Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Importurile din afara UE de la 1 iulie 2021

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003

 george_alexandru, on 27 iunie 2021 - 21:26, said:

Care e treaba cu UK? Tocmai mi-a ajuns saptamana trecuta un colet de la Amazon UK prin Fan Curier...nimic deosebit.  Valoarea era cam 50 euro iar livrarea s-a realizat in timpul comunicat de Amazon (o saptamana).



Daca primeai prin DHL, chiar daca scria pe colet DDP(taxe platite), tot trebuia sa completezi formularele vamale si sa faci copie dupa factura, cu traducerea numelor produselor.

Faptul ca s-a platit TVA deja, nu insemna ca scapi de procedura vamala.

CItiti ce scrie pe customs.ro

Quote

Aceasta înseamnă că:
- veți plăti TVA pentru mărfurile importate în UE
- va trebui să depuneți declarații vamale pentru toate mărfurile importate în UE, indiferent de valoarea lor
- există opțiunea depunerii unei declarații cu set redus de date H7 (elementele de date pe care trebuie să le conțină declarația - link [pg. 252, coloana H7])


#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009

 rumegus, on 27 iunie 2021 - 21:18, said:

pt 50 centi voi mai plati si tva, si cei 8 lei la posta?
TVA-ul il platesti la valoarea totala (cost produse + transport), iar cei 8 lei "pausal". Cu astia 8 lei sar costurile foarte mult pentru produsele foarte ieftine.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

 maria_laura_alexa, on 27 iunie 2021 - 21:43, said:

Pentru cine?
buna intrebare!

 Xman_ghio, on 27 iunie 2021 - 21:44, said:

TVA-ul il platesti la valoarea totala (cost produse + transport), iar cei 8 lei "pausal". Cu astia 8 lei sar costurile foarte mult pentru produsele foarte ieftine.
da, n-o sa mai fie asa rentabil de comandat prostioare ieftine de la chineji.

Edited by Fane, 27 June 2021 - 21:48.


#22
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Fane, on 27 iunie 2021 - 21:41, said:

in mod normal si statul cand isi ia partea are interesul sa se miste mai cu talent.

Nu uita ca vorbim de posta romana, ce spui tu e cu :lol: :lol: :lol:

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,484
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 27 iunie 2021 - 21:41, said:



Daca primeai prin DHL, chiar daca scria pe colet DDP(taxe platite), tot trebuia sa completezi formularele vamale si sa faci copie dupa factura, cu traducerea numelor produselor.

Faptul ca s-a platit TVA deja, nu insemna ca scapi de procedura vamala.

CItiti ce scrie pe customs.ro

Nu a fost cazul la mine, a venit Fan Curier cu coletul la ușă și cam asta a fost. Zici că pe viitor e posibil să mă complic cu declarația aia de rahat?

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Dracu stie, ca e un limbaj lemnos tipic.
In practica vom vedea, dar nu ma astept la nimic bun/simplu.

#25
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 george_alexandru, on 27 iunie 2021 - 21:48, said:

Nu a fost cazul la mine, a venit Fan Curier cu coletul la ușă și cam asta a fost. Zici că pe viitor e posibil să mă complic cu declarația aia de rahat?
Depinde de unde a plecat coletul. Poate ai comandat de pe Amazon.co.uk dar fullfilment-ul s-a facut din alt depozit UE.
Eu de exemplu am comandat acum 3 sapt de pe Amazon.es si coletul a plecat din Birmingham UK -> via Austria -> Fan Curier si nu am platit nimic extra.
In spate nu stiu cum sta treaba.

#26
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 Fane, on 27 iunie 2021 - 21:19, said:

per total la nivel de ue se incerca franarea importurilor via china. asa ca frana postei, a vamii sau orice alta frana de mana sau de picior nu deranjeaza pe nimeni.

sa intelegem ca vor sa inceapa sa fabrice lucruri in ue ca sa nu mai importam din china? A avut dreptate trump totusi cand a spus ca trebuie sa inceapa sa fabrice lucrurile in america nu in china? Ce surpriza..

#27
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
La mine in zona punctul vamal al postei are program o singura zi pe saptamana, de la 8 la 12. Va fi o placere maxima.
Noroc cu chinezii ca oricum in ultimul an pe toate le-am primit prin PostNL, deci in sistem in Romania apar ca intracomunitare, desi in Olanda au intrat ca extracomunitare.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
Nu de asta le-ai primit direct.

 chilly willy, on 28 iunie 2021 - 00:28, said:



sa intelegem ca vor sa inceapa sa fabrice lucruri in ue ca sa nu mai importam din china?
Da, sa intelegem.

Edited by Fane, 28 June 2021 - 02:43.


#29
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021
Un lucru bun. China trimitea prea mult rahateluri impachetate in milioane de tone de plastic incoace.

#30
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 07.08.2008

 Thuraya_123, on 28 iunie 2021 - 00:29, said:

Noroc cu chinezii ca oricum in ultimul an pe toate le-am primit prin PostNL, deci in sistem in Romania apar ca intracomunitare, desi in Olanda au intrat ca extracomunitare.
Degeaba, tot se stie tara de origine(China).

#31
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Foarte bine,scapam de chinezarii

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca primeai prin DHL, chiar daca scria pe colet DDP(taxe platite), tot trebuia sa completezi formularele vamale si sa faci copie dupa factura, cu traducerea numelor produselor.

Faptul ca s-a platit TVA deja, nu insemna ca scapi de procedura vamala.
Omul a luat de pe Amazon UK. Se ocupa ei de tot.
Procedura vamala se face undeva in Belgia sau Germania - depinde de logistica Amazon  - de unde anume pleaca coletele - au 2 centre mari in UK de distributie. Practic se ocupa ei de transport si vama pana in Germania la un alt depozit de-al lor iar apoi expedierea se face din Germania in Romania cu curierul normal.
Mai nou si Amazon US se pare ca s-ar ocupa de partea vamala - cer insa CNP-ul sau o copie dupa pasaportul cumparatorului - anul trecut cereau CI sau Pasaport. Specifica destul de clar ca au nevoei ptr a face ei formalitatiel vamale. Personal n-am mai luat de la ei de cand cu cerinta asta.

Am observat ca si unii vanzatori de pe Amazon au inceput sa faca ei formalitatile. Imi vin filme din US pe Blu-ray printr-o firma americana care are un birou in EU. Pana anul trecut imi ajungeau la Posta Romana si duap caz - ori imi venea postarita cu plicul acasa ori ma chemau in vama. Anul asta cand le-am cerut factuira ptr vama mi-au trimis-o dar au zis ca nu mai e nevoie ca au achitat ei tot si o sa primesc acasa - au facut vama in Olanda si mi-a venit UPS-ul la usa cu coletul.

#33
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Chiar si cu TVA + 8 tot imi convine sa iau din china:
1) sunt chestii care nu le gasesti la noi, nici  in magazinele specializate nu sunt. Pe motiv ca ei vand ce  se cere, daca vine un nebun si vrea o varianta ce nu se vinede, treaba nebunului nu a magazinului.
2) profit nesimtit de mare,1000 lei la noi VS 200 la ei, asta e la ultimul produs mai scump cautat de mine.

Edited by wolfydRg, 28 June 2021 - 08:09.


#34
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Fane, on 27 iunie 2021 - 21:37, said:

alea din magazine platesc toate alea catre statul roman. cel putin la nivel teoretic. iar comandatul de pe aliexpress devine un fenomen.

parte din marfuri vor fi importate chiar de chineji, li se vor face formalitatile vamale, se va plati catre stat tot ce e de platit apoi vor fi livrate de la depozite din ue. se intampla si acum, dar la scara mai mica. cu produsele foarte de nisa va fi problema.
Da!!! La ei am putut cumpara tenisi marimea 48 1/2, la magazinele chinezesti, nici pomeneala.

#35
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 tytysor, on 27 iunie 2021 - 21:16, said:

De fapt nu mai trebuie ajuns la oficiile postale cu asistenta vamala (denumirea corecta) ci  pentru cei care imputernicesc posta pentru reprezentarea in vama, coletele vor ajunge la oficiul postal de domiciliu!

trebuie EORI doar daca te ocupi singur de formalitatile vamale. altfel curierii sau posta romana pot oferi acest serviciu!
Corect, ii poti imputernici - DHL, TNT, FedEx, UPS taxeaza toti minim 99 lei (s-au inteles intre ei - nu violeaza asta ceva lege???). Ai cumparat o husa de telefon de 10 lei - adaugi TVA 1.9, si comision 99

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ultima data cand m-am lovit de chestia asta doar DHL-ul taxa enorm.
Ceilalti doar cativa lei.
Ce-i drept n-am mai adus nimic in modul asta din vara anului trecut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate