Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nuanta culoare

autonivelanta peste autonivelanta

placa video

Klaus Iohannis, propus oficial de...
 Fotbal juvenil

Contributie pentru crestere si ed...

Firewall UFW si Iptables - Doua I...

DVR Hikvision 7208HUHI M1/S/A se ...
 Incalzire pardoseala sistem Upono...

Cat costa o cutie de viteze manua...

Recomandare media player subs Net...

Hyundai i20 din 2018, tremurat la...
 Transnistria vrea sa ceara alipir...

Defectiune masina de spalat vase ...

Orase de trait -Europa

Monstruoasa coalitie - PNL&PSD

Revenire la punctul zero

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

• Grup: Senior Members
Exact.  Perfect nuanțat. Posted Image

Aș mai adăuga că pe femei nu le sperie o eventuală singurătate. Pe bărbați,  da. Asta pt că majoritatea bărbaților caută n partenerele lor de viață o extensie a mamei. Bineînțeles,  inconștient.

Edited by Ev_eee, 25 September 2023 - 10:08.

parmaboy77

parmaboy77

Member

• Grup: Members

View PostEv_eee, on 25 septembrie 2023 - 10:08, said:

Exact.  Perfect nuanțat. Posted Image

Aș mai adăuga că pe femei nu le sperie o eventuală singurătate. Pe bărbați,  da. Asta pt că majoritatea bărbaților caută n partenerele lor de viață o extensie a mamei. Bineînțeles,  inconștient.

Plus multe alte neimpliniri din copilarie si adolescenta si care iese la suprafata la maturitate. Femeile oricum rapid o pot rezolva cu singuratatea, sunt mai volubile mai sociabile ( vezi bancile din parcuri, locuri de joaca, cafenele sunt pline de fete, mame, bunicute super sociabile si guralive).  
Cateodata si constient cautam o partenera care stim ca la un moment dat devine din iubita&sotie si o mama protectoare. Eu personal prefer si o stare intermediara, nefiind un iubitor al cutumelor sociale, sotia sa devina amanta ( in adevaratul sens al cuvantului si  asa s-ar mai salva casnicii care au intrat in umbra banalitatii si a rutinei).

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

Da, n am ce să zic mai mult de atât. E drăguț să găsești oameni cu aceeași viziune despre viață.

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostEv_eee, on 25 septembrie 2023 - 10:18, said:

Da, n am ce să zic mai mult de atât. E drăguț să găsești oameni cu aceeași viziune despre viață.

Eh, cred ca mai sunt si altii, doar ca in acest moment cum se zice eu sunt '' the right man in the right place''
Posted Image
Similar gandesc si eu, ce bine e sa mai fie oameni cu mintea limpede, deschisa si necuprinsi de cutume sociale inutile. Bine ai venit!

Yoda

Yoda

Eternal padawan

View Postparmaboy77, on 25 septembrie 2023 - 10:16, said:

Plus multe alte neimpliniri din copilarie si adolescenta si care iese la suprafata la maturitate. Femeile oricum rapid o pot rezolva cu singuratatea, sunt mai volubile mai sociabile ( vezi bancile din parcuri, locuri de joaca, cafenele sunt pline de fete, mame, bunicute super sociabile si guralive).  
Cateodata si constient cautam o partenera care stim ca la un moment dat devine din iubita&sotie si o mama protectoare. Eu personal prefer si o stare intermediara, nefiind un iubitor al cutumelor sociale, sotia sa devina amanta ( in adevaratul sens al cuvantului si  asa s-ar mai salva casnicii care au intrat in umbra banalitatii si a rutinei).
Şi femeile sunt speriate de singurătate în egală măsură. Doar că nu o recunosc. Sau ca să o spun pe şleau, nu se văicăresc cum o facem noi, bărbaţii. Pentru că ele trebuie să nască şi să fie rezistente la durere, pot tolera mai bine bine amarul singurătăţii. Dar sunt la fel de interesate să scape de ea.

Căsniciile nu se salvează, ele există cât timp există iubire. Apoi, în cazul în care aparent supravieţuiesc, sunt de fapt cârdăşii bazate pe codependenţă.

Edited by Yoda, 25 September 2023 - 19:33.

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostYoda, on 25 septembrie 2023 - 19:23, said:

Şi femeile sunt speriate de singurătate în egală măsură. Doar că nu o recunosc. Sau ca să o spun pe şleau, nu se văicăresc cum o facem noi, bărbaţii. Pentru că ele trebuie să nască şi să fie rezistente la durere, pot tolera mai bine bine amarul singurătăţii. Dar sunt la fel de interesate să scape de ea.

Căsniciile nu se salvează, ele există cât timp există iubire. Apoi, în cazul în care aparent supravieţuiesc, sunt de fapt cârdăşii bazate pe codependenţă.

Cu prima parte oarecum sunt de acord. Cu a doua constatare am insa o mare nelamurire si anume: ce inseamna iubire, defineste acest concept te rog. Codependenta este baza unei relatii reusite...daca un individ nu ar depinde de alta sau altul nu ar mai avea rost sa intretina niciun fel de relatie cu acesta/aceasta. In societate si in afaceri dependenta este un pilon de baza.
Intr-o relatie reusita sexul este cel mai important, asa a fost, asa este si asa va fi pana exista omul acesta definit prin carne, oase, sange si instinct. Iubirea este o atractie sexuala invelita in staniol roz, Cineva este foarte indragostit de altcineva pana se consuma relatia, apoi incet incet devine rutina si cum ai zis tu, cardasie.  Casnicia si casatoria, adica o institutie conventionala si un act desuet marcheaza inceputul sfarsitului unei relatii de succes. Oamenii s-au nascut liberi si orice incercare de a suprima aceasta libertate conduce in timp la reactii adverse serioase si apare vioelnta domestica, divorturile si nu in ultimul rand crimele. De fapt si de drept cand nu iti mai convine intr-o relatie sau pur si simplu devine o povara trebuie sa ai libertatea de a iti lua bagajelul si sa pleci de indata fara circ si scandal.

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

Da, da, da. Dar simțul proprietății,  frica... sunt mai puternice decât dorința de libertate. :)

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostEv_eee, on 26 septembrie 2023 - 08:44, said:

Da, da, da. Dar simțul proprietății,  frica... sunt mai puternice decât dorința de libertate. Posted Image

Da, simtul asta al proprietatii este foarte puternic aici pe meleagurile noastre....frica vine din cutumele sociale,  religia are si ea o parte din vina, dar  frica de gura rudelor, vecinilor si a satului  e si mai mare!
Cand le depasesti pe acestea atunci poti sa te impaci cu sine si cu deciziile tale. Pana atunci omul va fi un monument de anxietate in forma continua.

Yoda

Yoda

Eternal padawan

View Postparmaboy77, on 26 septembrie 2023 - 08:33, said:

Cu a doua constatare am insa o mare nelamurire si anume: ce inseamna iubire, defineste acest concept te rog.
Lucrez la asta. Probabil că la întrebarea "ce este iubirea?" răspunsul  este tot... 42. Posted Image  (scuze celor care nu au citit Ghidul autostopistului intergalactic şi nu înţeleg răspunsul)
La ce mă refeream eu ca "iubire în relaţie" este acea stare de bine care face timpul să stea în loc atunci când eşti lângă cine trebuie. Şi când faci totul natural, dorindu-i binele, fără să aştepţi nimic la schimb. Fără reproşuri şi fără compromisuri majore.

View Postparmaboy77, on 26 septembrie 2023 - 08:33, said:

De fapt si de drept cand nu iti mai convine intr-o relatie sau pur si simplu devine o povara trebuie sa ai libertatea de a iti lua bagajelul si sa pleci de indata fara circ si scandal.
Wow... cât de simplu şi corect în teorie. Dar atât de complicat în practică!

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostYoda, on 27 septembrie 2023 - 12:04, said:

Lucrez la asta. Probabil că la întrebarea "ce este iubirea?" răspunsul  este tot... 42. Posted Image  (scuze celor care nu au citit Ghidul autostopistului intergalactic şi nu înţeleg răspunsul)
La ce mă refeream eu ca "iubire în relaţie" este acea stare de bine care face timpul să stea în loc atunci când eşti lângă cine trebuie. Şi când faci totul natural, dorindu-i binele, fără să aştepţi nimic la schimb. Fără reproşuri şi fără compromisuri majore.

'' Tot'' este destul de evaziv!

Wow... cât de simplu şi corect în teorie. Dar atât de complicat în practică!

Starea de bine e mai degrabă plăcere decât iubire iar extaz când pare ca timpul să stea în loc. Nu există să nu aștepți nimic în schimb, asta ar însemna că ești un fel de plantă sau legumă și să nu ai dorințe. Toată viața omul face  compromisuri din păcate altfel ar trebui să își facă sepukku .

Deloc, arunci cheia în primul canal!

Edited by parmaboy77, 27 September 2023 - 12:24.

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

Exact, într o relație erotică nu există să nu aștepți nimic în schimb. Poate doar dacă ești vreun Budhha or smth.
Muritorii de rând vor tânji după iubirea celui pe care îl iubesc. E simplu și omenește, natural.

@parmaboy, tare curioasă eram de răspunsul tău la faza asta! Posted Image

Edited by Ev_eee, 27 September 2023 - 12:46.

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostEv_eee, on 27 septembrie 2023 - 12:38, said:

Exact, într o relație erotică nu există să nu aștepți nimic în schimb. Poate doar dacă ești vreun Budhha or smth.
Muritorii de rând vor tânji după iubirea celui pe care îl iubesc. E simplu și omenește, natural.

@parmaboy, tare curioasă eram de răspunsul tău la faza asta! Posted Image

Ev_eee era singurul răspuns pe care puteam să îl dau altfel spuneam un neadevăr.   :)

Ev_eee, tu de exemplu cum ai proceda idealist vorbim intr-o relatie toxică? Ai suferi sau ai pleca? Asta apropo de a doua temă abordată de Yoda.

Despre primul subiect mai incolo te întreb mai pe îndelete. :)

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

Idealist vbind eu nu mai cred în relații 4ever. Poate doar dc întâlnești cât mai târziu în viață sau persoana compatibilă 100%.  Deci nu mi aș mai bate capul.

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostEv_eee, on 27 septembrie 2023 - 13:06, said:

Idealist vbind eu nu mai cred în relații 4ever. Poate doar dc întâlnești cât mai târziu în viață sau persoana compatibilă 100%.  Deci nu mi aș mai bate capul.

Compatibilitate 100% nu există...poate 99%. :)
Înseamnă că ai avut ceva neplăceri în trecut sau mă înșel?
Problema este că dacă aștepți mult s-ar putea să îți placă singurătatea și să accepți mai greu un partener permanent.

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

N aș vrea să transform topicul în despre mine deși sunt o fire narcisică.  :w00t:

parmaboy77

parmaboy77

Member

View PostEv_eee, on 27 septembrie 2023 - 13:49, said:

N aș vrea să transform topicul în despre mine deși sunt o fire narcisică.  Posted Image

Trebuia să o comit și eu, nu? Posted Image

În cazul acesta de primul subiect nici nu te mai întreb! Posted Image

Totuși aș aborda mai pe îndelete caracteristica narcisică....în sensul în care sunt destule stări care explică această deviație genetică și aș fi curios care ți se potrivește....
Hai că o iau de data asta. Posted Image

Edited by parmaboy77, 27 September 2023 - 14:02.

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

Da, e o tulburare. :lol: Bine, mă cam răsfăț,  îmi place să cred că nu s în sfera patologicului. Posted Image

Chayah

Chayah

Guru Member

Tu tot întrebi dacă se pleacă sau nu din relațiile toxice, până când o sa vina cineva și o sa spună: vai, dar nu, nu se pleacă, trebuie să fie scopul vieții tale să rămâi în ea, indiferent de ce se întâmplă acolo :D.

Când te întrebi dacă să pleci sau nu, înseamnă că nu ești lămurit, deci înseamnă că trebuie să mai stai, până când te lămurești.

Și va veni sigur un moment în care te vei lămuri și atunci s-a terminat și nu vei mai întreba în fel și chip.

Urăsc când mă overrepet, dar nu ma pot abține uneori :sadwalk:.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate