Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cel mai simplu invertor de sudura rezonant

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Va prezint cea mai simpla schema de invertor sudura rezonant care se poate realiza doar cu putina experienta in electronica de radiofrecventa, practic eu l-am realizat avand la dispozitie doar un multimetru analog si un generator de frecvente.

Singurul reglaj care trebuie facut este setarea frecventei pentru curentul maxim pe o rezistenta de 0,25Ω la 2-3 Kw folosind un bec de 1000w inseriat pe alimentare in locul sigurantei de 10Amperi, becul tre sa lumineze maxim cu rezistenta de sarcina si abia sa se aprinda la scurt. Aceasta trebuie sa corespunda cu pozitia potentiometrului pe minim si daca nu se intampla asta se mai poate corecta din rezistentele serie paralel cu acel potentiometru. Frecventa este in acest caz 65 Khz si pe masura ce deschidem potentiometru frecventa coboara pana pe la cca 55Khz scazand astfel puterea invertorului.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 17:33.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si ce faci cu el ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ni-l prezinta Posted Image

#4
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 TruculMagic, on 25 iunie 2021 - 17:25, said:

Si ce faci cu el ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xwpfimmiwsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aici - versiune mai veche care suda un pic mai dificil, functiona si aia, deci daca vor fi interesati pot adauga si acea schema care e un pic mai simpla.

Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 17:42.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca se gasesc atat de multe optiuni gata facute si la preturi ok incat nu se prea merita sa construiesti ceva decat daca-i o chestie foarte de nisa sau de placerea bricolatului.

 TruculMagic, on 25 iunie 2021 - 17:25, said:

Si ce faci cu el ?
sudeaza?

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am si un chinezesc la 300 lei stromo 295 dar desi are putere mai mare nu ma pot impaca deloc cu el fiindca nu-s meserias in ale sudatului, am cautat sa fac unul cu care sa pot suda mai usor mici fieratanii.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Fane, on 25 iunie 2021 - 17:39, said:

sudeaza?

Pai am luat de pe emag la 200 si ceva de lei la promotie si culmea ca functioneaza, are si roti si il pot transporta unde vreau Posted Image

Iar chestiile alea din cutia ta de la banane, costa mai mult decat un aparat de sudura din magazin Posted Image
PS: Nu mai vorbesc de siguranta.

Edited by TruculMagic, 25 June 2021 - 17:54.


#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Cutia de carton era necesara sa-l iau afara sa-l probez  pe masura ce mai experimentam ceva modificari, in apartament la bloc n-aveam cum sa fac probe de sudura, dar va avea si o cutie insa nu m-am gandit la design.

Am satisfactia ca e schema mea si din ce vezi acolo n-am cumparat decat doua diode la 7 lei buc si 2 tranzistori la 18 lei buc, restul am avut din recuperari . Roti nu vor trebui pt. cca  1,5 Kg componente.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 18:55.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tu o faci din placere, dar eu nu-i vad rostul. Inca n-am mai auzit de oameni pe la oras sa faca suduri in apartament. Posted Image

#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nu chiar, eu am totusi speranta ca va apare candva un invertor de sudura romanesc, ne-am obisnuit doar sa comentam si sa nu producem nimic

#11
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 c_anicai, on 25 iunie 2021 - 17:20, said:

Va prezint cea mai simpla schema de invertor sudura rezonant care se poate realiza doar cu putina experienta in electronica de radiofrecventa, practic eu l-am realizat avand la dispozitie doar un multimetru analog si un generator de frecvente.

Si totusi cum ati catalogat sursa ca fiind: "rezonanta" ? Orice sursa in comutatie, pe anumite caracteristici ale transformatorului si a sarcinii conectate la iesirea sursei, are un punct de functionare, sa-i zicem succint desi nu e 100% bine: "rezonant" (variind, frecv. de c-da, ca sa atingem acel punct de functionare). Sau se poate verifica asta urmarind forma curentului din circuitul primar al transformatorului sau mai bine, verificand evolutia tensiunii Ugs de la tranzistorul comutator de pe minus, comparativ cu tensiunea Uds a acestuia. Mai multe informatii teoretice legate de acest aspect se pot studia apeland la cartile binecunoscute multora din domeniu.
Asadar, sursele in comutatie rezonante functioneaza in acest regim la un anume curent de sarcina. Au fost dezvoltate din mai multe considerente, in primul rand pentru a minimiza pierderile de comutatie, mai ales la alimentarea montajelor cu LED-uri (surse de lumina cu LED-uri), Ceea ce este de-a dreptul alarmant e faptul ca in lumea asta a forumurilor d.i.y., sunt cativa utilizatori (nu si dvs.), care au promovat pe net niste proiecte de smps rezonante (ex. pentru audio) desi conceptul in sine este foarte mult inflorit de marketing-ul (lor) si multe proiecte numai rezonante nu sunt (sau sunt, la un anume curent de sarcina) !!! Dar multi s-au invatat sa foloseasca acest termen ca "suna bine". Nu prea e corect, mai ales pentru altii utilizatori care nu cunosc detalii despre aceste surse smsp rezonante !

#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Transformatorul se poate face si pe 2 ferite recuperate de la transformator linii din tv-uri crt care se arunca de obicei, am probat varianta asta si e ok la cca 80 amperi iesire.

Bobina de iesire pe ferite i de la transformatoare linii tv a/n , a doua poza.

Bobina de rezonanta tot pe ferite transformator linii, poza 3 sau 4.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 19:30.


#13
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 donpetru, on 25 iunie 2021 - 19:27, said:

Si totusi cum ati catalogat sursa ca fiind: "rezonanta" ?

Rezonanta fiindca folosesc o bobina si un condensator inseriat cu primarul acordate pe frecventa pe sarcina de lucru cand se obtine curentul maxim care  este limitat totusi cand intra in saturatie  bobina de rezonanta controlabil prin intrefier. Daca rezistenta de sarcina scade(scurt cu electrodul la masa de exemplu) circuitul LC se dezacordeaza si scade puterea debitata pe iesire pana la o valoare nepericuloasa pt tranzistori. Modificand frecventa de lucru se modifica curentul de iesire.

Personal nu ma intereseaza prea multa teorie, doar folosesc aceasta caracteristica in montajul prezentat pentru a controla puterea de iesire in sarcina si scurt..

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 19:56.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

 donpetru, on 25 iunie 2021 - 19:27, said:

Si totusi cum ati catalogat sursa ca fiind: "rezonanta" ?
Nu e rezonantă că are frecvenţă fixă de comutaţie. Mai degrabă convertor forward simetric cu limitare inductivă la suprasarcină. Bobina aia de 33uH e cam ca balastul de la neoane, limitează curentul prin consumator la o valoare oarecare. Variind frecvenţa de comutaţie se modifică şi excursia de curent prin inductanţa serie, deci şi cel de sarcină.

Edited by mihaicozac, 25 June 2021 - 20:11.


#15
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 c_anicai, on 25 iunie 2021 - 19:44, said:

Personal nu ma intereseaza prea multa teorie, doar folosesc aceasta caracteristica in montajul prezentat pentru a controla puterea de iesire in sarcina si scurt..

Am inteles ca nu va intereseaza prea multa teorie totusi e bine ca ati subliniat esenta functionarii sursei in comutatie. Dar ce tipuri de circuite electrice/electronice doriti sa alimentati cu aceasta sursa ?

#16
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Doar pentru sudura, nu o folosesc pt a alimenta ceva.

 mihaicozac, on 25 iunie 2021 - 20:11, said:

Mai degrabă convertor forward simetric cu limitare inductivă la suprasarcină.

Sau mai exact cu limitare la suprasarcina prin iesire din rezonanta deoarece orice suprasarcina la iesire modifica inductanta primarului dezacordand circuitul LC. Pentru circuitul LLc se regleaza rezonanta pt sarcina de arc sudura adica cca 0,25 ohmi unde se obtine curentul maxim. Acel curent maxim pe sarcina de 0,25 ohmi ca sa nu creasca periculos  este limitat prin intrarea in saturatie a bobinei de rezonanta si prin acea intrare in saturatie se dezacodeaza iesind din rezonanta. Controlul curentului prin modificarea frecventei care se face intr-o plaja de 5 max 10 Khz, la mine de exemplu am setat intre 60 si 65 Khz, la 65 am curentul maxim de cca 85 amperi si pe la 60Khz scade la 30 amperi

Este un circuit rezonant serie LLC acordat pe sarcina de lucru caz in care se obtine transfer de putere maxim, orice dezacord al circuitului care se poate face prin modificarea rezistentei de sarcina sau modificarea frecventei de lucru duc la scaderea transferului.

Attached Files


Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 20:57.


#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Păi circuitul LC serie are o frecvenţă de rezonanţă pe la 75kHz, iar împreună cu primarul trafului s-ar duce pe la 10kHz. IR2153-ul din valorile RC comută între 60-80kHz, aşa din ochi nu calculat exact. Deci dacă reglezi în jos frecvenţa de comutaţie circuitul LC serie iese din impedanţa minimă şi devine capacitiv, iar invers se comportă predominant inductiv.
Inductanţa primarului nu se modifică decât dacă miezul intră în saturaţie, ceea ce nu este de dorit pt. că nu mai ai transfer de energie. La consumatori diferiţi ceea ce ar trebui să se modifice este factorul de amortizare. Sursele rezonante modifică frecvenţa de comutaţie prin feedback de pe ieşire, dar acolo se doreşte de obicei menţinerea unei tensiuni constante pe sarcină, aici nu te interesează asta ci o anumită putere electrică aplicată electrodului.
Ar fi interresant de văzut nişte oscilograme, în gol şi în sarcină.

#18
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Inductanta primarului se modifica adica scade spre zero caz ideal daca secundarul e in scurt, sau se obtine rezonanta pe la cca 65 Khz pe o sarcina de iesire de 0,25 ohmi cand se obtine transfer maxim de putere chiar daca circuitul LC simplu rezoneaza la o frecventa mai mare interin cativa uH ai primarului cu sarcina pe secundar, masurasem si asta dar nu gasesc unde am notat exact, parca se numeste inductanta de pierderi.

Pana la urma ma intereseaza sa nu se arda tranzistorii si sa pot suda ce am de sudat,  saptamana trecuta am faultat o pereche de igbt-uri in doar cateva teste fiindca s-a incalzit bobina de rezonanta si s-a modificat intrefierul pus neinspirat din cateva buc de carton care s-au strans la caldura, acum am pus din textolit.. Vad ca mosfet-urile astea au rezistat cca 20 electrozi.

Din pacate nu pot pune oscilograme fiindca n-am osciloscop insa la un montaj asa simplu nici nu trebuie, de regula functioneaza din prima.

Edited by c_anicai, 25 June 2021 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate