Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Santaj din partea firmei in timpul preavizului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postkvs, on 29 iunie 2021 - 19:08, said:

Am discutat la firma, am scris demisia conform contract 45 zile lucratoare si ultima zi in 25 August
Aici ai greșit.
Trebuia să invoci acordul părților cu data dorită de tine.
Aveai o șansă suplimentară să accepte încetarea contractului cu data cerută de tine.

Acum nu mai ai ce face. Trebuie doar să îi anunți pe ceilalți că actualul angajator nu e de acord cu reducerea preavizului.
Și actualului să-i ceri în scris toate cererile pe care le consideri abuzive.
Ai număr de înregistrare pentru demisie?

Edited by sfantu.dracu, 29 June 2021 - 19:38.


#20
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Si nu poti sa le faco o "romaneasca" sa te roage ei sa pleci mai devreme? Pe la receptie pe acolo, sa le incurci niste chestii, sa planga? Mai mult decat sa te dea afara, ce-ti pot face?

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu-s de ce am senzatia ca nici demisia nu a depus-o.

#22
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postkvs, on 29 iunie 2021 - 19:08, said:

Care ar trebui sa fie atitudinea mea fata de angajatorul actual?

2 variante, te duci normal la lucru si iti faci treaba in continaure cu seriozitate si asa poate vad si ei ca esti om ok si te lasa sa pleci mai devreme. Cealalta varianta ar fi sa mergi normal la lucru si sa-ti bagi picioarele, astfel incat sa-si dea seama ca le-ar fi mai bine daca nu te-ar mai avea in colectiv Posted Image

Eu unu sunt intotdeauna pe principiul sa nu trantesti usa prea tare.

Edited by Bucifon, 29 June 2021 - 19:46.


#23
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Am depus demisia si are numar de inregistrare din data de 24.06.

Conform CM am functie de conducere si 45 zile LUCRATOARE in contract ca si preaviz

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu nu stiu de ce va este asa de frica de angajatori.

In cazul de fata - pretentiile sunt cel putin hilare, mai ales aia cu "sa predai ca pe o carte incat cine vine sa faca treaba exact la fel".

Varianta pentru un angajator din asta care vrea sa impuna o pozitie de forta este simpla:  - predai tot ce ai de la firma (laptop, telefon....etc), pe la mijlocul lui iulie ti-ai bagat concediul ala de 19 zile si nu te mai intorci.
Pastrezi corespondenta completa, mailuri, hartii - chiar e de preferat ca in perioada asta sa faci toate comunicarile cu angajatorul pe mail.

La data stabilita cu noul angajator te prezinti la munca. Simplu.
Daca vechiul angajator iti face fite - te duci la ITM cu toate corespondenta (data cand ai demisionat, ce drepturi neprimite aveai - in speta concediul...) si au aia grija sa-l potoleasca.

Nu exista nici o lege care sa te oblige sa faci training cu inlocuitorul in perioada de preaviz.

View Postkvs, on 29 iunie 2021 - 19:46, said:

Am depus demisia si are numar de inregistrare din data de 24.06.
Conform CM am functie de conducere si 45 zile LUCRATOARE in contract ca si preaviz
Data inceperii preavizului este urmatoarea zi lucratoare dupa depunerea demisiei. Practic 28 este prima ta zi de preaviz si 02 august ar fi ultima zi lucrata presupunand ca bagi cele 19 zile de concediu incepand cu 3 august.

Eu iti recomand cu caldura sa faci pe-a nebunul , sa ameninti cu ITM pentru pretentiile alea ale lor...etc.
Daca te faci pres, sunt sanse mari sa te duca cu zaharelul, si cand se apropie "sorocul" sa inventeze chestii sa nu te lase sa pleci (legal).

Si eu sunt adeptul sa lasi loc de "buna ziua" - insa exista angajatori din astia cretinoizi cu care nu ai de ales. Am trecut si eu o singura data prin asa ceva, am vrut sa fie ok si au inceput cu pretentii din astea absurde. Dupa ce am salvat toate mailurile, le-am printat si am dat sa plec - m-au intrebat ce fac cu alea "ma duc la ITM sa vad ce parere au inspectorii de acolo.... A doua zi, aveam revocat accesul in sistem si toate hartiile pregatite la HR, ba chiar m-au lasat sa trec cu manuta mea data incheierii contractului.

Edited by florinel, 29 June 2021 - 20:00.


#25
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Plangere la ITM in care descrii exact ce ai scris aici.

#26
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Daca nu are nimic inscris nu are ce sa faca ITM-ul. Colegul nu prea are ce sa faca, ii 100% la mana angajatorului actual pentru ca contractul ii valabil si isi produce (inca) efectele.

Edited by Bucifon, 29 June 2021 - 19:58.


#27
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Daca te-ai inteles cu firma cealalta si lor nu le pasa de ce zic jegosii actuali, baga-i in ma-sa cu pretentiile lor si gata. Te duci la lucru si nu faci nimic cateva zile. Nu au ce sa iti faca.Daca le convine asa 45 zile aia e. SI nu predai nimic nimanui. Si le spui asta.

View PostBucifon, on 29 iunie 2021 - 19:58, said:

Daca nu are nimic inscris nu are ce sa faca ITM-ul. Colegul nu prea are ce sa faca, ii 100% la mana angajatorului actual pentru ca contractul ii valabil si isi produce (inca) efectele.
Ce inseamna la mana? EU as dormi 8 ore pe scaun.

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBucifon, on 29 iunie 2021 - 19:58, said:

Daca nu are nimic inscris nu are ce sa faca ITM-ul. Colegul nu prea are ce sa faca, ii 100% la mana angajatorului actual pentru ca contractul ii valabil si isi produce (inca) efectele.

Auzi, da` daca lipseste o saptamana, doua si angajatorul nu il poate contacta - ramane valabil contractul?

#29
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Nu mai merge unde lucrezi, sau daca mergi, fa-o cum au recomandat colegii, mergi in vizita si nu fa nimic.
Si daca sunt canapele pe acolo, iti recomand sa le dai de baut niste lapte. Vor avea ceva de lucru angajatorii tai cand va incepe sa duhneasca laptele stricat si nici nu vor stii de unde vine duhoarea.

#30
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postflorinel, on 29 iunie 2021 - 20:05, said:

Auzi, da` daca lipseste o saptamana, doua si angajatorul nu il poate contacta - ramane valabil contractul?

Nu m-as juca cu chestii d-astea. N-ar fi exclus sa te trezesti apoi cu pretentii financiare din partea firmeri deoarece in perioada in care ai disparut ai creat daune firmei

Edited by Bucifon, 29 June 2021 - 20:19.


#31
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Si da, este normal si frumos sa lasi de obicei loc de buna ziua. Dar aici, cu asa personaje, nu e cazul. Mergi si stai pur si simplu, ca sa nu poti fi acuzat ca nu ai fost prezent. Ce-au sa iti faca, te dau afara? Iar laptele, il scapi din mana... esti stresat de situatie.

#32
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postioppo, on 29 iunie 2021 - 20:03, said:

Ce inseamna la mana?

Adica daca vor sa te lase sa pleci te lasa, daca nu, nu. Ii cum vor ei.

#33
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu in locul tau as inghitii in sec si as accepta condittile lor. Gandeste-te ca mai lasi de la tine ultima data si se termina, ca lumea e mica si nu se stie niciodata daca drumurile voastre or sa se mai intersecteze, poate o sa mai ai vreodata nevoie de vreo referinta, ca fapta ta ca n-ai retaliat cand probabil ai avut dreptate va fi auzita si de altii si vei avea (poate) mai mult de castigat in viitor prin atitudinea (inteleapta) pe care ai avut-o.

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008

View Postvladut01, on 29 iunie 2021 - 20:20, said:

Eu in locul tau as inghitii in sec si as accepta condittile lor. Gandeste-te ca mai lasi de la tine ultima data si se termina, ca lumea e mica si nu se stie niciodata daca drumurile voastre or sa se mai intersecteze, poate o sa mai ai vreodata nevoie de vreo referinta, ca fapta ta ca n-ai retaliat cand probabil ai avut dreptate va fi auzita si de altii si vei avea (poate) mai mult de castigat in viitor prin atitudinea (inteleapta) pe care ai avut-o.
Adica atitudine de miorita proasta care inghite mazga data de patroni/sefi? mda... roman adevarat.

View PostBucifon, on 29 iunie 2021 - 20:20, said:


Adica daca vor sa te lase sa pleci te lasa, daca nu, nu. Ii cum vor ei.
Pai nu plec dar nici nu fac nimic 45 zile. Isi permit sa ma plateasca in cazul asta? Sau ce imi vor face, ca nu inteleg? Ma dau afara? ahhhh wait...

#35
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Te duci beat la serviciu și îl bagi în mă-sa pe șef, cu voce tare, să audă toți angajații.

#36
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Scoti si maciuca si dai cu ea de biroul sefului...sau mai bine al secretarei Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate