Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pozitivitatea toxică

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Salutare! Ce părere aveți despre pozitivitatea toxică? Eu oricât am încercat să spun că unele lucruri sunt bune, că nu mă deranjează, nu am reușit să mă simt mai bine în felul acesta. Mă gândesc că degeaba spui că ești bine dacă în mod real nu ai îmbunătățit/schimbat ceea ce te deranja.

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Am o parere foarte proasta. Practic pozitivitatea asta toxica inseamna negarea unei situatii nasoale, autosugestionarea ca indiferent cat de rau stau lucrurile, de fapt totul e ok.
Nu prea vad ce efecte pozitive poate avea dar efecte negative are in mod cert, in loc sa cauti sa rezolvi o problema te autoamagesti ca e in regula, respectiv nu mai faci mare lucru sa schimbi situatia, printre altele.

#3
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
O aberatie din categoria "New Age", fundamentata pe individualism si egocentrism. La o cautare rapida pe net, am gasit si-o definitie: "Lipsa de onestitate fata de realitate. E un model artificial al lumii. Viata reala include si sentimente de: anxietate, dezamagire, coplesire, neliniste, nesiguranta, disperare, furie, nervi, durere".
Adica o filosofie a autoamagirii, respectiv a strutului care-si baga capul in nisip crezand ca trece pericolul.

Edited by glassofwine, 30 June 2021 - 20:12.


#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
da, cred ca meme-ul asta rezuma perfect treaba

Attached Files



#5
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Și dacă nu iei acest concept în brațe ești categorisit drept negativist.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
new age stuff cum a mai zis cineva. pozitivitate si vizualizare. a fost de ajuns sa tina niste ”vedete” niste discursuri si gata.

am una la serviciu, batrana de fel, e depasita de situatie dar e la modul, ”o sa fie bine” si dastea. se uita oamenii ciudat....

cred ca cel mai bine e sa fii realist si sa nu ai o parere prea buna despre tine. cred ca oamenii astia au de castigat ca nu-s asa infumurati si daca vad ca situatia se duce aiurea, nu zic dont worry be happy, ci fac ceva sa schimbe.

plus ca e normal sa te deranjeze lucruri, daca nu te deranja Dragnea ar fi fost si acum la putere. e ok sa ai si o parere proasta despre cineva, asta nu inseamna ca il judeci, doar ca nu esti orb. in era relavitismului unde lumea incearca sa fie politic corecta, sa stii ca oamenii care aleg sa spuna adevarul o sa fie pe de o parte urati dar si admirati.

Edited by bobitad, 30 June 2021 - 20:44.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa fie totul bine, nu va mai stresati atat :)

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cel putin la fel de proasta precum negativitatea continua.
Am avut un coleg de apartament foarte negativist, prapastios, de un pesimism incredibil. Incercam sa-l incurajez pentru ca ma enerva, imi dadea si mie din stare. Bineinteles ca pana la urma m-a luat de fraier.
La fel de rau e pozitivitatea asta care e semn de tampenie. Un sef de la un fost job, incompetent si puturos, era atat de pozitiv incat iti venea greata, sa nu zic altfel.
Primavara trecuta cand pandemia lua avant, mizeria de firma a decis taierea salariilor cu 20% si lucram 4 zile pe saptamana. Cand ne-a dat vestea, era aproape bucuros, explica degajat ca este o masura foarte buna, ca alte firme ar fi decis concedieri masive, ca ziua libera e buna, o putem folosi pentru dezvoltarea personala, pentru hobby-uri. Cand s-a anuntat ca nu se dau bonusuri de Craciun, la fel, "nu inteleg de ce sunteti suparati, la alte firme nu se da, si ganditi-va la partea buna, nu mai avem salarii taiate!".
Nu stiu nici in ziua de azi daca era cretin sau facea pe cretinul. Nici nu ma intereseaza.

Cred ca e bine sa fii realist, sa iei situatiile de zi cu zi ca atare, poate cu un mic plus inspre partea pozitiva. Dar cand ajungi sa crezi ca totul e bine si viata e frumoasa si oamenii sunt frumosi, indiferent de ce e in jurul tau, ai o problema.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca o stapanesti e buna. Daca nu, mai rau faci.

Ideea e sa nu te dezarmeze vreo situatie neprevazuta si sa ramai ager, nu sa-ti iei shut down in timp ce-ti ramane un zambet tamp pe mufa.
Trebuie sa stii ce-i de capul tau, pe ce te bazezi si pana unde te poate duce asta. E ca-n box. Trebuie sa fii fresh la revansa si mai bun decat ai fost vreodata.

"Și dacă nu iei acest concept în brațe ești categorisit drept negativist."

Nu vor functiona niciodata asa treburile astea cu pozitivitatea si negativismul.

Intre o pozitivitate cringe si un negativism natural, nu e prea greu de ales.
Mai greu e cand negativismul e de fapt vaicareala. Atunci sunt ambele de kkt.

Daca vrei sa te reinventezi si sa te reintegrezi, ca vorbeai de categorisiri, schimba mediul in care o faci. Altfel nicio sansa din postura in care esti.
Ca esti deja parte dintr-un mecanism sau social sau mai multe care functioneaza si care au tot interesul sa o faca in continuare. E natura umana. Asa am supravieruit. Bine ca nu ti-ai mostenit postura in care esti acum cum era pana nu de mult.

BTW, vezi cum iti cresti "mana".
Nu aia din jocuri ci asta
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mana

Momentan esti o sursa de putere pt altii.

#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
Nu înțeleg ultima parte, poți dezvolta?

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Care?

#12
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 02.11.2016
"Daca vrei sa te reinventezi si sa te reintegrezi, ca vorbeai de categorisiri, schimba mediul in care o faci. Altfel nicio sansa din postura in care esti.
Ca esti deja parte dintr-un mecanism sau social sau mai multe care functioneaza si care au tot interesul sa o faca in continuare. E natura umana. Asa am supravieruit. Bine ca nu ti-ai mostenit postura in care esti acum cum era pana nu de mult."

#13
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021
A trai cu ochelari de cal e uneori placut de neplacut ca sa zic asa. Undeva la mijloc e mai bine insa, nici pozitivitate exagerata, dar nici morocanosenie extrema.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
numa' păreri savante...
la noi merge de multă vreme zicala despre pesimist/optimist și ce vede fiecare-n pahar: jumatea goală sau pe cea plină... :P

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai dar normal ca pozitiviteatea nefondata e toxica, ca te amageste, daca nu ai rezolvat problema ce deranja, tot deranjeaza,  nici nu ai cum sa zici ca esti bine.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBucsaMobilul, on 30 iunie 2021 - 22:59, said:

"Daca vrei sa te reinventezi si sa te reintegrezi, ca vorbeai de categorisiri, schimba mediul in care o faci. Altfel nicio sansa din postura in care esti.
Ca esti deja parte dintr-un mecanism sau social sau mai multe care functioneaza si care au tot interesul sa o faca in continuare. E natura umana. Asa am supravieruit. Bine ca nu ti-ai mostenit postura in care esti acum cum era pana nu de mult."

Pai orice schimbare pe care ai face-o in viata ta va influenta si viata celor din jurul tau cu care relationezi mai des si, pt ca tu sa nu intampini rezistenta ar trebui ca ceilalti sa isi schimbe si ei putin viata. Din pacate cei mai multi sunt prea comozi sau uneori prea batrani pt chestii din astea.
Un exemplu banal si simplu. Daca esti fumator si mai ai un coleg fumator, in mom in care ai vrea sa te lasi, ala te va tot invita la o tigara in pauza ca sa nu fumeze singur.
Nu o va face neaparat cu vreo intentie rea dar s-a obisnuit sa aiba companie si iti va ingreuna intentia de a te lasa de fumat.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jg6CHlJhX-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Pozitivitate ce fel? stare de spirit? sau gandire pozitiva? ambele?

View Postunderb, on 30 iunie 2021 - 22:38, said:

Daca o stapanesti e buna. Daca nu, mai rau faci.

Ideea e sa nu te dezarmeze vreo situatie neprevazuta si sa ramai ager, nu sa-ti iei shut down in timp ce-ti ramane un zambet tamp pe mufa.
Trebuie sa stii ce-i de capul tau, pe ce te bazezi si pana unde te poate duce asta. E ca-n box. Trebuie sa fii fresh la revansa si mai bun decat ai fost vreodata.

.....
tu vorbesti bine aici dar cand o iei pe magii si mana ma pierzi, doar daca vorbesti de jocuri pe calculator da nu isi au rostu aici

- Am avut o colega in trecut care avea o stare de spirit pozitiva de te trezea instant, tin minte ca ma suna dimineata la 8, numai cand imi pronunta numele eram treaz si radeam ca prostu ca nu imi mai trebuia nici cafea, de atunci nu am mai dat de nimeni care sa fie asa, da siguri aici in Bucuresti am dat de tot felul de magiceni si persoane pozitive dar sunt asa cu vorba ca sa pui botu si sa scoata leuti de la tine se vede pe ei de la posta ca nu sunt cu adevarat implicati.

- gandire pozitiva asta am dobandit-o nu stiu daca e completa sau mai e de lucrat la ea, am fot mult timp de partea cealalta a baricadei, ce pot zice ca mam plictisit din plans si am trecut la actiune daca va zic niste povesti plangeti ce gasiti aici pe forum uneori mis se par mofturi, ce norc l-am avut e ca am descopeti cartile self help este si un trend acum trebuie sa ai grija ca e la fel toxic si daca nu stii ce faci, e o alta modalitate de muls bani de pe tine.

Pozitivitatea toxică eu as cataloga-o mai mult ca prostie, e primu lucru care imi vine in minte.

Spor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate