Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

zborul cu escala sau fara

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Hello,

As vrea sa ajung in Spania (Barcelona) luna viitoare, nu am mai zburat pana acum cu avionul, asadar poate ma poate ajuta cineva cu neclaritatile.

De specificat ca din cauza unui tratament medicamentos, nu am putut pana acum sa ma vaccinez, dar am gasit stirea asta de pe site-ul mae: http://www.mae.ro/tr...itions/3747#839

Am inceput sa navighez prin toate site-urile si am observat ca zborurile cu escala sunt mult mai ieftine fata de cele directe, dar nu stiu ce presupune escala in conditiile covid si cat de greu este sa faci switch-ul intre avioane (acelasi aeroport)

Daca a zburat cineva recent in conditiile astea, good to know

Multumesc

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
Escala depinde de mai multi factori:

1) ambele zboruri sunt cu aceasi companie: atunci ai avantajul ca bagajul este mutat dintr-un avion in altul automat si tu doar stai ceva timp in aeroport (transit) si calatoresti mai departe)
2) zborurile sunt efectuate de companii diferite: atunci bagajul este dat jos din primul avion, trebuie sa astepti sa il preiei dupa care mergi si faci check-in-ul din nou si zbori mai departe (aici ai grija ca ai nevoie de mai mult timp necesar).

Escala este mai ieftina pentru ca in general zboara 2 companii diferite (adica isi impart ruta). Eu daca nu e vorba de sume mari prefer mereu un zbor direct care este mai rapid, mai comfortabil si cu mai putin stres.

#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Nu am bagaj, doar un ghiozdan pe care din cate am inteles eu (citind pe internet) il pot lua in avion cu mine.

In acelasi timp cred ca o sa am nevoie de test covid in fiecare aeroport + ca nu o sa ma descurc cu check-in-ul de fiecare data. Si da, asa cum spuneai tu, in ciuda pretului, este mai confortabil cu zbor direct.

Attached Files


Edited by ReKo, 29 June 2021 - 17:24.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Avand in vedere conditiile actuale, timpul de asteptare transfer de doar 55 minute ar putea fi cam putin
Daca dai de un supra-control sau orice altceva imprevizibil, poti pierde conexiunea
De asemenea - din experienta - in aeroporturi e cam varza
Ordine - contraordine - indicatii - alte ordine - etc. - iar personalul de la sol e cam confuz
Din acest motiv, indiferent ca se cere sau nu, recomand sa ai testul PCR
Testul il faci doar inainte de plecare si trebuie sa ai mai multe copii la tine
Alte nelamuriri ?

#5
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 12.09.2005
Tocmai am calatorit in Spania, Madrid, cu escala in Frankfurt, 50 minute intre zboruri, cu aceeasi companie (Lufthansa).

Am calatorit fara PCR, doar cu dovada de vaccinare.

Daca ai ceva experienta cu aeroporturile, 50 min ar fi  suficiente daca nu ai bagaje la cala si daca nu sunt intarzieri. Eu de obicei imi asum riscul si merg pe escala daca am minim 50 min.

La intrare in Spania trebuie sa prezinti un cod QR, un formular completat pe site-ul: https://www.spth.gob.es/

#6
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Multumesc pentru raspunsuri.

Am gasit la wizz bilete dus intors la 928ron. Acum cand fac procedura de achizitie (pentru prima oara) am ajuns la locurile din avion si vad ca trebuie sa platesc pentru alegerea locului. Este o optiune premium si nu vad eu sa o dezactivez in cazul in care nu ma intereseaza locul (sa platesc pentru el) sau este obligatorie plata asta?

Multumesc

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - nu este obligatoriu dar companiile low-cost incearca  sa te faca la bani Posted Image
Nu alege nici un loc
Vei primi un loc aleatoriu cu ocazia check-in-ului din aeroport - gratis Posted Image

#8
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 12.09.2005
Doar sa ai biletul scos la imprimanta, altfel te mai taxeaza cu 20 euro parca.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Au renuntat la practica asta totusi, daca re-devin nesimtiti, o bagi pe aia cu - am incercat dar aveati saitul blocat Posted Image

#10
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Gata, am achizitionat biletele, nu am selectat locul, multumesc pentru ajutor!

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Probabil ai ales varianta directa. Cel mai bine si fara bataie de cap mai ales ca nu ai zburat niciodata. Nu stiu daca 50-55 de minute ajung cand nu cunosti cum merg treburile.
Cea mai tampita escala a fost intr-o delegatie acum cativa ani.
Trebuia sa ajung din Iasi la Birmingham.
Firma, in infinita ei intelepciune si dorinta de a manca de sub ... unghii (costurile pentru fraieri sa fie cat mai mici) mi-au aranjat o calatorie superba. La 6 dimineata avion Iasi-Bucuresti. La 7 am ajuns in Bucuresti, si peste doar 5 ore jumate aveam avionul Iasi-Londra. Trezit la 4, a fost o placere sa stau atat in aeroport. Din Londra, peste inca 3 ore, autobuz spre Birmingham. A fost de vis.

#12
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Da, varianta directa, cu siguranta nu ma descurcam prin mai multe aeroporturi. Si asa sunt pierdut in spatiu deja, imi masor ghiozdanele din casa sa vad ce dimensiune au :)), frica de avion, pasii pe care trebuie sa ii fac la aeroport, multe necunoscute :)

#13
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
55minute pentru Munich ar fi fost de ajuns. Aterizezi pe acelasi terminal, tot de pe acelasi decolai, doar ca aveai nevoie sa treci prin controlul de frontiera (parca si control de securitate? Cum intri in spatiul Schengen?). Am zburat de multe ori cu escala pe acolo.

Eu am zburat anul trecut in martie Paris CDG - Munich - Timisoara. Era dea dreptul sinistru...  pt cunoscatori... stiu cate galagie... agitatie e intr-un aeroport mare. Era o liniste .... de nu-ti venea sa crezi. Probabil pe acuma o fi altfel.

In cazul initial cum erai ambele zboruri pe aceeasi rezervare, angajatii de la imbarcare din Munich te-ar fi asteptat (in caz ca prima cursa ar fi avut intarziere). Worst case te-ar fi transferat pe urmatorul zbor (free of charge). Pe de alta parte de ai fi pierdut conexiunea, pt ca... te-au distrat magazinele duty free... atunci erai bun de plata pt urmatorul zbor. In cazul asta, fiind vorba de aceeasi rezervare, ai fi primit ambele carti de imbarcare in Otopeni.


 ReKo, on 29 iunie 2021 - 19:19, said:

Da, varianta directa, cu siguranta nu ma descurcam prin mai multe aeroporturi.

Primele dati e mai greu la zborurile cu escala. Te-ai dat jos din avion, te-ai dus la in aeroport la monitoare si verifici urmatorul zbor:
1) e pe acelasi terminal sau altul ( in functie de aeroport ajungi din unul in altul plimbandu-te / cu tren / cu autobus).
2) vezi zborul la ce poarta e: de obicei e o litera si o cifra (ex B20).
- cauta semnele cum sa ajungi in zona B a aeroportului
- o data ajuns in zona B, vezi exact unde anume e poarta B20

Just follow the signs. E destul de intuitiv. Pe ici pe colo mai poti vedea si harta aeroportului. Worst case daca nu te descurci... intreaba pe vreun angajat. Better this than to lose your flight.

Legat de Wizz, sa-ti faci check-in-ul online (daca nu ai achizitionat loc, atunci il poti face cu 48h inainte de zbor). Instaleaza-ti aplicatia, il poti descarca direct acolo. Sa ai grija, nu mai poti fa-l faci cu 3 sau 4ore inainte de zbor. Iar daca e sa-l faci pe un laptop, sa deschizi si sa te loghezi si in aplicatie pe mobil (ca sa se descarce boarding pass-ul).

Am avut o cunostinta de la facut pe laptop, nu si-a deschis app-ul si nu s-a descarcat. Iar de ajungi sub alea 3-4ore, nu se mai poate descarca. Si esti bun de plata in aeroport (ea a avut noroc, venea din Valencia, era o angajata de treaba si i l-a printat gratis). Ori ti-l printezi. Eu personal ce fac (am patit de cateva ori de am avut emotii si mi-a crash-uit aplicatia), imi fac un screenshot la boardingpass si mi-l trimit si pe mail / messenger (just as a backup).


 gear, on 29 iunie 2021 - 18:04, said:

Daca ai ceva experienta cu aeroporturile, 50 min ar fi  suficiente daca nu ai bagaje la cala si daca nu sunt intarzieri. Eu de obicei imi asum riscul si merg pe escala daca am minim 50 min.

Pentru Munich e ok si 50min daca ai bagaj de cala (zborurile sa fie acelasi rezervare).

Depinde de la aeroport la aeroport. Fiecare poate avea un alt minimum connecting time between flights.


 ambr0zie, on 29 iunie 2021 - 19:13, said:

Probabil ai ales varianta directa. Cel mai bine si fara bataie de cap mai ales ca nu ai zburat niciodata. Nu stiu daca 50-55 de minute ajung cand nu cunosti cum merg treburile.

Corect.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
@OP, e mai bine ca ai luat zbor direct, mai ales ca n-ai bagaj de cala. Wizz au de regula avioane noi (nu ca LH ar zbura cu gioarse, dar de ex. Blue Air au chestii mai vechi dar inca sigure).

O sa vezi ca prima data e mai greu, apoi te obisnuiesti si poate chiar sa-ti placa. Citeste aici care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmezi. Si zbor lin!

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009
55 de minute in Munchen e cam la limita. Daca te lasa la un terminal si trebuie sa iei trenuletul intre terminale, sa alergi dintr-o parte in alta => o sa fie spectacol. Nu e imposibil, dar sa iei in calcul ca "neamtul" iti va verifica CI/pasaport pentru ca intri in Schengen. Daca ai pasaport biometric scapi rapid ca treci prin portile automate, dar daca trebuie sa stai la coada la CI o sa cam dureze.

 ghitapg2, on 29 iunie 2021 - 20:14, said:

Pentru Munich e ok si 50min daca ai bagaj de cala (zborurile sa fie acelasi rezervare).
E ok daca ai escala din Schengen in Schengen. Dar cum RO este o tara bananiera :-) si va trebui sa treaca prin verificare acte s-ar putea sa nu fie asa de ok. Mai pui si faptul ca Tarom-ul nu plateste taxe ca sa aiba acces la debarcare prin "burduf", deci o sa te astepte autobuzul, te duce la un terminal, iei trenuletul pentru celalalt terminal => fuga prin aeroport ca la 100m garduri :-D

#16
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
E ok si pentru noi (cred ca am zburat de cel putin 6ori pe acolo). E drept ca am uitat sa mentionez ca foloseam cand puteam portile cu pasaportul biometric.

Am avut o colega se intorcea din State cu Lufthansa. A avut ceva zbor anulat, si-a vrut sa se reprogrameze cu o conexiune din Munich tot asa cu 55minute. N-au vrut cei de la callcenter ca e prea din scurt. Asa cum era de asteptat, a ajuns in Munich chiar mai repede cu 10-15minute, a mers la service desk-ul de la Lufthansa, si-au mutat-o pe acel zbor (altfel avea de asteptat 4-5ore pt zborul pe care au rerutat-o). Al 2-lea avion era la 10porti distanta fata de unde s-a debarcat.

Am auzit si povesti (mai rar ce e drept), in care prima cursa a fost intarziata. I-au rugat pe pasageri sa astepte. Au venit cu un bus si i-au dus pe aia 5-6pasageri direct la celalalt avion, ca sa nu-l piarda / sa nu aiba intarziere si sa-si piarda time slot-ul urmatoarea cursa.


 Xman_ghio, on 29 iunie 2021 - 21:41, said:

Dar cum RO este o tara bananiera :-) si va trebui sa treaca prin verificare acte s-ar putea sa nu fie asa de ok. Mai pui si faptul ca Tarom-ul nu plateste taxe ca sa aiba acces la debarcare prin "burduf", deci o sa te astepte autobuzul

Uneori si zborurile Lufthansa (Cityline) fac exact acelasi lucru. Parcheaza pe tarmac, si de acolo cu busul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate