Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

În cât timp ești angajat ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Strict la subiect  -  in momentul in care semnezi contractul de munca, se specifica in contract data la care incepe, de comun acord.
Multe firme insa, merg pe semnarea contractului in prima zi de angajare, pentru ca sunt neseriosi care renunta (fie ca au primit oferte altundeva, fie din alte motive).

Ofertele se fac de obicei scris, pe email - in felul asta angajatul nu se trezeste cu surprize la semnarea contractului.
Contractul semnat si orice anexa la acesta (modificari de salariu, de atributii...etc) se fac in dublu exemplar - deci e obligatoriu ca angajatul sa primeasca un exemplar.

View Posttytysor, on 27 iunie 2021 - 21:14, said:

Aiurea! si aia cautati trec prin mai multe interviuri!

Nu chiar. Cand esti sunat "vino la noi, iti oferim beneficii mai mari" - esti angajat dupa primul interviu, de regula.
Cei care stapanesc foarte bine un domeniu sunt cunoscuti de mai toate firmele si primesc constant oferte de la concurenta. De cele mai multe ori, interviul e doar formal -  angajatorul incearca sa-ti prezinte avantajele "mutarii" la el; eventual incerca sa obtina ceva indicii legate de  asteptarile salariale; discutiile sunt lejere, la  cafea - si in general sunt urmate de oferta pe mail+sms in maxim 1 ora de la interviu.

Din 2012, cand am intrat pe tehnic, si pana acum,  am schimbat 5 angajatori - la fiecare a fost un singur interviu, urmat rapid de oferta.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postflorinel, on 28 iunie 2021 - 05:24, said:

....Nu chiar. Cand esti sunat "vino la noi, iti oferim beneficii mai mari" - esti angajat dupa primul interviu, de regula.....
...pe tehnic....

orice firma mai mare (si mai serioasa) o sa te treaca prin mai multe interviuri. cel putin 2 (cineva de la HR si cineva pe partea tehnica), deseori chiar 3 (cu leader-ul echipei in care vei lucra).
motivul e foarte simplu: exista oameni foarte buni pe partea tehnica dar care sunt praf pe partea de interactiuni sociale. vrei sa te asiguri ca respectivul o sa fie in stare sa colaboreze cu ceilalti, indiferent cat de bun e pe partea tehnica.
in plus, deseori firmele mari angajeaza oameni talentati fara sa aiba un post anume in vedere (pt ca au nevoie de oameni in mai multe proiecte). asa ca treci prin 2-3 interviuri pana se prind unde anume te-ai potrivi mai bine.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil sa nu fii angajat...

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
lucrez pe tehnic, pe productie am avut mai mereu cate 1 interviu, insa pe proiectare mereu cel putin 2.

la actualul loc, am avut adunare de vreo 9 sau 10 persoane pt a sustine un mic test de verificare a cunostintelor, doar 2 l-am trecut. adunarea 2 a fost cu hr pt a discuta cele necesare. adunarea 3, cu seful de departament tehnic pt verificarea cunostintelor tehnice. fiind mai avansata decat jobul pt care ma dorea initial si pt care imi asigura deja angajarea indiferent, mi-a propus un alt proiect pt care cauta om de aproape 1 an si nu gasea pt ca nu era acceptat de client candidatul. asa ca interviul 4 a fost direct cu clientul care cerea chestii stricte si temeinice. trecut si de interviul 4 si am inceput lucrul.

asadar, nu este o regula anume, daca o firma iti vede potentialul, in functie de organizare, te poate trece prin serii de testari si verificari, astfel ca te poate repartiza exact unde are nevoie de tine mai mult.

insa la fel de bine, interviuri repetate nu iti pot asigura angajarea

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postflorinel, on 28 iunie 2021 - 05:24, said:

Cei care stapanesc foarte bine un domeniu sunt cunoscuti de mai toate firmele si primesc constant oferte de la concurenta. De cele mai multe ori, interviul e doar formal -  angajatorul incearca sa-ti prezinte avantajele "mutarii" la el; eventual incerca sa obtina ceva indicii legate de  asteptarile salariale; discutiile sunt lejere, la  cafea - si in general sunt urmate de oferta pe mail+sms in maxim 1 ora de la interviu.

Astia ii numeri pe degete si nu sunt un bun exemplu pentru situatia de fata.

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostBAYMAX, on 27 iunie 2021 - 22:02, said:

Este post de picker. Mă ocup cu shopping-ul online la Metro Berceni.

Si ce face un picker mai exact? E prima oara cand aud de asemenea job, alegi chestii din depozit si faci pachete conform comenzilor?

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Post_Smiley_, on 28 iunie 2021 - 07:09, said:


orice firma mai mare (si mai serioasa) o sa te treaca prin mai multe interviuri. cel putin 2 (cineva de la HR si cineva pe partea tehnica), deseori chiar 3 (cu leader-ul echipei in care vei lucra).
motivul e foarte simplu: exista oameni foarte buni pe partea tehnica dar care sunt praf pe partea de interactiuni sociale. vrei sa te asiguri ca respectivul o sa fie in stare sa colaboreze cu ceilalti, indiferent cat de bun e pe partea tehnica.
in plus, deseori firmele mari angajeaza oameni talentati fara sa aiba un post anume in vedere (pt ca au nevoie de oameni in mai multe proiecte). asa ca treci prin 2-3 interviuri pana se prind unde anume te-ai potrivi mai bine.
nu tot timpul. daca te cunoaste ca ai fost om cheie la concurenta si i-ai facut zile fripte in trecut nu mai are nevoie de formalitati ca sa te aduca in echipa si in acelasi timp sa lase si concurenta fara in om de baza. iarasi, daca stapanesti un domeniu e posibil sa te caute ei si daca au ajuns sa te caute cam stiu despre tine, e cam aiurea sa te treaca prin shpe interviuri, poti sa pui si tu problema cam asa: "daca tot m-ati cautat voi vreti sa ma angajati? credeam ca sunteti hotarati, nu sa ne jucam de a interviurile".

un prieten de al meu avea oferta de angajare de la concurenta cu salarul lasat gol, sa-l completeze el (bine, probabil ca daca exagera grav ii dadeau aia cu flit). crezi ca daca se hotara sa mearga acolo incepeau aia se se mai joace cu el de a interviurile?

#26
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,057
  • Înscris: 08.11.2019

View PostAWE, on 28 iunie 2021 - 10:44, said:



Si ce face un picker mai exact? E prima oara cand aud de asemenea job, alegi chestii din depozit si faci pachete conform comenzilor?

Nu. Pur și simplu, un om când comandă de pe aplicația Metro,  va aparea pe PC, iar eu trebuie să mă duc și să le i-au de pe raft să le pun într-o sacoșă/pungă și să i le dau alauia cu transportul. C-am asta înseamnă.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu am niste zeci de interviuri la activ.
ca inginer constructor nici o data nu am fost chemat la al doilea interviu.
au incercat unii (la care-s acum) si le-am zis ca a doua oara nu bat drumu pana la ei. eu chemat pe viitorul sef si asta a fost... dupa cateva zile am primit email-ul cu oferta si in alte ceva zile am semnat contractul ce incepea peste juma de luna.

View PostBAYMAX, on 28 iunie 2021 - 13:59, said:



Nu. Pur și simplu, un om când comandă de pe aplicația Metro,  va aparea pe PC, iar eu trebuie să mă duc și să le i-au de pe raft să le pun într-o sacoșă/pungă și să i le dau alauia cu transportul. C-am asta înseamnă.
"culegator din depozit"

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postarg, on 28 iunie 2021 - 16:35, said:

eu am niste zeci de interviuri la activ.
ca inginer constructor nici o data nu am fost chemat la al doilea interviu.
au incercat unii (la care-s acum) si le-am zis ca a doua oara nu bat drumu pana la ei. eu chemat pe viitorul sef si asta a fost... dupa cateva zile am primit email-ul cu oferta si in alte ceva zile am semnat contractul ce incepea peste juma de luna.


"culegator din depozit"

La munca aia calificata e posibil sa se intample asta, mai ales daca esti printre cei foarte buni in domeniu, ai experienta si ai si norocul sa vii si cu recomandari.
La munca necalificata sau unde nu ai experienta nu poti avea asteptari din astea.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAlexEn, on 28 iunie 2021 - 18:44, said:



La munca aia calificata e posibil sa se intample asta,
mai ales daca esti printre cei foarte buni in domeniu, => sunt mediu
ai experienta => destula si pe tot domeniul
si ai si norocul sa vii si cu recomandari. => cv-ul e suficient si se vede din prima daca stii sau nu domeniul.
La munca necalificata sau unde nu ai experienta nu poti avea asteptari din astea. => ai sa ramai surprins dar la munca aia ai nevoie de oameni gen masina de cusut, capabili sa faca o chestie relativ simpla de un milion de ori, constant si fara sa greseasca.


#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Generalizezi niste lucruri care ti se aplica tie si/sau domeniului tau. NU e asa peste tot.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ei nu.  fi serios.
pe anumite domenii te cauta si in teava de esapament.... pur si simplu hr-ul are chef de glume.
ca sa ma duc la un interviu iau o zi ce co. ai idee cat costa?

cum zicea dany, au angajat-o la primul interviu, pe urma pe banii lor ma duc si la 10 interviuri cu clientul... ca salariul mi-l iau.
ia sa vezi cum trebuie sa ai 5 interviuri in elvetia pe banii tai... 100e/zi cazarea
50e/zi mancarea, 200euro trenul, 200e avionul...
pe banii firmei: iei diurna si salariu minim din elvetia care ar fi vreo 2500e/luna => salariu + 600euro + diurna de international... parca mai vorbim, nu?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Da, am idee cat costa. Am trecut si eu prin interviuri, multisoare.
Partea misto e ca acum se pot face si online. Traiasca zoom si alte aplicatii de genul.

Cum ziceam, depinde de industrie. La mine nu a fost cazul sa ma deplasez la client pentru interviu. De asta si zic ca nu e o regula.

#33
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Putin offtopic, eu peste 1,5-2 ani ies la pensie. Am fost contactat de un sef mai mare si intrebat daca mai vreau sa stau in continuare sa-mi prestez jobul. I-am raspuns ca da, cu conditia pensie plus salariu. A fost total de acord. De ce? Lipsa de tineri calficati in domeniul meu unde este necesara experienta serioasa.
Pentru deplina lamurire, lucrez la firma privata, straina,cu reguli si cerinte foarte stricte. Si nu sunt foarte batran, am acum 56 ani. Oricum, daca voi mai ramane, nu voi sta mai mult de maxim 1 an-1,5 ani, nu vreau sa ocup un loc pe care foarte bine il poate ocupa cineva tanar.

Edited by shmecherul, 28 June 2021 - 20:18.


#34
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postdorin_2k, on 27 iunie 2021 - 20:35, said:

Daca meriti, te angajează din prima. Nu 2-3-4 interviuri.
Pe unii foarte buni, sunt ei căutați, nu depun ei CV-uri.
Sunt căutați de "vânătorii de capete".
de obicei fac asta cei care sunt disperati dupa angajati sau care dau bani prea putini si nu mai au oameni.

am fost in situatia a 2-a: am avut in aceeazi zi interviul cu hr-ul, cu cineva tehnic, cu seful de echipa si la sfarsit a venit altcineva de la hr care ma intreba cat am salariul atunci.
am refuzat sa spun asa ca mi-au facut ei o oferta ce m-a lasat cu gura cascata la propriu: era cam jumatate din cat aveam atunci si la momentul respectiv eram la inceput si aveam un salariu destul de mic.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca te cunoaste ca ai fost om cheie la concurenta si i-ai facut zile fripte in trecut nu mai are nevoie de formalitati ca sa te aduca in echipa si in acelasi timp sa lase si concurenta fara in om de baza.
De-asta la multinationale, cel putin in vest , nu stiu exact la noi, pe langa contractul de angajare mai semnezi si o clauza care te impiedica sa te angajezi la concurenta o perioada de 3-5 ani dupa ce pleci de la ei. Altfel se lasa cu procese si bani grei...

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Am auzit de clauza asta, dar sunt curios cum e definita concurenta. De exemplu, daca esti mecanic auto si pleci de undeva unde ai avut asemenea clauza nu mai ai voie sa lucrezi intr-un sevice auto periada respectiva si practic trebuie sa practici alta meserie o perioada?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate