Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Infatuare, colega de serviciu mult mai tanara, cum trec peste?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Initiator, te felicit in primul rand ca esti - cat de cat - cu picioarele pe pamant.
In general oamenii in situatia asta de indragosteala brusca, isi inventeaza singuri semne... bune de la persoana respectiva si interpreteaza fiecare gest/cuvant, de multe ori aiurea  - ajungand sa se puna in situatii penibile.
Vezi totusi sa nu cazi in cealalta extrema

Quote

dar sunt semi-convins ca nu se uita sau gandeste la mine ca vreun tip de luat in considerare

Quote

mi-e si rusine practic vorbind sa ma gandesc ca as putea fi implicat cu o tipa cu o diferenta considerabila de varsta
adica sa iti fie de fapt frica de refuz in subconstient si sa gasesti o scuza sa nu iei taurul de coarne.
Nu cunosc situatia din compania ta, daca intr-adevar relatiile sentimentale dintre colegi sunt interzise, atunci treaba nu e buna, desi daca s-ar intampla ceva, nu trebuie sa va scrieti pe frunte.

Am fost intr-o situatie similara, oarecum, dar nu identica. Eu aveam vreo 32 de ani, ea 24-25. Eu iesit dintr-o relatie de 5 ani cu farfurii sparte, crize groaznice si ultimii 2 ani doar colegi de apartament (da, tot de prost). Ea, angelica la fizic, timida, salbatica aproape. S-a angajat la mine in echipa, eu fiind cel mai experimentat si tinand interviul, job tot de nisa.
Din prima zi mi s-au aprins calcaiele groaznic, ca la 18 ani (tot tacamul, gandul doar la ea, nesomn, tot ce trebuie). Diferenta e ca fata, cum am spus, salbatica, vorbea doar cu mine, iesea doar cu mine in pauza, discutam despre orice, mi-a dezvaluit lucruri mai personale. Cu restul nici nu se saluta aproape. Priviri, glume timide cu substrat etc. Ca si tine, ma intrebam daca intr-adevar ma vede ca pe un tip de luat in seama, ma intrebam daca diferenta de varsta nu e mare. Pana la urma, incurcat atat de semnalele trimise cat mai ales de cum voiam eu sa le interpretez, am facut un gest romantic, care dupa capul meu trebuia sa duca la un rezultat.
Rezultatul a fost ca nu, ca vai, ca ea vrea sa fim prieteni, ca nu, ca ea e iesita dintr-o relatie si are nevoie de timp ca sa ...
Eram prea cal batran ca sa nu inteleg exact traducerea acestui discurs.
Bineinteles, a cazut cerul pe mine, mi-a fost rusine ca m-am facut de ras, interpretand lucruri care erau doar in capul meu, ciuda, frustrare, tot ce vrei. Mi-am sarbatorit "succesul" cu ceva alcool, cateva zile m-am dat cu capul de pereti, am incercat la job sa nu "ma razbun" pe ea si aia a fost.
Nu mi-a parut bine, dar dupa ce a trecut ... socul, sa zic asa, mi-am dat seama ca macar aveam o certitudine. Nu cum voiam, dar nici nu stateam ca pe ghimpi asteptand si facand scenarii.
Si in ziua de azi ma intreb daca a vrut ceva cu adevarat sau doar a profitat ca eram singurul care s-a chinuit s-o invete incat sa faca fata la job, proasta nu era, dar avea dese momente de blackout si cine ii mai facea training isi mai pierdea rabdarea. Eu nu, desi nu-s un om rabdator de fel, dar ...

Acum, ce as face eu in locul tau ar fi s-o chem la o cafea in afara programului. Si de acolo sa vad daca si ce iese. Fara sa fiu un pampalau si sa vorbesc despre serviciu tot timpul cafelei, dar nici sa sar pe ea prea avantat. Altfel, daca te gandesti ca intr-o zi o sa treaca, fara sa faci nimic, batand din palme, nu. Daca te gandesti ca va veni ea la tine, iar nu (desi am vazut destule cazuri de oameni care, doar pentru a-si consolida cariera, fac lucruri mai rele de atat).

Un lucru e cert pentru mine - sa astepti sa treaca de la sine sau sa pice ceva din cer nu e calea cea buna. Personal, mai in tinerete, am facut greseala asta repetat  si mi-am facut rau singur. Tot din frica de refuz. Ulterior am trecut peste frica de refuz, de cateva ori cazand din lac in put, devenind prea insistent din prima. Dar, pentru mine, repet - un refuz de la o femeie de care ma indragostisem a fost dur, dar mult mai rau a fost sa stau cu saptamanile/lunile nezicand si nefacand nimic, doar asteptand.

Si iti mai dau un sfat, nu c-as fi eu expert in cuceriri, dar in schimb sunt expert in tampenii si rateuri.

Quote

este cu siguranta o combinatie de respect, admiratie, grija, poate si putina prietenie, dar atunci cand ma gandesc la ea, nu am in cap vreo imagine de a-i rupe hainele "pretioase"  de pe ea
Ai grija la modul asta de gandire. Daca nu poti dormi "din cauza" unei femei si nu ti-o poti scoate din cap, in niciun caz nu e admiratie, grija, putina prietenie. E mai degraba dorinta de a rupe acele haine pretioase. Doar ca iti pui singur bariere din teama de a fi respins. Si cand o s-o vezi cu altul sau o sa auzi din intamplare sau nu ca e cu altul, o sa te bati cu pumnii in cap ca n-ai incercat macar.

Edited by ambr0zie, 26 June 2021 - 12:44.


#20
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cateva impresii :

-ai 37 de ani si nu ar trebui sa te simti atat de batran, probabil asa crezi ca esti dupa relatia care ai avut-o

-nu ai precizat daca ai copii, asta ar schimba total situatia

-nu este important ca are 24 de ani, ca principiu la job nu nu se agata, exista totusi excepti o sa precizez in ce conditii

-tu ca boss ai o putere inerent fara sa-ti dai seama, odata ce incerci ceva fie accepta ceva ca esti sef, fie primesti un refuz brutal nici una nu este bine

-as pastra o relatie de amicitie desigur in cazul ca esti in stare Posted Image , in cazul ca se ajunge la ceva se va ajunge natural si intr-un timp foarte indelungat, asta este cazul rar si exceptia

-fii multumit ca o ai in echipa, in cazul ca este ceva ea va face pasi, in timp o sa observi si alte fatete ale ei decat ce descrii tu acum, a fi jucator inseamna sa uzezi
de pozitia ta dominanta este clasic, a fi fair inseamna sa astepti sa ai tact, fie ca este posibil sa nu se intample nimic

Vad sfaturi ca ar fi bine sa profite, indiferent ca prinde ceva in plasa prinde pentru ce este sef nu pentru ce este el ca om, poate sa primeasca si un raspuns violent si situatia
ar fi si mai penibila.

Bine ar fi sa ai un cerc de prieteni sa faceti drumetii, munte, iesiri etc ai nevoie sa fii inconjurat de prieteni, esti un om singur, succes.

Edited by iulian_1976, 26 June 2021 - 13:00.


#21
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
fii franc cu fata........intreab-o ce ar vrea in legatura cu tine...tu esti al intelept, se presupune, si ea ,cea mica deci scurt ,sa iti faci vise degeaba sau sa rupi si putina legatura ce e intre voi.....in trei cuvinte, nu romane , ca se pierde esenta. Functie de raspuns , schimbi tonul si procedura.....nu suferii,nu te preface, nu juca teatru. sincer la obiect ca un barbat matur, daca va fi sa fie aceasta abordare va fi o amintire de respectat din partea ei toata viata, asta asteapta o fata de anii ei de la un un barbat matur....maturitate.Comportamentul sincer si matur (la anii tai ) vor creea respect fata de tine in timp....

#22
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Posttytysor, on 26 iunie 2021 - 10:55, said:

Draga, esti prea batrin fata de ea, nu v-a tine prea mult o eventuala idila!
Pai asa ma gandesc si eu..n-am zis altfel. Sunt un tip foarte rational de fel, nu ma arunc cu capul, tocmai de aceea am astfel de dileme si am venit sa intreb cum sa fac sa mi-o scot din cap, nu cum sa o bag in pat Posted Image

View PostAroundYou, on 26 iunie 2021 - 11:23, said:

Io zic sa mergi sa pedalezi la alte biciclete, fie ele si de inchiriat cu ora, sportul asta iti va face bine si vei si vedea avantajele datului cu bicicleta versus trotineta de serviciu indisponibila si neindicata. Lipsa "pedalatului" si anturajelor de sex opus face sa privesti putinele exemplare din preajma ta, pe cele de la munca care, dupa cate zici nici macar nu sunt niste exemplare serioase, drept optiuni. Si nu, de cele mai multe ori, acestea nu sunt unele viabile sau oricum, nu merita. Esti barbat, te inteleg. Si eu candva, intr-un anumit cadru al muncii ce o faceam atunci, eram inconjurat de vreo cateva mucoase dintr-astea mai tinerele la care, cu siguranta daca ar fi fost doar dupa capul de jos, as fi vrut sa pedalez lejer. Insa da-le dreaq, una ca ele nu m-ar fi bagat pe mine-n seama (datorita diferentei de varsta) iar pe de alta parte cel putin o treime din ce trecea pe strada de varste similare erau inca si mai bune...macar de clatit ochii Posted Image
Fata de care ne vorbesti pare si probabil si este no way. Nu merita in situatia pe care ne-o expui sa faci nimic inspre a incerca macar vreo apropiere. Pedalatul (eventual la una care sa arate mai bine sau suficient de atractiva sexual pentru tine) este cu siguranta un lucru pe care poti conta si care te va ajuta aproape instant cu scosul rusoaicei din minte.

PS: vezi ca folosesti cuvantul "infatuare" total fara nicio legatura cu ce ne spui pe-aici. Desi un pic obositor, tot ma chinuiam sa-ti citesc cu cat mai mare atentie tot ce-ai scris, doar-doar sa gasesc unde era infatuarea din titlu, etc. Vezi in dex ce inseamna pe romaneste acest cuvant si nu-l mai utiliza in contexte de genul acesta.
Mersi de sfat. Problema mea asta a cam fost toata viata, nu pic usor pentru tate, cur, sau mai stiu eu ce, inteligenta si materia cenusie ma atrage...si fosta sotie a fost cumva iesita din tiparul asta, a fost ceva mai exotic, din alta tara/lume la vremea aia, altfel nu aveam atat de multe chestii in comun, ba chiar avem atat de multe incompatibilitati ca sa zic asa.
De-asta nici nu am cautat sau o sa caut vreodata dragoste la birt/disco, doar cand eram adolescent, pentru ca acolo in general nu te duci sa cauti o persoana inteligenta cu care poti avea discutii placute si semi-filozofice, ori asta ma atrage la "pustoaica" asta rusoaica, e extrem de inteligenta si bifeaza diverse cadrane de-ale mele in privinta a ceea ce caut la o persoana de sex opus, doar ca varsta, situatia, contextul sunt complet nepotrivite. Impossible love, vorba baietilor de la UB40 . Asta este ceea ce ma tine treaza noaptea...

View PostbvygKLM, on 26 iunie 2021 - 11:44, said:

Uratica, jdemii de tovarasi, personalitate placuta, foarte muncitoare, imbracata impecabil, pozitie inferoara, bla-bla...

Ceea ce vezi nu e ceea ce pare de foarte multe ori.

Cand o intrebi detalii, raspunde scurt sau elaboreaza si descrie toate etapele si dificultatile intalnite si cum a gasit rezolvarea?



Experienta mea, a fost ca de fapt zana avea zeci de tovarasi pentru ca in particular tuturor le dadea impresia ca s-ar putea intampla ceva.
Am realizat asta dupa ce faceam un proiect impreuna si a sunat 2-3 carora le-a vorbit mieros, si a rezolvat chestii pe care cu toata inteligenta mea nu le rezolvam in cateva minute. Ore sau zile, poate. ��

Daca la inceput era numai un zambet, cand nu ii mai eram util, iesea scorpia. Pentru ca initial eram intr-o poziție mai buna.


Tine-o in agenda, fa un pic de incalzire cu ea. Dar de abordat serios doar dupa ce nu ii mai esti manager.

O vezi in culori foarte bune, pentru ca dupa atata amareala chiar si painea pare prajitura. In plus, dupa raspunsurile la replicile lui mcd, pare ca nu ai nici foarta multa experienta. Deci ti se pare si mai grozava.

Mersi! Raspunsul care m-a "lovit" cel mai bine de pana acum, dar ca sa explic putin mai mult - nu e urata de loc, am zis doar ca nu e arhetipul de frumusete rusoaica cu "curburi" multe asa cum sunt aici, e slabuta, scunda, nu prea ai ce sa apuci la ea...dar nu formele ma atrag in general la femei, macar de-ar fi fost asa Posted Image . Ceea ce pot sa confirm intr-adevar este ca este o persoana oarecum vulnerabila, pudica, emotiva, de-asta am mentionat de imaturitate...nu poti sa faci glume nepotrivite, nu ca as incerca eu dar am alt zmeu, polonez in echipa mea care e cel mai mare mistocar, a si stat prin Romania vreo 2-3 ani inainte sa vina aici (sunt in Europa Central aapropo, nu chiar la vest de tot), si ala tot facea glume cu ea cum face si cu altii prin birou, si era clar deranjata/incomoda la astfel de misto-uri. Face glume si cu mine gagiul, dar ii permit pentru ca mi-e simpatic, tot tachineaza manelele noastre, smecherii de Bucuresti unde a stat el si multe alte chestii...a calatorit mai mult prin Romania decat mine cred.

Partea asta cu zana de asemenea...cum am scris mai sus, desi sunt un introvert, sunt de asemenea un tip f. rational, am detector f. puternic de "zane" si nu e vorba, nu m-ar fi atras deloc o astfel de personalitate mai sunt rusoaice si altele prin birou exact tipul asta si reactia mea in general este Posted Image la un un astfel de tip. Fata asta e marinimoasa, saritoare, (prea) altruista, asa cum sunt si eu de am picat de fraier de multe ori, i-am si zis asta de cateva ori pentru ca cu ea pe aceeasi placinta de lucru mai este un tip la fel tinerel din tarile baltice si o tot folosea ca o semi-secretara sa-i faca lui mai multi clienti. Nu sunt eu singurul care observa asta, seful meu la randul lui si altii prin birou mi-au spus/confirmat asta, asa ca desi sigur exista si ceva bias, cand vine vorba de corectitudine la lucru asta e lucru sfant pentru mine, nu m-ar putea hipnotiza cineva sa nu vad peste perdeluse. Exemplu: cand am anuntat-o ca ii oferim job full time, de obicei exista o runda de negocieri, chiar si pentru cei promovati intern, e politica de HR sa facem asta, si ea in loc sa ceara mai multi bani mi-a zis in final ca s-ar fi multumit si cu mult mai putin pentru ca stie ca e la inceput ci ca trebuie sa mai invete si sa demonstreze ca poate mai intai - prima oara cand am auzit asta si am angajat vreo 7-8 insi in ultimii ani. Iar la fel, cum am scris mai sus cand vine vorba de calitatea muncii ei, este genul de "robotel" care invata ca un burete, e o placere sa ii arati una alta pentru ca stii ca nu ti-ai pierdut timpul, si am avut slava Domnului si exemple contrare, iar in plus, asta cred ca tine de sistemul de educatie din Rusia, imi da "raportul" in fiecare zi ce a facut, ce o sa faca maine, etc., fara sa-i cer eu expres asta, ca avem si diverse sisteme/KPI-uri unde putem monitoriza.

View PostAroundYou, on 26 iunie 2021 - 11:23, said:

PS: vezi ca folosesti cuvantul "infatuare" total fara nicio legatura cu ce ne spui pe-aici. Desi un pic obositor, tot ma chinuiam sa-ti citesc cu cat mai mare atentie tot ce-ai scris, doar-doar sa gasesc unde era infatuarea din titlu, etc. Vezi in dex ce inseamna pe romaneste acest cuvant si nu-l mai utiliza in contexte de genul acesta.
N-am gasit alt cuvant mai potrivit pentru infatuation, nu prea exista in roman, asa ca scuze de furculision. Pasiune cum da translatorul e total pe langa, poate deziluzie...desi nici aia nu prea merge. Se pare ca au inteles insa colegii forumisti din moment ce am primit raspunsuri la subiect.

View Postsirgoofy, on 26 iunie 2021 - 12:19, said:

imo fata a facut chestii, ca sa fiu elegant Posted Image
Ca este se preface retrasa si timida, asta e pt naivi... se bat cap in cap aceste caracteristici

Daca iese ceva cu ea sa porti mereu caciulita, sa nu iei vreun herpes (& co) de la timida

Iar tu pari sa ai un fetish cu strainele, astea locale nu-ti plac.

Tot ce-i posibil, nu exclud niciodata nimic ca nu mai am 18 ani. Daca as fi fost atras doar de o partida scurt, nu era bai si nu mai deschideam topicul asta sa pierd vremea oamenilor.
Legat de fetish...am plecat din Romania la 21 de ani, m-am intors la 23 putin doar sa-mi finalizez examene/hartii de la facultate, apoi dus am fost, si pe unde am stat, nu zic ca nu as fi gasit si romance daca mergeam sa caut, dar eram casatorit in primul rand, desi nu a fost mariaj fericit nu am calcat stramb, n-am inselat-o nici chiar dupa ce era clar ca o sa ne despartim si stateam impreuna doar ca s-o ajut sa nu plateasca chirie de una singura, ca schimba serviciile ca pe sosete, mereu gasea ceva nod in papura cu pauze uneori de ani de zile intre, cand se plangea ca e deprimata de stat acasa, desi incercasem de atatea ori sa o imping sa studieze ceva in plus, sa adopte ceva skill-uri, lucruri de care (aud) ca s-a apucat abia acum de cand ne-am despartit. ca deh, avea fraierul salariu destul de bun incat sa nu fie nevoie, se mai plangea si ca nu o ascult destul cand veneam la 7-8 rupt in doua cateodata de cate intalniri, clienti, training-uri etc. Deci ca sa fie clar pentru toata lumea daca nu au citit mai sus, da, am FOST un MARE fraier, care si-a irosit tineretea practic pe o femeie care nu era potrivita si pentru care nici eu nu eram potrivit. Si de-asta nici nu vreau sa ma arunc la pustoaice, pentru ca stiu ca am o inima de fraier care pica usor, cred ca ma si atrage vulnerabilitatea la unele, desi tinerica de care vorbim aici in afara de faptul ca are ceva alergii serioase, e sanatoasa mintal si fizic

View PostMembruAnonim, on 26 iunie 2021 - 12:25, said:

Tu, 37. Ea, 20+. Fii serios, nu este o diferență foarte mare de vârstă. Deci din punctul meu de vedere, vârstă nu este un impediment. Treaba nasoală cu adevărat este că îi ești superior, la job. Lucrurile amestecate nu ies bine. Nu m-aș combina la serviciu niciodată. Posted Image
Asta este si principul meu...chiar daca era din alt dept. tot ar fi fost mega ciudat sa te desparti de cineva si apoi sa trebuiasca sa il/o vezi zilnic. Deci 100% de acord.

View PostbvygKLM, on 26 iunie 2021 - 12:36, said:

haha...foarte amuzant Posted Image

#23
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Postambr0zie, on 26 iunie 2021 - 12:38, said:

Initiator, te felicit in primul rand ca esti - cat de cat - cu picioarele pe pamant.
In general oamenii in situatia asta de indragosteala brusca, isi inventeaza singuri semne... bune de la persoana respectiva si interpreteaza fiecare gest/cuvant, de multe ori aiurea  - ajungand sa se puna in situatii penibile.
Vezi totusi sa nu cazi in cealalta extrema


adica sa iti fie de fapt frica de refuz in subconstient si sa gasesti o scuza sa nu iei taurul de coarne.
Nu cunosc situatia din compania ta, daca intr-adevar relatiile sentimentale dintre colegi sunt interzise, atunci treaba nu e buna, desi daca s-ar intampla ceva, nu trebuie sa va scrieti pe frunte.

Am fost intr-o situatie similara, oarecum, dar nu identica. Eu aveam vreo 32 de ani, ea 24-25. Eu iesit dintr-o relatie de 5 ani cu farfurii sparte, crize groaznice si ultimii 2 ani doar colegi de apartament (da, tot de prost). Ea, angelica la fizic, timida, salbatica aproape. S-a angajat la mine in echipa, eu fiind cel mai experimentat si tinand interviul, job tot de nisa.
Din prima zi mi s-au aprins calcaiele groaznic, ca la 18 ani (tot tacamul, gandul doar la ea, nesomn, tot ce trebuie). Diferenta e ca fata, cum am spus, salbatica, vorbea doar cu mine, iesea doar cu mine in pauza, discutam despre orice, mi-a dezvaluit lucruri mai personale. Cu restul nici nu se saluta aproape. Priviri, glume timide cu substrat etc. Ca si tine, ma intrebam daca intr-adevar ma vede ca pe un tip de luat in seama, ma intrebam daca diferenta de varsta nu e mare. Pana la urma, incurcat atat de semnalele trimise cat mai ales de cum voiam eu sa le interpretez, am facut un gest romantic, care dupa capul meu trebuia sa duca la un rezultat.
Rezultatul a fost ca nu, ca vai, ca ea vrea sa fim prieteni, ca nu, ca ea e iesita dintr-o relatie si are nevoie de timp ca sa ...
Eram prea cal batran ca sa nu inteleg exact traducerea acestui discurs.
Bineinteles, a cazut cerul pe mine, mi-a fost rusine ca m-am facut de ras, interpretand lucruri care erau doar in capul meu, ciuda, frustrare, tot ce vrei. Mi-am sarbatorit "succesul" cu ceva alcool, cateva zile m-am dat cu capul de pereti, am incercat la job sa nu "ma razbun" pe ea si aia a fost.
Nu mi-a parut bine, dar dupa ce a trecut ... socul, sa zic asa, mi-am dat seama ca macar aveam o certitudine. Nu cum voiam, dar nici nu stateam ca pe ghimpi asteptand si facand scenarii.
Si in ziua de azi ma intreb daca a vrut ceva cu adevarat sau doar a profitat ca eram singurul care s-a chinuit s-o invete incat sa faca fata la job, proasta nu era, dar avea dese momente de blackout si cine ii mai facea training isi mai pierdea rabdarea. Eu nu, desi nu-s un om rabdator de fel, dar ...

Acum, ce as face eu in locul tau ar fi s-o chem la o cafea in afara programului. Si de acolo sa vad daca si ce iese. Fara sa fiu un pampalau si sa vorbesc despre serviciu tot timpul cafelei, dar nici sa sar pe ea prea avantat. Altfel, daca te gandesti ca intr-o zi o sa treaca, fara sa faci nimic, batand din palme, nu. Daca te gandesti ca va veni ea la tine, iar nu (desi am vazut destule cazuri de oameni care, doar pentru a-si consolida cariera, fac lucruri mai rele de atat).

Un lucru e cert pentru mine - sa astepti sa treaca de la sine sau sa pice ceva din cer nu e calea cea buna. Personal, mai in tinerete, am facut greseala asta repetat  si mi-am facut rau singur. Tot din frica de refuz. Ulterior am trecut peste frica de refuz, de cateva ori cazand din lac in put, devenind prea insistent din prima. Dar, pentru mine, repet - un refuz de la o femeie de care ma indragostisem a fost dur, dar mult mai rau a fost sa stau cu saptamanile/lunile nezicand si nefacand nimic, doar asteptand.

Si iti mai dau un sfat, nu c-as fi eu expert in cuceriri, dar in schimb sunt expert in tampenii si rateuri.

Ai grija la modul asta de gandire. Daca nu poti dormi "din cauza" unei femei si nu ti-o poti scoate din cap, in niciun caz nu e admiratie, grija, putina prietenie. E mai degraba dorinta de a rupe acele haine pretioase. Doar ca iti pui singur bariere din teama de a fi respins. Si cand o s-o vezi cu altul sau o sa auzi din intamplare sau nu ca e cu altul, o sa te bati cu pumnii in cap ca n-ai incercat macar.

Nu e vorba ca sunt interzise pe hartie, n-au cum sa faca asta ca nu e permis de vreo legislatie...dar e o regula nescrisa, e firma scandinava, si desi aia sunt deschisi la minte la unele chestii, vand vine vorba de romante la serviciu, sunt reguli nescrise, mai ales cand vine vorba de oameni din acelasi dept. si in plus si in ierarhii diferite, lucru de inteles pentru ca poate duce la abuzuri pe de o parte, acuze de hartuire sexuala, etc. , de asta se feresc in principal. Singurul caz de care stiu, niste colegi care nu mai sunt acum in companie, lucrau in dept. diferite, el era cu vreo 20 si ceva de ani mai mare dar un mare flacau cuceritor, azer de natie :D si chiar si in cazul lor au stat pe furis, cu nunta pe NV in Seychelles si doar dupa aceea au anuntat-o oficial, iar seful (acelasi sef care imi e inca mie manager) nu a privit cu ochi buni deloc asta, desi nu au plecat din cauza asta, au plecat la vreun an, doi dupa ei singuri ca si-a gasit el ceva job  mai smecher in Singapore.

Si mersi de franchete, si de impartasirea experientelor tale...bag de seama ca avem multe similitudini in aceasta privinta, eu cred ca sunt (mult) mai timid, retras etc. decat tine, uneori ma gandesc ca de-asta am si sarit sa ma insor ca un bou la 24 de ani, pentru ca fosta, care era destul de "cool" la acel moment si in acea ipostaza ma bagase in seama practic. Si eu avusesem dezamagiri una dupa alta in dragoste, cele pe care speram sa le cuceresc deveneau rapid neinteresta de romanticismul si devotarea mea exagerata si nepotrivita pentru aia 18-22 de ani ai mei, iar ultima a fost grava, cu plansete si de toate, am avut un mare breakdown, mi-a dat papucii/flit din SMS inainte de Valentine's si fusese cea mai lunga relatie pentru mine, desi doar vreo 4 luni cred...deci iti cam dai seama ca emanam ceva disperare hormonala probabil, lucru pe care il pot controla perfect in ziua de azi...insa partea aia idioata din creier care trimite semnale nu prea poti s-o ignori complet.

Multumesc si pentru sfaturi, cu siguranta am sa consider/sa masor inainte de a lua orice decizie, asa cum fac de obicei, exagerat de mult Posted Image si e lucrul care ma face foarte bun la jobul meu, toti stiu ca pot avea incredere deplina pe rationamentul meu...macar de-ar fi si dragostea la fel de usor de navigat precum Excel-uri avansate sau Power BI unde sunt un as Posted Image

Iar privind ultima fraza...tocmai asta incerc sa evit. Sincer nu cred ca as suferi atat de mult daca as sti ca are vreun gagic steady sau ceva, desi nu cred ca are, pentru ca felul asta mi-ar fi mult mai usor de trecut peste...poate...greu de spus. Dar ideea e ca nu sunt indragostit lulea, pentru ca asta cu siguranta ar include si atractie sexuala asa cum am avut de X ori in viata, chiar si in timpul mariajului dar nu am decis vreodata sa fac vreun pas desi am avut ocazii. Inteleg ce spui insa cu faptul ca nu vreau sa recunosc ca exista si o astfel de atractie, doar ca nu e confirmat inca de vise erotice sau chestii de genul. Am visat-o de cateva ori (visez destul de rar) dar doar in ipostaze familiare de birou Posted Image nimic porcos.

View Postiulian_1976, on 26 iunie 2021 - 12:51, said:

Cateva impresii :
-ai 37 de ani si nu ar trebui sa te simti atat de batran, probabil asa crezi ca esti dupa relatia care ai avut-o
-nu ai precizat daca ai copii, asta ar schimba total situatia
-nu este important ca are 24 de ani, ca principiu la job nu nu se agata, exista totusi excepti o sa precizez in ce conditii
-tu ca boss ai o putere inerent fara sa-ti dai seama, odata ce incerci ceva fie accepta ceva ca esti sef, fie primesti un refuz brutal nici una nu este bine
-as pastra o relatie de amicitie desigur in cazul ca esti in stare  , in cazul ca se ajunge la ceva se va ajunge natural si intr-un timp foarte indelungat, asta este cazul rar si exceptia
-fii multumit ca o ai in echipa, in cazul ca este ceva ea va face pasi, in timp o sa observi si alte fatete ale ei decat ce descrii tu acum, a fi jucator inseamna sa uzezi
de pozitia ta dominanta este clasic, a fi fair inseamna sa astepti sa ai tact, fie ca este posibil sa nu se intample nimic
Vad sfaturi ca ar fi bine sa profite, indiferent ca prinde ceva in plasa prinde pentru ce este sef nu pentru ce este el ca om, poate sa primeasca si un raspuns violent si situatia
ar fi si mai penibila.
Bine ar fi sa ai un cerc de prieteni sa faceti drumetii, munte, iesiri etc ai nevoie sa fii inconjurat de prieteni, esti un om singur, succes.

Da, 37 am , 38 fac in 2 luni Posted Image

Slava Domnului NU , nu am avut copii cu fosta, desi mi-as fi dorit mult, asta era si unul dintre marul discordiei pentru ea, ca stia ca ai mei, mentionasera asta cumva acum multi ani inainte de a ne casatori chiar, dar o intrebare inocenta doar, asa cum fac multe mame romance, ceea ce a iritat-o mult iar episodul ala cand a plecat val-vartej din Romania era cumva legat si de asta, credea, desi nu era adevarat ca ai mei m-au intrebat cand ne vom apuca si noi de gandit la copii. Capatase o obsesie si facea din asta uneori subiect de umilire pentru mine, vorbe precum du-te si fa cu ma-ta daca vrei, ca cu mine nu pupi Posted Image - acum pot rade de lucrul asta dar normal cand am auzit prima oara chestiile astea nu mi-au picat bine de loc. Si mai era genul de om care iti spune astfel de vorbe apoi peste 5 minute zice ca "I didn't mean it, sorry". Ceea ce functiona in "cultura" ei ca am fost si i-am cunoscut familia extinsa, dar mie personal, a fost unul dintre lucrurile de pe lista neagra cu care nu m-as fi putut obisnui vreodata.

Iar revenind la copii,  ma resemnasem cu ideea, nici macar asta nu a fost colacul peste pupaza al acelui mariaj si alte chestii mult mai basic, mai ales faptul ca nu puteam vorbi practic ca doi oameni normali fara sa gaseasc ceva de care sa se irite, cum am spus practic avea probleme mintale, posibil ceva bipolar sau naiba stii...nu sunt doctor sa fac diagnostic. Asta e, a fost, s-au dus anii aia... nu e sf. de lume.

View Postmarco68, on 26 iunie 2021 - 13:46, said:

fii franc cu fata........intreab-o ce ar vrea in legatura cu tine...tu esti al intelept, se presupune, si ea ,cea mica deci scurt ,sa iti faci vise degeaba sau sa rupi si putina legatura ce e intre voi.....in trei cuvinte, nu romane , ca se pierde esenta. Functie de raspuns , schimbi tonul si procedura.....nu suferii,nu te preface, nu juca teatru. sincer la obiect ca un barbat matur, daca va fi sa fie aceasta abordare va fi o amintire de respectat din partea ei toata viata, asta asteapta o fata de anii ei de la un un barbat matur....maturitate.Comportamentul sincer si matur (la anii tai ) vor creea respect fata de tine in timp....
Pai ar fi total nepotrivit sa o intreb asa ceva direct. Imi trecuse prin cap la un moment dat, din vana aia mai adanca emotionala, sa arunc o baliverna de genul - if only you were my age and we were not working together, sau ceva de genul dar e atat de siropos si nepotrivit pentru mine sa zic asa ceva ca a intervenit materia cenusie rapid si concis si a extirpat cu succes astfel de sugestii.Posted Image

Tocmai asta am scris mai sus, deocamdata sunt doar ganduri desarte in mintea mea, mai mult in subconstient chiar pentru ca in costient incerc si reusesc deocamdata sa nu ma gandesc la asta, ba chiar as zice ca de cand e in echipa mea fata asta, a fost un fel de booster rocket pentru mine, pentru ca m-a impulsionat sa fiu mai bun, plus am ramas impresionat cum un om de 24 de ani poate fi atat de constiincios la job, mai ales cand studia si pe deasupra, a luat examenul de master cu brio, si genul asta de excelenta/inteligenta este ceea ce ma atrage pe mine in primul si in primul rand.

Sper, din totul sufletul sa pot da de o persoana mai de varsta mea, cu mai multa experienta de viata, si care in acelasi timp sa aiba si cat mai multe din calitatile care ma atrag la aceasta domnisoara..dar e clar ca o sa fie ca si cum ai cauta acul in sura de fan, nu gasesti usor o astfel de persoana printre Insta-IceQueens Posted Image sau pe TinderPosted Image.

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Inițiator, nimeni de aici nu e în locul tău și toți ne dăm cu părerea în funcție de cum am putea face noi. Asta depinde de om și de experiente.
Chiar și eu aș fi procedat altfel dacă as fi avut mintea de acum când am avut eu povestea. Tu știi mai bine.
Ceea ce doar pot eu bănui, după ce ai scris :
- după o căsnicie lungă, ești un pic ruginit și vulnerabil în relațiile cu femeile. Eu nu cred că îți e neapărat benefică o îndrăgosteală de calibrul ăsta
- dacă era doar o simpatie cu nimic mai mult, nu știu dacă te-ai fi gândit asa mult și dacă ai fi postat
- am mai văzut cazuri și am pățit-o și eu să fiu atras tare de o femeie, dar sa nu am gânduri erotice. După ce a trecut acea fază, mi-am dat seama că tot din teama de refuz era. Dar fiecare cu stilul și firea sa.

Eu rămân la sfatul meu, să încerci să aveți o discuție relaxata în timpul liber. Dacă te refuză elegant, un fel de amânare fără termen, eu zic să păstrezi o relație exclusiv profesionala și s-o iei ca pe un refuz îndulcit din cauza relației manager-subordonat.

Ai grija și cu idealizarea. Eu înțeleg că e conștiincioasă, dar știu prea multe cazuri de oameni care se fac plăcuți șefului doar pentru a avea viața mai ușoară la muncă.






#25
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postsirgoofy, on 26 iunie 2021 - 12:19, said:

imo fata a facut chestii, ca sa fiu elegant Posted Image
Ca este se preface retrasa si timida, asta e pt naivi... se bat cap in cap aceste caracteristici
Daca tu n-ai vazut, nu exista. :)

#26
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

View Postforum_member, on 26 iunie 2021 - 16:34, said:

Sper, din totul sufletul sa pot da de o persoana mai de varsta mea, cu mai multa experienta de viata, si care in acelasi timp sa aiba si cat mai multe din calitatile care ma atrag la aceasta domnisoara..

Nu uita că pentru a le întâlni trebuie să te mai abați de la acasă-muncă-acasă... dacă nu vrei să dai de ele tot la muncă.

Păstrează o relație amicală cu colega tânără pe care o admiri, fii mentorul ei în continuare, oprește derularea viselor exagerate când ești singur, fără ocupație... cred că fiind mai mult platonic atras de ea și citind realist intențiile ei și ce vrea ea (sau ce nu vrea, adică transformarea relației dintre voi) o să te obișnuiești cu gândul și o să treci peste...

#27
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Din punctul meu de vedere la cat am cunoscut in viata nu este posibil sa gasesti numai calitati la acea persoana, asta este altceva...Posted Image


Barbatii rar isi pun problema invers daca nu o cunosc, poate are si alte fatete, daca descoper ceva si nu-mi place, hai sa am rabdare, de obicei se rezuma
la am fost acceptat sau am fost refuzatPosted Image

Din moment ce esti asa atras de ea si vezi numai calitati in ea, clar nu esti in barca care o descriu eu...

Edited by iulian_1976, 26 June 2021 - 18:19.


#28
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020
Sincer, diferența de vârstă desi e okay ( ești încă foarte tânăr), sunteți in faze diferite ale vieții. Ea tânără si poate încă vulnerabilă din cauza lipsei de experiență, tu cu ceva experiență de viață dar vulnerabil emoțional. Am crezut inițial că ești o zodie de apă 😁numai pe la astfel de tipi am văzut astfel de gânduri. Oricum, nu contează asta.
Înapoi la subiect, fiind deci vulnerabil emoțional datorită fostei neveste, involuntar ți-ai proiectat ceva din visele avute odată asupra ei. Nici nu ai vise erotice 😀deci nu știu cât de atras ești cu adevărat de ea. Poate o vezi ca pe o salvare, ca pe o corecție a destinului. La asta poți răspunde doar tu.

Daca situația ar fi altfel, poate ți-aș recomanda si eu sa încerci sa o scoți la cafea, dar ținând cont de politica internă a firmei, nu mi se pare smart. Dpdv statistic ai 50/50 șansă fie sa fii respins, fie sa trăiți happily ever after.
Faza pe care o vad eu problematică, pt ca si eu am trecut printr-o romanța la un fost birou cand eram mai tânără, este partea de dupa romanța, in cazul in care nu tine. Desi la noi nimeni nu a știut, de fiecare dată cand il vedeam muream interior. Am rezolvat problema demisionând. Dar astfel de garanție nu ai. Unele femei devin instabile mental, cu crize de plâns, dramă etc. Unii bărbați la fel...ea fiind si ea timidă, cine știe cum reacționează dupa o deziluzie de asta. Poate tu vei fi ăla care va suferi numai, mai ales că ai talentul de a atrage femeile nepotrivite si vei face o depresie. Ma rog, ideea e ca daca faci ceva si nu merge, ce se va întâmpla? Care sunt consecințele? Si merită? Daca consideri că merită, go for it, dar daca nu, poate îți cauți hobby-uri sau cercuri de oameni cu care poti face chestii, cum ti s-a sugerat. Îți tin pumnii🍀
Ar mai fi o a treia variantă: sa începi să faci o terapia pentru a învăța să te apreciezi mai mult. Pari un tip fain, si ar fi tare păcat să te tot complici cu femei nepotrivite. A venit timpul sa mai fii si tu fericit si iubit pt ce ești in realitate. Dar pt asta, trebuie întâi să îți schimbi patternul mental si emoțional despre tine. Trebuie să te descoperi mai întâi, mai ales ca ai avut puțin timp la dispoziție să fii tu cu tine si cu nevoile tale  🙂




#29
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
asculta primul instinct.....lasa ratiunea, ea te va pacali (ratiunea)

Edited by marco68, 26 June 2021 - 22:08.


#30
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Prea mult bla bla bla, de asta nu merge nimic. Joaca cartea "totul sau nimic" ca nu traiesti de doua ori.

#31
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Postambr0zie, on 26 iunie 2021 - 17:00, said:

Inițiator, nimeni de aici nu e în locul tău și toți ne dăm cu părerea în funcție de cum am putea face noi. Asta depinde de om și de experiente.
Chiar și eu aș fi procedat altfel dacă as fi avut mintea de acum când am avut eu povestea. Tu știi mai bine.
Ceea ce doar pot eu bănui, după ce ai scris :
- după o căsnicie lungă, ești un pic ruginit și vulnerabil în relațiile cu femeile. Eu nu cred că îți e neapărat benefică o îndrăgosteală de calibrul ăsta
- dacă era doar o simpatie cu nimic mai mult, nu știu dacă te-ai fi gândit asa mult și dacă ai fi postat
- am mai văzut cazuri și am pățit-o și eu să fiu atras tare de o femeie, dar sa nu am gânduri erotice. După ce a trecut acea fază, mi-am dat seama că tot din teama de refuz era. Dar fiecare cu stilul și firea sa.

Eu rămân la sfatul meu, să încerci să aveți o discuție relaxata în timpul liber. Dacă te refuză elegant, un fel de amânare fără termen, eu zic să păstrezi o relație exclusiv profesionala și s-o iei ca pe un refuz îndulcit din cauza relației manager-subordonat.

Ai grija și cu idealizarea. Eu înțeleg că e conștiincioasă, dar știu prea multe cazuri de oameni care se fac plăcuți șefului doar pentru a avea viața mai ușoară la muncă.

Multumesc pentru noul raspuns si sfaturi - cum am mai scris, nu neg ca e foarte posibil sa am ceva bias-uri de asemenea

View PostJayanti, on 26 iunie 2021 - 17:40, said:

Nu uita că pentru a le întâlni trebuie să te mai abați de la acasă-muncă-acasă... dacă nu vrei să dai de ele tot la muncă.

Păstrează o relație amicală cu colega tânără pe care o admiri, fii mentorul ei în continuare, oprește derularea viselor exagerate când ești singur, fără ocupație... cred că fiind mai mult platonic atras de ea și citind realist intențiile ei și ce vrea ea (sau ce nu vrea, adică transformarea relației dintre voi) o să te obișnuiești cu gândul și o să treci peste...

Un sfat foarte pertinent, asta este planul. Oprirea viselor cum te exprimi tu...sigur, asta este ceea ce sper sa fac si sa reusesc cat mai curand, pentru ca sincer, chiar nu aveam nevoie de complicatia asta in viata mea acum.

View Postiulian_1976, on 26 iunie 2021 - 18:13, said:

Din punctul meu de vedere la cat am cunoscut in viata nu este posibil sa gasesti numai calitati la acea persoana, asta este altceva...Posted Image


Barbatii rar isi pun problema invers daca nu o cunosc, poate are si alte fatete, daca descoper ceva si nu-mi place, hai sa am rabdare, de obicei se rezuma
la am fost acceptat sau am fost refuzatPosted Image

Din moment ce esti asa atras de ea si vezi numai calitati in ea, clar nu esti in barca care o descriu eu...

OK...Nimeni nu e perfect sau perfect compatibil, asta e sigur o iluzie iar in cazul meu sunt singur ca o parte cel putin din imaginea creata este creata de propriu-mi creieras. Asa sunt unii, prea "creativi", proiecteaza diverse chestii asupra altora in loc sa vada lumea din jur asa cum e.

View PostMachmaldus, on 26 iunie 2021 - 18:50, said:

Sincer, diferența de vârstă desi e okay ( ești încă foarte tânăr), sunteți in faze diferite ale vieții. Ea tânără si poate încă vulnerabilă din cauza lipsei de experiență, tu cu ceva experiență de viață dar vulnerabil emoțional. Am crezut inițial că ești o zodie de apă ��numai pe la astfel de tipi am văzut astfel de gânduri. Oricum, nu contează asta.
Înapoi la subiect, fiind deci vulnerabil emoțional datorită fostei neveste, involuntar ți-ai proiectat ceva din visele avute odată asupra ei. Nici nu ai vise erotice ��deci nu știu cât de atras ești cu adevărat de ea. Poate o vezi ca pe o salvare, ca pe o corecție a destinului. La asta poți răspunde doar tu.

Daca situația ar fi altfel, poate ți-aș recomanda si eu sa încerci sa o scoți la cafea, dar ținând cont de politica internă a firmei, nu mi se pare smart. Dpdv statistic ai 50/50 șansă fie sa fii respins, fie sa trăiți happily ever after.
Faza pe care o vad eu problematică, pt ca si eu am trecut printr-o romanța la un fost birou cand eram mai tânără, este partea de dupa romanța, in cazul in care nu tine. Desi la noi nimeni nu a știut, de fiecare dată cand il vedeam muream interior. Am rezolvat problema demisionând. Dar astfel de garanție nu ai. Unele femei devin instabile mental, cu crize de plâns, dramă etc. Unii bărbați la fel...ea fiind si ea timidă, cine știe cum reacționează dupa o deziluzie de asta. Poate tu vei fi ăla care va suferi numai, mai ales că ai talentul de a atrage femeile nepotrivite si vei face o depresie. Ma rog, ideea e ca daca faci ceva si nu merge, ce se va întâmpla? Care sunt consecințele? Si merită? Daca consideri că merită, go for it, dar daca nu, poate îți cauți hobby-uri sau cercuri de oameni cu care poti face chestii, cum ti s-a sugerat. Îți tin pumnii��
Ar mai fi o a treia variantă: sa începi să faci o terapia pentru a învăța să te apreciezi mai mult. Pari un tip fain, si ar fi tare păcat să te tot complici cu femei nepotrivite. A venit timpul sa mai fii si tu fericit si iubit pt ce ești in realitate. Dar pt asta, trebuie întâi să îți schimbi patternul mental si emoțional despre tine. Trebuie să te descoperi mai întâi, mai ales ca ai avut puțin timp la dispoziție să fii tu cu tine si cu nevoile tale  ��

Multam fain pentru sfaturi, destainuiri si vorbele blajine.

De descoperit pe mine insumi...cred ca am o idee destul de clara ce vreau, si clar nu vreau astfel de intortochieri in viata mea acum. Atunci cand am divortat, mi-am jurat in barba Posted Image ca cel putin 1-2 ani de zile n-o sa ma apuc sa alerg dupa vreo relatie, ba chiar stau si ma gandesc cateodata daca n-ar fi mai bine sa-mi traiesc viata ca un burlac noncomfortmist asa cum sunt destui pentru ca in cazul meu relatiile romantice din viata mea de pana acum nu mi-au adus mare fericire, decat pentru foarte scurte momente, fluturii aia din stomac de la inceput, urmat de diverse dezamagiri mai tarziu. Asa ca desi pana nu demult nu ii intelegeam pe cei care nu cauta relatii long term, acum cred ca ii inteleg si mai mult incept sa simpatizez aceste idei, pentru ca pana la urma ideea de mariaj, cuplu dedicat unul altuia, etc. nu e altceva decat o constructie fortata creata de societate.

View Postmarco68, on 26 iunie 2021 - 22:08, said:

asculta primul instinct.....lasa ratiunea, ea te va pacali (ratiunea)
Nu stiu ce sa zic....pentru a asculta doar de instinct, ar trebui sa fiu mult mai impulsiv din fire, fire pe care nu prea pot sau poate nici nu vreau atat de mult sa o schimb. Stiu ce zici insa, si este un defect de caracter in cazul meu, overthinking-ul dificultatea de a lua decizii uneori, mai ales in chestii personale.

View Postvalirex, on 27 iunie 2021 - 01:42, said:

Prea mult bla bla bla, de asta nu merge nimic. Joaca cartea "totul sau nimic" ca nu traiesti de doua ori.

Haha...mersi de raspuns, dar totul sau nimic suna teribil de terifiant, ca la sanse de fifty-fifty, care in viata reala s-ar putea sa fie mai defavorabile chiar, te poti "curata" usor cu o astfel de gandire. Atunci cand esti adolescent si cauti ceva simplu, e clar mult mai usor sa gandesti asa, dar la varsta mea ar fi oarecum nesabuit.

#32
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Mda...eu cred ca principalul lucru de discutat aici sunt problemele tale cu increderea de sine in ceea ce priveste relatiile, desconsiderarea asta despre care vorbeste, care poate fi foarte nociva, ajungi sa plutesti in deriva si sa te ciocnesti de persoane total nepotrivite. Subscriu la acelasi sfat care ti s-a dat mai sus, de a te uita atent in oglinda, a pune cartile pe masa privind ce doresti mai exact de la viata, de la relatii, incepe cu asta, apoi odata ce esti sigur ce vrei, o sa fie mult mai usor de a naviga apele tulburi ale relatiilor romantice din ziua de azi.

Privind strict situatia expusa aici, este 100% text-book, ai dus povara acelei relatii atata amar de vreme si acum cand vezi orice urma de decenta, de bunatate in cineva ti se pare ceva extraordinar, plus as mai adauga, asa dintr-o perspectiva filozofica, te uiti la fata asta tanara ca la o noua sansa pentru tine sa o iei de la capat. Nu sunt eu una care cred in tiparele standard in ceea ce priveste diferentele de varsta, mai ales cand persoana cu ani in plus este mai imatura iar cealalta viceversa, insa in acelasi timp, in contextul asta unde ar trebui sa faceti amandoi niste sacrificii, asta presupunand ca ar avea orice interes in primul rand, posibil cum ai zis chiar tu sa nu te vada cu astfel de ochi ci poate ca un father-figure sau ceva, care ar fi un episod incomod, jenant de aflat si de trait.

Parerea mea este sa pastrezi distanta, keep it professional, si lasa lucrurile sa decurga de la sine, orice astfel de mini-obsesie va trece mai devreme sau mai tarziu daca faci eforturi de a nu te gandi tot timpul la ea.

#33
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Postcorina_geo, on 30 iunie 2021 - 07:20, said:

Mda...eu cred ca principalul lucru de discutat aici sunt problemele tale cu increderea de sine in ceea ce priveste relatiile, desconsiderarea asta despre care vorbeste, care poate fi foarte nociva, ajungi sa plutesti in deriva si sa te ciocnesti de persoane total nepotrivite. Subscriu la acelasi sfat care ti s-a dat mai sus, de a te uita atent in oglinda, a pune cartile pe masa privind ce doresti mai exact de la viata, de la relatii, incepe cu asta, apoi odata ce esti sigur ce vrei, o sa fie mult mai usor de a naviga apele tulburi ale relatiilor romantice din ziua de azi.

Privind strict situatia expusa aici, este 100% text-book, ai dus povara acelei relatii atata amar de vreme si acum cand vezi orice urma de decenta, de bunatate in cineva ti se pare ceva extraordinar, plus as mai adauga, asa dintr-o perspectiva filozofica, te uiti la fata asta tanara ca la o noua sansa pentru tine sa o iei de la capat. Nu sunt eu una care cred in tiparele standard in ceea ce priveste diferentele de varsta, mai ales cand persoana cu ani in plus este mai imatura iar cealalta viceversa, insa in acelasi timp, in contextul asta unde ar trebui sa faceti amandoi niste sacrificii, asta presupunand ca ar avea orice interes in primul rand, posibil cum ai zis chiar tu sa nu te vada cu astfel de ochi ci poate ca un father-figure sau ceva, care ar fi un episod incomod, jenant de aflat si de trait.

Parerea mea este sa pastrezi distanta, keep it professional, si lasa lucrurile sa decurga de la sine, orice astfel de mini-obsesie va trece mai devreme sau mai tarziu daca faci eforturi de a nu te gandi tot timpul la ea.

Foarte la obiect ��

#34
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

View Postforum_member, on 26 iunie 2021 - 16:34, said:

Da, 37 am , 38 fac in 2 luni Posted Image

Extrem, extrem de multe probleme copilărești și comportament de om care pare că are fix 17 ani, e la liceu în clasa a 11 și e îndrăgostit de colega de bancă.

Edited by -__-, 01 July 2021 - 08:09.


#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Tu acum tii mai mult la job decat la ea, dar lucrurile se pot schimba oricand.
Regulile la job sunt facute ptr a nu pierde oameni, pe ideea ca atunci cand intervine ceva intre cei doi, nu va mai fi suportabil ptr unul sa il vada pe celalalt zi de zi si isi va da demisia.
Asta nu impiedica o firma sa te dea afara oricand, cand nu mai are bani, se relocheaza sau cand i se trazneste vreunui sef ca nu-i mai place sa te vada.
Gandeste-te la aspectele astea cand iei decizia si nu la "reguli" in sine.

Ps: am citit pe diagonala si mi se pare ca esti cam genul care face dramoleta din niste cuvinte, poate nu este ptr tine relatie+job suprapuse.

Edited by Cr1spy, 01 July 2021 - 09:41.


#36
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021

View Post-__-, on 01 iulie 2021 - 08:07, said:

Extrem, extrem de multe probleme copilărești și comportament de om care pare că are fix 17 ani, e la liceu în clasa a 11 și e îndrăgostit de colega de bancă.
Posted Image  N-am fost indragostit de colega de banca, statea la cateva banci mai in fata pe randul din mijloc Posted Image
Dar, da, cam ai dreptate, ce sa zic.

View PostCr1spy, on 01 iulie 2021 - 09:30, said:

Tu acum tii mai mult la job decat la ea, dar lucrurile se pot schimba oricand.
Regulile la job sunt facute ptr a nu pierde oameni, pe ideea ca atunci cand intervine ceva intre cei doi, nu va mai fi suportabil ptr unul sa il vada pe celalalt zi de zi si isi va da demisia.
Asta nu impiedica o firma sa te dea afara oricand, cand nu mai are bani, se relocheaza sau cand i se trazneste vreunui sef ca nu-i mai place sa te vada.
Gandeste-te la aspectele astea cand iei decizia si nu la "reguli" in sine.

Ps: am citit pe diagonala si mi se pare ca esti cam genul care face dramoleta din niste cuvinte, poate nu este ptr tine relatie+job suprapuse.

La ce te referi cand spui ca fac drama din niste cuvinte? Care cuvinte? Iar relatie + job...cred ca vrei sa spui relatie LA job....sper? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate