Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta in Bulgaria, cele mai bune resorturi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Un videoclip excelent, subtitrat in engleza,  cu prezentarea plajelor blue-flag, a resorturilor, cu plusurile si cu minusurile lor, de la Albena la Sozopol (de ce autoarea n-a coborat mai jos de Sozopol nu stiu, mai sunt cateva statiuni micute):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VcMy4xIlgcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinbad, 02 July 2021 - 11:24.


#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
F interesant si util.
Multumim.

#3
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Parcă mă ia plânsul când mă uit la videoclipul ăsta și apoi mă gândesc la cum arată stațiunile noastre.

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Un alt articol in limba romana care prezinta statiuni mai putin cunoscute de pe litoralul bulgaresc.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

Quote


Satul Kranevo este o alegere ideala pentru cei dornici de vacante linistite: plaja se intinde pe 6 km de coasta si are o latime generoasa, de aproximativ 100 de metri, partea turistica este asigurata majoritar de hoteluri de 2-3 stele, iar cei 730 de localnici ocupa doar 450 de case si se indeletnicesc exclusiv cu turismul sau agricultura.


La Kranevo am fost anul trecut. E un mare resort acolo, Algara, foarte ok, cu servire all inclusive si inchis vizitatorilor (nu pot lua masa cei din afara). Cam scump din pacate, altfel foarte ok plaja lor (care din fericire este deschisa celor din afara resortului). Problema e ca daca nu stai la resort, singurele locuri in care poti manca sunt bodegile din zona sau iei masina pana la niste restaurante mai decente.

Edited by george_alexandru, 02 July 2021 - 13:45.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 MarcoSemedo, on 02 iulie 2021 - 13:19, said:

Parcă mă ia plânsul când mă uit la videoclipul ăsta și apoi mă gândesc la cum arată stațiunile noastre.
Si eu prefer litoralul Bulgar celui din RO, dar...trebuie sa-ti dai seama ca acest film e realizat pentru reclama si arata numai zonele frumoase de acolo. Eu am filme si poze facute de mine in Bulgaria, pe care daca le vezi, zici ca in Romania nu gasesti asa ceva (nasol). Din pacate, sunt pe un alt HDD, la care n-am acum acces. Sunt facute in Chayka (intre Sf. Const. si Elena si Nisipurile de Aur) in 2017...O gramada de "ruine moderne", din perioada comunista, localuri prebusite si acoperite de balarii, scari de acces spre plaja prabusite si cu acces interzis, tomberoane de gunoi pe strazi cu acces turistic, etc...Sotia mea a zis ca nu vrea sa mai auda de aceasta statiune...cu toate astea, mie mi-a placut si acolo :)

Pacat ca filmul e numai in bulgara si noi nu intelegem nimic din comentarii. Eu stiu alfabetul lor si pot sa citesc, dar mai incet si...ce folos?
Cu toate astea, chiar acum ma ocup sa fac o rezervare in BG pentru sfarsitul lunii iulie. Ar fi al 7-lea an de cand merg numai in BG la mare, in concediu. )

#7
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Am fost si eu in Bulgaria in 2019. Am stat la Hotel Elena.Nu era luxul de pe lume,mancarea se repeta dar tot gaseai ceva sa mananci. Plaja era la 10 minute de mers printre alte hoteluri dar nu am mai murit.
Curatenie se facea zilnic,prosoape schimbate,sapun,sampon.Apa marii era curata,fara alge,doar cate o meduza din cand in cand,plajele curate nu cu seminte,pempersi bagati in nisip, ambalaje.
Ce nu imi place la Bulgari e ca nu gasesti locuri de parcare iar masina ti-e vanata pentru a fi ridicata.
In concluzie imi place mai mult la Bulgari decat in Romania unde preturile sunt exagerat de mari pentru ce ofera.

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Presupun ca la hotel Elena din Nisipurile de Aur...ca pot fi hoteluri cu acelasi nume in diferite statiuni...Da, ai ales o statiune foarte aglomerata, cu preturi mari, considerata de lux (desi are si hoteluri de 3 *) si in care nu exista locuri de parcare fara plata :) Sa stii ca in BG sunt si statiuni mai putin aglomerate, unde poti parca gratis pe strazi/alei. Un exemplu e Sf. Constantin si Elena.
Iar "vanarea" masinilor parcate neregulamentar e peste tot, nu numai in BG...Eu am platit de 2 ori in Romania (in Craiova) "taxa pe prostie".
In rest, de 7 ani n-am mai fost pe litoralul romanesc, ci doar in BG. Pana anul acesta, o faceam devreme si prindeam reducerile "early booking" (in ianuarie-martie). Acum, sunt nevoit din cauza pandemiei/nebuniei sa o fac pe ultima suta de metri, la preturi mai mari si la ce mai gasesc, ca la multe hoteluri (preferate) nu mai sunt locuri.

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
A fost cineva recent la vecini, cat mai costa un sezlong si o umbrela?

#10
thois

thois

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2018

 Valmont43, on 05 iulie 2021 - 10:10, said:

A fost cineva recent la vecini, cat mai costa un sezlong si o umbrela?

5  Leva de sezlong + 5 Leva de umbrela In Pomorie .In Sunny Beach  este 4 Leva  bucata.

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

In Nisipuri, stie cineva un pret ?

#12
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009
Harta interactiva a preturilor la sezlonguri si umbrele pe plajele bulgaresti
https://www.tourism....t.bg/en/beaches

#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Valmont43, on 05 iulie 2021 - 10:10, said:

A fost cineva recent la vecini, cat mai costa un sezlong si o umbrela?
La ce-ti foloseste informatia asta?...Iti alegi statiunea in functie de pretul sezlongului? :)  Mergi la un hotel care le are incluse in pret, pe plaja proprie.

#14
gigimanase

gigimanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.12.2020
totusi, ce hotel all inclusive este ok in Bulgaria? Daca recomanda cineva care a fost anul asta...

#15
imhotep7

imhotep7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 05.01.2010
Eu am fost la Rome Palace Delluxe din Sunny Beach și am fost mulțumit. De acolo am venit 2 zile în Mamaia Nord - Năvodari.Nu am mai fost aici de 3 ani și acum m-am îngrozit. Toată zona e un șantier, plajele jegoase maxim, nisipul bătătorit care practic e o zgură, puzderie de scoici care și put, 40 lei cel mai ieftin șezlong(13 lei la bulgari) , etc... Orice hotel cu o notă bună pe Booking vei alege în Bulgaria va fi mult peste ce este la noi. Succes!

#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 gigimanase, on 13 iulie 2021 - 14:55, said:

totusi, ce hotel all inclusive este ok in Bulgaria? Daca recomanda cineva care a fost anul asta...
Anul trecut am fost la Riu Palace 5*, Sunny Beach. Hotelt adult only, modern, dat in folosinta acum 2 ani. Totul a fost super. Parcarea a fost gratuita. Poimaine plec la acelasi hotel, o sa revin cu impresii proaspete.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Valmont43, on 05 iulie 2021 - 10:10, said:

A fost cineva recent la vecini, cat mai costa un sezlong si o umbrela?

Balcic, șezlong x 2 + umbrelă 13.5 leva. Dacă vrei și ceva să pui peste șezlonguri, încă 2x2 leva.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 danpet, on 12 iulie 2021 - 12:49, said:

La ce-ti foloseste informatia asta?...Iti alegi statiunea in functie de pretul sezlongului? Posted Image  Mergi la un hotel care le are incluse in pret, pe plaja proprie.

Conteaza informatia si iti foloseste cand vrei sa faci bugetul total.
Cazare si mancare : X eur
Parcare : Y eur
Sezlonguri : Z eur
E normal sa stii ca pe langa 800-1000 eur cazarea si masa, te mai costa 150-200 eur si sezlongurile si parcarea, nu ?

Nu toate hotelurile care au plaja proprie si sezlonguri merita.
De ex, am gasit un hotel care era 1200 eur, ca era de renume, ca era pe plaja, ca avea sezlonguri incluse. Dar, nu avea parcarea inclusa si era inca aproape 80-90 eur pentru 8 zile.
Asa, mai bine te orientezi la un hotel care e 900 de eur,la care stii ca mai platesti 150-200 eur parcarea si sezlongurile si stii inca de la inceput ca te duce 1050-1100 eur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate