Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Camera wireless sau wired

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Haterz

Haterz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.09.2007
Buna ziua,

In primul rand, vreau sa-mi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost pusa. De asemenea, nu-s un expert in domeniu, deci bear with me. Posted Image

Mi-am renovat casa de curand si mi-am lasat in fata un cablu ethernet si unul de curent (3x2.5mm2). Scopul ethernetului era initial pentru interfon, dar am renuntat la idee. M-am gandit c-ar fi mai practica o camera.

Mentionez ca nu mai am alte cabluri ethernet pe altundeva, deci va fi tot timpul doar o camera. De aceea m-am gandit ca poate ar fi mai lejer sa iau o camera wireless, in sensul c-as scapa de NVR (din cate inteleg).

Am gasit camera asta: IMILAB Home Security Camera EC3 (nu stiu daca am voie sa pun link de la magazine..). Ce e misto e ca se integreaza cu aplicatia Home de la Xiaomi, pe care o folosesc deja pentru alte device-uri.

Nelamuririle mele:
  • Daca merg cu modelul asta, sunt dependent de cardul microsd? Am oare vreo posibilitate ca la un moment dat sa accesez camera remotely (fara sa ma urc cu scara sa scot cardu) si sa downloadez / mut altundeva fisierele video (inregistrarile) existente. Mentionez ca pot conecta ethernetul direct in router la capatul celalalt.

  • Pentru alimentare, ar fi ok un transformator de genu? https://imgur.com/a/K2lLdVw
In principiu ce ma intereseaza mai mult e ce pierd daca nu merg cu NVR. As da banii pe un NVR daca as avea macar 2 camere, dar asa cu 1 pare ca nu are rost.

#2
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Mai bine cumperi una mai de firma: HIKVISION DS-2CD2051G1-IDW1(D). Am montat la cineva una de 4Mpx si se vede foarte bine. Aceasta are 5Mpx. Poate fi conectata wireless/cablu retea. Eu recomand pe cablu de retea direct in router. Cardul de memorie si alimentatorul se vor achizitiona separat.

Am acasa un sistem cu NVR cu 8 camere Hikvision (3 de 4Mpx si 5 de 2Mpx), nu am avut niciodata probleme cu acestea (fie vara/iarna).

Aplicatia pentru camera este HikConnect (disponibila Android/iOS)

Edited by CiureaDaniel, 01 July 2021 - 12:18.


#3
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Nu am experienta cu modelul de camera specificat de tine dar:
Pentru ce vrei sa folosesti tu ai nevoie doar de o camera IP cu inregistrare pe card local de ex: Dahua IPC-HFW1435S, eu nu ma leg la cap cu alte branduri noname deoarece au probleme maxime pe parte de functionalitate si sw ( DAHUA este similar HIKVISION )
Avantaje la acest model:
- o conectezi pe cablu ethernet sau/si wifi in reteaua locala; este important doar sa ai cablu de alimentare separat tras.
- inregistrezi pe cardul local sau in retea pe un server FTP/SFTP/NAS + card local daca pica serverul, daca nu ai NVR ( eu asa folosesc toate camerele mai noi fara NVR )
- o accesezi fara probleme din browser sau aplicatia lor, sau direct din VLC sau alta aplicatie...
- o poti integra in HomeAssistant cu un addon free si ai posibilitatea sa-ti faci notificari/scenarii cum doresti tu inclusiv sa-ti trimiti mesaje pe un TV LG Smart sau sa comuti tv-ul sa faca play la camera cand detecteaza miscare ... etc.
- alimentatorul 12v-1A este inclus.
...

p.s.
In practica conteaza mult si locatia unde ai tras cablul si unde vrei sa pui camera ca sa stii ce tip de lentila ai nevoie la camera in functie de scopul urmarit: vedere generala, detaliu identificare... etc.

Edited by lu_k-309, 01 July 2021 - 19:28.


#4
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Salut ai mai luat imilab EC3 pana la urma ? Eu am luat acum o luna pentru parinti si pare ok pana acum (nu am tras inca cablu e pe wifi, si de cateva zile tot zice ca are eroare la cardul de memorie  si nu mai inregistreaza. Are si optiune de inregistrare pe nas dar inca nu am). O sa incerc si pe cablu cand mai ajung pe acolo ca sunt curios si de functia de wifi extender cum merge, ma gndesc ca ar ajuta sa mai extind reteaua in curte si sa conectez alta camera la reteaua ce o da camera asta.

Acum ma tot bazaie sa ii fac update de firmware la 4.0.4_0098 (acum are 4.0.4_0097) si eram curios daca e ok versiunea si nu vine cu ceva bug-uri, ca nu prea gasesc info pe internet.

Ca m-am mai fript cu o alta camera xiaomi magnetic mai mica si cu lentila wide care dupa update de firmware nu mai inregistra pe card si nu au scos update multe luni de zile.
Pana acuma din cele 3 camera xioami ce le-am pus acolo Xiaomi 360 pare a fi cea mai fiabila, aproape nici o problema intr-un an.

#5
Crapu-k2

Crapu-k2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2021
Salut . Doua bucati am cu 4.0.4.98 si nici o problema pana acum La cea cu eroare poate fi cardul , recomand un card de calitate .

#6
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View PostCiureaDaniel, on 01 iulie 2021 - 12:14, said:

Mai bine cumperi una mai de firma: HIKVISION DS-2CD2051G1-IDW1(D). Am montat la cineva una de 4Mpx si se vede foarte bine. Aceasta are 5Mpx. Poate fi conectata wireless/cablu retea. Eu recomand pe cablu de retea direct in router. Cardul de memorie si alimentatorul se vor achizitiona separat.

Am acasa un sistem cu NVR cu 8 camere Hikvision (3 de 4Mpx si 5 de 2Mpx), nu am avut niciodata probleme cu acestea (fie vara/iarna).

Aplicatia pentru camera este HikConnect (disponibila Android/iOS)
Se poate conecta o cameră de 4MPx la un DVR doar printr-un cablu de rețea? Merge să folosesc splitere (injectoare) POE pasive care să îmi transmită atât semnalul IP al camerei cât și tensiunea de alimentare? Mă interesează un sistem Hikvision cu 4 camere de 4MP. Sau eventual 2MP dacă kitul de 4MP e prea scump.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate