Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Module WWAN compatibile cu HP ProBook 6570b

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Am doua laptopuri in casa, HP-ul din titlu si un Dell putin mai vechi. Ambele au integrate pe placa de baza slot SIM, Dell-ul avand chiar modul WWAN Ericsson KM266. HP-ul nu are modul WWAN instalat, fiind necesara achizitia separata.

Am testat modulul din Dell in HP dar BIOS-ul celui din urma a dezactivat modulul, pe motiv ca nu se afla in lista de module WWAN suportate.
Sapand si mai mult pe net, am aflat ca unele laptopuri HP (nu stiu daca toate sau daca se intampla si la alte marci) au o whitelist de componente hardware, lista implementata in BIOS, care enumera modelele de componente acceptate sau nu. Din pacate, pentru acest model nu am gasit BIOS modat care sa suporte mai multe componente (cum exista pentru alte modele de laptopuri).

Manualul de service al acestui model de laptop enumera cateva module WWAN suportate. De exemplu, modelul cu cod HP 668969-001, hs2350, e de fapt Ericsson F5321.
Cautand acest model pe piata second-hand din Romania, l-am gasit scos dintr-un laptop Toshiba.
Cautand acest model pe piata second-hand din strainatate, l-am gasit chiar cu codul 668969-001, cu abtibild pe el care mentioneaza Replace with HP spare 668969-001. Deci clar e pentru HP.

Credeti ca modulul din Toshiba va functiona in HP? E posibil ca modulul din Toshiba sa aiba un firmware care nu e in whitelistul HP, chiar daca sunt acelasi model hardware?

Intrebarea se aplica si pentru module WWAN din alte modele de laptop HP, care nu sunt enumerate in lista de module WWAN suportate de laptopul meu.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Io cred ca ASTA este mai bun decat WWAN-ul intern.
Si il poti folosi si la laptop si la desktop.
Dar si thetering-ul de la un telefon mobil este la fel de eficient. Doar semnal sa ai garla la date mobile.

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postviceroy56, on 01 iulie 2021 - 11:10, said:

Io cred ca ASTA este mai bun decat WWAN-ul intern.
Si il poti folosi si la laptop si la desktop.
Dar si thetering-ul de la un telefon mobil este la fel de eficient. Doar semnal sa ai garla la date mobile.
Am deja modem extern dar as vrea sa dotez laptopul cu modul intern, ma cam incurca "apendicele" pe USB. Din moment ce are slot SIM integrat, las cartela acolo definitiv.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Toate modulele compatibile sunt inferioare ca si performanta celor externe.
Si doar modulele din lista alba din BIOS vor functiona. Si la DELL si la HP.
Testat si verificat.
Fara BIOS modat nu poti instala altceva.
Ai varianta modem wireless. Mic, cu acumulator, fara fire legate la USB.
Parerea mea este ca modulele de SIM din laptopurile vechi, sub 4G, sa ramana goale, nefolosite. Poate si scoase efectiv din laptop, sa nu mai consume energie degeaba.
Dar fiecare face ce-si doreste.

Edited by viceroy56, 01 July 2021 - 11:19.


#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postviceroy56, on 01 iulie 2021 - 11:18, said:

Toate modulele compatibile sunt inferioare ca si performanta celor externe.
Si doar modulele din lista alba din BIOS vor functiona. Si la DELL si la HP.
Testat si verificat.
Fara BIOS modat nu poti instala altceva.
Ai varinata modem wireless. Mic, cu acumulator, fara fire legate la USB.
Parerea mea este ca modulele de SIM din laptopurile vechi, sub 4G, sa ramana goale, nefolosite. Poate si scoase efectiv din laptop, sa nu mai consume energie degeaba.
Dar fiecare face ce-si doreste.
Diferenta de viteza dintre 3G si 4G nu ma deranjeaza, ci sa fie cat pentru putin browsing, emailuri, chiar si apeluri. Atunci cand nu exista wifi. Am testat pe Dell si sunt multumit de ce ofera 3G-ul.
Asadar, ma voi orienta spre modelul compatibil enumerat de HP, daca zici ca ai testat.
Multumesc!

Edited by cris2d2, 01 July 2021 - 11:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate