Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

asus zenbook ux363ea vs macbook air

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 24.04.2008
dilema:

1. asus zenbook:
   + ecran oled
   + touchscreen (nu neaparat)
   + pen (nu neaparat)
  i5 11 gen
   + numpad (nu neaparat)

vs:

2. macbook air
+ M1

ma intereseaza in mod deosebit, portabilitatea, calitatea bateriei, autonomia ei, va fi folosit 90% la suta din timp pe baterie. 7-8 ore pe zi. Fara jocuri. Un singur program de contabilitate. Ma intereseaza pe o perioada de max 3 ani. Ma gandesc dupa 2 ani, care ar fi mai calitatea bateriei dintre cele 2, in regimul aratat mai sus.

Edited by lost2209, 28 June 2021 - 21:18.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai e simplu. bateria la asus o sa se duca mai repede, deci trebuie sa-l incarci mai des, deci mai multe cicluri, deci degradare mai mare. vs m1 care e destul de potolit. dar asus are 67wh vs macbook 50wh, ca si capacitate ma refer.

acum nimeni nu stie ce program ai tu de contabilitate, daca pe ecranul oled o sa mergi cu mult negru s.a.m.d. sunt prea multe necunoscute. dar as zice m1 o sa castige.

ca portabilitate par ca au cam 1.2-1.3 kg amandoua. deci e la fel,  nu faci hernie.

dupa 2 ani ar trebui sa ai cam 85-90% din baterie. deci daca ai 365 de zile pe an x 3 ani=cam 1000 de cicluri, deci apple zicea cam 80%=1000 de cicluri.

According to Apple, "your battery is designed to retain up to 80 percent of its original capacity at 1,000 complete charge cycles." So, you can expect to continue past 1,000 cycle counts, just with diminishing returns in terms of battery life

sigur iti merge programul minune pe mac?

Edited by bobitad, 28 June 2021 - 21:41.


#3
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

View Postbobitad, on 28 iunie 2021 - 21:31, said:

sigur iti merge programul minune pe mac?

In caz ca nu, exista o chestie numita Parallels care-i permite sa utilizeze Win pe Mac cu M1, asa a procedat si sotia (tot program de conta facut de oameni pentru care Mac-urile nu exista). Ai avantajul ca poti sa si lucrezi si sa te bucuri de Mac asa cum e el in momentele in care nu rulezi programul de conta :)

#4
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 24.04.2008

View Postbobitad, on 28 iunie 2021 - 21:31, said:

sigur iti merge programul minune pe mac?

saga c, cum spunea colegu de mai sus, prin parallels. Sa inteleg ca pana la 1000 de cicluri, mac-u isi pastreaza autonomia de la inceput? de ex la ciclul 990, autonomia va fi la fel ca la primul ciclu?

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postlost2209, on 28 iunie 2021 - 22:46, said:

saga c, cum spunea colegu de mai sus, prin parallels. Sa inteleg ca pana la 1000 de cicluri, mac-u isi pastreaza autonomia de la inceput? de ex la ciclul 990, autonomia va fi la fel ca la primul ciclu?
am scris acolo ca scade la 80% dupa 1000 de cicluri sau 3 ani daca incarci in fiecare zi(365zile  x 3 ani). bateriile se degradeaza in timp. ar fi fost bine sa existe baterie care nu se degradeaza in 3 ani, dar nu s-a inventat.

Edited by bobitad, 28 June 2021 - 22:50.


#6
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Eu recomand Zenbook, baietii promit o autonomie de pana la 22 de ore deci o sa-ti faca fata fara probleme 7-8 ore cat lucrezi tu pe el, ba chiar iti mai ramane .. constructia este foarte calitativa, finisajele sunt premium, ecranul are o coloristica buna si este luminos, nu te deranjeaza deloc in soare, sunetul se aude clar si tare, tastatura numerica din touchpad te poate ajuta in contabilitate, vine cu husa in pachet, pen, adaptoare, este foarte usor si nu cred ca vei avea probleme in timp cu el!

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am ASUS ZenBook 13 UX325EA, care e are aceeas baterie ca UX363EA si cam acelas display.

La al meu pe zoom/teams cu tot felul de prezentari bateria tine 5-6 ore... In office (word, excel, powerpoint) sau chestii light bateria tine 10-12 ore. Forjat la maxim bateria tine 2-2,5 ore.
Asus zice ca bateria tine 18 ore la ZenBook 13 UX325EA.
O chestie foarte faina ce o au laptopurile ASUS cu gen 11 de procesoare e ca le poti incarca cu absolut orice incarcator pe USB-C, chair si cu incarcator de telefon (bine cu incarcator de telefon o sa iti ia o vesnicie sa il incarci dar in caz de urgenta majora e binevenit).

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La zenbook ai și varianta i7 cu o pv mai performanta.

325 parcă are ecran ips, nu oled

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostBloodRa, on 29 iunie 2021 - 08:53, said:

La zenbook ai și varianta i7 cu o pv mai performanta.

325 parcă are ecran ips, nu oled

Exista 325 si cu IPS si cu OLED, eu am varianta cu OLED.
Eu am exact modelul asta cu I7, 32GB DDR4, 1TB SSD: https://www.emag.ro/...t/pd/DXVFDTMBM/

#10
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
La ASUS ZENBOOK bateria te va tine cu siguranta intre 10 si 13 ore pe zi, in functie de scenariul de utilizare.., plus ca-l poti incarca la baterie externa oricand. Deci clar ASUS.

#11
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMariusEXxTREME, on 29 iunie 2021 - 12:33, said:

Deci clar ASUS.

Nu stiu de ce e chiar asa de clar Asus, ai idee cat de eficiente sunt procesoarele M1 fata de cele de la Intel? Uite ce scrie un reviewer:

"On the Tom's Guide battery test (web browsing at 150 nits), the new MacBook Air lasted an epic 14 hours and 41 minutes (while the new MacBook Pro hit 16:32) — times that beat both the ZenBook 13 (13:47) and XPS 13 (11:07). (de aici)

Daca bateria este importanta, as zice clar Mac-ul Posted Image Ah si sa nu uitam, daca laptopul va fi folosit in idea de portabilitate, touchpadul de pe Mac e cel mai bun din industrie, sunt singurele laptopuri unde nu folosesc mouse (si eu sunt heavy mouse user).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate