scrie pe biletul de avion, doar il scaneaza si "urmatorul".
Daca pleci spre tari unde securitatea e mai mare (ex: Israel, Iran si chiar si Turcia), n-o sa te lase sa intri in tara daca "nu se pupa" ce e pe bilet cu ce e in pasaport. Sau te lasa dar doar dupa cateva ore de discutii si explicatii.

Nu mai inflama topicul degeaba.
"Problema" e arhicunoscuta si a existat dintotdeauna.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View PostStecheru, on 03 iulie 2021 - 11:52, said:

Depinde si in ce tara pleci.
Daca pleci prin Europa, n-o sa citeasca nimeni ce scrie pe biletul de avion, doar il scaneaza si "urmatorul".
Daca pleci spre tari unde securitatea e mai mare (ex: Israel, Iran si chiar si Turcia), n-o sa te lase sa intri in tara daca "nu se pupa" ce e pe bilet cu ce e in pasaport. Sau te lasa dar doar dupa cateva ore de discutii si explicatii.

Vorbesti ciuperci...

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 26.06.2009
Stai linistit ca nu este o firma low cost care abea asteapta sa mai "mulga" de la clienti ceva bani in plus. In Europa nici nu se uita nimeni pe tichetul de imbarcare - cam toti trec cu el scanat direct de pe telefonul mobil, nu-l mai printeaza. No stress! ;-)

#12
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
buna ziua. Am fost personal la aeroport si am expus problema celor de la Lufthansa. Au spus ca nu este nici o problema...si daca ar fi, se remediaza problema pe loc la imbarcare. Multumesc pentru raspunsuri. O zi minunata

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
La blue sau wizz cred ca si daca omiti sa scrii cu majuscula esti scalpat de 20 de euro minim. Companiile normal cost nu se preteaza la ciupengarii din astea.

Edited by Groot, 03 July 2021 - 16:29.


#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007

View PostGroot, on 03 iulie 2021 - 16:29, said:

La blue sau wizz cred ca si daca omiti sa scrii cu majuscula esti scalpat de 20 de euro minim. Companiile normal cost nu se preteaza la ciupengarii din astea.

La Wizz, la check-in-ul online, am trecut gresit nr actului de identitate si la aeroport mi-au emis un alt bilet fara sa platesc nimic, desi era clar eroarea mea.

#15
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
e aceeasi poveste cu cratimele dintre prenume; teoretic un Ionescu-Marcel e egal cu Ionescu Marcel

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Cratimele in nume sunt o tâmpenie și sunt emise oricum de sistem.
Dacă te uiți pe MRZ nu le vezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate