Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

De ce sunt lasati sa circule?

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Peste tot aud de isteria asta ecologica, sa interzicem motoarele pe benzina, pe motorina, eventual si electricele, sa mergem doar pe bicicleta.


In acelasi timp, zeci de mii de masini diesel circula nederanjate cu fum negru in spate, care la un singur demaraj polueaza cat 100 de masini normale intr-o zi intreaga de mers.


De ce nu le opreste nimeni?! Sa luam exemplu oraul meu, vreo 150k locuitori. O singura masina a autoritatilor daca ar circula si i-ar opri si controla, ar rezolva problema in cateva zile, ca sunt sute de masini care circula asa. S-ar duce vestea si in maxim o luna toti si-ar verifica masinile si nu ar mai indrazni sa circule asa.

De ce scarbele de politicieni prefera sa puna taxe, asa-zis ecologice, care nu rezolva absolut nimic, iar lucrurile strigatoare la cer le tolereaza? Adica, ceva concret pentru oprirea poluarii nu se face, dar aberatii pot sa inventeze.


De fapt, nu se fac in niciun domeniu controale. Daca s-ar face aleatoriu, in cateva luni ar avea toti in tara morcovul si nu si-ar mai permite sa fie nesimtiti.

#2
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Am găsit pe alt forum explicația/ scuza : salariul e mic in România si toată lumea pilot wannabe dorește măcar o nemțească giorsăită , preferabil  un TDI inevitabil cu kilometrajul dat peste cap , dar și mai. bine un BMW negru.
Cu asta din urma vor cadea pe spate toate gagicile când urmașul lui Senna da fum , la propriu , la tot satul .

Edited by LeoT, 25 June 2021 - 16:17.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina dau si peste benzinare care scot fum, acolo chiar ma enervez, miroase oribil, nu suport mirosul de benzina, am un diesel din 2008, Golf 5 1,9 TDI luat de nou, acum are 140.000 km, nu e rulata/omorata. De fum pe diesel mai zici dar benzinar cu fum e inadmisibil.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostNotsure, on 25 iunie 2021 - 16:05, said:

1. De ce nu le opreste nimeni?!

2. De ce scarbele de politicieni prefera sa puna taxe, asa-zis ecologice, care nu rezolva absolut nimic

3. De fapt, nu se fac in niciun domeniu controale.

1. Prin simplul fapt ca deti o masina, contribui cu bani la buget : impozit, combustibil (accize) , piese (tva) , asigurari (tva) , etc ...din toate cele platite, cineva face profit care la randul lui plateste impozit pe acel profit
2. A fost si au scos-o ca nu era legala .. de ce prefera sa puna taxe ? E la mintea cocosului, pentru ca trebuie bani la buget
3. Se fac, dar depinde cui si de ce Posted Image (trust me)

LE : iar ca sa inchei , mai exista si rovinieta & shit, iar drumurile tot de cacat sunt :) .

Edited by Andreysc7, 25 June 2021 - 16:17.


#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Unde ai auzit ca nu le opreste?
Le opreste.
Anual, cu ocazia ITP.
Iar unele din ele , cu multi ani vechime,  ( norma de poluare non-euro), asa sunt proiectate sa functioneze de catre fabricant.

#6
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Cred ca nu ați înțeles ca nu mediul este grija mafi politicienilor, ci cum sa stoarcă bani de la contribuabil dar nu exagerat încât să-i piardă votul. Plus ca se trăiește bine si pe plan orizontal: șpaga itepistului. Mediul este ultima grija reala in România.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai si o eventuala taxa menita sa mai acopere din furaciunile de la buget cum ar mai putea fi justificata si ce ar mai flutura prin fata emo-logistilor? (aia care gandesc cu sufletul)



#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postdane-boy, on 25 iunie 2021 - 16:17, said:

Mediul este ultima grija reala in România.
In Romania inca se supravietuieste, NU se traieste.
Ca sunt  0.005% romani care au depasit conditia de saracie, asta nu inseamna ca in Romania trebuie sa ne deplasam strict electic.
Daca observi cu atentie, pe aria auto, si in poiana verde , sunt cati care user-i care sunt tare indignati ca nenea grigore pensionar are loc de parcare iar el hipsterul rupt in cur cu trotineta, nu.

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Posttioopedi, on 25 iunie 2021 - 16:17, said:

Unde ai auzit ca nu le opreste?
Le opreste.
Anual, cu ocazia ITP.
Iar unele din ele , cu multi ani vechime,  ( norma de poluare non-euro), asa sunt proiectate sa functioneze de catre fabricant.

Pai si alea care se strica dupa ITP, merg asa, cu fumul ala dupa ele inca 1-2 ani (in functie de urmatorul ITP)?

Si nu cred ca stii despre ce vorbesc, nu cred ca exista nici in Mad Max ceva proiectat sa functioneze cum am vazut eu pe strazi, adica incat ala nici nu mai vede ce are in spate de la atata fum negru.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Stai să vezi cât consumă vapoarele care-ți aduc toate boarfele, utile și inutile, din China. Mai adaugă o spălare de petrolier prin apele internaționale că e scump serviciul în porturi.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
fiindca majoritatea oamenilor prefera ”barcile” si diesel fiindca asta ne vand strainii, alea-s masinile de rent-a-car, flote sau mai stiu eu ce. plus ca la ei sunt deja reguli de poluare in marile orase si nu numai. multi o baga pa-ia cu ”masina confortabila”, desi fac un drum mai lung pe an, in rest diesel in oras, la semafor=love.unde mai pui si ca multe sunt cu kilometrajul dat peste cap si/sau/poate dpf off.

nimeni nu o sa faca nimic fiindca astia reprezinta marea masa electorala si s-ar sinucide ca partid. desi probabil vehiculul electric ma va costa locul de munca la un moment dat, eu sunt pro masini electrice.

Edited by bobitad, 25 June 2021 - 16:29.


#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cainele moare de drum lung...

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdane-boy, on 25 iunie 2021 - 16:17, said:

Cred ca nu ați înțeles ca nu mediul este grija mafi politicienilor, ci cum sa stoarcă bani de la contribuabil dar nu exagerat încât să-i piardă votul. Plus ca se trăiește bine si pe plan orizontal: șpaga itepistului. Mediul este ultima grija reala in România.
Sa piarda votul dar si mai rau sa piarda obiectul supus taxarii. Aia ar fi adevarata tragedie.

#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Tu faci mancare la aragaz?
Stii ca instalatia de gaze trebuie sa aiba "ITP" ?.
Ce faci daca expira "ITP"-ul. Mananci ciorba rece, pana cand reusesti sa faci verificarea?
Stii ce procent din populatia romaniei are "ITP-UL" la aragaz in termen?

View Postshiva, on 25 iunie 2021 - 16:23, said:

Stai să vezi cât consumă vapoarele care-ți aduc toate boarfele, utile și inutile, din China. Mai adaugă o spălare de petrolier prin apele internaționale că e scump serviciul în porturi.
Sa vezi poluarea testelor nucleare, sau cat ozon consuma o racheta lansata in cosmos.

E cooll sa  o arzi ecologistiic

Edited by tioopedi, 25 June 2021 - 16:31.


#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Posttioopedi, on 25 iunie 2021 - 16:29, said:

Tu faci mancare la aragaz?
Stii ca instalatia de gaze trebuie sa aiba "ITP".
Ce faci daca expira "ITP"-ul. Mananci ciorba rece, pana cand reusesti sa vaci verificarea?
Stii ce procent din populatia romaniei are "ITP-UL" la aragaz in termen?


Sa vezi poluarea testelor nucleare, sau cat ozon consuma o racheta lansata in cosmos.
da alea nu circula pe langa tine ca sa-ti umple plamanul cu particule si miros, ca sa nu mai vorbesc cat de naspa e pentru copii.

generatia noastra o sa fie o generatie de rusine, unde am vrut sa mergem la market cu 2.0 tdi ca sa traim visul ”romanesco-balcanico-american”.

Edited by bobitad, 25 June 2021 - 16:32.


#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postapocalipsul, on 25 iunie 2021 - 16:25, said:

cainele moare de drum lung...

Si tu de grija mea. Ca sa nu iau ban, ca as fi zis mult mai mult, 2-3 fraze. Nu eu respir cand trec aia pe langa mine cu fumul ca la locomotiva? Trec si copiii, ii intoxici de mici. Mi se pare criminal si din partea marlanilor care merg asa, si a celor care nu iau masuri, si a celor care cred ca e totul ok, tot marlani si cei din urma.

Edited by althea, 27 June 2021 - 07:16.
limbaj


#17
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postbobitad, on 25 iunie 2021 - 16:30, said:

da alea nu circula pe langa tine si-ti umple planul tie si copiilor tai cu particule.
Stii praful ala saharian care in 6 ore ajunge in bucuresti?
Ala are dimiensiuni milimetrice. Cesiul ala radioctiv are dimensiuni NANOmetrice.

Edited by althea, 27 June 2021 - 07:15.
limbaj


#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
pe langa educatie sexuala, poate se gasesc 5 minute sa educe fetele sa nu mai fie asa impresionate de ciortani cu beamveu vechi de 20 de ani. zic si io...

Edited by laffin, 25 June 2021 - 16:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate