Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Foundation (2021 - )

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Serial realizat dupa seria lui Asimov, de catre Apple TV. Va fi lansat in septembrie.
Trailerul arata bine, dar stim cum reusesc platformele de streaming sa masacreze orice carte, orice povestire, cu 'cotele' si 'adaptarile' lor extreme.
Sa speram ca va fi urmaribil si de catre cei care nu fac parte din publicul lor.


https://www.imdb.com/title/tt0804484/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FsMnGcc9exk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Manasu, 03 July 2021 - 08:53.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Sper sa nu lipseasca si vreo doua-trei perechi de gay din serial, ca filmele nu mai au sare si piper fara ei. :)

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View PostManasu, on 03 iulie 2021 - 08:52, said:

Sa speram ca va fi urmaribil si de catre cei care nu fac parte din publicul lor.


Va fi :D

#4
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Mda si eu il astept, dar la cit de dificil e de ecranizat Asimov, ma tem ca poate fi un fiasco total...

Edited by Ninja, 03 July 2021 - 09:16.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNinja, on 03 iulie 2021 - 09:15, said:

Mda si eu il astept, dar la cit de dificil e de ecranizat Asimov, ma tem ca poate fi un fiasco total...

celor care nu au citit cartile, poate nu, sau poate nu le va spune nimic, filmul nefiind in stare sa puncteze chiar toate complexitatile cartii.
vezi dune si cele 2 variante de ecranizari ..

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Da, doresc că accentul sa se pună pe relații între persoane de același sex, sa fie multe persoane cu personalități sexuale incerte, care să dețină capacități intelectuale înalte, mulți negri, în fine, îmi doresc o telenovelă cu 1% SF și cât mai multe sezoane.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
eu vreau sa fie cu niste genderi fluid, niste pansexuali, ceva queer, cisgenderi, multi amoroso si multi indieni...gata, deja e sf.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Avand in vedere ca e produs de Apple TV+, o sa fie 100% un cacat. Nu va faceti sperante.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Astia de ce vorbesc de parca stau in beci? Inteleg la teatru, unde actorul face atmosfera, dar in film, care e mai IRL se presupune, fara scena vizibila cel putin... ? De ce nu pot vorbi mai natural?

Si ce-i cu muzica aia? Chinuie orchestra in timpul filmarilor? Ce ar fi sa nu fie muzica deloc, sa se auda un greier, o mierla, un ciripit ceva? Si chiar asa, unde sunt pasarile, vrabiile, porumbeii? E filmat in Insulele Feroe? Unde-s tupicii atunci?

Edited by Dihorul Razboinic, 03 July 2021 - 10:49.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMizu, on 03 iulie 2021 - 10:39, said:

Avand in vedere ca e produs de Apple TV+, o sa fie 100% un cacat. Nu va faceti sperante.
După cum vezi, nivelul de speranță legat de acest film este sub zero.

#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am citit toată seria de două ori. Din ce văd în clipuri, pare multă formă fără fond, iar ”P.C. US-style” e la maximum, xx% de afro și indieni, 0% asiatici mongoloizi (chinezi), în ton cu vremurile. Sper să mă înșel.

#12
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Cei care se plang ca in carti/filme apar personaje de culori/orientari sexuale/ pareri/ obiceiuri/ etc diferite de ale lor sau cu care sunt ei obisnuiti, degeaba citesc SF, ca nu e pentru ei. SF-ul e pentru oameni cu mintea deschisa la nou/ neobisnuit/ diferit.

La un serial nu are sa te dezamageasca decat regia/ scenariul/ jocul actorilor/ efecte speciale/ etc, nu culoarea personajelor sau chestii din astea :)

Deci nu m-as declara dezamagit inainte sa vizionez 1-2 episoade.

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postvarzeanu, on 03 iulie 2021 - 12:33, said:

Cei care se plang ca in carti/filme apar personaje de culori/orientari sexuale/ pareri/ obiceiuri/ etc diferite de ale lor sau cu care sunt ei obisnuiti, degeaba citesc SF, ca nu e pentru ei. SF-ul e pentru oameni cu mintea deschisa la nou/ neobisnuit/ diferit.
Wow, deci daca nu sintem cu noua stinga, nu avem voie sa ne placa SF-ul???

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Si topicurile despre filme/seriale le poluati cu mizeriile astea? Gizas, ati luat-o rau pe ulei. Sunt destule topicuri in Poiana despre prostiile astea.

Edited by george_alexandru, 03 July 2021 - 12:45.


#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Am citit seria completa a Fundatiei de mai multe ori e drept ca mai demult. Din trailer nu am vazut prea mari asemanari cu seria in afara de planeta care probabil e Trantor si de Hari Seldon ( nu-i spune numele dar probabil ca el este ). Intrebare pentru cei ce au citit seria: unde se vorbeste de nasteri in vitro in seria Fundatiei ca eu nu-mi aduc aminte? Cat despre genetic dinasty asta chiar ca nu exista in carti. Si parca se vorbeste pe undeva prin O piatra pe cer sau Cavernele de otel care nu sint parte din ciclul clasic al Fundatiei dar sunt  plasate intr-o perioada pre imperiala, ca au disparut rasele datorita amestecului oamenilor iar culoarea s-a uniformizat... aici e plin de negrii.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil nu au găsit suficient de mulți mulatri ca să scoată o rasă "amestecata". Totuși nu văd unde e problema cu negrii, albii sunt majoritari în trailer.

#17
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Din partea mea... n-au decât sa fie toți non-binari portocalii.
Cât timp va fi cu adevarat o ecranizare a cărții si nu (încă) o platforma pt promovarea agresivă a pc. Cum s-a intamplat cu Altered Carbon, de ex...

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
cum topicul a luat o cu totul alta turnura, poate mi se iarta off topicul, dar perfect pe tema actuala ..

am vazut pe fesebuci/uazzap/naiba sa le ia .. un clip din parlamentul european cu un nene care incepe ceremonios cu doamnelor si domnilor, dupa care continua cu o luuuuuuuuuuuuuunga insiruire de "orientari dezorientate" pret de vreo 2-3 minute si incheie  .. nu am vrut decit sa va urez o zi buna ...

este cineva amabil, daca are un link, sa mi-l trimita pe mesagerie ? cu multumiri anticipate :D :D :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate