Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Windows 11 comparat si versus cu alte editii mai vechi

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Salutare,

Sunt multe discutii in care se discuta pe subiect de versus si/sau se compara cu alte versiuni de Windows. Hai sa fie un loc dedicat pentru asta si va rog nu mai postati mesaje in alte subiecte pe tema versus sau comparatii ci doar aici.

Va fi urmatorul Vista (Vista 2 numit de unii) - chiar nu va avea succes?
Este doar un windows 10 - rearanjat, reordonat si mai restrictionat (zic unii pentru a se vinde alt hardware)?
Este mai bun decat windows 10? Dar decat clasicul si inca folositul windows 7?

Posted Image

p.s. Intrebarile "bune" le voi adauga in primul post sa fie un versus pe placul tuturor! :)

#2
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Unii au spus ca blestemul M$ sa fiu mai clar...
win 98 - bun
win ME - prost
win XP - bun
win Vista - prost
win 7- bun
win 8.x -prost
win 10 - bun
win 11 - ???
Eu am de corectat putin in sirul lor:
Win 8.0 - prost
Win 8.1 (9) - bun
Win 10 - BETA
Win 11 - sa sper ca o sa fie bun.

Windows 11 din ce am vazut arata mult mai bine decat orice de la win 8.x pana-n prezent.
Maine cred ca-l instalez si eu si atunci am sa spun mai multe.

Win 10 nu mi s-a parut niciodata ca un windows terminat, parca mereu e ceva ne pus la locul lui, e doar o senzatie...

Edited by Ravy, 27 June 2021 - 19:03.


#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Da, 10 a fost gaunos la inceput, dar acum s-a maturat asemeni unei roti de cascaval si oamenii s-au acomodat cu el. Dar 11 mi se pare exagerat sa ceara TPM, inteleg pentru cei care vor functii de securitate sau log-in facil, precum Hello care pentru camerele IR necesita un TPM activ.

Sunt curios daca modulelele TPM vandute pe net sunt ok sa asigure aceasta functie, in contextul actual fiind neplacut sa schimbi un sistem care funcitoneaza excelent pentru ca nu are TPM, are doar header.

#4
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Dupa 7 nu a mai fost nimic bun.
Am instalat 10, apoi dezinstalat.
Arata ca dracu patratos si fara stil si e plin de programe inutile si foloseste netul nonstop fara sa faci nimica

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pt mine tot 7 e miezu!  Am si 10 pe un pc, ca asa a venit, ma deranjeaza in draci, plin de chestii inutile, multe greu de blocat sau dezinstalat, nici un solitaire nu mai poti juca linistit, fara reclame... Ma tem ca 11 va si si mai enervant. :(

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cu 7 și 10 am fost ok (acum am 10 pe pc și laptopuri, 7 pe htpc). As face upgrade la 11 de curiozitate, dar trebuie să văd cum e cu TPM-ul și cum îl ocolesc, pc-ul meu principal neavând suport pentru așa ceva.

#7
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Imi place mai mult interfata Windows 10, fata de cea din 11.
Nu am TPM si nu voi schimba placa de baza doar ca sa pot instala 11.
11 e prea nou (cu siguranta are multe bug-uri), poate il voi instala cand renunta Microsoft la TPM.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Cu siguranta nu voi investi intr-un PC nou doar pentru windows 11. Chiar daca al meu e cam vechi (procesor Haswell), isi face treaba.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Deci deja incepe ca si Vista: un soft foarte inovativ si frumos vizual, dar care necesita in 90% din cazuri schimbarea hardware-ului. Suna promitator! :-)

#10
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
De data asta M$ spune ca trebuie hardware bun, nu ca la Vista cand scria Vista Ready pe orice pocnitoare.

#11
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Un prieten de al meu care are windows 11 mi-a trimis comparatia asta acum o ora, si se pare ca am mai vazut candva folderele din win 11.

Attached Files



#12
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Meh.. e doar o iconita si nu e noua, le-au bagat din Martie in build-urile alpha a Windows 10.

New icons in File Explorer
https://blogs.window...ew-build-21343/

Edited by vj_Heaven, 28 June 2021 - 04:04.


#13
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Eu unul nu inteleg adoratia unor utilizatori pentru w7?
Comparativ cu vista, la vremea lui era mai bun dar nu se compara cu viteza pe care o avea 8.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 george_alexandru, on 27 iunie 2021 - 21:14, said:

Cu siguranta nu voi investi intr-un PC nou doar pentru windows 11. Chiar daca al meu e cam vechi (procesor Haswell), isi face treaba.
Sandy Bridge here, exact la fel zic si eu :D .

#15
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020

 vj_Heaven, on 28 iunie 2021 - 04:03, said:

Meh.. e doar o iconita si nu e noua, le-au bagat din Martie in build-urile alpha a Windows 10.
Pai asta mi-a aratat ca iconita din windows 98 seamana cu cea din 11, putin adaptata.

#16
JustDave

JustDave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.11.2018

 bullterrorist, on 28 iunie 2021 - 05:05, said:

Eu unul nu inteleg adoratia unor utilizatori pentru w7?
Comparativ cu vista, la vremea lui era mai bun dar nu se compara cu viteza pe care o avea 8.
8.1 era stabil de rupea, dar tot erau problemele astea cu interfata de telefon, puteau sa bage Classic Shell si sa inchida ochii, imaginandu-si ca au windows 7

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
...si Vista a fost ok, doar ca (la fel ca W11) avea nevoie ca 90% sa schimbe hardware-ul pentru ca il solicita. Multe din noutatile din W7 erau de fapt introduse in Vista.

La fel mi se pare cu W11: este foarte ok, dar pentru hardware-ul foarte nou. Peste 2-3 ani cand vor fi deja destule device-uri care pot rula OS-ul ok o sa fie bine. Acum mi se pare ca W10 este perfect pentru inca o perioada buna de timp.

#18
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Cand a aparut Vista in 2006 cerintele erau foarte mari raportat la hardware-ul de pe atunci. Nu ma refer la cele de pe hartie ( proc 800mhz sau 512 mb ram) ca acestea garantau doar ca SO functioneaza, nu ca poti face mare lucru cu el; ci la cele efective pentru macar o utilizare fluenta si "banala"  gen internet, mail, office samd.
La care se adauga probleme de compabilitate, drivere problematice si diverse buguri, rezolvate unele prin update-uri.
Adica nu erau prea multe motive ca oamenii cu XP sa migreze pe acest sistem. Raportul beneficii/costuri (hardware in primul rand) nu prea era bun. Chiar si asa, Vista a ajuns la 25% din procentul de utilizatori Windows prin 2009 cand a fost lansat W7.

Cazul lui W11 e totusi diferit. Cerintele minimale sunt totusi modeste:
-Dual Core la 1 ghz poate insemna si Pentium D (Netburst) de prin 2005;
-4 GB RAM era pe calculatoare medii la nivelul 2009-2010.

Doar ca se introduc limitari artificiale/administrative legate de lipsa de suport pt gen 7 sau anterioare, precum si cerinta TPM 2.0 care nu se gaseste intotdeauna chiar si pe placi relativ noi, din ultimii 2-3 ani ( eventual exista doar headerul). Probabil se vor putea "rezolva", dar nu e tocmai toata lumea incantata sa ia ISO-uri din surse dubioase de pe net si nici sa se bage in dll-uri sau in registri, functie de solutia particulara a rezolvarii problemei

Parerea mea e ca, chiar si in conditiile in care nu vor exista probleme de compatibilitate, buguri samd, tranzitia la W11 va fi lenta, tinuta mai ales de integratori care vor vinde din aceasta toamna sisteme cu W11. Nu ar fi exclus ca prin 2025 cand, din cate am inteles va expira suportul pt W10, acesta sa fie tot principalul SO instalat pe sisteme.

Edited by menumorut81, 28 June 2021 - 10:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate