Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Proceduri ulterioare dupa achizitie prin programul noua casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CP1234

CP1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2021
Salut!
Maine urmeaza sa semnez contractul de vanzare-cumparere pentru un apartament luat cu "noua casa" si am cateva intrebari legate despre ce trebuie sa fac ulterior:
Stiu ca trebuie sa trec utilitatie pe numele meu, dar trebuie sa ma duc fizic sau pot face si online? Si despre ce utilitati este vorba ca atare?(eu stiu doar  de curent, gaze, cablu/internet si apa) (Pentru apa, unde trebuie sa merg?) Daca mi-ati putea explica un pic in detaliu as fi foarte recunoscator.

Mai am o intrebare legata de cheile de la apartament. Dezvoltatorul mi-a spus ca o sa lase pe contorul de la usa, dar cum ma pot asigura ca imi lasa chiar toate cheile acolo? Credeti ca e bine sa schimb butucul de la usa de la intrare in apartament?

Mersi frumos! :)

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • toate utilitatile (de fapt, gazele si lumina) le-am facut online. Nu a fost nevoie sa ma prezint la juveti. Ai nevoie doar de poze cu contoarele.
  • apa se va face contract prin administratie (Regiile de apa nu fac contracte individuale pe apartamente, doar pe intreg (casa sau bloc)).
  • ar trebui sa ti le dea personal. Dupa ce le primesti, poti schimba butucul linistit.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Eu stiu ca la prima utilizare a noilor chei butucul se reconfigureaza. Pana acum s-a folosit o cheie universala de santier....sau, asa ar trebui

#4
CP1234

CP1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2021

View PostPololica, on 28 iunie 2021 - 09:40, said:

  • toate utilitatile (de fapt, gazele si lumina) le-am facut online. Nu a fost nevoie sa ma prezint la juveti. Ai nevoie doar de poze cu contoarele.
  • apa se va face contract prin administratie (Regiile de apa nu fac contracte individuale pe apartamente, doar pe intreg (casa sau bloc)).
  • ar trebui sa ti le dea personal. Dupa ce le primesti, poti schimba butucul linistit.

Multumesc frumos!

Dar pentru chestia cu inregistratul apartamentului la primarie? Trebuie sa ma duc fizic sau o pot face si online?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCP1234, on 28 iunie 2021 - 09:18, said:

Mai am o intrebare legata de cheile de la apartament. Dezvoltatorul mi-a spus ca o sa lase pe contorul de la usa, dar cum ma pot asigura ca imi lasa chiar toate cheile acolo? Credeti ca e bine sa schimb butucul de la usa de la intrare in apartament?
da, e o idee buna si costurile nu sunt deloc mari.


@pupama : am auzit si eu de sistemul asta, dar nu cred ca e universal. in plus, e posibil ca cineva sa fi facut o copie a cheilor "permanente".

Edited by _Smiley_, 28 June 2021 - 09:54.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

View PostCP1234, on 28 iunie 2021 - 09:52, said:


Multumesc frumos!

Dar pentru chestia cu inregistratul apartamentului la primarie? Trebuie sa ma duc fizic sau o pot face si online?
Ai 30 de zile la dispozitie sa ajungi la primarie si sa declari apartamentul. Ti se deschide "rolul  financiar". Nu stiu cum o fi prin Bucuresti si periferiile sale, dar in Iasi, a trebuit mers in fizic, inainte de pandemie. Verifica pe site-ul primariei, s-ar putea sa fie afisate ceva formulare de completat si mai bine sa le completezi de acasa.

#7
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
de cand cu pandemia si la iasi se poate online,cel mai bine de trimis un mail catre impozite si de intrebat

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Am avut si eu credit Prima Casa (acum redenumit Noua Casa) pentru apt. in Bucuresti si dupa intrarea in posesie a apt. am schimbat butucul la usa fara discutie pentru orice eventualitate - butuc cu chei care se multiplica doar cu card. M-a trimis notarul la taxe si impozite unde apartine apt. meu (nu la primarie) ca sa inregistez apt. pe rol fiscal pe numele meu  pentru decizia de impunere impozit pe proprietate. Apt. nu a mai avut proprietari persoane fizice inainte si a trebuit sa trec doar curentul pe numele meu, pentru gaz si internet am facut direct contract pe numele meu. Apa mi se calculeaza la intretinere conform consumului de pe apometru corespunzator apt.
Nu vad care e problema daca te duci in persoana sa faci aceste proceduri ca sa ai siguranta ca totul e ok, ca doar te duci o data si gata pentru fiecare in parte.

Edited by Winc, 28 June 2021 - 23:09.


#9
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Eu m-am dus fizic că sa fiu sigur că nu sunt probleme, dar am regretat puțin decizia având în vedere că fiecare locație era în alt sector (București )
La apa am incercat sa fac pe persoană fizică și m-au sunat la 7 luni diferența că sa .. "continuam " dar i-am spus că o să facă administrația contractul.. încă așteptam finalizarea , după 2 ani încă primește factura dezvoltatorul .
Deci .. fi pregătit pentru birocrație și multă prostie 😅

#10
CP1234

CP1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2021

View PostPololica, on 28 iunie 2021 - 09:40, said:

  • toate utilitatile (de fapt, gazele si lumina) le-am facut online. Nu a fost nevoie sa ma prezint la juveti. Ai nevoie doar de poze cu contoarele.
  • apa se va face contract prin administratie (Regiile de apa nu fac contracte individuale pe apartamente, doar pe intreg (casa sau bloc)).
  • ar trebui sa ti le dea personal. Dupa ce le primesti, poti schimba butucul linistit.

Cam cat a durat toata procedura online cu electricitatea si gazele? Eu am inceput demersul acum o saptamana tot online dar nu am primit inca nici un update.

#11
nAckatoMy

nAckatoMy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.09.2006
Ceva update-uri cu privire la durata procedurilor online? Am trimis si eu cele necesare online, insa nu am primit nici un raspuns. M-ar fi interesat sa stiu daca macar au primit informatiile din partea mea, daca ma aflu pe vreo lista de asteptare, etc. Am o presimtire ca tot la coada o sa ajung cu documentele in format fizic.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu a durat o saptamana de fiecare. Poate e perioada concediilor si mai dureaza. Suna la Relatii clienti.

La mine au avut nevoie de:
  • contractul de spatiu
  • buletin (la Enel a fost nevoie si de buletinul sotiei, fiind amandoi proprietari).
  • poza dupa contor (pentru a se verifica seria si consumul de preluare)
  • contractul (oferta) semnat
  • si ... cam atat
La enel (curent) imi cerusera si codul de client al dezvoltatorului, dar m-au sunat la aproximativ 30 minunte-o ora si mi-au zis ca au identificat codul si urmeaza sa-mi trimita contractul completat.

De specificat ca la Engie (gaze) am facut cerea in feb 2018 (achizitia a fost semnata la 30.01.2018), iar la curent la final de noiembrie 2018.

PS, la Enel a trebuit sa semnez:

Cerere incheiere contract rezidentiali
Contract furnizare energie electrica
Anexa A
Anexa B
Anexa C
Termeni si conditii pentru vanzarea la distanta
Notificare denuntare contract rezidentiali
Formular de retragere (pe asta nu l-am semnat, ca deh... nu aveam de la ce sa ma retrag).

PS: @CP1234: m-am uitat pe mailuri si am vazut ca am o distanta de 6 luni intre oferta de la gaze si la curent (curentul, in perioada respectiva, fiind platit la dezvoltator).

Edited by Pololica, 15 July 2021 - 10:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate