Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

În cât timp ești angajat ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu exageram acum. nu e vb de gica de la scularie sau tanti floarea de la magazinul din colt. aici e vb de corporatii, unde sunt posturi pt care se investesc sume de bani spre scolarizare, programe de training, specializari in exterior si tot asa.

se baga niste bani ce apoi dupa ce te-ai specializat, vrei sa pleci la concurenta cu experienta si cunostintele pe banii primului, evident, cu salariul aferent cunostintelor dobandite. acolo se fac astfel de clauze in contract

nu te face ca nu ai inteles din prima, ca ...

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 eiffel, on 29 iunie 2021 - 08:12, said:

De-asta la multinationale, cel putin in vest , nu stiu exact la noi, pe langa contractul de angajare mai semnezi si o clauza care te impiedica sa te angajezi la concurenta o perioada de 3-5 ani dupa ce pleci de la ei. Altfel se lasa cu procese si bani grei...
ai uitat sa mentionezi ca de obicei primesti minim 50% din salariu in perioada asta. practic firma iti da jumatate din cat iti dadea inainte ca tu sa nu te angajezi la concurenta.
se practica si la noi (e reglementata in art. 21 din codul muncii treaba asta), dar e la latitudinea firmei (daca nu considera ca i-ai afecta, te anunta ca nu-ti dau nimic si gata).


ps: chestia cu "om cheie la concurenta" este adevarata, sunt unele persoane angajate in felul asta. dar numarul lor este infim (comparativ cu cati oameni se angajeaza in formatul "clasic", cu interviuri) si din cauza asta cazul lor este irelevant.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Exemplul cu mecanicul a fost aleator. Asta cu banii bagati in dezvoltarea ta e alta mancare de peste. De obicei iti spun ceva de genul te trimitem la x specializare dar semnezi ca nu pleci de la noi o perioada cat ne scoatem parleala. Dar cand se incheie acea perioada esti liber. Nu e chiar acelas lucru cu clauza de neangajare la concurenta care nu expira.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Ma indoiesc ca exista in vreun contract clauza de neanagajare pe perioada nedeterminata, ma indoiesc ca ar semna cineva asa ceva.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ai uitat sa mentionezi ca de obicei primesti minim 50% din salariu in perioada asta.
Asta nu stiu in ce masura exista. Stiu persoane cu clauze sa nu plece o perioada la concurenta, dar nu au prevazuta si clauza asta financiara. Pur si simplu nu placi - daca pleci esti pasibil sa platesti despagubiri firmei de la care ai plecat. De zeci de mii de euro.

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Astea apar de obicei la nivel inalt, executivi&altele asemenea.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 eiffel, on 29 iunie 2021 - 08:12, said:


De-asta la multinationale, cel putin in vest , nu stiu exact la noi, pe langa contractul de angajare mai semnezi si o clauza care te impiedica sa te angajezi la concurenta o perioada de 3-5 ani dupa ce pleci de la ei. Altfel se lasa cu procese si bani grei...
eu am taiat-o cu pixul si am semnat.
am lasat doar sa nu lecrez in acelasi timp pt concurenta...
si culmea e ca lucrez si pt o firma concurenta, dar activitatea si departamentul meu nu se intersescteaza cu firma aia. iar cand au vrut sa implice in zona aia am zis pass, ca eu am o clauza de respectat.

 AlexEn, on 29 iunie 2021 - 10:42, said:

Astea apar de obicei la nivel inalt, executivi&altele asemenea.
apar oriunde, daca nu citesti contractul si dai de unii naspa risti multe.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 eiffel, on 29 iunie 2021 - 10:41, said:

Stiu persoane cu clauze sa nu plece o perioada la concurenta, dar nu au prevazuta si clauza asta financiara. Pur si simplu nu placi - daca pleci esti pasibil sa platesti despagubiri firmei de la care ai plecat. De zeci de mii de euro.
pentru ca le-a mers.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Dany_Darke, on 29 iunie 2021 - 09:44, said:

... nu e vb de gica de la scularie...
hai sa vedem... pe gica il trimiti o luna in germania sa invete operarea de cnc...
il supervizezi si inveti juma de am... devine ff bun pe utilajul x.... dupa o chetuiala considerabila, si cand sa-l bagi in productie ti-l ia firma de langa ce tocmai a cumparat utilajul x. ii face o paguba de 10-15k euro.

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 eiffel, on 29 iunie 2021 - 10:41, said:

Asta nu stiu in ce masura exista. Stiu persoane cu clauze sa nu plece o perioada la concurenta, dar nu au prevazuta si clauza asta financiara. Pur si simplu nu placi - daca pleci esti pasibil sa platesti despagubiri firmei de la care ai plecat. De zeci de mii de euro.
exista in masura in care pana si codul muncii mentioneaza explicit situatia Posted Image

Quote

Art. 21. clauza de neconcurenţă
(1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părţile pot negocia şi cuprinde în contract o clauză de neconcurenţă prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terţ, o activitate care se află în concurenţă cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizaţii de neconcurenţă lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurenţă.
indemnizatia e obligatorie (daca nu e achitata, atunci nu exista obligatia de a nu presta activitati pt concurenta)

tu insa pari sa confunzi clauza de neconcurenta cu formarea profesionala.
art. 198 (alin. 3) din codul muncii spune ca angajatul e obligat sa plateasca pregatirea (proportional cu perioada nelucrata, conform actelor aditionale semnate). este vorba de cheltuieli justificate(costul pregatirii), nu "despagubiri...de zeci de mii de euro".
nu exista, din ce stiu eu, alt caz in care angajatul sa fie obligat sa achite ceva bani angajatorului cand pleaca. eventualele clauze din contract de genul "daca plec la concurenta, fac X si Y..." sunt nule conform codului muncii.


persoanele de care spui tu sau nu ti-au explicat bine situatia lor, sau sunt pur si simplu fraieri care nu-si stiu drepturile.

Edited by _Smiley_, 29 June 2021 - 11:16.


#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 29 iunie 2021 - 10:48, said:

hai sa vedem... pe gica il trimiti o luna in germania sa invete operarea de cnc...
il supervizezi si inveti juma de am... devine ff bun pe utilajul x.... dupa o chetuiala considerabila, si cand sa-l bagi in productie ti-l ia firma de langa ce tocmai a cumparat utilajul x. ii face o paguba de 10-15k euro.
un exemplu mai bun ar fi cel care dozeaza mirodeniile la sosurile heinz, de exemplu. nu presupune cine stie ce calificare, dar daca face public sau duce la concurenta ce stie iti face paguba serioasa. asa ca probabil are in contract stipulate fel de fel de chestii.

Edited by Fane, 29 June 2021 - 12:25.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 _Smiley_, on 29 iunie 2021 - 11:14, said:

....
tu insa pari sa confunzi clauza de neconcurenta cu formarea profesionala.
....
din pacate se amesteca, e greu de tras linie.

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
nope. formarea personala expira, clauza de neconcurenta nu.

#50
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 arg, on 29 iunie 2021 - 12:38, said:

din pacate se amesteca, e greu de tras linie.
nu se amesteca deloc
1. formarea profesionala: firma iti propune sa te trimita la un curs de pregatire, iti spune exact cat o sa coste si te angajezi ca timp de x ani (de obicei 2) sa nu pleci de la ei; daca pleci, trebuie sa le platesti cursul, proportional cu perioada ramasa (daca te-ai angajat la 2 ani si pleci dupa 1 an, platesti jumatate din costuri; daca pleci dupa 1an si 6 luni, platesti un sfert)
2. clauza de neconcurenta: pleci din firma; firma iti da lunar cel putin jumatate din salariul pe care-l aveai, cu conditia sa nu te angajezi la concurenta
cele 2 situatii pot actiona simultan sau independent una de alta

Edited by _Smiley_, 29 June 2021 - 14:00.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

hai sa vedem... pe gica il trimiti o luna in germania sa invete operarea de cnc...
Aici intra formarea profesionala.
De obicei se face o anexeaza la contract legata specific de trimiterea la acea specializare.
Firma achita si tu trebuie sa ramai sa lucrezi la firma o anumita perioada de timp.
Daca pleci mai devreme achiti scolarizarea.

In general clauza de ceconcurenta nu se aplica la muncitorul X ci se aplica la cei cu functii de conducere - directori de vanzari, executivi, directori de proiecte, etc.

#52
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 Fane, on 29 iunie 2021 - 12:24, said:

un exemplu mai bun ar fi cel care dozeaza mirodeniile la sosurile heinz, de exemplu. nu presupune cine stie ce calificare, dar daca face public sau duce la concurenta ce stie iti face paguba serioasa. asa ca probabil are in contract stipulate fel de fel de chestii.

da, exista non-disclosure-agreement (NDA). Asa si eu la locul de munca am semnat un astfel de NDA. Eu teoretic am access nelimitat la codul sursa al unui produs pt firma X si daca chiar vreau, azi il pot  descarca si face o copie pe un stick USB. Daca plec cu acel stick si plec la firma concurenta si il dau lor, pai pot fi dat in judecata pt furt de proprietate intelectuala etc.

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa uit tot ce am lucrat la firma X cand plec de acolo. Poate m-am intalnit de o anumita problema si am rezolvat-o intr-un anumit mod. La firma noua nu o sa stau mut, ci o sa zic ca "uite, am mai intalnit o problema asemanatoare si consider ca o solutie buna ar fi asta".

#53
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
In primul rand, cum naiba s-a ajuns la NDA-uri, chestii de retentie, despagubiri si alte clauze potrivite pentru critical level jobs cand initiatorul a zis clar ca e vorba de un post la Metro, tot n-am inteles ce inseamna "picker" la ei dar presupun ca nu e echivalentul CEO Posted Image

In al doilea rand numarul de interviuri depinde in mare masura de nivelul jobului si de salariul pe care urmeaza sa il primeasca fericitul proaspat coleg in firma. Pentru joburi high-level e clar ca cei din firma vor sa acopere absolut toate detaliile inainte sa angajeze pe cineva pe un salariu de mii de euro, detalii care nu sunt acoperite de un interviu generic cu HR-ul. Pentru motostivuitorist probabil ca ajunge o discutie de 5 minute si o copie dupa atestatul conform caruia stie oficial sa conduca o dracie din aia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate