Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Duplex Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nemani

Nemani

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2020
Buna ziua, nu stiu daca aici este topicul pentru aceste intrebari, scuze daca deranjeaza pe cineva.

Recent am achizitionat un 1/2 duplex langa Timisoara, P+1, 120 mp locuibili. Problema care o am este ca peste etaj nu este placa, ci rigips, nu este perete dublu intre mine si vecinu iar sus este groaznic din punct de vedere fonic, ne auzim si cand sforaim. Ce este de facut, cum putem rezolva aceasta problema ?

#2
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Il vinzi si cumperi o casa individuala, o sa fie mai departe, dar macar ai liniste, doar stai la casa ce aia masii.
Stiu ca unii vor recomanda pluta and shit, eu zic ca nu merita deranju.

#3
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
am un cunoscut care a rezolvat problema cu izolatia podului . a pus vata minerala si peste a batut dusumea de lemn . podul trebuie sa aiba grinzi cumva ma gandesc
peretele dublu stiu ca e obligatoriu sa existe.

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 LeoT, on 29 iunie 2021 - 07:01, said:

peretele dublu stiu ca e obligatoriu sa existe.

lol nu... majoritatea duplexurilor au perete comun

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
Duplex este invecinare pe verticala. Invecinarea pe orizontala este la casele insiruite, deci presupun ca la astfel de casa se refera initiatorul.

@initiator: in afara de a izola peretele, si tu si vecinul, nu ai ce face.

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Unde a scris ca se invecineaza pe orizontala? A zis clar ca e duplex, se refera ca la etajul de sus il aude pe vecin cand doarme/partaie...greu cu logica Posted Image

Ps. Casa insiruita inseamna ca ai vecin stanga-dreapta, nu deasupra :facepalm:

Edited by Ythrixium, 29 June 2021 - 08:04.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
1. incearca sa fii mai putin agresiv/a in exprimare
2. si la case insiruite te poti invecina 'sus'

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Au mai fost colegi care se plangeau de treaba asta
Practic, au cumparat duplex-uri facute ieftin si pe repede inainte
Solutia ? IZOLARE FONICA

Ideal ar fi ca si vecinul sa-si faca asa ceva dar, daca din diferite motive nu este posibil, atunci vei scoate mai multi bani din buzunar
Costurile difera in functie de cat de praf este lucrarea facuta de asa zisul dezvoltator deci este posibil sa fie nevoie si de o mica expertiza
Adica alte costuri

#9
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Eu unde am fost langa Timisoara sa iau mireasa/bebe pentru nunti si botezuri, de obicei duplexul din camp era luat de prieteni sau de rude, si aveau o "casa mare".
Daca ai rudele in duplex cu tine (oricate etaje ar avea jumatea ta din stanga) parca un sforait / bebe care plange nonstop  se aude alffel daca e practic din familie..

In acelasi timp in Ronat cineva a cumparat o casa veche, a tras un duplex fara autorizatie a vandut si a disparut. Acum au aparut 2 vecini noi care isi aud sforaiturile si se cearta intre ei si cu casele din jur ca nu au curte sau gradina. Au garaje si porti separate dar se bat care sa isi lase masina afara pe strada.

Edited by solitaryman, 29 June 2021 - 09:41.


#10
Nemani

Nemani

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.01.2020
Eu am partea din dreapta P+1, el are partea din stanga P+1. Nu ma intereseaza izolarea podului, fiindca cred ca este deja, ci sa izolez sau sa fac ceva cu peretele comun dintre noi, care sigur nu e dublu. A mai izolat cineva sau stie cum ar trebui facut?

Eu am partea din dreapta P+1, vecinul are partea din stanga P+1.  Nu vreau sa izolez podul fiindca este deja izolat, doar ca nu e placa si asta cred ca este problema. Vreau sa o izolez fonic, macar un perete de test, problema este cu ce? Cum se procedeaza, sunt panouri care se lipesc direct pe perete sau este nevoie de profil metalic apoi rigips si intre profil si rigips se pune pluta sau vata sau mai stiu eu ce? A mai facut cineva?
Vecinul nu il cunosteam dinainte sa il cumpar, insa este super ok si el doreste sa izoleze la fel ca si mine

Este cineva/ firma din timisoara care se ocupa cu izolare fonica?

Edited by Dany_Darke, 29 June 2021 - 10:03.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Uite aici
Daca faceti asa ceva si tu si vecinul, rezolvati "problema"
Singura necunosuta ? Grosimea stratului
https://apartamentul...apartamentul22/

#12
Thundergod84

Thundergod84

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.12.2020
Ceau @Nemani,

Dupa cum cred ca ai citit deja in ce am scris eu : https://forum.softpe...a-vestul-tarii/ izolarea cu vata bazaltica si rigips antifonic nu ajuta prea mult chiar daca e realizata pe ambele parti ( poate scade cu max max 10 dB), aproape deloc ... ca sa scapi de galagie trebuie solutii profesionale.

Firme de izolatii fonice nu sunt in TM , dar cu anumite materiale profesionale si rigips-ari priceputi

Daca nu aveti inca copii o sa devina mai naspa situatia.

Sunt 2 furnizori de materiale izolatoare fonic emexon.ro si details.ro .

Eu am vorbit cu cei de la details.ro :

Varianta 8 formata cu membrana fonoizolanta BlockTec 70 autoadezivata si placi Quash Details grosime 4 cm aplicate cu adeziv acustic si amortizoare acustice  (Grad izolatie fonica max. 75 dB si ANTIVIBRATII + izolatie termica)
Varianta 8 - grosimea izolatie cu finisaj va fi de apx 9 cm pentru pereti si tavan si apx 5 cm pentru pardoseala

Varianta 9 formata cu doua straturi de membrana fonoizolanta BlockTec 70 autoadezivata si placi Quash Details grosime 4 cm aplicate cu adeziv acustic si amortizoare acustice  (Grad izolatie fonica max. 100 dB si ANTIVIBRATII + izolatie termica)
Varianta 9 - grosimea izolatie cu finisaj va fi de apx 11 cm pentru pereti si tavan si apx 6 cm pentru pardoseala

Montajul nu este inclus. Pentru montaj va rog luati legatura cu colaboratorul nostru Catalin Ionescu/Acoustic Project la numarul 0786 042 111.

Sunt si unii care au realizat izolatia pe langa Timisoara , colegul Calypsso...Cu materiale de la details.ro si spune ca merita...pretul mare dar merita!
O sa fac si  eu , in primavara,cel tarziu in toamna!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate