Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mount network share NFS sau SAMBA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Am nevoie sa montez in Android niste share-uri NFS insa nu am gasit nici o aplicatie in acest sens... la fel si pentru SAMBA.
Exista vreo solutie fara ROOT ?

Mersi.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Ai incercat AndFTP ?

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
ES File Explorer funcționează excelent, dacă nu te deranjează nițel bloatware...

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu folosesc X-plore File Manager exact pentru transferul de fisiere prin FTP si smb, dintre telefon si un NAS din reteaua de acasa.
Nu necesita root, din cate stiu pentru accesarea resurselor de acest tip nu trebuie sa fie telefonul/tableta root-ata.

Edited by Ciubex, 01 July 2021 - 10:12.


#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
insataleaza-ti asta > https://play.google....rer&hl=ro&gl=US

si vezi in ultimul TAB NewLocation > Remote > ca are SMB/SFTP/WebDAV.....etc
NFS nu are insa nu cred ca gasesti asa ceva.

Edited by Mihai_3, 01 July 2021 - 10:31.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Incearca CIFS Documents Provider <https://play.google....cumentsprovider>, suporta SMB2 si SMB3. Din descriere plus ce stiu de cum functioneaza Android-ul este maximum ce poti obtine fara root. Nu l-am incercat, dar din ce inteleg partajul de retea NU apare ca un subdirector in sistemul de fisiere local insa este accesibil via ‘File picker’ standard din orice aplicatie care foloseste asa ceva.

#7
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Si eu recomand X-plore File Manager. Este oK si pentru acces conturi cloud (Onedrive, google cloud, etc)

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Stimati colegi:

AndFTP este un client FTP/SFTP/e.t.c.
ES File Explorer este un file manager.
X-plore File Manager, asa cum spune si numele este un file manager

Montarea (mount in engleza) este conectarea unui share de retea la sistemul de fisiere local ca un folder unde doresti.... ca sa fac o analogie cu windows cam cum este un "disk" nou cu litera si care are in spate un share din retea...
Care este diferenta fata de programele indicate de voi ?
La un mount folderul respectiv este disponibil nu doar in aplicatia mentionata de voi ci de catre toate aplicatiile (Android) sau userii (Linux) care au drepturi in acest sens.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Atunci, daca vrei sa montezi, cred ca ai nevoie de root pentru interventia la nivelul asta, anume modificari aduse sistemului de fisiere din sistemul de operare. Sunt unele dispoztive, precum Android TV-urile care in Settings iti permit maparea unui director remote intr-un director local pentru a-ti monta resursa de la distanta local si astfel sa fie accesibila si altor aplicatii ce nu au suport pentru Samba.
Eu si colegii ti-am sugerat "clienti" ce suporta SMB-ul.

Edited by Ciubex, 02 July 2021 - 08:38.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ce am sugerat eu cel putin creeaza un device nou, ca si cum ar fi de exemplu un [al doilea] card microSD sau un stick USB, unde se vad fisierele si diversele aplicatii au acces la ele fara a implementa SMB ele insele. Prin poze vad ca la conectare cere si un director, dar eu nu l-am incercat personal sa vad daca acela este sau nu este directorul unde monteza (daca ar fi, inseamna ca ar monta unde vrei in sistemul de fisiere local, exact cum faci in Linux cu mount). Totul merge fara root pentru ca de la o anumita versiune (cred ca 4.4) in Android este prevazut sa poata fi integrate ‘Document Providers’.

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
M-am jucat cu aplicatia indicata, dar nu merge pe niciunul dintre cele doua telefoane ale mele cu Android 9 si 11.
X-plore-ul merge.

Edited by Ciubex, 02 July 2021 - 15:53.


#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce inteleg eu, in configurarea CIFS Doc Provider, trebuie:
  • FIE sa bifezi ‘Anonymous’ dar in acest caz cred ca trebuie ca pe calculatorul pe care ai partajat in retea (serverul SMB) sa ai contul ‘Guest’ activat (plus permisiunile necesare la nivel de filesystem). In Windows mai e si o setare ‘Share level access control’ versus ‘User level access control’, poate e nevoie sa modifici si acolo (eu mereu am probleme cu aceste setari).
  • FIE sa completezi user+pass ca se te conectezi ca acel utilizator. Vezi ca Windows nu permite accesul din retea al unui user cu parola vida, deci pentru acel utilizator chiar trebuie sa ai setata o parola.


#13
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am testat CIFS Documents Provider impreuna cu SAMBA (nu are suport de NFS).
Dupa ce introduc datele de conectare si dau check imi scrie connection succesfull... save... si degeaba nu monteaza nici un folder shareuit din retea. In plus nu are nici un log accesibil din interfata grafica ca sa diagnostichez problema.
Am zis ca poate gresesc eu si trebuie sa citesc documentatia aplicatiei... surpriza documentatie este doar in lb. Japoneza ! :(
Aplicatie nefunctionala.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pana la urma am incercat si eu CIFS Document Provider dar tot fara succes. Vad ca tu ai ajuns mai departe ca minePosted Image, eu nu am reusit sa trec de ‘Connection failed’ orice am incercat. Pe acelasi telefon si cu acelasi server SMB, cu setari echivalente (IP, user/pass etc), AndSMB se conecteaza fara probleme; doar ca acesta din urma nu furnizeaza acces la fisiere pentru alte aplicatii, deci nu e util dpdv a ceea ce doresti.

De aparut insa apare pe undeva, alaturi de ‘Internal storage’, ca in pagina aplicatiei din Play Store a 3-a poza. (In schimb nu apare in prima pagina din ‘File manager’ standard.) Daca selectez ‘CIFS Document Provider’ (nu aplicatia, ci acel pseudo-storage-device) imi listeaza ca subdirectoare conexiunile definite, dar nimic mai jos de ele probabil din cauza ca nu se conecteaza. De fapt intra in ele, dar fie e gol fie apare o clepsidra mare cu explicatia ca pe moment nu poate afisa continutul.

Manualul de pe GitHub e intr-adevar in japoneza dar Chrome/ Google Translate il traduc fara probleme. Din pacate nu e mare lucru in el, nu lamureste nimic de detaliu.

Edited by sags, 03 July 2021 - 13:47.


#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai incercat Connected NAS (Free) (com.connectedway.connectedsmb.demo) din Play Store dar nici acela nu imi functioneaza. Poate ai tu mai mult noroc (Android-ul meu e unul mar ‘redus’, fiind GO Edition.) Mie nu imi apare in File picker conexiunea definita. Din cand in cand mai si crapa in timpul configurarii dar nu sistematic incat pot defini conexiunile.

Ar mai fi Android Samba Client disponibil pe F-Droid <https://www.f-droid....ider/index.html>. E vorba de o aplicatie publicata de Google pe GitHub <https://github.com/g...uments-provider> si care utilizeaza acelasi Samba ‘standard’ care e utilizat de Linux-uri (si nu numai) cu unele adaptari. Deci teoretic ar fi sanse bune sa functioneze. Din pacate Google pare ca a abandonat-o, din ce apare pe GitHub la ‘Issues’ ar mai fi de lucrat la interfata utilizator, si mai ales asa cum este acum contine o eroare cu consecinte fatale (seteaza o adresa pe 0 in loc sa o compare cu 0 - am verificat in sursele publicate de F-Droid).

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
AM testat Android Samba Client... se conecteaza cu succes si pot vizualiza foldere/fisiere insa nu poate face mount pe un folder ca sa il poti accesa din orice alta aplicatie... :(
Cu cealalta nu poti nici macar din aplicatie sa vizualizezi... nici vorba de mount :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate