Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce facem cu Mac-urile vechi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mac-urile sunt in general niste computere foarte rezistente.

Din pacate, Apple ofera suport pentru noile sisteme de operare cativa ani, iar OS-urile vechi primesc update doar cativa ani.

In prima faza exista 1-2 ani dupa expirarea suportului in OS-urile oficiale, sa folosesti diverse hack-uri ca sa poti instala noile OS-uri pe modelele nesuportate oficial.

Faza 2 vine cand nici versiune folosite cu hack nu mai primesc update-uri, deci ai un computer care functioneaza, dar cu gauri de securitate, iar unele programe refuza sa mai functioneze (mai ales browserele).

In acest punct, probabil am ajuns la 10+ ani de la producere, si computerul mai poate fi folosit doar pentru chestii ordinare, precum browsing web si editare text.

Exista 3 optiuni:

1. Windows merge foarte bine, problema este ca adesea lipsesc driverele.
2. CloudReady - transforma mac-ul intr-un Chromebook.
Totul e bazat pe browserul Chrome si folsoesti serviciile web. Consuma foarte putine resurse si are suportul linux pentru drivere.
Suporta doar procesoare pe 64 de biti.
3. Daca Cloudready nu merge (ex sistemele cu procesor pe 64 biti si firmware pe 32 biti), scaparea vine de la Linux, dar o versiune modificata.
Puteti alege din lista de aici.
Personal prefer Elementary OS.
Arata foarte bine si nu e bloated cu foarte multe aplicatii.

Pe un iMac7,1 am pus CloudReady.
Pe un iMac5,1 am pus ElementaryOS (modded). Cloudready nu mergea, iar la Windows doar XP se instala fara probleme.

Ambele merg foarte bine, desi au 14-15 ani.

Attached Files



#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
sarut mana
nu stii cat de bine te inteleg
mac-uri langa care plangi de cat au costat( xenoane de 10k + eur), multicpu

sunt la fel de "nefolositoare" ca un iphone 5 ( nici macar 6)

din pacate foarte putini sunt(em) cei care intelegem/apreciem ce zici tu aici

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am un MacPro "tomberon" caruia i-a crapat placa video (b).
Placa costa peste 1000 EUR SH. originala nu mai e de multa vreme.

E pacat de ele.
Eu le fac functionale si le donez in special la persoane in varsta, care le folosesc pt browsing.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io am ajuns la concluzia ca tigaile vechi tocmai celor in varsta si atehnici nu le sunt recomandate. sunt doar surse de nervi si frustrari.

#5
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Niceeee !
Eu tocmai mi-am instalat BigSur pe cel din semnatura. Bine, ma refer la Patched-Sur, bla bla, cu manevra, dar merge 100% din cat l-am testat.

Ce e bun din info de la tine, e pentru un bun amic care are un MBP Late 2008 cu C2D, ala da !

Dar ce fac eu cu Ipad-ul meu 4 ?! Nu mai merge sa instalez nimic pe el.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
tocmai ce mi-am comandat un macbook sa-l trag pe dreapta pe asta pe care-l am din 2011. a rezistat eroic la busituri, l-am scapat pe gresie de zeci de ori, firul de la incarcator e macinat tot. dar functioneaza destul de bine doar cu upgrade de ram si un ssd.
zilele astea o sa-l arunc de la balcon, si o sa cobor sa vad daca si-a dat duhul.

Edited by laffin, 30 June 2021 - 22:06.


#7
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Mac-urile dupa 2014 nu rezista oricum mai mult de 10 ani.
In prima faza cedeaza boxele (se sparge membrana de bass), apoi SSD. Dupa aceea probabil placa de baza, nu stiu exact ca eu sunt inca la faza cu SSD-ul.

#8
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Daca le salveaza unele versiuni de LINUX, mai pot fi folosite la editari text si navigare pe Internet.Ori le pastram ori le donam cui dorim.Calitatea hardware este foarte buna si ar merita o sansa in plus reapectivul sau respectivele MAC-uri.
Daca vreti o faza "dura" vazuta de mine in urma cu 14 ani la TVR, cand au primit MAC-uri noi-noute si le foloseau pe majoritatea cu Windows XP.Cand am intrebat de ce isi bat joc de ele, mi s-a raspuns ca: Ce dracu' sa facem cu ele daca OS-ul nativ nu ne ajuta la nimic? Pe Windows XP mai pui un Adobe Premier... pe MAC OS, ne vine sa le aruncam!... ca la TVR!
Asa ca... nu va bateti joc de ele,mai dati-le o sansa!

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 laffin, on 30 iunie 2021 - 22:06, said:

tocmai ce mi-am comandat un macbook sa-l trag pe dreapta pe asta pe care-l am din 2011. a rezistat eroic la busituri, l-am scapat pe gresie de zeci de ori, firul de la incarcator e macinat tot. dar functioneaza destul de bine doar cu upgrade de ram si un ssd.
zilele astea o sa-l arunc de la balcon, si o sa cobor sa vad daca si-a dat duhul.

Nu-l arunca, nu mai bine il dai cuiva daca tot e functional?

Edited by gerbil, 01 July 2021 - 08:21.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 slai, on 30 iunie 2021 - 21:50, said:

io am ajuns la concluzia ca tigaile vechi tocmai celor in varsta si atehnici nu le sunt recomandate. sunt doar surse de nervi si frustrari.
Depinde la ce le folosesc.
Am destule persoane in varsta in jur care folosesc cu succes APU-uri AMD din prima generatie, Core2Duo, cel mult 4 GB RAM, aduse la viata cu un SSD de cel mult 100 RON si un OS intuitiv cu putine scurtaturi pe desktop.

 Adm, on 30 iunie 2021 - 21:46, said:

Eu le fac functionale si le donez in special la persoane in varsta, care le folosesc pt browsing.
Felicitari. Mai scadem muntii de e-waste si spatiul ocupat de vechituri in boxa.

#11
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Printre  visele mele umede e si un Power mac.....dar eu sunt retrograd,o iau dupa altii ca mine...

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 slai, on 30 iunie 2021 - 21:50, said:

io am ajuns la concluzia ca tigaile vechi tocmai celor in varsta si atehnici nu le sunt recomandate. sunt doar surse de nervi si frustrari.

atentie! nu de tigai e vorba aici, socrul, fie iertat,- a folosit un laptop ( mac) care avea 12 ani + .
era mai robust decat pocnitorile actuale de departe!
( singura probleme a fost cablul de la alimentator, ros de catel)
si maitinea si bateria destul.

eu sunt anti mar, anti bmm, dar ce scrie adm aici este perfect adevarat. nu confundati cu tigaile  de pe toate drumurile ( laptop-uri cu cpul de acum 10 ani ), windows

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Debian zice ca se poate instala pe Mac-uri: https://wiki.debian....gDebianOn/Apple
Nu a incercat nimeni?

O alta varianta e sa rulezi un OSX mai nou intr-un Fusion (spre exemplu, sau orice soft de virtualizare), desi mi se pare un pic fortata treaba.

Pentru mine e absolut de neinteles de ce Apple ofera o politica foarte generoasa de update-uri soft la telefoanele lor (practic telefonul e hardware outdated oricum, ca bateria sigur e uzata), dar la computere (OSX) ofera vreo 3 ani, dupa care pauza, desi dpv hardware masina respectiva e inca foarte capabila. Bine, pot sa inteleg ca fac asta ca sa te forteze sa iei un computer nou, dar la cit costa un Mac pur si simplu nu merita.

#14
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020

 undesignus, on 01 iulie 2021 - 10:30, said:

Debian zice ca se poate instala pe Mac-uri: https://wiki.debian....gDebianOn/Apple
Nu a incercat nimeni?

O alta varianta e sa rulezi un OSX mai nou intr-un Fusion (spre exemplu, sau orice soft de virtualizare), desi mi se pare un pic fortata treaba.

Pentru mine e absolut de neinteles de ce Apple ofera o politica foarte generoasa de update-uri soft la telefoanele lor (practic telefonul e hardware outdated oricum, ca bateria sigur e uzata), dar la computere (OSX) ofera vreo 3 ani, dupa care pauza, desi dpv hardware masina respectiva e inca foarte capabila. Bine, pot sa inteleg ca fac asta ca sa te forteze sa iei un computer nou, dar la cit costa un Mac pur si simplu nu merita.
Cred ca mizeaza pe faptul ca e atat de mare diferenta fata de concurent incat posesorii nu se pot abtine si dau bani pe alt mar la citiva ani,fara sa comenteze....Dar se inseala,zic eu...Posted Image

Edited by mcd2020, 01 July 2021 - 11:01.


#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

 mcd2020, on 01 iulie 2021 - 08:39, said:

Printre  visele mele umede e si un Power mac.....dar eu sunt retrograd,o iau dupa altii ca mine...

Am trimis doua iMac cu procesor PPC la DjL
Poate vrea sa scape de unul.

Te avertizez ca e pain in za ass ca sa le instalezi, asta daca mai gasesti OS si apps PPC.

Eu scriu acum de pe un Macbook Pro 2016.
La desktop am un Macpro 2013.
Ambele ruleaza fin ultimul os (Big Sur), dar ce e drept au i7 si un Xeon 12 core.

Edited by Courage, 01 July 2021 - 13:46.


#16
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
am si eu un imac g3, din ala "totul in monitor crt", il tin de ani de zile asa, de decor, e de prin 1998. acum l-am probat, nu mai booteaza, sta cu marul pe ecran... ii lipseste un macrameu si un peste din sticla. (pana la urma il fac cadou, am si eu un djl local). dar in schimb, tot acum am testat, am un "laptop" panasonic cf-25 pentium 233 mmx, are windows 98 pe el, merge ca nou. asta rezista si la un razboi total.

Edited by r-bruce, 01 July 2021 - 17:09.


#17
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Posesorii de Mac-uri in mare parte nu stiu Linux, Debian chel ar trebui sa functioneze insa ar trebuie un pic lucrat la el pentru o functionare "user friendly".

Edited by iulian_1976, 01 July 2021 - 18:34.


#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pe computerele astea de obicei pub Chromium si Libre Office.

Nu prea ai de ce sa aprofundezi linux.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate