Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Izolare tevi aer conditionat exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Buna ziua,

Am un aparat de aer conditionat si pe exterior s-a deteriorat folia aceea alba care izoleaza teava de freon si furtunul de condens pe o portiune de vreo 10cm.
Daca las banda si peste pun un burete de izolat tevi pe toata portiunea de aprox 1m si il prind cu soricei poate influenta in vreun fel functionarea aparatului de aer conditionat?
Fac mai mult rau decat bine?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  998.jpg   119.49K   168 downloads
  • Attached File  999.jpeg   95.68K   143 downloads


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Șoriceii in maxim 3 ani de stat în soare se rup singuri.


#3
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Recomand banda matisare, eu asa am reparat la mine, la mine a tinut banda aproximativ 2 ani, bate soarele direct in ea. Am citit ca buretele se degradeaza mai repede decat banda asta.
Daca nu e considerata reclama, eu am cumparat banda de aici: https://euro-instal....ba-40-m-x-75-mm .

#4
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am luat banda adeziva de aluminiu si am bandajat peste banda pvc de matisare, sper sa tina mai bine.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Banda termoizolare galerie evacuare auto si prinderea cu "soricei" metalici inox
https://race-shop.ro...GBoC970QAvD_BwE

#6
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
eu am mai pus burete si banda de aluminiu peste.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Banda aia de matisare arata inca foarte bine. Peste vreo 2-3 ani pui alta, nu-ti bate capul. Rau nu ii faci dar iti faci griji degeaba. Sigur nici sa ajunga tevile la cupru cum tot vedem cazuri dar la tine arata bine.

#8
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Poza e luata de pe net. Nu e al meu... :) La mine pe o portiune de aprox 10 cm se vede furtunul de condens si teava.
Nu ma refer degradare in timp. Pe mine ma interesa daca acopar cu acel burete sa nu afecteze functionarea aparatului sau sa se strice in timp din cauza asta.
Multumesc

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Confirm varianta cu banda din aluminiu autoadeziva. Atat, fara "rozatoare" de sprijin sau altceva. Rezista si acum dupa cca. 10 ani.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
e bun buretele, dar se va degrada rapid expus la uv si impemperii. protejeaza-l cu banda de aluminiu si va tine destul de bine.

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
avand experienta cu primul aer conditionat la care s-a stricat buretele de pe acele furtune, la al 2-lea aer condititionat am luat un copex de vreo 6-8 cm diametru si le-am cerut direct de la montaj sa il bage peste acele furtune sa le acopere. au comentat aia ca se vede cam urat, ba chiar unul din dorei a zis ca e "cel mai urat montaj pe care l-a facut" dar i-am total. oricum furtunul ala sta in afara apartamentului si nu il vad, iar de jos nu e prea vizibil ca e acoperit de unitatea exterioara.

Edited by rex, 29 June 2021 - 12:25.


#12
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 dorin_2k, on 29 iunie 2021 - 11:17, said:

Șoriceii in maxim 3 ani de stat în soare se rup singuri.
Daca sunt albi , daca sunt negri nu se rup !

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ba da, se rup si aia negri ca se coc de la caldura si raze UV. probabil tu ai prins unii mai grosi si au rezistat putin mai mult.

#14
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Se gasesc soricei rezistenti la UV. Cel putin asa se lauda. Nu am testat. Posted Image

#15
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
La cat costa un tub de burete il pot schimba anual. Pret 3 ron/2m. :))

#16
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Asta in cazul in care ai acces facil la unitatea exterioara. Ca daca e, de exemplu, la etajul 4 sub geam in lateral si mancat de pasari cum am vazut la o colega, parca n-as mai vrea sa-l schimb prea des, plus ca bandajarea necesita doua maini atarnat pe fereastra in exterior.

#17
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
Salut.
Am o portiune ceva mai lunga si dreapta de teava exterioara si am folosit canal de cablu (are 1 an). Arata mai bine decat teava matisata si in plus, daca crapa, se schimba mai usor decat matisarea.
In cazul in care AC e cu pompa de caldura (= face si cald, si acum toate sunt), ambele tevi tb izolate, pentru cresterea eficientei.

#18
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2007
Postez și eu aici să nu mai deschid un subiect. Renovez un apartament și aș dori să dau găuri pentru AC în peretele exterior. Problema este că vreau să introduc o țeavă din PVC prin perete prin care să trec țevile de la unitatea interioară spre cea exterioară, și nu știu dacă este suficient diametrul de 5 cm?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate