Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cateva intrebari despre CTI Unibuc

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
tud007r

tud007r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.03.2020
Salut,

As avea cateva intrebari despre domeniul CTI de la Unibuc.
  • Cum e cu fizica? Ideea e ca eu sunt foarte bun la Informatica, iar despre Matematica pot spune ca desi nu ma pasioneaza, pot sa o invat. Insa, cu fizica niciodata nu am fost prieten, in a 9-a si a 10-a am fost mai mereu aproape de corigenta (reuseam cat de cat sa invat cat sa iau 6 la testul de trecut clasa, care era din bacalaureat), in a 11-a si a 12-a profesorul ne-a lasat in pace ca sa lucreze cu cei care dau bacalaureatul. Deci cunostintele mele de fizica sunt 0, dar probabil ca m-as putea chinui sa iau un 5-6 cat sa iau examenul.
  • Este la fel de greu ca la CTI-ul de la Politehnica? Am auzit de multe ori celebra expresie cu "la poli primii 7 ani sunt mai grei". Plus faptul ca nu ai timp sa faci mai nimic inafara de temele de la facultate. As vrea sa am timp cat sa pot dezvolta proiecte personale sau sa mai ies in oras (si sa imi traiesc viata ca orice student).
  • Cum sunt profesorii? Probabil ca intra la 2), fiindca tot la Poli ma raportez, unde am auzit ca foarte multi sunt bosorogi cu mentalitati ultra-comuniste.
  • Cat % din materiile de la CTI nu ma vor ajuta daca vreau sa urmez o cariera ca si software engineer? Stiu ca la facultatile din domeniul IT trebuie sa fii mai mult autodidact, insa la Informatica (care este prima mea optiune, dar imi e frica ca nu intru) in general materiile au legatura cu partea de software, deci teoretic nu le inveti degeaba. Dar de exemplu la CTI este programare in limbaj de asamblare, care sincer nu stiu cu ce m-ar ajuta, nu ma vad sa fac urmatorul Windows sau C++.
  • Ce informatii ar mai trebui sa stiu despre facultate? De exemplu, stiu ca tot ce tine de fizica se face la Magurele. Altceva ce ar mai fi?
Sincer, mi se pare mult mai interesant CTI decat domeniul Informatica, si pare ca te pregateste mult mai bine pentru industrie. Insa, sunt o persoana destul de comoda, si clar as vrea la Informatica fiindca e mai lejer (insa cum cred ca nu voi intra, ma pregatesc de planul B).

Multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
1. Fizica din facultate e o analiza matematica.
2. Specializarea CTI e similara cu Tehnologia Informatiei de la Poli, asa ca asteptarile-s la fel.
3. Lasa profesorii, tu vezi de materia ta. La facultate nu-i ca in liceu, tu centrezi, tu dai cu capul. Profesorii te mai indruma pe ici pe colo dar nu-s prima vioara.
4. Toate materiile ajuta pentru ca industria e mare. Tu vei alege sa mergi pe o nisa, ca atare va trebui sa iei si sfantul 5 la care nu te va pasiona.
5. Nu-i relevant unde-i clanta usii, pe dreapta ori stanga!

Comoditatea nu-i buna daca vrei sa devii meserias, indiferent de specializare, pentru ca acum e timpul sa te pregatesti profesional si nu doar din cursurile scolii.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2021 - 08:47.


#3
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Posttud007r, on 02 iulie 2021 - 19:09, said:

Insa, sunt o persoana destul de comoda, si clar as vrea la Informatica fiindca e mai lejer (insa cum cred ca nu voi intra, ma pregatesc de planul B).
Multumesc!

S-ar putea să ai o surpriză dacă mergi cu gandul de comoditate la o facultate de genul informaticii.

Un prieten îmi spunea că o fugit dinadins de informatica de la universitate, și o mers la CTI (cu ideea că-l ia mai ușor cu informatica) , unde ce-i drept, se descurcă. Dar sunt cazuri și cazuri, nu te poți lua după fiecare părere că fiecare are o opinie a lui. Și eu personal o să mă plâng de geometrie, dar majorității colegilor mei le-o plăcut materia asta.

Edited by BucsaMobilul, 03 July 2021 - 10:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate