Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Unul dintre cele mai interesante aparate de radio - intrați și vedeți

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta mi se pare unul dintre cele mai interesante radioreceptoare produse vreodată. Știu de el cred că de prin 1998 - cred că atunci a avut loc o expoziție la Sala Radio - că în 1998 se împlineau 60 de ani de Radio România. Mi s-a părut interesant, pentru că era unicat. Văd că au fost produse mai multe modele (nu știu diferența), deși aparatul pare a avea aceiași hartă. Nu cred că a mai produs vreo firmă asemenea aparate, deși am impresia că aș fi văzut pe undeva o copie Sovietică.
Mie îmi pare rău că nu mai există azi pasiune pentru radiourile pe lămpi. Mi-ar plăcea să existe și ceva de genul 'București Georgrafic'. Nu neapărat cu scala încorporată în aparat, dar să poată fi atașată și să se vadă pe o hartă locația posturilor din București și eventual cele Prahovene care se recepționează și în București (pentru asta cred că trebuie antenă). Vorbesc de posturile din F.M. (M.F.) (U.K.W.) (U.U.S.).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fvIw3YJB03I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v8HvB3JbknE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Foarte ingenios sistemul de afisare. Omul merita felicitari pentru rabdare si pasiune.
Interesant ca tuburile inca functioneaza dupa atata timp (sau a gasit tuburi de schimb originale, poate).
Banuiesc ca a schimbat condensatorii de filtraj; poate ceva rezistori.
Radiourile rusesti mai de firma aveau rezistori cu pelicula metalica si condensatori cu mica; practic fara moartePosted Image
Nu-mi dau seama daca baghetele sunt din plastic sau sticla.

Edited by FatCat33, 28 June 2021 - 17:42.


#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca vrei sa vezi locatia uite aici

http://radio.garden/...gic-fm/82GNMn3f

https://play.google....den&hl=en&gl=US

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Nu are același farmec    Posted Image
Uite și o reclamă Românească veche la acest aparat: https://arheo10tv.fi...02.jpg?w=1000

#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
yep, right, ca o sa si fabrice cineva aparate de radio cu lampi in prezent

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Amplificatoare pe lămpi se produc, aşa că şi pentru radio ar exista o nişă. Dar astea le-ar face foarte scumpe, probabil minim 2.000 Euro unul.
Aia cu hartă se poate face şi la aparate cu semiconductoare. Dar la cum se schimbă locaţiile şi denumirile...

Edited by djl, 09 July 2021 - 12:20.


#7
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 06.09.2010
Acum pe unde lungi nu prea mai emite nimeni, multe țări din Europa au renunțat și la unde medii (Germania, Austria etc), pe scurte deasemeni s-a rărit considerabil numărul de posturi. Că altminteri treaba aia cu harta e valabilă doar pentru UL, UM și US.
Oricum era interesantă chestia aia cu harta.

#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu se mai fabrica aparate radio cu tranzistori dar cu lampi. Nu cred ca mai poti gasi pe piata aparate radio care sa fie altceva decat un circuit integrat care face tot. Mai mult de atata nu mai avem lampi. Cele folosite in amplificatoare sunt altceva decat cele din etajele de intrare ale radiourilor.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
De fapt sint emiotatoare pe unde lungi. la fel si pe medii sau scurte!

#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Pe unde lungi mai sunt emitatoare. In principiu undele lungi ofera o calitate foarte redusa a semnalului audio dar propagarea UL e asa buna ca se poate acoperi o tara ca Romania cu un singur emitator ceea ce se si face cu emitatorul de la Bod. UL sunt un fel de last resource pentru a transmite informatii in caz de dezastre pentru ca o singura statie poate fi securizata sa reziste la cutremure, lipsa curentului etc si sa transmita informatii. Din pacate majoritatea radiourilor actuale nu mai au UL.
Pe US mai sunt emitatoare ale unor amatori sau grupuri religioase sau politice dar nu prea mai asculta nimeni. Pe vremuri se transmitea europa libera si vocea americii. La US ai avantajul ca poti transmite la distante mari cu puteri modeste si puteau fi transmise mult din afara tarii aceste posturi care erau ilegale pe vremea comunismului.

Edited by chilly willy, 09 July 2021 - 16:51.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Iar Mediile sunt între, deşi uneori pe Medii se poate face recepţie de la distanţă mai mare.
Dacă nu e pe lămpi, ar fi mişto un display care să-ţi arate locaţia emiţătorului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate