Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SSD temperatura mare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Spikyd

Spikyd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2017
Salut!
Detin un laptop de gaming, i-am pus un ssd acum vreo 6-7 luni, model ADATA 256 GB PCIe ... treaba este ca de vreo 2 saptamani a inceput sa ii creasca temperatura cand sunt in jocuri si sa imi dea blue screen la windows... trebuie sa astept sa se raceasca ca sa pot folosi din nou laptopul.. Ar trebui sa-l schimb ?

Am uitat sa precizez... mie un cooler din doua face zgomot si presupun ca nu duce la viteza de rotatie maxima.. influenteaza la stabilizarea temperaturii ssd-ului ?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Prin "laptop de gaming", eu inteleg un ansamblu de componente performante bagate intr-o carcasa cu blink-blink ce sufera de pe urma racirii insuficiente daca nu este un model high-end (desi ..)
Pe scurt, cred ca ventilatorul care face zgomot a redus airflow-ul, combinat cu ceva praf/scame si temperaturile ridicate din perioada asta, rezulta problema remarcata de tine.

Nota Bene: SSD-urile functioneaza in mod normal bine pana la temperaturi de ~70^C, la ce temperatura ajunge SSD-ul tau?

#3
Spikyd

Spikyd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2017
Nu stiu sa iti spun, doar ca primesc blue screen din cauza lui cand se incinge... se simte destul de tare daca pun mana pe carcasa, unde este asezat... ceea ce nu pricep eu este.. de ce nu a facut asa de prima data cand l-am cumparat !? Este posibil sa se fi uzat fiind o marca mai proasta ?

Mai vreau sa precizez ca ssd-ul nu are lipita "capacul" acela cum au majoritatea ssd-urilor

#4
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ti s-a zis de ce acum, a venit vara, temperaturile in case cresc cu 5-6 grade, plus ca poate s-a adunat si ceva praf in perioada asta.
Dar de unde stii ca e de la ssd?

La ce capac te referi?

Edited by Notsure, 29 June 2021 - 05:54.


#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Temperatura în casă, fără aer condiționat, a crescut cu minim 5 grade în ultimele 2 săptămâni. Această diferență se adaugă la temperaturile maxime generate de laptop și vine la pachet cu timp mai mare necesar răcirii, pentru disiparea căldurii.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Desfaci laptopul și îl cureți de praf și îl re-pastezi și nu o sa mai facă

Dacă nu te pricepi, la un service.
Dacă e in garanție, la vânzător.



#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce sa repasteze? El zice ca e de la ssd, nu cpu

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu stie ca e de la SSD, doar banuieste. N-a deschis nicio aplicatie de monitorizare a temperaturii de la diverse componente.
Eu zic sa-l duci in service sa-ti schimbe si ventilatorul.
Ca fapt divers, ce mesaj primesti in acel bluescreen?
Vezi ce-ti apare aici: https://www.nirsoft....creen_view.html

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
ca sa vezi temperatura diferitelor componente si alte informatii poti instala Speccy. Ca sa curat ventilatorul fara sa desfac laptopul am utilizat cu succes un aspiator obisnuit. Am aspirat praful prin fantele de aerisire ale laptopului. In fine mai poti incerca un cooling pad gen https://www.amazon.c.../dp/B07DPND2J6/ Eu am avut diferite cooling pad-uri, dar in final nu le-am mai folosit.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
imo nu e ssd-ul, e de la coolerul ventilatorul care face zgomot si nu raceste cum trebuie componenta alocata, Cpu ori Gpu, de la aia iei bsod.

Trebuie desfacut laptopul si vazut care e treaba, dar intai instaleaza program de monitorizare nu mai presupune tu.

Edited by sirgoofy, 29 June 2021 - 07:18.


#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vezi sa nu fi uitat sa montezi vreun thermal pad.

Laptopul meu cu carcasa de aluminiu are un thermal pad lipit pe carcasa care vine in contact cu ssd-ul. Carcasa se incalzeste si la mine in zona ssd-ului, dar asta e semn bun, inseamna ca thermal padul lucreaza. Dar oricum nu se incalzeste cat sa ma friga. Un 40 de grade asa.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Notsure, on 29 iunie 2021 - 06:26, said:

Ce sa repasteze? El zice ca e de la ssd, nu cpu

Așa zice el, însă șanse mari să fie de la praf, etc.
Nu putem elimina și asta, dar trebuie verificat.

 Groot, on 29 iunie 2021 - 07:29, said:

Vezi sa nu fi uitat sa montezi vreun thermal pad.
Nu l-a desfăcut până  acum,deci nu  avea cum să uite.

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu a zis daca l-a desfacut sau nu. Poate l-a desfacut sa umble la memorii sau la baterie sau sa sufle ventilatorul de praf, mai ales daca zice ca ii face zgomot coolerul. Banii mei sunt pe faptul ca l-a desfacut sa se uite la cooler cel  putin.

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Dar cpu si gpu nu fac throttling, se reseteaza la caldura?

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Groot, on 29 iunie 2021 - 09:58, said:

Nu a zis daca l-a desfacut sau nu. Poate l-a desfacut sa umble la memorii sau la baterie sau sa sufle ventilatorul de praf, mai ales daca zice ca ii face zgomot coolerul. Banii mei sunt pe faptul ca l-a desfacut sa se uite la cooler cel  putin.

Noi aici încercăm să-l ajutăm să scape de problema încălzirii, că e a laptopului sau doar a SSD-ului...

Nu ne ocupăm cu pariuri vis-a-vis de ce a desfăcut el.
N-a menționat asta, nu ne ajută cu nimic.

#16
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ah, deci tu esti indeptatit sa consideri ca nu a descfacut aparatul dar eu doamne fereste sa consider ca l-a desfacut si s-a miscat padul de racire. Asa? Am zis bine?

Presupunerile si abstractul sunt apanajul a doar anumitor useri? :)

#17
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

 Spikyd, on 29 iunie 2021 - 05:50, said:

[...]
Mai vreau sa precizez ca ssd-ul nu are lipita "capacul" acela cum au majoritatea ssd-urilor

@Groot: Despre ce "pad" vorbesti?

Edited by Znevna, 29 June 2021 - 15:16.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
V-as ruga sa reveniti la subiect si sa lasati intepaturile intre voi.
Oricum vad ca initiatorul a luat o pauza...
Poate revine totusi cu detalii.

Nici eu nu cred ca e SSD-ul.
Mai curand praf si scame in sistemul de racire.

Daca a inlocuit un HDD cu SSD-ul tocmai ca ar trebui sa fie mult mai rece.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate