Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Reactii violente ale parintilor

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Buna seara. Scriu aici deoarece de cand sunt mama nu mai am prietene, nu am o mama intelegatoare sau tata, nu tu socrii, nu tu sot sprijin. Trec singura prin cam toate. Va rog un sfat constructiv pe langa judecati, stiu ca e de judecati actul.
Am o fetita scumpa de 2 anisori pe care astazi am bruscat o. Nu voia sa doarma, azi a fost prima zi la cresa, a facut tantrum si am hotarat foarte prost sa o imping si sa ii spun sa taca pentru ca si eu sunt obosita la fel ca ea, fara sa urlu. Tantrumul a accelerate iar eu am facut o si mai de $_) _#... Am impins o din nou dar de data aceasta de fata. Am iesit din camera 1 min, m am rugat la Dzeu cateva secunde apoi mi an zis ganduri necurate cum ar fi "de ce am facut eu copil cu ratatu asta, de ce mi a trebuit copil"... Sooo wrong. Am luat o in brate, am mangaiat o, I am cerut scuze, I am spus ca e doar o perioada si vom fi bine, tre sa fim puternice doar. A adormit in timp ce o pupam.
Dar asta nu schimba cu nimic cum ma simt eu cum poate se va simti ea de a lungul timpului. Drept e ca astfel de iesiri nu am decat la ora somnu lui iar acum s au intetit avand in vedere stresul financiar f mare deoarece tatal fetitei a jucat toti banii si abia pun ceva in frigider. Deoarece mama mea ma tot pistoneaza ca sunt un nimic ca mi am luat barbat jucator. Mama e bolnava psihic cu acte. Prieteni n am. Am un caine el e cel cu care mai vb dar am nevoie de sfatui reale. Nu imi permit acum un terapeut dar voi lua unu anul acesta sigur pt ca am. Nevoie si stiu. Mentionez ca am luat bataie fara motiv toata viata de la tatal meu, era agresiv foarte.
Va rog, stiu ca nu am fost in parinte exemplar ci chiar haotic. Poate ati trecut prin asemenea moment de stres, ce si cum sa fac pana ma stabilizez financiar si pot lua un terapeut? Multumesc

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Poate ca adoptia este o solutie.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
sunt momente f grele in cresterea unui copil sau mai multi
eu cand prind o zi mai naspa,doar vin acasa si ma uit la ei,indiferent cat de greu este

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Este o misiune grea, să crești un copil, dacă nu ai drag de el, drag pe care trebuia să îl ai înainte de a avea unul.
Drag/dragoste de copilași, altfel, nu înțeleg de ce să ai copil.

Despre speța ta, copilul este misiunea ta, grija cea mai mare.
Caută să fii calmă, răbdătoare, copilul nu are nici cea mai mică vină, că nu ți-ai gestionat bine viața.
Gîndește-te că dacă o mai agresezi, o să ai un copil, apoi un adult cu handicap psihic, cu probleme, cu aripi tăiate, nesigur, cu șanse puține de reușită în viață.

Mai vrei o problemă? Eu sper că nu.
Ai grijă de ea, ai răbdare și cînd nu ai, trage de tine, este destinul tău.
Fă din ea puterea ta, bucuria ta de fiecare zi, nu o povară, că ea nu a greșit cu nimic

Spor la iubit!  😘

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
Din ce oras esti?

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

a facut tantrum

Ce e acela?

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PostDmt10, on 28 iunie 2021 - 22:36, said:

...ce si cum sa fac pana ma stabilizez financiar si pot lua un terapeut? Multumesc


Divort

#8
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sa stii, ca uneori... sa o mangai, dupa ce ai bruscat-o, mai rau ii faci.
Tu te simti mai bine, linistindu-ti sentimentele de vinovatie, dar nu asa se indreapta ceea ce faci gresit.
Intrebarea era buna, dar trebuia pusa altfel, nu in mod "necurat".

Edited by Cr1spy, 29 June 2021 - 02:48.


#9
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010

View Postaaaa4567, on 29 iunie 2021 - 02:31, said:

Ce e acela?
E în engleză. Vrea să zică că au apucat-o toanele, s-a comportat urât.

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai sanse sa te stabilizezi financiar cu un sot jucator sau nu?

Edited by Cr1spy, 29 June 2021 - 04:57.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Din păcate, mediul în care ai crescut și cel în care trăiești acum și-au pus amprenta asupra felului tău de a fi.
Riști sa repeți greșelile părinților tai.
Când simți ca ești pe punctul de a ceda nervos, respira adânc, numără pana la 10, încearcă sa te calmezi, nu-ți varsa nervii pe fetita, ea nu are nicio vina. Vârsta de 2 ani e dificila, nu degeaba e denumita "The terrible twos".
Răbdare, răbdare și iar răbdare.
https://www.google.c...-te-astepti?amp

Pe de alta parte, dacă te-ai separa de sot, ai putea sa te descurci singura dpdv financiar, lucrezi, ai avea unde sa locuiești?
Viciul pacanelelor e greu sau imposibil de învins. Iar soțului tău pare sa nu-i pese nici măcar de copil, dacă joaca pana și banii de mâncare...greu de crezut ca va renunța la acest viciu, dimpotrivă, va deveni și mai dependent, unii ajung sa vândă din casa pentru a-și procura banii pentru păcănele. Mama ta cam are dreptate când îți reproșează ca ai greșit când te-ai căsătorit cu un bărbat dependent de jocuri de noroc.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
Sincer decat terapeut mai bine barbat nejucator.un picior in cur si pa

L-ai cautat mult?

#13
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Inainte de sfaturi, trebuie sa intelegi problemele.
Dupa ce intelegi problemele, trebuie sa le rezolvi, una cate una - cu ajutorul sfaturilor / asta insa nu inseamna ca iti va fi usor.
Eu vad lucrurile cam asa:
Probleme:

1 - "de cand sunt mama nu mai am prietene" & "nu tu sot sprijin"
2 - "Am o fetita ... pe care astazi am bruscat o"
3 - "a facut tantrum" (acces de furie la copii: https://www.arcadiam...a-copiii-mici-/)
4 - "m am rugat la Dzeu"
5 - "de ce am facut eu copil cu ratatu asta, de ce mi a trebuit copil"
6 - "Drept e ca astfel de iesiri nu am decat la ora somnu lui"
7 - "stresul financiar f mare deoarece tatal fetitei a jucat toti banii si abia pun ceva in frigider"
8 - "mama mea ma tot pistoneaza ca sunt un nimic ca mi am luat barbat jucator."
9 - "Nu imi permit acum un terapeut dar voi lua unu anul acesta"
10 - "Am un caine el e cel cu care mai vb dar am nevoie de sfatui reale."
11 - "Mentionez ca am luat bataie fara motiv toata viata de la tatal meu"
12 - "ce si cum sa fac pana ma stabilizez financiar"

Probleme fundamentale: 1, 3, 4, 7. Stresul financiar initiaza toata nebunia. Scapa de caine si de sot, astia consuma bani inutil. Fa-ti prieteni noi, cei vechi nu iti erau prieteni de vreme ce au disparut. Citeste ce scrie in link-ul dat de mine despre tantrum, in special la cauze. Elimina cauzele si scapi de efecte. Uita de Dzeu, a fost inventat pentru cu totul alte scopuri. Uita si de terapeut, este un alt mod de a cheltui banii pe care cu greu ii aduni. Inchide temporar legatura daunatoare cu mama ta, rolul ei este sa te sustina, nu sa iti puna piedici.

Nota Bene:
Bataia era un standard educational pentru generatia noastra. Ai scapat intreaga? Nu are rost sa te mai gandesti la asta.

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcorinadaniela, on 29 iunie 2021 - 05:37, said:


Pe de alta parte, dacă te-ai separa de sot, ai putea sa te descurci singura dpdv financiar, lucrezi, ai avea unde sa locuiești?

De ce crezi ca spume ca la anul isi va permite consiliere? Planuieste ea ceva.



Iar aia care o puneti sa abandoneze copilul, sunteti sanatosi la cap? Pe femeia aia cu 2 copii care o bat si au sindrom down grav, o sfatuiti sa nu renunte la ei, desi copiii aia au discernamantul unei legume si nu ii afecteaza cu nimic, iar in cazul de fata o puneti sa abandoneze un copil din cauza ca l-a scuturat un pic, desi majoritatea copiilor patesc mult mai rau, iar mama a constientizat situatia.


Iar daca stiai ca merge la pacanele inainte sa-l iei, sincer, da-ti o palma daca nu ti-ai dat-o inca.

In rest, copilul va fi ok, te concentrezi sa iesi din situatie si aia e...

#15
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDmt10, on 28 iunie 2021 - 22:36, said:

Poate ati trecut prin asemenea moment de stres, ce si cum sa fac pana ma stabilizez financiar si pot lua un terapeut? Multumesc
Daca problema e neajunsul financiar atunci nu intelegi viata.
Copil faci cu omul pe care l-ai ales. Dupa venirea copilului chiar nu are rost sa te invinovatesti ca el e ratat. De fapt  incerci sa arunci responsabilitatea si vina pe persoana ce a participat la existenta fetitei . Bine ca nu te-ai nascut cu cateva secole in urma, ma gandesc ca ai fi abandonat fetita pe la un colt de strada undeva.
Singurul scop al vietii e dragostea, spun asta din prisma ideii ca esti o persoana oarecum religioasa. Ce ar fi daca Dumnezeu ne-ar trata si ne-ar iubi la fel cum noi facem cu cei dragi ?
Deci gandurile tale nu trebuie sa fie atintite la grijile financiare sau la cat e de ratat barbatul ci la persoana ce o iubesti din toata fiinta ta. Lasa grijile pe seama lui Dumnezeu, el sa se ingrijeasca de ele, iar tu sa iti iubesti fetita nespus de mult.

#16
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 17.02.2020

View Postaaaa4567, on 29 iunie 2021 - 02:31, said:

Ce e acela?
Uitate pe YouTube la puii de maimuta cand nu ii lasa sa suga, cum fac - urla si tremura ca si un atac de epilepsie

#17
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Nu recomand sa scapi de caine. Desi te costa bani, e singurul care se bucura real cand te vede.

#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In orice tara civilizata de pe planeta sunai la un centru special de protectie al mamei si copilului si iti puneau aia la dispozitie tot: ajutor financiar, terapeut, consilier, pana si ajutor in casa cu copilul, sa te ajute la treburile casnice.

In Romania primesti sfaturi pe forum sa dai copilul spre adoptie si/sau sa incerci sa te controlezi.

Protectia copilului in Romania are un singur scop: sa smulga copilul de la parintii abuzivi si sa il azvarle in orfelinat.

Doamne fereste. Nu se mai face natia asta bine in vecii vecilor. Dar e ok. In 30 de ani populatia romaniei va fi majoritar asiatica si poate se schimba ceva.

Edited by Groot, 29 June 2021 - 07:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate