Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

De ce sunt lasati sa circule?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

View PostTruculMagic, on 25 iunie 2021 - 17:58, said:

Toti faceti scandal ca vreti masini cu DPF, sa nu polueze, are toba curata. Dar cand incepe regenerarea la el dupa ce aduna atata mizerie ghici unde se duce ? E ca un cal care mananca si mananca, apoi se opreste unde il apuca si face "treaba mare" care ajunge in natura/atmosfera Posted Image

Asa ca mai bine îți iei o gioarsa si ii anulezi DPF ul , asta e ce vrei sa spui , nu? Ca oricum nu contează.
Peste trei ani nu o sa mai puteți ieși cu cazanele TDI din România decât in Bulgaria Ucraina și Moldova .

Edited by LeoT, 25 June 2021 - 18:32.


#38
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Acelasi raspuns pentru care nu se aplica legea cu multe table pe 4 roti si multi datatori de volan: foamea de bani.
Daca interzice asemenea locomotive, ar insemna ca minim 1 milion de tigai sa dispara de pe sosele si asta inseamna ca datatorii din volan ai tablelor:
- nu mai alimenteaza, deci adio accize din carburanti;
- nu mai cumpara piese auto, accesorii, uleiuri deci adio impozit de pe urma lor;
- nu mai plateste rovinieta, impozit, asigurare, itp.
Daca s-ar aplica legislatia si cu aia care au rahaturi de tobe care polueaza fonic cat 15 avioane si le-ar retrage din circulatie, s-ar intampla cele de mai sus.
Idem conducatorii auto care omoara si primesc 3 ani cu suspendare, iar permisul li se anuleaza si il re-obtin imediat.
Foamea de bani e mai importanta decat poluare, siguranta, legislatie si orice altceva.

#39
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Nu cred ca asta e problema, milionul ala de șoferi cu gioarse sunt statistic cei mai predispuși sa circule fara RCA și vigneta. Nu mai zic de plata unei parcări, fie și din aia la bordura de 1 leu ora . Și sa-și repare cazanul la service de cartier , ca e “eftin” și fără factura . Cu piese de schimb luate de la schrott evident. Tot fara factura
Scuza curenta pentru norul negru de fum de eșapament este ca ne cumpărăm mașinile pe care ni le permitem ( deși in realitate întreținerea lor corecta este peste ce ne permitem )

Edited by LeoT, 25 June 2021 - 18:36.


#40
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu cred ca e nepasare mai mult. Si nu sunt 1 milion, cred, aia care scot fum sunt cateva sute de mii in cel mai rau caz, iar daca ii amendezi serios, obtii si mai multi bani, apoi isi vor repara masinile imediat cum scot fum, nu vor merge cu ele asa ca acum.

#41
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Dar daca le trage pe dreapta, raman si fara banii aia dati, iar bugetul national scade consistent.
Daca nu ar fi foame de bani, multe s-ar face si politia ar aplica legea pentru greselile din trafic ale datatorilor de volan.
Deocamdata e departe de a deveni realitate disparitia foamei de bani a guvernelor si primariilor.

View PostLeoT, on 25 iunie 2021 - 18:30, said:

Nu cred ca asta e problema, milionul ala de șoferi cu gioarse sunt statistic cei mai predispuși sa circule fara RCA și vigneta. Și sa-și repare cazanul la service de cartier , ca e “eftin” și fără factura . Cu piese de schimb luate de la schrott evident. Tot fara factura
Scuza curenta pentru norul negru de fum de eșapament este ca ne cumpărăm mașinile pe care ni le permitem ( deși in realitate întreținerea lor corecta este peste ce ne permitem )


#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdanaciu, on 25 iunie 2021 - 17:59, said:

Autoritatile si politicienii nu sunt acelas lucru, pana si tu iti dai seama asa intuitiv, dar pana la urma tot pe politicieni bagi vina.

Si da, taxele sunt singurele care vor rezolva problema.
In Londra, de exemplu, daca vrei sa te plimbi cu o masina cu mai putin de euro6 te costa o taxa de 12,50£ (vreo 71 de lei, adica saptezeci si unu lei!) pt masinile mici si 100£ pentru camioane, autobuze.
Pe ZI!!!
Plus, intre 7 dimineata si 10 seara in centru se mai plateste o taxa de 15£ (vreo 85 de lei, adica optzeci si cinci lei!) pentru orice masina, cu exceptia celor electrice.

Pentru cine n-a inteles din prima: o plimbare prin centrul (si nu numai) Londrei poate sa coste  vreo 157 lei, adica O SUTA CINCIZECI SI SASE lei pe zi.

PS. Se pare ca s-a uitat cum au reactionat hipsterii rezistenti cand Firea a propus taxele pe masini pt Bucuresti.
Cam tarziu sa va treziti sa protestati.

PSS. Intrati de curiozitate si pe topicul Dacia sa vedeti acolo cat hate isi iau cei care vor sa-si ia Dacie noua, de la posesorii de Golfuri, Pasaturi si alte Audi/BM/Mertz-uri, care au cel putin: 7-10 ani vechime, 200-300 de mii KM si minim 190-250CP!
Asa ca inainte sa dati cu politicienii, ciume, si alte aberatii vedeti putin in jurul vostru, asa prin vecini, rude, etc., poate reusiti sa convingeti macar o persoana si tot ar fi deja o reusita.

Cand o sa fie toate serviciile si nivelul de trai la fel ca in Londra , atunci o sa poti face o comparatie cu orice oras de la noi, pana atunci doar fabulatii vad si idei peste idei.
Iar legat de Dacie vs sh , tu vorbesti prin prisma poluarii (e relativa treaba asta, iar diferentele nu sunt mari), in rest daca nu te pricepi la masini mai bine nu vorbi.

#43
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostNotsure, on 25 iunie 2021 - 18:35, said:

Eu cred ca e nepasare mai mult. Si nu sunt 1 milion, cred, aia care scot fum sunt cateva sute de mii in cel mai rau caz, iar daca ii amendezi serios, obtii si mai multi bani, apoi isi vor repara masinile imediat cum scot fum, nu vor merge cu ele asa ca acum.
200 lei amenda e mai mare decat alimentat timp de un an, impozitul, rovinieta, locuri de parcare ?
Mai exista si compatimirea lor de catre lumea din jur cu expresia: "da' ce a facut asa rau de a primit amenda? Nastase a furat o tara si nu a primit nici o amenda."
Deocamdata toate parerile schimbate pe aici vor ramane doar ipoteze ani buni de acum inainte.

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostLeoT, on 25 iunie 2021 - 18:22, said:

Asa ca mai bine îți iei o gioarsa si ii anulezi DPF ul , asta e ce vrei sa spui , nu? Ca oricum nu contează.
Peste trei ani nu o sa mai puteți ieși cu cazanele TDI din România decât in Bulgaria Ucraina și Moldova .

Am si cu dpf si fara dpf, deci nu-mi pasa.
Esti doar frustrat si ai o problema cu posesorii de masini diesel nemtesti.
PS: Am prieteni cu tdi-uri euro 3 care colinda toata europa si n-au probleme, sunt restrictii doar pe anumite orase (centrul lor, etc)... va place sa faceti din tantar armasar din cate observ.

View PostLeoT, on 25 iunie 2021 - 18:30, said:

Și sa-și repare cazanul la service de cartier , ca e “eftin” și fără factura .

Mergi tu la dealer si plateste o revizie 1500lei la o masina noua , cand cu aceleasi piese o faci la un service normal si o faci cu mai putin de 7-800lei. Vorbesti de parca esti mare milionar si nu te uiti la bani.

#45
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
Posted Image

View PostNotsure, on 25 iunie 2021 - 16:32, said:

Si tu de grija mea. Ca sa nu iau ban, ca as fi zis mult mai mult, 2-3 fraze. Pai ba sandilaule, nu eu respir cand trec aia pe langa mine cu fumul ca la locomotiva? Trec si copiii, ii intoxici de mici. Mi se pare criminal si din partea marlanilor care merg asa, si a celor care nu iau masuri, si a celor care cred ca e totul ok, tot marlani si cei din urma.

pretene... du-te la munte... te tine cumva cineva sechestrat cu botu in teava de esapament? sau ce?!?
du-te vere invartindu-te daca nu-ti convine... lumea-i larga!

Quote

care nu iau masuri
Attached File  șobo.jpg   38.19K   38 downloads

cainele moare de drum lung... si baba se piaptana...

eu nu scot gram de fum dar punctul tau de vedere e imbecil.

Quote

nu eu respir cand trec aia pe langa mine cu fumul ca la locomotiva?
inchide geamu la Logan cand trec aia pe langa tine si da drumul la AC daca ai...
aaa... esti pieton?!? nasol...

Edited by apocalipsul, 25 June 2021 - 18:47.


#46
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Daca ar veni unii si ar urina pe tine cand esti pe strada, apoi ti-ar zice ca daca nu iti convine, sa te duci la munte, cum ti-ar placea? Sper sa ti se intample, ca doar e vina ta ca nu te-ai dus la munte!

Da, tu nu scoti fum, tu scoti doar aberatii pe unde apari.

Edited by Notsure, 25 June 2021 - 18:47.


#47
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

View PostTruculMagic, on 25 iunie 2021 - 18:41, said:

Am si cu dpf si fara dpf, deci nu-mi pasa.
Esti doar frustrat si ai o problema cu posesorii de masini diesel nemtesti.

Globul tau de cristal in care imi ghiocesti frustarea are nevoie de revizie .. la service de cartier, evident

PS: Am prieteni cu tdi-uri euro 3 care colinda toata europa si n-au probleme, sunt restrictii doar pe anumite orase (centrul lor, etc)... va place sa faceti din tantar armasar din cate observ.

Ok , vor avea ocazia sa-și ducă femeile la plaja exclusiv pe riviera ucraineana .

Mergi tu la dealer si plateste o revizie 1500lei la o masina noua , cand cu aceleasi piese o faci la un service normal si o faci cu mai putin de 7-800lei. Vorbesti de parca esti mare milionar si nu te uiti la bani.


Cum sa îți explic conceptul ca sa înțelegi, e o treaba ce tine de garanția mașinii


Edited by LeoT, 25 June 2021 - 18:54.


#48
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostNotsure, on 25 iunie 2021 - 18:45, said:

Daca ar veni unii si ar urina pe tine cand esti pe strada, apoi ti-ar zice ca daca nu iti convine, sa te duci la munte, cum ti-ar placea? Sper sa ti se intample, ca doar e vina ta ca nu te-ai dus la munte!
Da, tu nu scoti fum, tu scoti doar aberatii pe unde apari.
Continuarea textului sau despre moartea cainelui este "iar apocalipsul din cauza propriei prostii".

#49
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Daca ar veni unii si ar urina pe tine cand esti pe strada, apoi ti-ar zice ca daca nu iti convine, sa te duci la munte, cum ti-ar placea? Sper sa ti se intample, ca doar e vina ta ca nu te-ai dus la munte!
eu nu sunt pe strada ce de aia am masina.
si nu... daca s-ar intampla ce-ti imaginezi si speri tu, as deschide iute un topic pe softpedia... sa latru in pustiu... despre cat de nesimtiti e unii si cat de prosti e altii...

selectia naturala bro... selectia naturala...

cand o conjunctura nu-ti mai convine, te muti... sau te adaptezi... conjunctura nu se va schimba veci pururi...
trebuie sa fii rupt de realitate ca sa gandesti altfel...

#50
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postapocalipsul, on 25 iunie 2021 - 19:25, said:

cand o conjunctura nu-ti mai convine, te muti... sau te adaptezi... conjunctura nu se va schimba veci pururi...
trebuie sa fii rupt de realitate ca sa gandesti altfel...
Doamne fereste sa se elimine cauza si sa fie ceva normal.
Trebuie sa suportam la nesfarsit nesimtirea si contraventia idiotilor.

#51
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Pentru ca ar supara electoratul fara sa aibe nimic de castigat.

Daca s-ar vrea cu adevarat s-ar umbla macar la prima inmatriculare. Lumea poate sa-si cumpere masini pe benzina, motoare TSI and shit care au o eficienta aproiata celor pe motorina.

#52
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Masina e un lux, nu un drept. Eu as interzice sa se mai inmatriculeze toate cazaturile. Dupa ne intrebam de ce ne sufocam in orase si avem 40 grade C. Pai daca idiotul isi aduce gunoiul si-i opreste dpf egr.

#53
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Doamne fereste sa se elimine cauza si sa fie ceva normal.
Trebuie sa suportam la nesfarsit nesimtirea si contraventia idiotilor.
exact ce am spus... nici tu nu trebuie sa suporti nimic... doar daca vrei...
du-te si respira unde ti-e aerul pe plac...

Quote

Masina e un lux
e acri strugurii nu-i asa?
doamne ce mentalitati de epoca bronzului timpuriu...
viata e un lux!!!...

Edited by apocalipsul, 25 June 2021 - 19:59.


#54
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Le este permis fiindca ei e cetateni liberi si are drepturi.
Si pe deasupra si europeni.

View Postcarturarulobosit, on 25 iunie 2021 - 19:39, said:

Masina e un lux, nu un drept. Eu as interzice sa se mai inmatriculeze toate cazaturile. Dupa ne intrebam de ce ne sufocam in orase si avem 40 grade C. Pai daca idiotul isi aduce gunoiul si-i opreste dpf egr.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate