Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Furt de bani de pe card prin țeapa care circulă pe OLX

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Vad ca in cazul lui sunt implicate doar banci, fara criptomonede, deci ar putea avea sanse de recuperare a banilor.

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
teoretic ar putea, dar cum zicea cineva mai sus, cred ca s-au plictisit si aia de ei... la cate cazuri or avea zilnic...

Edited by laffin, 29 June 2021 - 14:44.


#21
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu trebuie sa gandesti asa, ai invatat o lectie si mergi inainte.

Eu am vazut un telefon sigilat pe olx, am discutat cu clientul, mi-a zis ca a mai luat tepe pe olx si ca vrea avanas ca este firma, nu mai stiu discutia ca mesajele de pe olx dispar singure dupa o anumita perioada. A cerut un avans mai mare, a ramas la 50 de lei.
Mi-a trimis datele reale de la o banca din Romania, numarul de telefon, id-ul de olx, datele de pe contul bancar, toate corespundeau. Ma gandeam care era tampit sa dea o teapa folosind cont bancar din Romania.
Am trimis 50 de lei, asta este tot. A fost teapa.

O spun cat se poate de clar si sigur o sa fie pe aici care o sa zica "ba, trebuia sa faci plangere, ce naiba!", am zis ca 50 de lei este o suma pentru a invata o lectie.
Mai amuzant ca tipul a tras destul de multe tepe ca m-a sunat banca mea si m-a intrebat mai multe date despre plata respectiva.
O spun cat se poate de clar ca am discutat cu cei de la banca si le-am zis cat se poate de clar, cei de la banca se interesau despre tranzactie dar in cel mai secretos mod nu ziceau nimic. Am intrebat daca a dat cumva mai multe tepe. Le-am zis ca am platit cuiva 50 de lei si nu a trimis produsul dar nu ma intereseaza sa fac vreo plangere.

Am o cunostinta care a patit un fel de teapa pe infractiunile economice si a fost bagata la gramada in dosar, ia de te duce la politie pentru declaratie, cu toate ca nici nu a depus plangere, l-a cautat politia si dupa ce plecase din tara, cu toate ca nu depusese plangere, doar era numele luat dintr-un registru si restul a fost can can cu politie, declaratie.
Pentru o suma de cateva sute de lei.

De atunci nu mai cumpar de pe olx, nu mai dau avans, totul din magazin cu garantie.

Edited by DuskGerman, 29 June 2021 - 14:49.


#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ha, eu am cumparat de pe olx de zeci de mii de lei produse sigilate la jumate de pret fata de magazin. N-am luat teapa, dar chiar daca as lua candva, cu cateva mii de lei, tot ies mult in plus chiar si asa. Deci de ce as lua din magazin? Bine, iau si produse care in mod normal nu se strica. Numai SSD-uri de 4TB am luat vreo 8-9.

Edited by Notsure, 29 June 2021 - 14:59.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Va rog comentati la subiect sau nu comentati deloc.

#24
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Stai linistit ca va trece si asta pana la urma, oricum multumim ca ne-ai anuntat cu privire la acest tip de excrocherie

#25
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Neatentia se plateste : " graba strica treaba " . Asta e , faptul e consumat .

#26
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007
Intotdeauna m-am intrebat daca se intampla asa ceva si in alte parti,in Bulgaria,Elvetia sau Albania sau doar dacilor liberi.Probabil cand ai de vanzare un produs greu vandabil,supraevaluat si nu intreaba cumparatorul care e ultimul pret spui si laptele care l-ai supt.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Stephenson_2-18, on 29 iunie 2021 - 14:07, said:

am fost astazi la politie si am dat de un comisar de politie nota 10,super om a stat si mi-a explicat tot.Mi-a spus ca e greu in astfel de cazuri sa-mi recuperez banii furati
...............
Mi-a mai spus ca oamenii cica mai fac in general o greseala foarte mare si anume:Atunci cand extrag bani de la atm-ul bancar mereu chitanta o arunca in cos si nu iau niciodata acea chitanta.Si de multe ori cosul se umple de chitante,si pe orice chitanta de la BT ultimele 4 cifre din 16 sunt intotdeauna scrise.Si mi-a explicat ca daca cineva vrea sa sparga un card ii este foarte usor ca ia toate acele chitante din cos si se stie ca cardurile de la Bt incep cu 4140 si combinat cu ultimul cod care este mereu vizibil se poate afla foarte usor.Chitanta nu se arunca niciodata in cos dupa ce extragi bani,asa mi-a explicat acest comisar astazi.Nu stiu daca are vreo importanta dar am tinut sa mentionez si asta poate ajuta.
  Baiat bun, doar ca nu te poate ajuta!
In rest, daca-l mai vezi, spune-i ca nu toate cardurile de la BT incep cu 4140! oricum, nu pare chiar in tema!
Chiar un comisar a avut timp de pierdut cu tine???

#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Singura situatie in care banii ar putea fi recuperati, ar fi fost poate cu un card de credit cu asigurare de frauda. Altfel cu cardul de debit nu prea poti recupera nimic.

Poate o idee buna pentru altii, daca tot vreti sa bagati datele cardului undeva, bagati si voi un card virtual Revolut.

Probabil o sa vi se raspunda ca ati bagat un card fara bani, sa bagati altul, cu bani pe el Posted Image

O alta idee minunata este sa va tineti economiile intr-un cont de savings, fara card atasat. In contul curent cu card atasat tineti banii pe care il cheltuiti intr-o luna.

Edited by Groot, 30 June 2021 - 08:00.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 ech, on 29 iunie 2021 - 14:27, said:

Vad ca in cazul lui sunt implicate doar banci, fara criptomonede, deci ar putea avea sanse de recuperare a banilor.

Daca el a acceptat de buna voie si nesilit de nimeni ...

La 3D secure primesti mesaj:
VREI SA FACI PLATA DE XXXX CATRE YYYY?

Daca accepti, ti-o faci cu mana ta. Si bancile nu o sa stea sa se certe intre ele daca trimit userii bani aiurea. Mai ales pentru o suma asa mica, 4K...

 Stephenson_2-18, on 29 iunie 2021 - 14:07, said:

Mi-a mai spus ca oamenii cica mai fac in general o greseala foarte mare si anume:Atunci cand extrag bani de la atm-ul bancar mereu chitanta o arunca in cos si nu iau niciodata acea chitanta.Si de multe ori cosul se umple de chitante,si pe orice chitanta de la BT ultimele 4 cifre din 16 sunt intotdeauna scrise.Si mi-a explicat ca daca cineva vrea sa sparga un card ii este foarte usor ca ia toate acele chitante din cos si se stie ca cardurile de la Bt incep cu 4140 si combinat cu ultimul cod care este mereu vizibil se poate afla foarte usor.Chitanta nu se arunca niciodata in cos dupa ce extragi bani,asa mi-a explicat acest comisar astazi.Nu stiu daca are vreo importanta dar am tinut sa mentionez si asta poate ajuta.


Abereaza.
Primele 6 si ultimile 4 (aka 10) din 16 sunt publice de cand s-au inventat cardurile.

Sansa sa gasesti restul de 6 cifre care sa fie in concordanta cu data de expirare si CVV-ul cadului, sunt nule :)

ps. ultimile 4 cifre sunt lasate mereu inclusiv pe chitante. Ca sa poti identifica metoda de plata. ca daca ai 10 carduri...

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Lex404, on 30 iunie 2021 - 08:34, said:

Daca el a acceptat de buna voie si nesilit de nimeni ...

Da, frauda cam asta inseamna. Sa pacalesti omul sa iti dea banii de buna voie.

Cardul meu de credit mi-ar da banii inapoi in secunda 2 intr-o astfel de situatie. Singura conditie este sa depun o plangere oficiala de frauda la politie. Dupa care asigurarea cardului plateste tot, no questions asked.

Edited by Groot, 30 June 2021 - 08:50.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
G

Edit


#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Stimabililor.
Cea mai slaba veriga in cazul fraudelor informatice sau a malware/ransomware-ului e chiar factorul uman.

Sfaturi:
- cand primiti un link pe mail sau pe whatsapp verificati adresa reala in browser (chrome/firefox ce o fi)

- daca in email (pe PC/laptop) e atasat un fisier, fiti circumspecti si verificati sa nu fie un executabil (exe, scr, com). Mai ajuta si antivirusul la astea.

- daca primiti pe email un link pentru actualizarea datelor, inaintecsa completati datele cardului, trebuie sa stiti ca bancile nu au nevoie de informatiile astea pentru ca le au. Nu va lasati pacaliti chiar daca pagina arata identic cu cea a bancii. E usor sa copiezi imterfata unei pagini web.

- daca pe telefon primiti link catre o aplicatie, trebuie sa suspectati ca e malefica din moment ce linkul nu duce in GooglePlay (magazin).

- cand primiti un link unde sa introduceti datele cardului (phishing, cumparaturi online), verificati in bara browserului unde duce si daca e sigur (are un lacat verde). Domeniile sunt la sfarsitul adresei nu la inceput. (ex olx.pay.trustier.com nu are legatura cu olx.)

- nu folositi online un card asociat la un cont cu bani multi. Limitati riscul pierderilor majore. Puteti muta grosul banilor intr-un cont secundar si lasati in contul asociat cardului doar cat estimati ca e necesar. Daca apar e necesitatea unor plati mai mari, mutati intai bani in contul cardului apoi folositi cardul.(aproape fiecare banca are aplicatia ei de banking pentru telefon in care poti face mai multe operatii. Deschiderea conturilor e facila si gratis acum, chiar fara comisioane de cele mai multe ori)

- (nu e reclama asta) pentru plati online folositi Revolut sau altceva similar. La Revolut folosesc online doar cardul virtual. In caz ca datele sunt furate, il sterg si creez altul. Contul meu Revolut nu are decat 500-600 lei maxim, de cele mai multe ori este in limita 100-200lei.
Se alimenteaza in cateva secunde de pe un alt card (BT, ING, etc.). Apoi poti face plata pe net cu cardul virtual mentionat.
Sistemul Revolut poate fi folosit chiar si pentru transferuri bancare deoarece acum avem IBAN Revolut romanesc (0 taxe la incasare/plata)

Edited by radurus, 30 June 2021 - 09:31.


#33
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 radurus, on 30 iunie 2021 - 09:18, said:

Domeniile sunt la sfarsitul adresei nu la inceput. (ex olx.pay.trustier.com nu are legatura cu olx.)

Invers. Domeniile sunt la inceputul adresei nu la sfarsit.

Exemplu:

Attached File  sft.png   7.01K   28 downloads

Edited by Groot, 30 June 2021 - 10:55.


#34
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

 Notsure, on 29 iunie 2021 - 14:58, said:

Ha, eu am cumparat de pe olx de zeci de mii de lei produse sigilate la jumate de pret fata de magazin. N-am luat teapa, dar chiar daca as lua candva, cu cateva mii de lei, tot ies mult in plus chiar si asa. Deci de ce as lua din magazin? Bine, iau si produse care in mod normal nu se strica. Numai SSD-uri de 4TB am luat vreo 8-9.

Eu sper totusi ca e o ironie...sa cumperi SSD-uri de 4TB fara garantie e chiar culmea! Pot crapa in 5 minute de la initializare sau pot veni direct decedate in cutia sigilata(lipitura rece, firmware corupt, controller nascut mort, etc).

#35
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

 Groot, on 30 iunie 2021 - 10:54, said:

Invers. Domeniile sunt la inceputul adresei nu la sfarsit.
sft.png
Faci o confuzie (si poate si utilizatorii care iau astfel de tepe) intre domeniu (+subdomeniu) si paginile in sine...
Domeniul se "termina" cu o extensie - extensii cunoscute: .ro sau .com etc...

Primul cuvant ce este inainte de acea extensie si impreuna cu extensia reprezinta un domeniu - poza ta - softpedia face parte din domeniul softpedia.com

Orice este inainte de acel prim cuvant reprezinta un subdomeniu si orice este legat de olx, ca sa pastram discutia pe ce s-a intamplat, trebuie ca "domeniu" sa se termine cu olx.ro (sau poza ta cu softpedia.com). Astfel:
-forum.softpedia.com - are ~100% sanse sa fie ceva oficial softpedia.
-orice.iarOrice.olx.ro - are ~100% sanse sa fie ceva oficial olx.

Dupa aceea urmeaza, de ex, olx.ro/nume produs - si "/nume produs" asta este o pagina de pe acel domeniu sau subdomeniu - adica dupa domeniu este un /

Deci orice accesati de pe olx.ro asigurati-va ca se termina cu olx.ro sau daca este o pagina atunci asigurati-va ca inainte de primul / apare olx.ro  --->>> exemplul de mai sus "orice.iarOrice.olx.ro" este OLX. Si o pagina: asa.da.olx.ro/produsvanzare.html - este tot OLX
Daca apare olx.ro.blaBlabla.bla.ro - acel "olx" NU este site-ul olx

LE: un sumar rapid, cu o întrebare care rezolvă rapid cele de mai sus:
Când credeți că accesați olx.ro este după olx.ro caracterul / sau este orice altceva?
- este / - atunci sunteți pe olx real
- este un . sau orice alt caracter - atunci sunteți pe un site fals

Edited by Ravy, 30 June 2021 - 21:21.


#36
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EIE5hHm6wHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta a fost in 23 iunie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate