Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cel mai simplu invertor de sudura rezonant

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
În orice caz te felicit pt. realizare, mai ales că ai obţinut un circuit funcţional fără a analiza oscilograme. Mulţi dintre inginerii de azi şi-ar prinde urechile în aşa ceva.

Edited by mihaicozac, 25 June 2021 - 21:29.


#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am un generator de frecvente vechi thandar tg102 care mi-a fost foarte util, cu el am masurat prin comparatie frecvente, inductante, rezonante. Si un mavo 35.

Cu rezonanta e simplu dar pe forward cu drivere, etc inca nu mi-a iesit, am doua incepute la unul din ele si carcasa si o gramada de tranzistori faultati, acolo am vazut ca nu se poate fara osciloscop, sau poate e posibil insa trebuie sa mai castig ceva experienta.

Si faza e ca nimeni n-a facut invertor de sudura cu circuit ir2153 si eu tocmai asta am vrut sa arat ca se poate.

Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 21:38.


#21
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
D-nule c_anicai, meritati aplauze si cele mai sincere felicitari!
O singura rugaminte am: va rog sa construiti pt. acest invertor si o carcasa respectand normele de electrosecuritate (dimensionarea cablurilor, izolarea lor, sigurante, impamantare, etc.) pt. a putea fi folosit fara pericol de electrocutare sau incendiu; nu conteaza daca aparatul cedeaza, cel mai mult conteaza sa nu puna in pericol viata nimanui. Sper sa nu va deranjeze acest comentariu.

#22
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Voi face desigur si o carcasa insa n-am pe moment tabla de 0,6 .... 0,7 si trebuie sa ma gandesc cum repozitionez componentele pt o ventilatie corespunzatoare. Plus de asta la radiatorul pentru mosfet trebuie unele modificari in sensul ca voi renunta la montarea lor izolata pe un singur radiator deoarece cum sunt pusi acum nu permit sudura in flux continuu, doar cu pauze. Celelalte componente nu se incalzesc periculos adica inca n-am observat, totusi in testele facute pana acum am consumat cate 3 elctrozi intre revizii ale schemei si sunt sigur ca la o utilizare normala vor aparea unele incoveniente care voi incerca sa le remediez pe parcurs. Prima versiune a fost pe igbt-uri insa le-am fautat incercand s maresc puterea mai mult decat au fost ele capabile si igbt-urile se incalzeau mult mi tre decat mosfet-urile pe carbura sic.

La constructia montajului si teste ar trebui o masca de plastic care sa protejeze ochii si fata, n-am avut asa ceva si am acoperit componentele predispuse la explozie cu plastic transparent de sticla pet.
Si pt cei care nu cunosc montajele rezonante, atentie la bobina de rezonanta si condensatori, acolo apar tensiuni de peste 500-700 volti si trebuie izolate corespunzator. Si atentie la condensatorii electrolitici care se vor descarca inainte de a interveni pe montaj. Oricum pe un forum de electronica cred ca se cunosc pericolele legate de lucru la curenti si tensiuni mari.

La acest montaj in probe a explodat un electrolitic, un condensator 0,33 mkp si au picat 2 igbt-uri care le-am incercat initial. Bobina de rezonanta se incalzea sarma pe intrefier si am fost nevoit sa evit la bobinare zona intrefierului dar si folosisem initial sarma de 1,6 care prin efect pelicular se supraincalzea pana arderea izolatiei.

Edited by c_anicai, 26 June 2021 - 05:51.


#23
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Incerc sa fac o cutie, vad la urma ce va iesi.

Astea-s alte componente, ma orientez sa vad cum le amplasez. In locul suruburilor din fata vor fi bornele de conectat cablurile de forta, pe panoul din fata am lasat loc sa pot monta un potentiometru si eventual un afisaj pt amperaj. In spate voi mai monta un intrerupator intre ventilatoare si poate si o mufa mama gen pc pt 230V.

Attached Files


Edited by c_anicai, 30 June 2021 - 17:21.


#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am prevazut mai mult loc in cutie poate schimb transformatorul si bobinele cu altele mai mari, La radiatoare voi monta tranzistorii si diodele gen cum sunt montate pe procesoarele la pc sa pot strange radiatoarele peste ele iar dedesupt am sa prevad o lamela de otel de 4mm sa le tina presate. Fundul la cutie va fi dublu sa nu se vada pe ultima tabla toate gaurile de la suruburi cum voi monta componente

Edited by c_anicai, 30 June 2021 - 17:26.


#25
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Oricum vor ramane insirate pe masa cateva zile pana ma hotarasc cati tranzistori si cate diode voi pune si modul cum ii voi fixa.



Ee70-ul si celalalt transformator din poza le-am pus doar sa vad ca dimensiune, nu-s bobinate pt acest proiect si daca refac secundarul la ee70 si bobina de rezonanta trebuie schimbata cu alta mai mare, cea din poza nu e de rezonanta am pus sa compar gabaritul si inclusiv bobina de iesire trebuie schimbata, se observa cat de anemica e la sectiune sarma pe langa secundarul lui ee70.

Attached Files


Edited by c_anicai, 30 June 2021 - 19:20.


#26
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
c_anicai :
,,...Si faza e ca nimeni n-a facut invertor de sudura cu circuit ir2153 si eu tocmai asta am vrut sa arat ca se poate...."
Cred ca sursa de inspiratie provine din alta parte....Posted Image ..cu cca 10 ani in urma acest circuit (IR2153 )a fost folosit  tot pentru invertor de sudura..
https://www.edaboard...813/post-862700

#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
nu cred ca e rezonanta acea schema dar poate n-a vazut eu ce trebuie, n-am timp sa citesc toate discutiile de pe acel forum.

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si e o ideie proasta limitarea curentului prin condensatori, acel invertor nu e ceva fiabil.

Attached Files



#29
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
nu ma pronunt exista asfel de topologii convertor Cuc si SEPIC, totul depinde de calitatea si regimul de functionare al condensatoarelor, oricum invertorol de sudura functioneaza putin, cel mai probabil nu vei ajunge sa-l folesesti sa-l arzi.

Alta provocare este in cazul diverterului care functioneaza in fiecare zi ore bune, cat e soare, sau la dc/dc pentru invertor pe care speli si gatesti, am sudat si electrozi de 4 pe un astfel de dc/dc 5 kg intr-o zi , nu se compara cu spalatul a 4 masini de rufe  consecutiv.

In aceste cazuri trebuie condensatoare calumea, am pus pe decuplare unul de 8 micro dintr-o plita cu inductie, dar nu face fata, se incinge peste 80 grade, are zilele numarate, am gasit mai bune dar sunt scumpe, au aparut acum si mlcc hv alea au curenti de riplu de sute de amperi, dar sunt o carca de bani, in plus la mlcc nu garanteaza nimeni ca nu va exploda intr-o zi, are de unde trage curent daca intra in scurt, mlcc au prostul obicei sa intre in scurt.

l

#30
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am o mica problema cu niste tranzistori care nu fac contact perfect cu radiatorul adica sunt concavi la mijloc, este vre-o problema daca incerc sa-i indrept cu smirgel pe o placa de sticla?

#31
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
se mai practica asta la calculatoare, cauta cpu lapping

#32
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Nu este nici o problema ai destul cupru de unde sa iei, nu siu cum este la cpu, erau intr-o vreme bare chip, si cred ca spatele este pasivat, daca iei pasivarea cred se se strica in timp, oricum wafa aia este plana.

Edited by stdalionutpwr, 03 July 2021 - 16:47.


#33
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Abia am reusit sa montez o pereche de radiatoare insa oricum trebuie sa le mai dau o data jos ca n-am avut cu ce izola fata de un radiator suruburile care strang tranzistorii si n-am facut legaturile. M-am incurcat ca am avut de facut 8 piulite nituite, 4 prinse de fundul carcasei pentru picioruse si 4 pe laterale pt prins capacul. Plus de asta a trebuit sa intaresc fundul cutiei cu 2 corniere pe margini si am avut ce ma stresa pana am indoit tabla sa iasa cat de cat, trebuiau acele corniere si ca suport de piulite de prins capacul.

Nu stiu daca am procedat bine cu izolarea radiatoarelor de carcasa cu bucatile alea de tabla si benzi izolatoare doua straturi plastic de pet

Attached Files


Edited by c_anicai, 03 July 2021 - 18:56.


#34
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Cred ca asa voi face conectarea tranzistorilor, rezistentele vor fi intre cele doua radiatoare, doar ca (+) (-) si iesirea pt. transformator vor fi in partea stanga , alta ideie mai ok nu mi-a venit.

Attached Files



#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Cateva poze,
ultima e rezistenta si ampermetru cu sunt folosite pt reglaj rezonanta.

Attached Files



#36
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am inchis cutia dar totusi trebuie sa o mai redeschid insa las pe la iarna.

Am facut astazi din nou probe de sudat, 2 electrozi de 2,5 si doi de 3,2 complet si partea buna nu s-au incalzit nici tranzistorii si nici diodele, cel mai tare s-a incalzit bobina de iesire apoi bobina de rezonanta si usor transformatorul, deci nu mai vad necesara deocamdata montarea unui  senzor termic de decuplare.

Partea proasta arcul scurt, cu toate ca am consumat 2 electrozi de 2,5 si doi de 3,2 de sudat n-am putut decat platband de 4mm, la platband 8mm iesea proasta sudura, deci doua perechi de ferite linii la traf nu sunt ok ori este din cauza ca la iesire am intre 50 si 60 volti in functie de tensiunea la priza, aseara ma minunam in teste vazind la iesire 60 volti dar cand am masurat pe electroliticii de filtraj atinsese 360 volti. Pe feritele de traf linii n-a mai incaput inca o spira pe secundar, deci a ramas la raport de transformare 3 si se pare ca e insuficient, ferita are cca3,8cm² - primar 18sp litat 0.44mH/3,54mm², secundar 6+6 spire litat 7,43mm²+7,43mm². Cand voi face rost de sarma voi bobina un ee65 sau ee70 cu raport 2,5 insa las treaba asta pe la iarna.

Si acum ma refer la bobina de iesire facuta anterior pe doua bare I de la traf linii a/n cand ziceam ca arcul e scurt, cred ca nu a fost din cauza acelei bobine ci din cauza transformatorului, in acele teste aveam tot transformatorul pe ferite linii si am banuit bobina proasta, apoi schimbasem bobina de iesire cu ferite tubulare dar schimbasem si traful ee65 si treaba se remediase. Deci cred c mergea si acea bobina fara probleme.

Si inca un mic amanunt, eu stau la etajul 2 si unde fac probe de sudura afara am intins un cablu lung de cca 25 metri insa nu e cablu normal de curent ci provine de la ceva aplicatii de semnal ca are 4 fire cam de 1 aprozimativ sectiune intr-un miez de polietilena ecranat, eu am legat doua cate doua si-l folosesc ca prelungitor insa un flex mare sau circularul de mana nu duce corespunzator, deci posibil nici invertorul de sudat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate