Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Revenire la punctul zero

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna seara! Copiii mei au down nu autism cum zicea cineva. E o diferenta mare.
Copii nu mai fac pentru ca exista sansa sa fie tot cu probleme.
Am plans mult dar acum parca accept mai usor situatia. Nu pot sa oblig pe nimeni sa ma iubeasca sau sa vada dincolo de aparente. Divortatul m-a tot cautat si a incercat sa ma imbuneze si sa accept ca el nu va renunta niciodata la cealalta dar uite ne putem face viata frumoasa si impreuna. Atata mojicie nu am vazut!
Ma doare si pt ca copiii il iubeau si ma intreaba de el... Am destul stres cu problema copiiilor ca sa mai traiesc permanent si cu stresul ca el isi imparte viata cu alta. Imi este greu ca din cauza pandemiei si a copiiilor a trebuit sa renunt si la jumatate din munca mea. Faceam menajul la doua familii. Pentru copii am gasit din toamna sa mearga la o fundatie 3-4 ore pe zi, acolo fac diverse activitati. Am inceput sa ma uit mai atenta la mine si chiar am reusit sa reduc mancatul pe fond nervos. Divortatul daca vrea o relatie monogama sa ma caute, altfel...

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Unicul sfat pe care ti-l pot da e sa ai grija de tine. Mananca sanatos si in cantitati moderate, gaseste si 30 min zilnic pentru o activitate sportiva. Daca ai timp liber mai citeste ceva. Eu, totusi, cred ca daca arati bine, esti ingrijita si stii a scoate doua vorbe ai sanse sa gasesti pe cineva care sa te aprecieze chiar si cu doi copii cu handicap.

#39
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010

 rodica1978, on 01 iulie 2021 - 18:11, said:

...Divortatul daca vrea o relatie monogama sa ma caute, altfel...
O spui de parca citeste si el odata cu noi... Vezi ca in viata mai trebuie sa creezi si ocazii. Nu neaparat sa astepti sosirea lor.

#40
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Asa e

#41
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Ce mai faci, rodica, ai reusit sa gasesti o solutie la intrebarea ta?
Pe mine m-a suparat tare rau "divortatul" ala. Nu inteleg de ce lumea iti spunea sa stai cu el. Oare daca el ar fi fost o "divortata" si tu un barbat care ceri sfat, ar fi avut aceleasi sfaturi?
Din punctul meu de vedere, "divortatul" ala care imparte casa cu fosta, afirma ca "nu-si lasa nevasta" si ca mai fac si sex nu este si nu a fost niciodata divortat. Stii, unii barbati cand au chef de aventuri gasesc o femeie careia sa ii toarne baliverne despre cat de neinteles este el acasa, sa ii faca confidente despre scorpia de nevasta si asteapta de la confidenta... "sexual healing".
Din cum s-a comportat "divortatul" asta, as baga mana in foc ca nu e catusi de putin divortat.

Si mai spuneau un lucru interesant oamenii pe aici: un barbat trecut de 40 de ani, divortat, nu are chef de complicatii, vrea liniste (si sex). In mod paradoxal, aceleasi persoane te sfatuiau ca tu sa accepti situatia deloc linistita si lipsita de complicatii a unui barbat care desi afirma ca e divortat, traieste in acceasi casa cu "fosta" si desi afirma ca e "fosta", spune ca nu o lasa si pe deasupra mai fac si sex. Imi vine mie sa-mi smulg parul din cap la atatea complicatii... Oare tu nu ai nevoie de liniste, de o relatie lipsita de complicatii? De ce ar fi numai dreptul barbatilor trecuti de 40 sa aiba astfel de pretentii?
Stiu ca iti doresti o vorba buna, afectiune si stabilitate emotionala, dar cautandu-le cu disperare cand te afli in starea asta, nu o sa dai decat peste narcisisti care vor sa profite de tine. Esti o persoana puternica, cu principii sanatoase, iti cresti singura copiii bolnavi, nu esti dispusa sa faci compromisuri, sa iei farame de afectiune de la un barbat. Asta este un indiciu ca ai resurse interioare pe care nici nu le banuiesti. Incearca sa oferi tot tu ajutor in jur, in limita posibilitatilor, catre cunostinte si prieteni. Vei vedea ca binele se va intoarce inzecit si te va implini chiar mai mult decat afectiunea aia pe care o cauti.
Si apoi poti sa privesti lucrurile si dintr-un alt punct de vedere: mai bine singura, decat intr-o relatie nefericita. Din punct de vedere sentimental, "fosta" "divortatului" se afla intr-o situatie mult mai proasta decat tine. Ala cu care isi imparte acoperisul si cu care are relatii sexuale (si de care probabil nu a fost divortata niciodata), are amanta (sau amante). In mod sigur si ea sufera enorm. Macar tu ai scapat de el si acum poti sa te vindeci, fii fericita ca ai scapat! Daca ai fi fost casatorita, n-ar fi fost asa de usor sa iesi dintr-o astfel de relatie.

#42
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu toata lumea sufera in astfel de cazuri. Unii au relatii de convenienta sau relatii deschise. Poate si ea mai are pe altcineva (despre sotie vorbesc).
Si daca nu are, daca nu este implicata emotional poate nu are probleme ca el sa aiba mai multe femei, iar ea nu.
Sunt doar simple presupuneri. Dar da, ai dreptate, barbatii au impresia ca lor li se cuvine, iar femeilor nu.

Edited by Cr1spy, 18 September 2021 - 23:37.


#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Cr1spy, on 18 septembrie 2021 - 23:36, said:

Unii au relatii deschise.

Ca sa citez un clasic in viata Posted Image

Attached Files



#44
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Va salut pe toti si va multumesc pentru mesaje. Pe scurt m-am mutat impreuna cu divortatul, suntem ok. A spus ca regreta faptul ca nu a luat decizia mai demult dar i-a fost teama. Am vandut apartamentul din Bucuresti si ne-am mutat in provincie, intr-un oras mai mic la curte. Gemenii sunt incantati de spatiu. Mi-am gasit de munca ca vanzatoare la un magazin si lucrez in ture. Divortatul incepe de luni intr-o fabrica. O sa lucram in ture inverse ca sa ne descurcam cu copiii

#45
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Uite Rodica, vezi ca lumea nu e asa de neagra cum credeai si ca se poate daca nu iti pierzi speranta.
Bravo si felicitari.

#46
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 rodica1978, on 09 noiembrie 2021 - 23:49, said:

Divortatul incepe de luni intr-o fabrica. O sa lucram in ture inverse ca sa ne descurcam cu copiii

El s-a inhamat la treaba asta si tu il numesti ,,divortatul''. Posted Image

Imi aduce aminte de femeile care discuta despre partenerul de viata, cand nu e de fata, cu apelative ca ,,asta'', ,,ala'', etc. Cam acesta este gradul de respect, omu' respectiv , in mintea lor, e o simpla unealta.

Edited by razor01, 10 November 2021 - 09:21.


#47
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Am scris "divortatul" ca sa inteleaga lumea despre cine scriu.

 tehnics, on 10 noiembrie 2021 - 08:30, said:

Uite Rodica, vezi ca lumea nu e asa de neagra cum credeai si ca se poate daca nu iti pierzi speranta.
Bravo si felicitari.
Multumesc! Doamne ajuta!

#48
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna seara! Va salut pe toti si va doresc un an nou fericit, plin de impliniri!
Noi suntem bine, toti patru.


#49
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ma mir, na ,ce sa zic, barbat adevarat, lumea are nevoie si de ei

#50
Seffo

Seffo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.10.2009
Sper ca proprietatea este DOAR pe numele tau. Altfel sper sa fii fericita si implinita. Esti o femeie puternica

 rodica1978, on 09 noiembrie 2021 - 23:49, said:

Va salut pe toti si va multumesc pentru mesaje. Pe scurt m-am mutat impreuna cu divortatul, suntem ok. A spus ca regreta faptul ca nu a luat decizia mai demult dar i-a fost teama. Am vandut apartamentul din Bucuresti si ne-am mutat in provincie, intr-un oras mai mic la curte. Gemenii sunt incantati de spatiu. Mi-am gasit de munca ca vanzatoare la un magazin si lucrez in ture. Divortatul incepe de luni intr-o fabrica. O sa lucram in ture inverse ca sa ne descurcam cu copiii

Edited by Seffo, 14 September 2023 - 19:58.


#51
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

 rodica1978, on 25 iunie 2021 - 14:00, said:

Nu am nevoue de sex. Am nevoue de o siguranta emotionala. Nu pot sa traiesc cu gandul ca ala cu care ma culc mai are si alta/alte partenere.
Simt nevoia majora de afectiune. Copiii nu imi ofera asta. Datorita bolii sunt reci, mecanici. Daca imi e rau sau plang, inchid usa sa nu ma vada sau rad
Am avut discutii cu diversi barbati dar majoritatea imi sugerau de la prima discutie sa renunt la copii, sa ii duc intr-un centru ca si asa nu au viitor, etc... lucru pe care nu il voi face in veci. Este crucea mea si o duc

Deci tu preferi un barbat inaintea copiilor tai? Imi este tare milă de copiii tăi. Nu merită o mamă ca tine. Ai spus că ai copii cu handicap? Asta este lectia pentru tine dată de Dumnezeu. Nu ai invatat nimic din ea. Sacrificiul nu-l faci pt un barbat, draga, il faci pt copiii tai.

Siguranta emotională ti-o pot da si copiii, indiferent de cât de reci i-ai percepe. De aceea ai ghinion la barbati. Ca nu stii sa iti apreciezi copiii. Aia e crucea ta! Tu vrei să te coțăi. Pentru asta gasesti barbati pe toate drumurile.

#52
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 Cr1spy, on 18 septembrie 2021 - 23:36, said:

Nu toata lumea sufera in astfel de cazuri. Unii au relatii de convenienta sau relatii deschise. Poate si ea mai are pe altcineva (despre sotie vorbesc).
Si daca nu are, daca nu este implicata emotional poate nu are probleme ca el sa aiba mai multe femei, iar ea nu.
Sunt doar simple presupuneri. Dar da, ai dreptate, barbatii au impresia ca lor li se cuvine, iar femeilor nu.

Femeile inseala mai mult si mai repede prin simplul fapt ca stiu sa minta mai frumos.

 Autumn_Dream, on 16 septembrie 2023 - 04:38, said:


Deci tu preferi un barbat inaintea copiilor tai? Imi este tare milă de copiii tăi. Nu merită o mamă ca tine. Ai spus că ai copii cu handicap? Asta este lectia pentru tine dată de Dumnezeu. Nu ai invatat nimic din ea. Sacrificiul nu-l faci pt un barbat, draga, il faci pt copiii tai.

Siguranta emotională ti-o pot da si copiii, indiferent de cât de reci i-ai percepe. De aceea ai ghinion la barbati. Ca nu stii sa iti apreciezi copiii. Aia e crucea ta! Tu vrei să te coțăi. Pentru asta gasesti barbati pe toate drumurile.


Vorbesti putin pe alaturi. Scrie clar ca nu renunta la copii dar are nevoie de afectiune, afectiune pe care copii care au handicap nu i-o pot oferi. Sunt sigur ca asa este, pentru ea e foarte greu caci are de crescut copii care ii consuma toata energia. De apreciat asemenea persoana nu boscorodita de vreuna care duce lipsa de ceva.....

#53
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.07.2022
Da, f deplasată postarea lui Autumn_Dream. Inițiatoarea nu zice niciunde ce a înțeles ea.

Iar femeile înșală și părăsesc. Spre deosebire de bărbați,  sunt mai curajoase și nu rămân blocate în singura zonă de confort pe care o cunosc.

#54
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 Ev_eee, on 24 septembrie 2023 - 09:12, said:

Da, f deplasată postarea lui Autumn_Dream. Inițiatoarea nu zice niciunde ce a înțeles ea.

Iar femeile înșală și părăsesc. Spre deosebire de bărbați,  sunt mai curajoase și nu rămân blocate în singura zonă de confort pe care o cunosc.

Cel mai rau este cand judeci nefiind in niciun caz in situatia perosanei in cauza.
Corecta observatia ta legata de femei, bineinteles ca si barbatii ies din zona lor de confort pentru experiente noi dar mai putini dintre barbati se aventureaza in necunoscut de teama de a nu corespunde, Cu femeile e altceva, ele stiu ca pot jongla rapid si eficient pe taramul relatiilor, nu sunt timorate de un eventual esec, isi revin repede caci admiratorii sunt cu duiumul. Daca au fler si sex appeal treaba merge ca unsa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate