Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Furt de bani de pe card prin țeapa care circulă pe OLX

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
va salut prieteni,
vreau sa va relatez o intamplare nefericita cu mine,cum am fost escrocat "OFICIAL" prin siteul OLX de 4000 lei.Traiesc efectiv clipe de cosmar.Daca ati putea sa distribuiti acest filmulet la cat mai multi oameni,sa afle cat mai multi si sa nu pateasca ce am patiti eu, as aprecia f.mult.M-as bucura sa stiu ca sunt oameni informati,pt ca intotdeauna un om informat este intotdeauna un OM PUTERNIC,si nu slab si prost cum am fost eu !!
Eu de cand am pierdut banii,parca m-am desprins si mai mult de aceasta lume in care traiesc,zic una si fac altceva,merg pe strada si parca nu mai stiu ce fac.Efectiv sunt rupt de lumea in care traiesc,mi-e scarba de ea,ii urasc pe toti,inclusiv pe mine ma urasc.Cred ca de acea prefer sa fug pe dealuri,pe vai,prin paduri sa-i pot vedea pe toti cat mai mici,si cat mai in miniatura.De abia acolo ma simt in siguranta cand "totul este mic" in jurul meu.
Va spun ca daca ar veni o nava din alta galaxie,m-as urca in ea fara sa ezit si as parasi Terra cu prima ocazie.
Va multumesc,si aveti grija de voi oameni buni impotriva escrocilor!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Iq2BKHc8zZM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Si acest URL chiar nu vi s-a parut deloc in neregula?
Attached File  Screenshot_20210629_091405.png   61.86K   30 downloads

#3
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 Stephenson_2-18, on 28 iunie 2021 - 18:48, said:

si aveti grija de voi

Ceva ce tu nu ai facut. Suntem in 2021, e de ajuns o cautare si afli ca e o mare țeapă. La tv, chiar pe olx gasesti informatii. Asta e, tu nu ai pierdut banii aia, asa cum zici, ci i-ai dat de buna voie si nesilit de nimeni. E de prea mult timp mediatizata faza si informatii despre peste tot ca sa mai ai scuze.

Edited by Darkman48, 29 June 2021 - 08:21.


#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
faptele-s consumate, nervii tai vor trece ( acum e zbucium mare in mintea ta- Dumnezeu sa ti dea alinare ).
schema e veche si e plin netul de pagubiti( daca ajuta- nu esti singurul)
din pacate situatia arata ca nu avem o minima educatie "financiara" - de utilizare a instrumentelor de plata ( card, cont ).
aici e de lucru..spor la citit si daca nu te descurci, intreaba,

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Degeaba e plin netul de astfel de cazuri, ca nu sta el sa citeasca astfel de prostii. Lui ii place sa fuga pe dealuri si vai ...

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

 Stephenson_2-18, on 28 iunie 2021 - 18:48, said:

cum am fost escrocat "OFICIAL" prin siteul OLX de 4000 lei.
Ai fost escrocat de cineva/ceva care se "dadea" olx si nu de olx.
Din pacate nu esti singurul si poate ar trebui ca olx sa puna aceasta pagina undeva mai bine vizibil https://siguranta.olx.ro/ unde ai si link de verificare daca este sau nu ceva oficial olx...

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Stephenson_2-18, on 28 iunie 2021 - 18:48, said:

va salut prieteni,
vreau sa va relatez o intamplare nefericita cu mine,cum am fost escrocat "OFICIAL" prin siteul OLX de 4000 lei.Traiesc efectiv clipe de cosmar.Daca ati putea sa distribuiti acest filmulet la cat mai multi oameni,sa afle cat mai multi si sa nu pateasca ce am patiti eu, as aprecia f.mult.M-as bucura sa stiu ca sunt oameni informati,pt ca intotdeauna un om informat este intotdeauna un OM PUTERNIC,si nu slab si prost cum am fost eu !!
Imi pare rau pentru intamplare...
Nu urmaresti casuta de e-mail la care ai atasat contul de olx? Periodic cei de la olx trimit mail-uri prin care ne atentioneaza exact despre escrocheria asta, pentru cei care nu stiu ca niciodata nu-ti dai datele cardului ca sa primesti bani de la cineva.

Edited by Hider141, 29 June 2021 - 09:19.


#8
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017
Cu tot respectul, dar eu pur si simplu nu pot intelege. De ce sa accepti o tranzactie a 3D Secure, sa introduci codul? Nu este logic ca efectuezi o plata? Sustin cu tarie ca este necesara o campanie de informare pentru toti cetatenii legat de tranzactiile bancare... CVC, luna/an, detalii de genul asta se folosesc decat cand efectuezi o plata. Posted Image  Imi pare tare rau @initiator pentru situatie. Multa grija de acum incolo...

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
I se spune ca este o operatiune de inrolare a cardului pe acel site si ca ii debiteaza o suma care i se restituie ulterior.

#10
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
Ma oftic nu de bani pana la urma ca i-am pierdut si de faptul ca mi-a luat dracul mintile si am crezut o secunda in prostia mea ca imi cresc economiile din cont.Cum naiba sa bag datele cardului la incasari.CAt de prost pot sa fiu?.Eu m-am bucurat ca incasez 1400 lei peste cei 4400 ca un copil fara sa mai gandesc logic sa fiu lucid macar o secunda.Nu am avut pe nimeni langa mine cu care sa ma sfatuiesc,cineva care sa ma fi sunat in acel moment,cat sa depasesc acel ceas rau.A avut o zi groaznica pe 24 iunie,nu am s-o uit niciodata acea zi.
plang incontinuu.incontinuu e un cosmar din care nu ma pot trezi,si nu mi-o pot ierta.
rad si curcile de mine cat de prost am putut fi,cred ca si un copil de 2 ani rade de mine.
cum sa dai datele cardului in speranta ca poti incasa ceva...Doamne dumnzeule cat de prost si idiot pot fi.
Stiu si eu ca la incasari se da doar IBANUL ATAT ca nu sunt retardat, am mai incasat bani pe el si am mai cumparat cu el,dar efectiv va jur ca nu stiu ce am avut in ziua acea de am gafat-o in acel hal.Va jur.
cred ca si Dumnezeu a ras de mine si rade in continuare.
pe viitor NU AM SA MAI REPET ACEASTA GRESEALA AM SA FIU CU MARE BAGARE DE SEAMA,NU AM SA MAI ACCESEZ NICI UN LINK NIMIC,O SA DAU DELETE SI BLOCK DIRECT,IAR DATELE CARDULUI NU LE VOI MAI DA NICIODATA NIMANUI.Viata mi-a dat o lectie dura,cred ca este cea mai mare nenorocire pe care am patit-o de cand sunt in viata.
In acest moment ma simt de ca si cum a dat un camion cu farurile stinse peste mine,asa ma simt in acest moment!!Nu o sa mi-o pot ierta niciodata aceasta gafa,mai ales ca toti ma critica,rad de mine si arunca in mine.....

#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Stai naibii chill....parca ti-ai pierdut casa, masina, sotia! Fii barbat si nu te mai vaicari! Si nu uita ca banii sunt infiniti, multiplicabili, replicabili spre deosebire de viata sau timp.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Stephenson_2-18, on 29 iunie 2021 - 12:43, said:

...In acest moment ma simt de ca si cum a dat un camion cu farurile stinse peste mine,asa ma simt in acest moment!!Nu o sa mi-o pot ierta niciodata aceasta gafa,mai ales ca toti ma critica,rad de mine si arunca in mine.....
Trage o gura de aer in piept, evadeaza putin in mijlocul naturii, si incearca sa-ti limpezesti gandurile.
Nu a murit nimeni, sunt doar niste bani (chiar daca sunt destul de multi). Cat timp nu depinzi de ei cu medicamente sau tratament anti-cancer, nici nu trebuie sa-ti faci niste analize pentru probleme extrem de grave, ii poti aduna din nou prin munca.

#13
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 21.05.2019
Scuza-ma dar tu cand stii ca tre sa primesti bani, iti dai cardul? Posted Image) Ce suma ai samd? Pe bune? Si cand primesti mesajul sa confirmi "o plata", tu confirmi? Scuza-ma...dar asa naivitate rar mi-a fost dat sa vad.

Pe olx e simpla treaba. Vindeai cu ramburs. Nu aveai nici o problema, sau daca voiai tranzactie online, ii dai doar contul. ATAT! Nu nr de card, samd, ce sold ai...etc. Pai tu practic, l-ai invitat sa iti ia banii...Si mai faci si de 6 ani vanzari? Pai mie sa mi ceara unu asta il injur sau poate ii fac o cheie cu politia...Dar din start stiu ca e mangleala.
Doamne fereste, iar linkul ala oficial, tu nu ai vazut ca difera si nu e acelasi? Posted Image
Si cel mai concret, e cand ti-a venit mesajul de confirmare si tu ai confirmat. Din punctul meu de vedere, banii nu ii mai vezi ca ai confirmat o tranzactie...


Oameni buni, LITERA DE LEGE, cand VINDETI CEVA, NU AVETI VOI CE SA COMPLETATI, linkuri date de "cumparator" Posted Image))
Cumparatorul isi da cardul cu datele lui sa va faca operatiunea de plata Posted Image) in contul DAT DE DVS!

Eu personal nu am vandut si nu am cumparat VREODATA ONLINE. Am livrat prin curier, cand am vandut, cu verificare colet, si apoi clientul daca a dorit a platit. Am primit banii in siguranta de la curier in plic. Fara stres!
La fel si cand cumpar, banii cash cand primesc produsul cu verificare colet.

Edited by silcar, 29 June 2021 - 13:38.


#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
"A primi: 1400 lei"
Makes sense....NOT!

Trebuia sa iei o hartie ceva de la politie si sa mergi la banca sa insisti sa blocheze tranzactia...aveai sanse minime, dar aveai

PS: La sucursala unde te-ai dus tu au mai blocat cativa tranzactiile la tepe de-astea dupa insistente, dar acum ceva vreme, nu stiu daca vei mai avea succes acum, dar insista cat se mai poate.


PPS: Desi cred ca s-au cam saturat aia de voi. Acolo scrie la refuz ca nu ai participat in niciun fel la plata, ca motiv. Alea sunt de fapt cereri in caz de frauda bancara, nu la escrocherii, de asta scrie "nu am participat in niciun fel la plata". Apoi, mai jos, scrie ca ai facut plata cu mana ta, nestiind ce faci. Se bat cap in cap, deci. Asa ca daca nu au ceva de la politie, ei au toate motivele sa iti respinga cererea.

Edited by Notsure, 29 June 2021 - 14:16.


#15
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021
am fost astazi la politie si am dat de un comisar de politie nota 10,super om a stat si mi-a explicat tot.Mi-a spus ca e greu in astfel de cazuri sa-mi recuperez banii furati avand in vedere ca Ucraina nu este in UE si operatorii nu raspund la telefoane mai deloc in urma sesizarilor de la politie din alte tari,pt. ca pur si simplu nu-i intereseaza.Raspund cateodata dupa 6 luni dupa sesizari de furt de identitate a datelor de pe card si degeaba se sesizeaza autoritatile din Romania, problemele ramanand nesolutionate.Mi-a explicat ca sunt cazuri in care dosarele raman si 3 ani deschise fara solutionare
Mi-a mai explicat ca pe langa furtul de bani de pe card se folosesc sa sparga si profile de conturi de pe farcebook si dupa ce obtin datele contului de farcebook,incep si fac inselaciuni si pun intr-o lumina proasta respectiva persoana.Asta mi se pare mizerabil.Dupa ce a analizat toata conversatia mea cu acel escroc de pe wapp,mi-a cerut sa-i trimit pozele sa le analizeze.
Mi-a mai explicat ca si daca sunam pe telefonul respectiv aveau un limbaj elevat si nu-mi dadeam seama dupa accent daca e ucrainean,si-mi spuneau ca sunt ocupati si ca nu pot vorbi.Au 1000 de tehnici de inselatorie.
Mi-a mai spus ca oamenii cica mai fac in general o greseala foarte mare si anume:Atunci cand extrag bani de la atm-ul bancar mereu chitanta o arunca in cos si nu iau niciodata acea chitanta.Si de multe ori cosul se umple de chitante,si pe orice chitanta de la BT ultimele 4 cifre din 16 sunt intotdeauna scrise.Si mi-a explicat ca daca cineva vrea sa sparga un card ii este foarte usor ca ia toate acele chitante din cos si se stie ca cardurile de la Bt incep cu 4140 si combinat cu ultimul cod care este mereu vizibil se poate afla foarte usor.Chitanta nu se arunca niciodata in cos dupa ce extragi bani,asa mi-a explicat acest comisar astazi.Nu stiu daca are vreo importanta dar am tinut sa mentionez si asta poate ajuta.

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Acum treci mai departe. Anuleaza cardul/schimba-l.

#17
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Ar trebui sa schimbe cineva titlul. Ca nu OLX-ul ti-a dat teapa.
Si tu cum de ai platit 4400 Lei? Sau ce ii cu 4400?
Ca nu am avut rabdare sa iti vad filmarea.

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 nico99900, on 29 iunie 2021 - 14:22, said:

Si tu cum de ai platit 4400 Lei? Sau ce ii cu 4400?
Ca nu am avut rabdare sa iti vad filmarea.

Trebuia sa primeasca 1400, dar cand i-au trimis suma sa o plateasca, era in UAH si era 4300lei aprox, i-au mai lasat 100lei pe card.

E ca la Radio Erevan. Corectie la stirea cu "s-a castigat o masina", ca de fapt nu era masina, era bicicleta, si de fapt nu s-a castigat, s-a furat. Asa si aici, primise 1400, dar de fapt nu a primit, a platit, si de fapt nu erau 1400, ci 4300.

Edited by AlexEn, 29 June 2021 - 15:08.
eliminare offtopic


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate