Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cel mai simplu invertor de sudura rezonant

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Daca ai nevoie de ferite am mai demolat ceva monitoare, am doua destul de mari.

Mosfetul superjonctiune nu merge in sepipunte sau punte, inceraca cu IRFP460 , din acest motiv il bate IGBT-ul, la sic mosfet ai probleme de driving, daca vrei i-ti dau niste drivere optocmpatibile care sunt foarte simplu de utilizat, am luat multe, doar ca sunt smd ,trebuie sa faci cate o bucatica de cablaj unde sa pui driverul si condensatorul de decuplare, merge facut si prin zgariere.

#92
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
O scot eu la un capat, daca primul facut merge tre sa mearga si asta ca doar e aceeasi schema. Practic pe sarcina artificiala l-am verificat si e ok dar la sudat mai apar si alte anomalii si evit deocamdata pana nu-s sigur ca am indepartat toate neajunsurile. Ideia e ca am folosit niste condensatori mai vechi care nu prea eram sigur pe ei si nici pe bobina de rezonanta inca nu-s sigur

Practic cand am inceput al doilea nici n-am avut intentia sa-l finalizez, a fost mai mult pt studiu sa incerc diferite chestii ca de exemplu diverse variante de bobina condensator pt circuitul rezonant, etc. Insa pana la urma il voi finaliza.

Mi-au ramas suficiente ferite unele chiar bune care stau degeaba, poate-mi trece vre-o ideie si pt ele. Cu smd nu ma descurc ca stau prost cu vederea .... si indemanarea.

Edited by c_anicai, 26 August 2021 - 17:10.


#93
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pastrez simplitatea schemei fiindca e mai usor de abordat in caz de sunt amatori sa o incerce, eventual voi ipune un ir2155 cand gasesc fiindca e ceva mai bun decat ir2153.

Edited by c_anicai, 26 August 2021 - 19:23.


#94
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
adaugarea driverelor nu complica mult, astea sunt comandate in curent, n-au alimentare pe partea de intrare,  au doar 5 terminale intrarea o pui in serie cu cate2 rezistente de 1k si o legi la IR-ul tau.

Driverul te ajuta sa ai fire scurte din driver pana la tranzistor, deoarce il atasezi langa tranzistor pe o bucatica de cablaj asa cum ai mai procedat de altfel cu driverele cu transformator, le adugi fara a modifica altceva.

https://www.ti.com/l...w.google.com%2F

driverul te scapa de eventuale cuplaje parazite pe comanda intre tranzistoare, se pot forma bucle de masa pe circuitul de alimentare al comnnzii

in foto am pus driverul fara cablaj caci ma grabeam, dispozitivul fiind diverterul sistemului solar

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 27 August 2021 - 12:47.


#95
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Se pare ca e ok si asta mic, poate ii trebuie o bobina de iesire, am sa vad.
La un electrod si jumatate se incalzeste doar radiatorul la puntea redresoare, partea de aluminiu care se vede in poza. Ventilatorul e de 12 volti de la o sursa pc insa e modificat la peste 6000rpm, consuma 1 amper la 14 volti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/35v61G0xeTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 27 August 2021 - 12:44.


#96
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Poststdalionutpwr, on 27 august 2021 - 12:36, said:

in foto am pus driverul fara cablaj caci ma grabeam, dispozitivul fiind diverterul sistemului solar
N-am spatiu, poza asta a fost facuta inainte de a se arde circuitul ir, acum este cablaj facut acolo

Attached Files



#97
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
O mica modificare la invertorul schema cu mosfet sic, rezistenta de 100Ω din alimentare c.i. am redus la 27Ω


Si cu bazic de 2,5 prima tentativa de cordon.

Attached Files



#98
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Probabil functiona discontinuu, intra in uvlo, se incarca condensatorul si tot asa, alta explicatie n-are, daca ai fi avut osciloscop ai fi vazut care-i problema ceva de genul am patit si eu cu sursele flyback autoscilante, osciloscopul si-a dovedit utilitatea.

Personal am pus auxiliare destul de puternice 10w,  am facut sursele autooscilante, deoarece n-ai o sa-ti trimit una cu tny 266 in cascoda cu ujn1205(sic jfet) sa alimentezi cu ea.

#99
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am surse cu tny am si cu uc3842 insa am dorit sa pastrez simplitatea schemei la acest model de invertor. Cu 100Ω era un pic cam mica tensiunea pe c.i. ir2153 si micsorand la 27Ω a mai crescut un pic si comuta mai bine tranzistorii, asta am observat ca se incalzesc mai putin ca inainte.

Edited by c_anicai, 14 October 2021 - 15:09.


#100
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Pentru nthl020n120 e diferenta de la 15 v la 20v pe comanda, totusi daca ai ales sa alimentezi asa de ce nu folosesti varianta cea mai simpla si sigura cu tranzistor, dioda zener si rezistenta, si te complici cu doua stabilizatoare 7815 si 7824.

Folosesti o singura tensiune de 20v pentru comanda si ventilator si pui un zenner identic in paralel cu alimenarea ir-ulu pentru redondanta, poti alege un tranzistor care face fata cerintelor la tensiune ceva mai mare 200v de exemplu.

Folosirea zenerelor in paralel cu alimentarea ir-ului iclusiv pe partea de sus este recomndata deoarece poate face backfeed prin efect miller si poate arde atit tranzistorii cat si driverii, eu am pus zenere si pe porti, driverul tau e cam firav si nu poate absorbi bine supracresterea tensunii pe poarta cu ati mai mult ai nevoie de zenere pe porti sau cate 2 diode sa nu lasi tensiunea pe poarta sa depaseasca barele de alimentare ale driverului.

Cu 20v pe comanda si utilizarea zenerelor pierderile se vor reduce mai mult decat ce pierzi ca alimentezi ventilatorul la 20 in loc de 24, la mine o semipunte cu tranzistorii astia merge cu 1,5kw continuu cu racire naturala pe un radiator de la un fost sistem audio genius (ceva mai mare ca o coala  a5)  pus  culcat cu aripioarele in jos , transformatorul l-am lipit pe radiator cu mastic siliconic, el produce cea mai multa caldura.

#101
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
ir-ul 2153 are un zenner intern de 14,4 din cat imi amintesc, nu permite 20 volti pe alimentare, totusi vad ca mosfet-urile sic nu se incalzesc periculos si din cauza asta cred ca sunt deschise relativ ok. Voi mai face unele imbunatatiri insa in timp, am consumat pana acum cca 70 electrozi rutilici de 2,5 si 3,2 cu varianta pe sic-mosfet si vad ca e ok deocamdata doar ca la bazic duce ceva mai dificil 2,5 iar 3,2 inca nu vrea superbazici.

Referitor la 3 stabilizatoare unul dupa altul aveti dreptate, la varianta pe igbt asa am procedat cu un singur tranzistor si zenner doar ca aceasta varianta pe igbt-uri e mai slaba la amperi si abia duce 2,5 rutilic, mai trebuie revizuita.

Attached Files



#102
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Modificari finale,
- inlocuit grupul de condensatori rezonanta 144nF cu unul singur condensator de 220nF/2000 volti model kpi349 primit de la cavit,
- marit intrefier bobina de rezonanta la 4,4mm,
- corectat rezistentele rt de la circuitul ir2153 pentru aducerea in rezonanta, frecventa devenind 60Khz la puterea maxima si 50Khz la puterea minima.
- inlocuit dioda 1n4004 din alimentarea circuitului ir cu una schottky.

Nu mai am de lucru la acest invertor pe partea electronica, doar pe parcurs voi pune doua mufe standard ca sa scap de cablurie de 6 mm² care se incalzesc.

Efecte pozitive:
------
Nu se mai lipeste cu rutilic 3,2 si pot apasa cu electrodul in piesa sudata fara sa se stinga la fel cum era inainte la 2,5, merge mai usor cu bazic 2,5 in schimb cu bazic de 3,2 inca nu vrea dar nu mai fortez.

Attached Files


Edited by c_anicai, 16 October 2021 - 17:04.


#103
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Inca functioneaza, zilele trecute mi-am facut un carucior de butelie unde am folosit electozi monolith-celulozic e420rc fiindca-s mai ieftini dar si cativa bazici de 2,5 7018-1 care am inceput sa-i stapanesc.
Alte modificari n-am mai facut totusi ar mai trebui adaugat inca doua diode fiindca se cam incing dar nu stiu cand voi avea curaj.

#104
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 19.03.2022
Diodele redresoare de la iesire sunt montate pe radiatoare ?

Cu ani in urma  doream sa-mi construiesc propriul invertor de sudura insa negasind componentele am renuntat.
Din ce am citit, findca lucreaza la frecvente mari grosimea conductorului nu trebuie sa fie maxim de 0.5 mm , de aceea e nevoie de platbanda de Cu lata de 4cm si groasa de 0.5 mm . Practic obtii o sectiune de 20 mm2 necesara infasurarii finale, si o densitate de 5 Amperi pe mm2  suficient sa nu se incalzeasca infasurarea.

#105
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Transformatorul este destul de complicat de optimizat,

Printre cele mai reusite este cel cu secundar din stiva de platbenzi intre doua sectiuni de primar de conductor multifilar, curentul se distrbie rezonabil pe sectiunea conductorului.

La constructia doar cu platbanda capacitatea dintre spirele primarului ar putea fi o problema.

#106
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 Paco_ste1, on 23 martie 2022 - 12:07, said:

Diodele redresoare de la iesire sunt montate pe radiatoare ?

Cu ani in urma  doream sa-mi construiesc propriul invertor de sudura insa negasind componentele am renuntat.
Din ce am citit, findca lucreaza la frecvente mari grosimea conductorului nu trebuie sa fie maxim de 0.5 mm , de aceea e nevoie de platbanda de Cu lata de 4cm si groasa de 0.5 mm . Practic obtii o sectiune de 20 mm2 necesara infasurarii finale, si o densitate de 5 Amperi pe mm2  suficient sa nu se incalzeasca infasurarea.

La ambele invertoare am cate doua diode rurg3060cc pe radiator,

Primele doua poze sunt cu radiatorul de la invertorul mic pe igbt-uri ce scoate maxim 90 amperi, radiatorul este suflat de un ventilator mic de 8cm la cca 5-6mii rpm foarte zgomotos insa nu se incalzesc periculos.

A treia poza la invertorul cu sic-mosfet, radiatorul din partea de jos e pentru diode, practic sunt doua radiatoare identice suprapuse spate in spate fiecare cu cate o dioda, ventilatorul tot de 8cm insa desi e de 24 volti n-are turatie mare adica nu cred ca trece de 3000 rpm si radiatoarele destul de maricele totusi diodele se incalzesc cam tare, probabil trebuiau 4 diode in loc de doua insa vad ca functioneaza si cu doua dar dupa maxim 10 electrozi tre sa fac o pauza, curentul ar fi maxim 110 amperi la asta. La ambele invertoare masuratoarea de curent maxim am facut cu un sunt improvizat la un ampermetru, deci nu e 100% exacta, oricum cu ambele pot suda cu rutilic de 2,5 si 3,2 si ambele merg pe bazic de 2,5, Cand voi mai cumpara bazici de 3,2 am sa insist si cu cel de 110 amperi ceva probe, la inceput n-a mers dar nici experienta nu aveam cu bazicii(am stricat 10 buc bazici in total de 3,2 dar n-am fost multumit insa banuiesc ca intre timp am  mai castigat experienta).

Referitor la sectiunea de bobinaj am folosit multilitat emailat fire de 0,45 ,,,, 0,7mm si suporta chiar si mai mult de 10 amperi mm2 fara incalzire excesiva, doar nu sudez continuu,

Attached Files


Edited by c_anicai, 26 March 2022 - 06:11.


#107
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 stdalionutpwr, on 24 martie 2022 - 16:54, said:

Transformatorul este destul de complicat de optimizat,

Printre cele mai reusite este cel cu secundar din stiva de platbenzi intre doua sectiuni de primar de conductor multifilar, curentul se distrbie rezonabil pe sectiunea conductorului.

La constructia doar cu platbanda capacitatea dintre spirele primarului ar putea fi o problema.

Cred ca asa e facut transformatorul de la invertorul kemppi 180 evo, e cu doua primare in paralel si secundar de platbanda intre ele doar ca primarul n-are decat doua fire de 1,3mm.(nu l-am desfacut sa-i vad exact secundarul ce fel de platbanda are)

#108
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Multe transformatoare de invertor si UPS si chiar de surse ATX  sunt realizate astfel.

Transformatorul din invertorul meu diy este facut cu secundar multifilar si primar de stiva de platbanda bobinat peste secundar, pe doua miezuri e 65, si duce 3kw continuu cu ventilatie, pot suda cu invertorul de 140a la maxim alimentat prin acest transformator, bazic de 3,25 fara probleme desi 140 a e cam mult, merge doar pe material gros, in rest 120-125a pentru bazic de 3.25.

La bazic cu cat e mai gros se sudeaza mai usor cel mai usor am sudat cu OK48.60 E7018 esab.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate