Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Condusul legal versus frustratii.

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
1625 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View Postnila1984, on 27 iunie 2021 - 17:27, said:

eu fac 2-3 drumuri pe luna inspre Moldova din Bucuresti pe infamul E85, si cu pilot automat si 59kmh tot te depasesc toti.. e frustrant.
singura solutie dpmdv cat mai multe radare fixe
E frustrant doar pentru ca tu alegi asta si simti ca ar trebui sa ti se dea o medalie.

Personal obosesc teribil sa merg cu 50 km/h pe distante mari.

De fapt, eu tintesc pe E85 pe cineva cu antena CB si ma tin dupa el.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017

View Postarg, on 27 iunie 2021 - 16:50, said:


trebuie sa mergi cu viteza soselei... greu nu?

p.s. da o tura pana istambul si vezi pe urma.

Prostia asta de ce articol din Codul Rutier e reglementată?

#21
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:26, said:

(...)
„Frumos”, n-am ce zice...Posted Image
Pare-se că ți-ai dat seama că inițiatorul vorbea de localități, dar după aceea te-a luat valul! Greșit, domnia voastră!

#22
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:26, said:

In cazul in care nu stiai, viteza maxima legala in localitati e de 50 km/h, dar asta nu inseamna ca nu poti merge mai repede.

Cat de mai repede trebuie sa merg, ca sa nu te deranjez?

#23
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:26, said:

In cazul in care nu stiai, viteza maxima legala in localitati e de 50 km/h, dar asta nu inseamna ca nu poti merge mai repede.

Cum Romania e intesata de "autostrazi", e o placere sa gasesti un razboinic al luminii precum initiatorul, care vrea sa ne arate ce a invatat pe afara, de aici expresia: calc-o ba, ca ii place!

Lasand litera legii (aberanta) la o parte, in general ma gandesc ca fac ceva gresit daca ceilalti se comporta fix altfel.
Si nu doar pe sosea, ci si in viata.

Cand vezi ca e buluc in spatele tau si tu mergi ca nemuritorul, ceva e in neregula.
Problema este ca astia ca tine provoaca indirect accidente, pentru ca se face coloana in spatele tau si unul cu camionul va forta depasirea si se va lovi frontal cu o masina de pe sens opus sau te da pe tine in decor.

Si uite asa mori ca prostul, dar mergi legal si te simti superior.

Ai citit titlul? Posted Image  si cica esti doamna admin, care face "Legea" pe un forum.

Edited by strehaia, 27 June 2021 - 17:33.


#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View PostLowrider, on 27 iunie 2021 - 17:31, said:

Jura-te ca de vina e ala care merge legal.
De vina moral da.

De cate ori nu ai vazut prosti care merg nu cu 50, ci cu 80-90 pe DN si in spate lor e NFS, fiecare depasire a prostului fiind riscanta.

#25
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
am auzit si ca masina politiei care merge cu 50 in localitate provoaca accidente.

#26
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Initiator, romanii nu se vor civiliza niciodata, dovada arg si adm. Mergi regulamentar si nu iti bate capul cu ,,racerii'' de carton ai tarii.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Oameni buni, incerc sa nu fiu ipocrita.
Nu merg legal. Legalitatea asta ireal de ideala e facuta intr-un mediu nerealist.

Adica acel mediu in care
- ai autostrazi cu limita de 130 km/h, dar masini care se simt bine la 180 km/h, iar limitarea la 130 e pusa doar pt scaderea poluarii.
- iesi de pe autostrada si merg pd DN cativa km, deci nu innebunesti mergand cu 50 Km/h pe distante mari.

Eu pe autostrada merg cu 150-170 Km/h si din ce in ce mai multi soferi am vazut ca merg la fel, adica nu e coloana de 130 km/h, ci e NFS de 180 Km/h coloana pe banda 2.

Cand tu nemuritorul sari in fata coloanei care merge cu 180 km/h, sa nu te mire ca te spulbera unul, pt ca in mortii masii, nici macar in depasire nu o calci!

Daca in seara asta se pun 10 masini de politie cu radar in mers pe A2, va garantez ca se blocheaza toata.

#28
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Poststrehaia, on 27 iunie 2021 - 17:34, said:

am auzit si ca masina politiei care merge cu 50 in localitate provoaca accidente.

Ah, nu.. ca dupa prostii aia stau cuminti. Prostii ailalti ii incurca.. Posted Image

Tara asta are nevoie de radare fixe din 500 in 500 de metri. Si de amenzi draconice. Doar asa se mai civilizeaza natia asta de bolnavi la cap.

Edited by Alecsandru010, 27 June 2021 - 17:38.


#29
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
In August vin si eu acasa. Si sincer, cel mai tare imi e frica de portiunea de drum Sibiu-Buzau si ce e prin oras sau pe unde ma mai duc eu. Restul, vreo 1500 de km sunt ok, benzina sa fie.
E adevarat, si infrastructura e la pamant, dar si soferii romani sunt in general niste cretini cu acte in regula. Care au impresia ca daca se aseaza in spatele volanului, sunt regii soselelor si numai ei au voie sa conduca pe acolo.

#30
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postnila1984, on 27 iunie 2021 - 17:27, said:

eu fac 2-3 drumuri pe luna inspre Moldova din Bucuresti pe infamul E85, si cu pilot automat si 59kmh tot te depasesc toti.. e frustrant.
singura solutie dpmdv cat mai multe radare fixe

NU! Singura solutie este autostrada si/sau scoaterea localitatilor de pe traseul soselelor judetene/nationale!
E85 e un rahat sinistru, intesat de cruci!

#31
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:33, said:

De vina moral da.
De ce de vină??? Pentru că merge legal și un TÎMPIT (asta așa, dacă îți place să folosești cuvinte mari, vezi mai jos „proști”!) vrea să iasă în evidență făcînd ceva împotriva legii???

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:33, said:

De cate ori nu ai vazut prosti care merg nu cu 50, ci cu 80-90 pe DN si in spate lor e NFS, fiecare depasire a prostului fiind riscanta.
De ce „proști”? De ce eticheta asta?
Da, conduc în localitate puțin sub 60 și în afară undeva între 100-120 km/h. Și la început, după ce mi-am auto-impus aceste limite, mă scotea din minți cînd prindeam din spate pe cîte unul care circula în localitate cu 50 sau în afară (pe DN) cu 90! Pînă cînd mi-am dat seama că acel om CIRCULA LEGAL! Cine sînt eu să-i impun alt ritm, atîta timp cît el RESPECTĂ LEGEA???

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Fara camere de viteza atat instanta cat si medie, nu se rezolva nimic in Romania. Statiile si waze-ul mereu anunta unde e politia care prinde 2-3 fraieri dupa care trebuie sa mute tabara.

Si eu patesc la fel cand vin de afara dar imi revin repede ca realizez ca nu e cazul sa fii lebada printre cimpanzei.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View PostDeliriumSilence, on 27 iunie 2021 - 17:37, said:

Initiator, romanii nu se vor civiliza niciodata, dovada arg si adm. Mergi regulamentar si nu iti bate capul cu ,,racerii'' de carton ai tarii.
Romania se misca doar pentru ca oamenii se adapteaza la realitate, altfel innebunim.

Stii in cat timp fac 180 km? Am adesea treaba la BV.

Am facut si 5-6 ore, iar daca o iei pe maretul DN1a si dai de nemuritori, iti vine sa ii impingi de pe sosea.
Adesea nemuritorii dovedesc ca saracia merge mana in mana cu prostia.
Masina rupta, cauciucuri chinezesti, frane = speranta moare ultima.

Si in loc sa spuna ca e prost si sarac, zice ca el merge legal si e mandru de realizarea sa.

Si doamne fereste sa dea de o balta, ca scadem la 30 km/h, de te intrec ciclistii.

Si hai ca eu am niste sute de CP la pedala, mai ales cand vede bizonul ca il depaseste o fohmeie si apasa acceleratia la fund, dar ce te faci cu ceilalti, care nu au motor mare?
E hilar/groaznic cand vezi coloane si toti in spate ies din banda ca sa vada cine dracu blocheaza drumul si merge asa de prost!

#34
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Un lucru este sigur. Drumuri n-avem, dar masini cu hergelii mai mari decat cea de la Slobozia avem, la fel si nesatisfacuta dorinta de viteza si ajuns primul oriunde.


Cand aveam Lexus-ul nu ma taraiam cu limita zonei, dar nici nu-i impingeam sau sicanam pe cei mai lenti, faceam asta cu minim de impact asupra celorlalti participanti la trafic. Acum cu Auris-ul merg linistit, avand vre-o 90 de CP si 0.7L in minus fata de IS si o masina tot cam la fel de grea.

Solutia este inasprirea codului rutier si montarea de camere de viteza cu calcul al mediei intre ele si atunci poti merge cum vrei, ca tot iti vine ploconul.

#35
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:37, said:

(...)
Daca in seara asta se pun 10 masini de politie cu radar in mers pe A2, va garantez ca se blocheaza toata.
Da, probabil că ai dreptate! Și probabil la fel va fi și duminica viitoare! Dar peste două duminici va fi ceva mai bine și peste alte cinci duminici cele 10 mașini de poliție nu-și vor mai avea rostul!

#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 27 iunie 2021 - 17:37, said:

Oameni buni, incerc sa nu fiu ipocrita.
Nu merg legal. Legalitatea asta ireal de ideala e facuta intr-un mediu nerealist.


Nici eu nu merg tot timpul legal, dar nu am pretenția ca și alții să meargă la fel. E aiurea să le reproșam altora că nu trec peste limita de viteza sau, și mai rău, să îi sicanam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate