Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Izolare tevi aer conditionat exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt pe emag de la evotools "colier metalic " 350mm x 4,6mm , inox care rezista la uv si intemperii . 10 bucati/ 5.51 lei set

Edited by ldpe, 30 June 2021 - 08:52.


#20
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005

 girti, on 30 iunie 2021 - 07:50, said:

Postez și eu aici să nu mai deschid un subiect. Renovez un apartament și aș dori să dau găuri pentru AC în peretele exterior. Problema este că vreau să introduc o țeavă din PVC prin perete prin care să trec țevile de la unitatea interioară spre cea exterioară, și nu știu dacă este suficient diametrul de 5 cm?

Posibil sa mearga. Eu am folosit canal de cablu de 60x60 (nu am gasit mai lat) pe peretele interior in care am pozat manunchiul (teava subtire, teava mai groasa, doua cabluri electrice si teava de drenaj si au intrat decent chiar cu o usoara panta, deci banuiesc ca a fost un plus de 10mm. 5 cm la interior e teava, nu? La gaurit peretele de beton armat a cam fost problema, pentru ca (bineinteles) am dat de fier beton. Dar daca peretele este de caramida si gaura o dai inclinata spre exterior, s-ar putea ca manunchiul matisat frumos astfel incat sa nu se incalece cablurile sau tevile, sa treaca si prin teava de PVC. Daca insa mufele de conexiune ale unitatii interne trebuie si ele sa iasa la exterior sau in perete, s-ar putea sa nu fie suficient. Numai bine.

Later edit: ca si un sfat, daca imi pot permite - ce am invatat din greseala proprie, pentru ca n-am mai montat pana acum AC - din manualul de instalare pasul 1 era alegerea locului unitatii interne, distante minime fata de tavan, etc. si fixarea tablei de suport pe pozitie, trasarea traseului catre unitatea externa, marcarea locului de gaurit, si gauritul; ei, cum eu am dat de un fier beton de vreo 8 sau 10 mm, normal ca a trebuit sa largesc gaura inspre tavan... dar nu mai iesea panta.
Daca ar fi sa o iau de la inceput as incepe cu gaura din perete si as adapta pozitia unitatii interne (sus/jos) in functie de ce gasesc, pentru ca ar fi fost chinul de pe lume sa incerc sa tai fierul beton printr-o gaura de 50-60 de mm, si nici nu prea am dorit acest lucru.

Edited by Stefi_R, 30 June 2021 - 13:30.


#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 TheWarrior, on 29 iunie 2021 - 11:30, said:

eu am mai pus burete si banda de aluminiu peste.
La casa de la tara am pozat tevaraia prin interior, adica in camera. Unitatea interioara se gaseste deasupra usii iar distanta pana la peretele exterior e mica, scopul a fost sa nu pozez tevile in exterior in plin soare (cine stie cum bate soarele in Oltenia, intelege ce spun). Pe mine oricum ma interesa sa folosesc aparatul pe incalzire.

Deci e si asta o varianta, de a nu expune nimic in exterior si a duce totul in interior (bineinteles cu incovenientele ce rezulta).
Cand plec pun husa pe aparat si astfel feresc totul de razele soarelui.

#22
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 03.04.2007
Mulțumesc Stefi_R! Eu încă nu am aerul și-l voi monta după ce termină de renovat. Și mă gândeam să fac gaura înainte să nu mai sparg apoi.

#23
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Salutari, am vazut ca banda alba a disparut de pe cele doua tevi care merg spre unitatea exterioara a aerului conditionat. Acum arata ca in poza atasata.
Pare ca i-ar prinde bine o refacere a izolatiei termice.

Am urmatorii pasi cu intrebari, niste pareri m-ar ajuta:
1.Adaugat banda de matisare alba peste izolatia care exista. Aici intrebarea ar fi ce latime de banda de matisare ar fi mai ok de folosit, am gasit latimi de 50, 75, 90 ai 100 mm?
2.Pare mai logic a incepe infasurarea de banda alba din partea de jos, pentru a avea marginea de sus a infasurarii curente acoperite de infasurarea de mai sus - asta impotriva infiltratiilor de apa.
3.Ma gandesc daca merita ca dupa re-acoperirea cu banda de matisat alba sa adaug o alta izolatie cu diametrul aproximativ de 32mm peste cea existenta si de aplicat inca un strat de banda de matisat peste noua izolatie. Exista teava pentru izolatie termica din polietilena expandata ieftina diametrul 32mm si grosimea izolatiei 6mm costa 2,50 ron pentru 2 metri: https://www.leroymer...-mm-l-2-m/17181
Ar mai fi si varianta din cauciuc sau cu plastic pe exterior: https://www.leroymer...-mm-l-2-m/17382
https://www.dedeman....-10-m/p/2021205

Atasez si 3 variante pentru a doua izolatie exterioara pentru tevile catre unitatea exterioara, diametru interior al izolatiei l-as estima la 32mm. O sa trebuiasa sa tai izolatia in lung, asezat peste manunchiul continand cele 2 tevi, firele electrice si teava de condens si infasurat cu un nou strat de banda alba.

Attached Files


Edited by alexberi, 23 July 2021 - 18:15.


#24
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Salutare! Oho, dar are ceva vechime instalatia, de s-a copt izolatia - vreo 10+ ani, asa?
Eu as curata tot ce este copt si as pune alta izolatie taiata in lung - tin minte ca am mai luat candva pentru cineva si deja era crestata in lung - nu era cea mai scumpa posibil, cred ca vreo 6 lei/metru;
- dar, daca vrei neaparat poti pastra ce e acolo, dar fiind imbatranit/crapat nu stiu cat mai izoleaza, plus ca nu o sa iasa prea uniform cu o alta izolatie mai groasa/de diametru mai mare deasupra - cum vrei.
- dupa ce asez izolatia, din loc in loc o infasor cu banda electrica de izolat, ca sa stea la locul ei;
- apoi, as lua banda de matisat mai ingusta -presupun ca cu tevile montate o fi mai usor de lucrat, nu stiu.
- dupa mine, de verificat si teava de condens - ca daca a ajuns soarele la ea, devine casanta si se rupe/sparge;
- in final, pledez din nou pentru matisare cu banda adeziva de aluminiu. :)
Mult noroc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate