Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Platforme streaming - fragmentare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apr tot mai multe platforme de streaming. Ar fi un lucru bun daca ar functiona slooganul "concurenta este in beneficiul clientului", insa in cazul asta nu functioneaza. Fiecare isi retrage productiile de pe celelalte platforme. Cred ca majoritatea avem cel mult 2 abonamente. Dar daca tot dispar productiile si fiecare isi creaza propria paltforma.. cu siguranta nu ne vom abona la fiecare in parte. Nu cred ca cineva vrea 10 abonamente la 10 platforme diferite.

Cum vedeti acest lucru?

Deja avem o lista destul de cuprinzatoare

-Hbo Go
-Netflix
-Disney+
-Paramount+
-Amazon Prime
-Hulu
etc

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View PostMembruAnonim, on 30 iunie 2021 - 21:29, said:

Deja avem o lista destul de cuprinzatoare
...
-Disney+
-Paramount+
-Amazon Prime*
-Hulu
etc

Unde? Cand? :)

P.S. Mentionez ca in .ro ai acces la Prime Video nu la Amazon Prime.

P.S.2 Iti faci abonament prin rotatie.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, ei nu fac bani in Romania, cu 6 case la un abonament, asa ca faptul ca tu nu platesti 10 servicii, nu schimba mare lucru. Pentru tarile dezvoltate, 150 E pe luna pentru streaming, nu e cine stie ce.
Oameni insa, vor renunta la multe servicii, pentru ca desi multi vor plati, si mai multi, vor renunta, chiar la o parte de patru. Si atunci, cele multe servicii, se vor unifica in 3-4.
Eu am incercat Netflix si m-a dezamagit. Nu era scump abonamentul (1/4), dar nici gratis nu l-as fi testat. Am renuntat la el in o saptamana si ceva.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 30 iunie 2021 - 22:49, said:

Eu am incercat Netflix si m-a dezamagit.


Am gasit ceva seriale si filme/documentare de calitate. Nu as putea spune ca m-a dezamagit.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Poate am avut eu asteptari prea mari. De fapt, nici nu stiu ce ma asteptam sa vad. Dar m-am uitat, am inceput, cateva seriale originale si mi s-au parut foarte slabe.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 01 iulie 2021 - 00:51, said:

Poate am avut eu asteptari prea mari. De fapt, nici nu stiu ce ma asteptam sa vad. Dar m-am uitat, am inceput, cateva seriale originale si mi s-au parut foarte slabe.

Spy este un serial original Netflix foarte bun. Este foarte scurt insa intens, captivant,

#7
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
E coproducție Canal+.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
In RO lista e mult mai mica. Ai Netflix de care a auzit toata lumea si-l platesc toti si-l impart majoritatea cu tot blocul un abonament ca altfel e scump ... HBO Go il primesti de la firma de cablu la un pret rezon  si cam atat. De Prime Video putina lume a auzit la noi si nici oferta nu e prea localizata adica pe gustul romanilor. Voyo si AntenaPlay au se pare fani lor inca din moment ce rezista ba chiar au marit preturile.
DIsney+ si AppleTV+ au ocolit RO probabil tocmai pentru a nu se stresa uni ca sunt prea multe servicii de streaming disponibile si la noi ...
In US lista e mult mai lunga.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostYOUR_GOD, on 01 iulie 2021 - 00:51, said:

Poate am avut eu asteptari prea mari. De fapt, nici nu stiu ce ma asteptam sa vad. Dar m-am uitat, am inceput, cateva seriale originale si mi s-au parut foarte slabe.
Sa nu incerci HBO Go, ca e jale fata de Netflix. Sau cel putin sistemul de cautare filme sau sugestii e mult mai slab decat la Netflix.

#10
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Wow. Nu se pot compara la calitate HBO si Netflix. Da, UI la HBO e de anii 90 dar nu cumpar un serviciu pt a ma simti bine cand caut un film.
Sa speram ca Max va fi mai prietenos.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Posteminemscu, on 01 iulie 2021 - 08:19, said:

...nu cumpar un serviciu pt a ma simti bine cand caut un film...
Nici nu ma gandeam la asta.
Eu de cele mai multe ori caut filme dupa un anumit gen, actor ce joaca in ele, sau pur si simplu ce-mi sugereaza platforma. Nu am neaparat un film in minte, pe care doresc sa-l vizionez. Iar la capitolul asta HBO Go e extrem de slab in comparatie cu Netflix.
Daca ar fi sa iau o anumita lista de pe IMBD si sa incep sa caut filmele din lista aia pe HBO, probabil ca le-as gasi, dar nu am intotdeauna chef de asta.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostHider141, on 01 iulie 2021 - 07:22, said:

Sa nu incerci HBO Go, ca e jale fata de Netflix. Sau cel putin sistemul de cautare filme sau sugestii e mult mai slab decat la Netflix.
Multumesc! Bine de stiut. Poate le fac aiure asa, tocmai ca sa nu-ti dai seama ca nu prea au continut.
Am vorbit zilele trecute cu cineva din Germania. Mi-a zis ca exista o limita pana la care poate ajunge pentru streamint. 50E, parca. Omul a zis ca daca e mai mult, merge la cinema si in rest, se uita la TV. Este si acesta un aspect demn de luat in seama. La noi, exista solutii ocolitoare, dar chiar si fara, romanii si SE Europei, nu-si permit mai multe abonamente pentru streaming, uneori, nici macar unul.

View PostMembruAnonim, on 01 iulie 2021 - 01:11, said:

Sunt convins ca unele mi-au scapat. Totusi, ma asteptam ca macar cele originale sa fie, majoritatea, de buna calitate. SI prin asta, ma refer la scenariu, interpretare, profunzimea personajelor etc. Da, chestii rare, dar totusi, vorbim despre Netflix.

#13
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Eu impart netflixul cu un prieten ( jumi- juma la costuri) unde ma uit doar la seriale ( aici, vorba aceea, gusturile nu se discuta, dar sunt unele prea prea tari ) filmele is degeaba, strict parerea mea.

HBO GO il am gratuit de la cablu, vodafone, fostul UPC.

Si daca vreau vizionez ceva, si nu gasesc pe cele mentionate mai sus, suntem romani, ce naiba, torente!? nu vreau sa dau nume la acestea, pentru ca nu stiu daca incalc o regula softpedia sau nu, dar e unul si bun unde gasesti tot ce vrei Posted Image Posted Image

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@Hider141, HBO Go are continut mai ok decat Netflix, nu la fel de mult dar mai ok. Interfata da, e jale, eu cand mai activez abonamentul folosesc un plugin de Kodi pentru a scapa de fundalul negru la subtitrare.

#15
mihadaniela

mihadaniela

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.07.2019
Lucrul bun la serviciile de streaming e ca nu ai contract, poti sa anulezi un abonament oricand si sa te abonezi la altceva. Dar la noi nu prea sunt optiuni, cel putin pana apar Disney+ si HBO Max anul acesta. Din cate inteleg daca ai deja HBO Go, contul existent va functiona pe HBO Max. Iar Disney e mai ieftin decat Netflix acolo unde este disponibil. Pe mine una nu ma deranjeaza mai multe servicii de streaming, inseamna access la mai mult content care nu este disponibil la noi.

#16
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Streamingul a venit ca solutie principala la problema caselor de filme a pirateriei. Era o zicala... "Niciunui business nu-i pasa de clienti, cu adevarat". E adevarat si-n acest caz. La inceputul anilor 2000, pirateria era in toi, inclusiv la noi, unde, dupa cum am auzit cu totii, in avionul prezidential cu Basescu, au dat un film piratat cu subtitrarea lui "veverita_bc", toata presa a scris la acel moment despre asta. Revenind la subiect, streamingul a venit ca solutie la piraterie: "continut mult, la un clic distanta, la un pret atat de mic incat sa nu mai merite tot efortul sa cauti torrenti si tot tacamul". Daca ramanea o singura platforma de streaming, nu mai aparea problema fragmentarii si pirateria scadea masiv. Totusi, pentru ca oamenii sunt lacomi, HBO, Prime, Apple, Disney si-au zis "Ba da' noi suntem prosti? Netflix inoata in bani, hai sa inotam si noi!", si asa au aparut, peste noapte, in cativa ani, o multime de platforme. Daca vrei sa ai acces la tot continutul la care aveai acces acum 5 ani, in loc de cei 10 euro pe care i-ai fi dat initial pe Netflix, acum trebuie sa dai 50 de euro pe toate platformele. Romanii nu sunt dispusi sa dea nici aia 10 euro (dovada ca avem conturi de netflix la tot blocul), da' pai 50. Fragmentarea este inceputul sfarsitului pentru streaming, daca nu se opresc (si nu se vor opri, pentru ca oamenii sunt lacomi), in cativa ani o sa revenim la nivelul alarmant de piraterie si Netflix si prietenii vor vedea o scadere masiva, deoarece in SUA oamenii vor mai vrea 1-2 servicii si restul piratat, iar la noi, evident, piratat tot, ca suntem zgarciti.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSynOfficial, on 04 iulie 2021 - 18:19, said:


De acord cu tot ce ai spus. Insa eu vad o rezolvare sa nu dispara streamingul, chiar daca au o gramada de platforme in ultimul timp (si vor mai aparea in viitorul apropiat): sa scada pretul fiecare platforma in parte. Daca ar fi abonamentul de 1-2-3 euro depinde de plaforma (streaming video/audio etc), cred ca sute de milioane s-ar abona. Imagineaza-ti spotify abonament de 1 euro pe luna. Iar acum imagineaza-ti 1-2 miliarde de utilizatori pe luna. Incasarile ar exploda. Chiar daca ai asculta de 4-5 ori pe luna muzica, tot te-ai abona la 1 euro pe luna. pt ca in alea 5-10-15 ocazii cand vei asculta muzica, vei vrea sa ai acces la tot continutul de melodii.

Edited by MembruAnonim, 04 July 2021 - 21:51.


#18
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
De acord, aici revenim la unul din punctele atractive ale streamingului: "pret atat de mic incat sa nu merite efortul sa stai cu torrenti". La 1 euro pe luna fiecare platforma, si hai 2-3 euro Netflix/HBO/Prime, adica astea care au continut, s-ar scoate foarte usor din problema asta.
Industria de muzica nu sufera de aceasta fragmentare deoarece nu sunt piese muzicale exclusive vreunei platforme. Acest concept nici n-ar functiona, tinand cont ca pe youtube cu un ad blocker e totul gratis si fara reclame (sau Youtube Vanced pe telefon). Deci industria de streaming audio nu sufera aproape deloc din cauza fragmentarii, dar niste preturi mai mici tot n-ar strica. 5 euro pe luna e mult in conditiile in care cu Youtube Vanced pe telefon si youtube cu ad blocker pe calculator ascult gratis (ce-i drept, la o calitate mai proasta, dar 99% nici nu pot face diferenta).

Edited by SynOfficial, 05 July 2021 - 07:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate