Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Limita overtime legal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Program normal de munca, 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana = 40 ore / saptamana
Limita legala, 48 ore / saptamana.
Cate ore suplimentare ai voie sa faci? Poti doar diferenta de 8 ore / saptamana sau daca vrei poti sa muncesti si 16 ore pe zi, 7 zile pe saptamana?
Nu vorbim aici de limitari din partea firmei, doar limitari dpdv. legal, sa spunem ca firma ti-ar da voie sa muncesti cat vrei.
In acelasi timp, orele suplimentare cum trebuie platite legal? Aceeasi norma ca orele normale, procentaj in plus sau cat vrea firma?

#2
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Poți munci și mai mult pe săptămână (lună) cu condiția ca MEDIA orelor lucrate în trei luni să nu depășească cele 48 de ore admise pe săptămână. Been there, done that...

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
e vorba de media pe 4 luni, nu pe 3
https://www.codulmun...titlul_3_1.html

Quote

Art. 114 . durata maxima a timpului de munca
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.


partea legata de plata e tot acolo:

Quote

Art. 122 . compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.
Art. 123 . compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

recomand cu caldura tuturor sa citeasca macar o data codul muncii. contine o gramada de informatii utile.

#4
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Se mai practică ca orele suplimentare care nu pot fi plătite legal ca ore suplimentare să fie plătite ca diverse sporuri, prime etc. Ocazional (1-2 luni) merge, nu știu dacă și pe perioade mai lungi.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Daca se depaseste numarul de ore suplimentare sau daca e bugetar si nu se se pot plati atunci cel mai avantajos pentru angajat este un al doilea contract de munca cu jumatate de norma si atunci se poate creste numarul de ore lucrate si cel mai important platite, legal, de la maxim 40/48 la 60 pe saptamana.

Edited by Kroghy, 01 July 2021 - 08:45.


#6
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostKroghy, on 01 iulie 2021 - 08:44, said:

Daca se depaseste numarul de ore suplimentare sau daca e bugetar si nu se se pot plati atunci cel mai avantajos pentru angajat este un al doilea contract de munca cu jumatate de norma si atunci se poate creste numarul de ore lucrate si cel mai important platite, legal, de la maxim 40/48 la 60 pe saptamana.

Nu se poate face un al doilea contract cu norma intreaga? 8+8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana? Daca faci contract altundeva, poti face norma intreaga si atinge numarul asta de ore pe saptamana? (8+8 / zi, 5 zile, adica 80 ore / saptamana)

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@_smiley_ zice bine. Codul muncii zice ca se lucreaza 8 ore pe zi, 40 pe saptamana, dar are si exceptii, in sensul ca intr-o saptamana lucrezi 56 de ore, de exemplu, dar saptamana urmatoare ai o zi libera in plus, iar media celor doua saptamani ajunge la 48 ore lucratoare.

tot codul muncii prevede ca un angajat poate lucra doua saptamani continuu, cu conditia sa se acorde 4 zile libere dupa aceasta perioada. De precizat ca nu este exclusa media maxima de 48 ore lucrate.

Legat de doua contracte: la bugetari nu cred ca au voie, dar la privati sigur au, dar nu la aceeasi firma. Ar fi dubios sa ai doua contracte de munca la aceeasi firma, cand poti avea o fisa de post care sa le cumuleze.

Edited by Pololica, 01 July 2021 - 08:59.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pe de alta parte nu poti mai mult de 3 ore pe zi in plus.
Daca faci 4 ai un total de 12 pe zi automat a doua zi trebuie sa fie libera conform legii.

#9
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Nu e formular de opt out pentru alea 48 ore cum e in uk ?

#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

View Posteiffel, on 01 iulie 2021 - 09:23, said:

Pe de alta parte nu poti mai mult de 3 ore pe zi in plus.
Daca faci 4 ai un total de 12 pe zi automat a doua zi trebuie sa fie libera conform legii.

depinde mult. eu de exemplu fac on call dupa cele 8 ore...la nevoie, la urgenta, pot sa fac si 4 ore overtime (caci arde)....a doua zi dimineata sunt la birou la ora 8.....imi da mama liber?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgoldieczr, on 01 iulie 2021 - 08:56, said:


Nu se poate face un al doilea contract cu norma intreaga? 8+8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana? Daca faci contract altundeva, poti face norma intreaga si atinge numarul asta de ore pe saptamana? (8+8 / zi, 5 zile, adica 80 ore / saptamana)
Daca mai esti in stare ... unii nu mai sunt in stare de nimic dupa 8 ore de munca si tu vorbesti de 16 ore de munca pe zi, in Romania. Poate la birou, nu la tras pe linie, la norma, aia e cu o totul alta poveste.

#12
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
Sunt bugetar 8 ore pe zi! Dupa program si in weekend fac taximetrie.....
Am 2 joburi inca din 2007!Posted Image

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Taximetrie cu contract de 8h?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

pot sa fac si 4 ore overtime (caci arde)....a doua zi dimineata sunt la birou la ora 8.....imi da mama liber?
Daca nu apar in acte poti sa stai si 24 de ore.
Daca apar in acte - pontaj - firma e amendata in caz de control ITM.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2021 - 10:21, said:


Daca mai esti in stare ... unii nu mai sunt in stare de nimic dupa 8 ore de munca si tu vorbesti de 16 ore de munca pe zi, in Romania. Poate la birou, nu la tras pe linie, la norma, aia e cu o totul alta poveste.
depinde de job.
si sunt cu 2. unul de 9 ore (o ora pauza de masa) si al doilea 2-3 ore.

p.s. orele pe diverse contracte de munca nu se cumuleaza.

#16
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2021 - 10:21, said:

Daca mai esti in stare ... unii nu mai sunt in stare de nimic dupa 8 ore de munca si tu vorbesti de 16 ore de munca pe zi, in Romania. Poate la birou, nu la tras pe linie, la norma, aia e cu o totul alta poveste.

job-urile sunt remote, de acasa, live chat support agent, adica stai pe un site si astepti sa vina oamenii cu problemele legate de software-ul companiilor pt care lucrezi. treaba e ca nu sunt foarte multe mesaje pe zi si job-urile astea sunt mai mult sub forma "te platim sa stai degeaba acasa si sa mai raspunzi la mesaje din cand in cand".

momentan sunt la o singura companie, insa oricum pe langa cele 8 ore la ei, urmatoarele 8 ore le cheltui pe freelancing, deci tot 16 ore lucrez. m-am gandit ca as putea sa profit de tipul jobului si timpul meu, insa aici am 2 optiuni: ori as putea cumva sa lucrez la norma dubla la compania curenta (16h / zi in loc de 8), asta daca e posibil dpdv legal, fie sa aplic la o a doua companie si sa am doua contracte de munca, din nou, daca e legal sa am 2 job-uri cu norma intreaga.

#17
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
La firma unde am lucrat in perioada 2013 - 2018, faceam si 80 - 100 de ore de ovt, plătite desigur 😂
Stăteam la ovt sa imi maresc leafa, si rupeam youtube in birou.
3h peste program de luni până vineri + toate sambetele si mai bagam două duminici.

Acuma, sa nu mai aud de asa program, dacă bag două sâmbete într-o luna, e mai mult decât suficient.

Stiu ca era ceva limita lunara de ovt, ce se depășește peste acea limită, devine de comun acord, si musai sa se plătească cu 200%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate