Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ce boală sau tulburare e asta?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postcanarel, on 01 iulie 2021 - 18:55, said:


  ai vorbit deschis despre timiditatea ta - sunt sigura ca nu ai nimic, esti putin, dar putin mai timid decat media - cu parintii tai?
N-am vorbit nimic cu ei despre problema asta. Nu stiu ei d-astea.

#20
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Ai fost tinut mai din scurt in copilarie? Pretentii de note mari exclusiv, interdictii multe sau altceva din gama asta?
Ai considerat sau consideri ca esti inferior restului oamenilor la anumite capitole?

Mie mi s-au inoculat multe idei gresite de acasa - nu din rautate, asa au considerat ei. Fac 36 de ani in curand si inca mai am anumite lucruri care ma trag in jos in gandirea mea.

#21
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Nu este esențial să cauți o etichetă deja folosită de (pseudo)psihiatria pentru turme. Și cu siguranță nu e cazul să folosești vreun medicament
Contează în schimb înțelegerea exactă a mecanismului psihologic și neurologic, adica condiționarea operantă. Ține de factorii care cresc sau scad dopamina.

Presupunând că un individ face ceva contrar regulilor, oricare ar fi ele.
Copilul a spart borcanul cu miere, un părinte ar putea fie să-l tragă de urechi (PEDEAPSĂ), fie să îi interzică 2 săptămâni să mai consume dulce, sau să vadă desene animate (dezamăgire).
Un șofer trece pe roșu... pac, primește amendă. Manifestanții încep să devasteze piața, vin polițiștii cu bastoanele. Deci e vorba de DEZOBIȘNUIRE.

Există și situații când faci un lucru din ce în ce mai des = OBIȘNUIRE, probabil fiindca oferă o anumită plăcere, adică RECOMPENSĂ.
Și iar sunt diverse variațiuni: sex sau masturbare - are recompensă imediată, făcut curățenie în cameră, recompensa vine după.
Absolut oricare din acestea pot fi cumva suprapuse peste una din cele 4 cazuri din modelul fundamental oferit de conditionarea operanta.

Deci in ultima instanta sunt factori care cresc dopamina - esti proactiv, iesi mereu la inaintare. Sau o scad si stai retras in coltul tau, ca sa interactionezi cu cat mai putina lume.
Asta ar putea fi cauzate de traume avute recent, sau fie și amintirea unor experiențe traumatice din trecut. Adică noi toți acumulăm balast psihologic, nu doar amintiri poate neplăcute, dar indirect și tipare mentale distructive.
Iar acum aceste amintiri te țin la colț fără să înțelegi cu certitudine ce se întâmplă.
Cu siguranță ai avea de câștigat prin combaterea sindromului inflamator latent, si încercând activități cu recompensă întârziată, mersul pe munte de ex).
Dar și care cresc testosteronul, fiindcă ține dopamina ridicată.
Alte informații poți găsi și în comentariul de aici, sau aici mergi de la un mesaj la altul.

Edited by NelsonMandela, 01 July 2021 - 22:17.


#22
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Eu îi dau numai un sfat - să meargă drept cu privirea înainte și fără să clipească.

Va deveni din cel care se teme cel de care se tem alții.

Edited by -__-, 01 July 2021 - 22:49.


#23
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Si cica ne`au plecat doctorii din tara Posted Image

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Post-__-, on 01 iulie 2021 - 22:48, said:

Eu îi dau numai un sfat - să meargă drept cu privirea înainte și fără să clipească.

Va deveni din cel care se teme cel de care se tem alții.

Numai sa nu se uite din greseala in oglinda cand face asta. Ca el tot timid va fi desi va arata intimidant (probabil).


In caz ca nu e o gluma, sfatul e stupid.

#25
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Foarte probabil situatia este pe baza psihoendocrinologica, cu podoaba capilara cum stai? E posibil ca 5-alfa reductaza sa transforme prea mult testosteron in dihidrotestosteron, ceea ce aduce cu sine multe amine de inhibare, cremasterina si reziduuri(putresceina, cadaverina, etc) care ajung pe cortex.
Cauzele nu sunt pur psihologice, cel mai probabil nu ai niciun fel de afectiune psihica, ci pur biochimice, care se pot rezolva, dar medicii sunt foarte reticenti sa aplice asa ceva, nici nu le permite deontologia profesionala.
Exista un regim alimentar cu multe afrodisiace+vizionarea unor filmulete cu rol de activare a unor centrii, cam in 2-3 saptamani se rezolva problema.

#26
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Postambr0zie, on 01 iulie 2021 - 21:35, said:

Ai fost tinut mai din scurt in copilarie? Pretentii de note mari exclusiv, interdictii multe sau altceva din gama asta?
Ai considerat sau consideri ca esti inferior restului oamenilor la anumite capitole?
Da, am cam fost tinut din scurt. Am avut si destule interdictii.  Da, la unele capitole ma cred inferior.

#27
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View Postelevpopa, on 01 iulie 2021 - 16:01, said:

Cam de pe la 10 ani a inceput totul. Cand eram in clasa la ore, simteam parca o rusine sa raspund la intrebarile profesorului. Chiar si acum, la 24 de ani, simt un soi de rusine sa intru in anumite magazine si sa cumpar ceva.
Ma inhib in prezenta anumitor persoane. Imi este jena sa intreb pe cineva pe strada cum pot ajunge la o anumita adresa. Intr-un grup imi este rusine sa imi scot mancarea si sa mananc alaturi de alti oameni. Devin inhibat  timid, cand trebuie sa bat la uși, sa ma prezint, sa depun un cv, sa discut cu un angajator. Cand ma intalnesc pe strada cu anumiti vecini, imi este jena ori rusine sa ii privesc si sa ii salut. De multe ori folosesc alt drum doar ca sa nu dau ochii cu ei. Daca sunt intr-un autobuz sau tren, imi este rusine sa ma  asez langa cineva, asa ca prefer sa stau in picioare.  Imi este rusine sa sun pe cineva cu care nu prea am avut multa treaba. Chiar si cand sunt sunat, daca este cineva langa mine, parca ma inhib cumva si nu imi mai vine sa raspund la telefon.  Daca sunt la o nunta, imi e rusine sa dansez, asa ca stau tot timpul pe scaun.

Cum se numeste in termeni medicali aceasta tulburare psihica?

PEntru ca esti urat.

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Se numeste chestia asta anxietate sociala. Te duci la un medic psihiatru, spui problema si vezi ce iti recomanda, daca tratament sau psihoterapie, si faci ce spune el, altceva nu ai de facut. Asa ca da-i bice si fa asta daca vrei sa fi bine.

#29
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Poststrehaia, on 02 iulie 2021 - 16:27, said:



PEntru ca esti urat.
Nu vad legatura. Anxietate am de la 10 ani. Pe atunci nu-mi dadeam seama cum arat.

View PostMinettoMatoi, on 02 iulie 2021 - 16:40, said:

Se numeste chestia asta anxietate sociala. Te duci la un medic psihiatru, spui problema si vezi ce iti recomanda, daca tratament sau psihoterapie, si faci ce spune el, altceva nu ai de facut. Asa ca da-i bice si fa asta daca vrei sa fi bine.
E scumpa rău o consultatie?

View PostDriade, on 02 iulie 2021 - 12:06, said:

cu podoaba capilara cum stai?
N-am probleme.

#30
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View Postelevpopa, on 02 iulie 2021 - 16:48, said:

Nu vad legatura. Anxietate am de la 10 ani. Pe atunci nu-mi dadeam seama cum arat.


E scumpa rău o consultatie?


N-am probleme.
Te-ai imbatat vreodata?

#31
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
De multe ori. Dar nu cat sa cad din picioare.

#32
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Si...tot pampalau sau sufletul petrecerii?

Edited by strehaia, 02 July 2021 - 16:59.


#33
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postelevpopa, on 02 iulie 2021 - 16:48, said:

Nu vad legatura. Anxietate am de la 10 ani. Pe atunci nu-mi dadeam seama cum arat.


E scumpa rău o consultatie?


N-am probleme.
La psihiatru depinde de clinica, dar nici nu conteaza, trebuie sa te duci ca sa rezolvi problema, poate fi in jur de 250 lei o consultatie la privat. Trebuie sa te duci.
Merge si la stat dar trebe sa iei trimitere de la medicu de fam, si sa-ti zica unde te-ai putea duce, dar e mai greu asa.

#34
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View Poststrehaia, on 02 iulie 2021 - 16:58, said:

Si...tot pampalau sau sufletul petrecerii?
Potrivit. Cam la mijloc.

#35
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Deci mai ai o sansa.

#36
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Postlucianburjuiul, on 01 iulie 2021 - 18:23, said:

Rezolvarea e la indemana ta. Ia un dezinhibitor!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXiW448asGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu chiar...doar de moment. Increderea nu poate veni decat din interior. Eu am si am avut unele anxietati cand vine vorba de persoane de sex opus mai ales, dar nu atunci cand vine vorba de job sau alte contexte. Mult mai bine sa citesti niste carti, sa calatoresti, chiar daca doar in orasul urmator, sa te "expui" de unul singur unor situatii incomfortabile, pentru a atenua aceste simptome pe parcurs.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate