Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Revenire la punctul zero

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

View PostMachmaldus, on 26 iunie 2021 - 12:56, said:

Sincer nu mi se pare okay sa ii recomanzi sa stea cu un barbat care nu dorește sa divorțeze si mai are si sex cu nevasta! Asta pt mine înseamnă casnicie in toată regula. Tipul alege calea ușoară si comoda, si cu nevastă si cu amantă. Daca pt el e confortabil asa, pt ea e un stres emoțional in plus. Ala vine, se culca cu ea si pleacă. Prea multa iubire nu vad. Si nici afecțiune, caci altfel partea asta ar fi satisfăcută.
....
Ba fix asta ii recomand. Barbatul ala, chiar daca nu-i 100% alaturi de ea, o mai ajuta sa uite de griji si de situatia grea in care se afla. Daca nu ar fi tinut la ea nu o vizita atat de des doar pentru sex. Sa fim seriosi. De unde stii ca nu-i ofera afectiune? Asta ne poate spune ea. I-am urmarit subiectele trecute si din ce zicea ea cu barbatul ala s-a inteles cel mai bine.
Altfel sper sa gaseasca pe cineva care sa fie 100% cu ea. Dar daca e sa fim realisti si sa nu visam aiurea asta este foarte greu sa se intample.
Apoi, oricat de bine ai sta psihic, tot ai nevoie de un sprijin, ca este vorba de cineva iubit sau de vreun apropiat sau de cineva din familie, tot simti nevoia sa discuti cu cineva.

#20
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postoxig3n, on 26 iunie 2021 - 18:52, said:


Ba fix asta ii recomand. Barbatul ala, chiar daca nu-i 100% alaturi de ea, o mai ajuta sa uite de griji si de situatia grea in care se afla. Daca nu ar fi tinut la ea nu o vizita atat de des doar pentru sex. Sa fim seriosi. De unde stii ca nu-i ofera afectiune? Asta ne poate spune ea. I-am urmarit subiectele trecute si din ce zicea ea cu barbatul ala s-a inteles cel mai bine.
Altfel sper sa gaseasca pe cineva care sa fie 100% cu ea. Dar daca e sa fim realisti si sa nu visam aiurea asta este foarte greu sa se intample.
Apoi, oricat de bine ai sta psihic, tot ai nevoie de un sprijin, ca este vorba de cineva iubit sau de vreun apropiat sau de cineva din familie, tot simti nevoia sa discuti cu cineva.

Nu neg că nu ai dreptate in ceea ce zici, dar eu vad problematică faza cu el fiind căsătorit si avand sex cu nevasta. Pt mine e căsnicie in toată regula. Ce speranțe poate avea ea de la el? Daca ar primi ce și-ar dori de la el, nu ar mai fi tristă si ar mai intreba aici ce sa faca...

#21
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
El e divortat, doar traieste in aceeasi casa cu fosta nevasta.

#22
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

View Postrodica1978, on 25 iunie 2021 - 11:40, said:

Am plans de simt cum ma doare carnea, sufletul. Nu mi-am dorit decat un gram de afectiune, o vorba buna, o mangaiere….. dar sunt si eu suflet... am si eu nevoie de o vorba buna, de o imbratisare, de o mangaiere pe obraz...

Dragă Rodica,  am citit ce-ai scris cu inima strânsă.   Ți-am simțit durerea.    
Din păcate, uneori,  oamenii decid să profite.  Să ia.   Aleg oameni dornici de puțină afecțiune și îi folosesc pentru propriile interese.   Să știi că lor li se pare normal să fie așa,  nu simt remușcări,  regrete,  nu le pare rău.  Ești un fel de obiect care le este util, dar dispensabil.   Ai avut ghinionul să întălnești un astfel de om.  Ți-a zdrobit sufletul.   Iar acum nu înțelegi, nu-ți poți explica de ce un om poate să-i facă atât de rău altuia.  Nu știi cu ce-ai greșit de ți se provoacă atât de multă suferință.  

Cel mai greu după un asemenea eșec este să îți revii și să poți reîncepe să crezi în oameni.  Este greu să o iei de la zero,  să-i acorzi încredere altuia.  

Ai dreptul la afecțiune, să fii iubită și apreciată.   Ești o mamă merituoasă care se zbate și își duce crucea așa cum poate.   Asta spune multe despre tine și despre caracterul tău,  nu ești genul care părăsești,  sau care se folosește de oameni.   Cred și sper că vei întâlni acel om special care te va îndrăgi.   Atunci când al vei întâlni, o să vezi,  va fi diferit de tot ce ai cunoscut până acum.  Ți se va părea perfect și îl vei simți că pe o parte a sufletului tău.     Lucrurile astea se întâmplă în cele mai neașteptate momente,  uneori chiar atunci când ai abandonat căutarea.  

Strigătul tău de durere este plin de umanitate.   Va fi auzit.

#23
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
V-as ruga sa incetati cu mesajele in care ii recomandati sa-si abandoneze copiii. E mama lor, a muncit / munceste pentru a-i intretine, a luptat pentru a-i creste si nimic nu va schimba asta. Altul este subiectul.

Multumesc.

#24
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ei na! Unii poate se mai gandesc si la binele ei. Iar subiectul e altul si...nu prea, pentru ca daca e sa nu ne mintim singuri, asta e adevarul. Degeaba ii spun unii clisee si incurajari fantasmagorice, ca astea nu tin loc de o viata normala. Femeia are nevoie de chestii concrete si care sa ii schimbe cu adevarat viata, nu sfaturi ca "eu iti recomand sa fie bine, ca sa nu fie rau"

#25
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View Postoxig3n, on 26 iunie 2021 - 18:52, said:


Ba fix asta ii recomand. Barbatul ala, chiar daca nu-i 100% alaturi de ea, o mai ajuta sa uite de griji si de situatia grea in care se afla. Daca nu ar fi tinut la ea nu o vizita atat de des doar pentru sex. Sa fim seriosi. De unde stii ca nu-i ofera afectiune? Asta ne poate spune ea. I-am urmarit subiectele trecute si din ce zicea ea cu barbatul ala s-a inteles cel mai bine.
Altfel sper sa gaseasca pe cineva care sa fie 100% cu ea. Dar daca e sa fim realisti si sa nu visam aiurea asta este foarte greu sa se intample.
Apoi, oricat de bine ai sta psihic, tot ai nevoie de un sprijin, ca este vorba de cineva iubit sau de vreun apropiat sau de cineva din familie, tot simti nevoia sa discuti cu cineva.
Nu pot sa traiesc cu gandul ca dupa ce pleaca din casa mea merge si se saruta si face sex cu alta femeie

View PostMachmaldus, on 26 iunie 2021 - 19:28, said:



Nu neg că nu ai dreptate in ceea ce zici, dar eu vad problematică faza cu el fiind căsătorit si avand sex cu nevasta. Pt mine e căsnicie in toată regula. Ce speranțe poate avea ea de la el? Daca ar primi ce și-ar dori de la el, nu ar mai fi tristă si ar mai intreba aici ce sa faca...
Exact asa

View Postmanitu, on 26 iunie 2021 - 21:19, said:



Dragă Rodica,  am citit ce-ai scris cu inima strânsă.   Ți-am simțit durerea.    
Din păcate, uneori,  oamenii decid să profite.  Să ia.   Aleg oameni dornici de puțină afecțiune și îi folosesc pentru propriile interese.   Să știi că lor li se pare normal să fie așa,  nu simt remușcări,  regrete,  nu le pare rău.  Ești un fel de obiect care le este util, dar dispensabil.   Ai avut ghinionul să întălnești un astfel de om.  Ți-a zdrobit sufletul.   Iar acum nu înțelegi, nu-ți poți explica de ce un om poate să-i facă atât de rău altuia.  Nu știi cu ce-ai greșit de ți se provoacă atât de multă suferință.  

Cel mai greu după un asemenea eșec este să îți revii și să poți reîncepe să crezi în oameni.  Este greu să o iei de la zero,  să-i acorzi încredere altuia.  

Ai dreptul la afecțiune, să fii iubită și apreciată.   Ești o mamă merituoasă care se zbate și își duce crucea așa cum poate.   Asta spune multe despre tine și despre caracterul tău,  nu ești genul care părăsești,  sau care se folosește de oameni.   Cred și sper că vei întâlni acel om special care te va îndrăgi.   Atunci când al vei întâlni, o să vezi,  va fi diferit de tot ce ai cunoscut până acum.  Ți se va părea perfect și îl vei simți că pe o parte a sufletului tău.     Lucrurile astea se întâmplă în cele mai neașteptate momente,  uneori chiar atunci când ai abandonat căutarea.  

Strigătul tău de durere este plin de umanitate.   Va fi auzit.
Multumesc mult!

View PostAlbastruIndigo, on 27 iunie 2021 - 00:19, said:

V-as ruga sa incetati cu mesajele in care ii recomandati sa-si abandoneze copiii. E mama lor, a muncit / munceste pentru a-i intretine, a luptat pentru a-i creste si nimic nu va schimba asta. Altul este subiectul.

Multumesc.
Niciodata nu imi voi abandona copiii!

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostNotsure, on 27 iunie 2021 - 07:31, said:

Ei na! Unii poate se mai gandesc si la binele ei. Iar subiectul e altul si...nu prea, pentru ca daca e sa nu ne mintim singuri, asta e adevarul. Degeaba ii spun unii clisee si incurajari fantasmagorice, ca astea nu tin loc de o viata normala. Femeia are nevoie de chestii concrete si care sa ii schimbe cu adevarat viata, nu sfaturi ca "eu iti recomand sa fie bine, ca sa nu fie rau"

Nu-i adevarat....pe urma, in loc de o mama cu doi copii cu probleme, ai o femeie care si-a abandonat copiii...asta e mai grav. Dar poate esti tu copil si nu intelegi.

#27
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002

View PostAlbastruIndigo, on 26 iunie 2021 - 19:29, said:

El e divortat, doar traieste in aceeasi casa cu fosta nevasta.

Nu am înţeles niciodată oamenii care procedează aşa. Oricât de greu le-ar fi dpdv financiar, să trăieşti în continuare alături de persoana de care ai divorţat, başca o relaţie sexuală activă cu aceasta... mi se pare cea mai stupidă formă de codependenţă.
Rodica pare o femeie puternică, e logic să nu accepte un astfel de compromis.

View Postrodica1978, on 27 iunie 2021 - 15:03, said:

Niciodata nu imi voi abandona copiii!

Evident. Felicitări pentru tăria de caracter şi dorinţa de a ieşi din situaţia dificilă în care te afli. Vei reuşi, cu siguranţă. Insist, caută ajutor la asociaţii pentru copiii tăi, să le poţi oferi cea mai bună educaţie şi îngrijirea de care au nevoie.

#28
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Daca vrei sa ai o sansa reala invata sa faci pace cu tine si sa iti gasesti linistea de una singura.Daca apare cineva candva ia-o ca pe un bonus.Foarte putini barbati de peste 40 de ani mai vor sa se casatoreasca iar dincolo de asta si mai putini sa iti i-a o asemenea responsabilitate cum e situatia ta.Oameni dupa o varsta vor liniste si o viata fara stress.
Intelege cu functioneaza viata si vei suferi mai putin.Daca vei continua in acelasi ritm vei ajunge in acelasi loc.
Ca un rezumat : invata sa intelegi altfel ratacesti in pustiu si nu e nimic acolo in afara de suferinta.

Edited by hexis, 28 June 2021 - 11:02.


#29
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
In general lumea cauta pe cineva cu mai putine probleme decat cele personale (cu alte cuvinte ai un jug si nu vrei sa te inhami la inca unul). Eu iti sugerez sa-ti imaginezi viitoarea relatie in care sa concepeti macar un copil, tu si partenerul. Un barbat va dori un copil, inafara celor existenti, altfel de ce s-ar lega la cap. Ar trebui sa-ti doresti si tu. Probabil ca il va iubi mai mult dar va avea grija si de ai tai. Pe de alta parte sa tii minte ca omul bolnav il imbolnaveste si pe cel sanatos, pe cel care are grija de el. Stabileste limitele de la bun inceput, ca sa evitati discutiile in viitor. Si inceteaza relatia cu tipul casatorit, in care probabil tu ai parte de sex si cam atat, sex (probabil mai salbatic) de care el n-are parte in casnicie. De iesit in oras nu se pune problema, de iesit in vacante nici atat. Cuie poti sa bati si singura in perete, pentru alte reparatii exista instalatori, meseriasi, samd... N-ai nevoie de el, ai nevoie de un barbat.

#30
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Sfatul "sa mai faca un copil" mi se pare luat dintr-un scenariu de film indian ( din ala extrem de prost).

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce? Iti imaginezi viata cuiva care, la 70 de ani, are doar copii bolnavi?

Lucian are dreptate, orice barbat care s-ar baga in asa ceva, si-ar dori un copil al lui. Altfel de ce sa faca un asemenea sacrificiu? Ce primeste la schimb?

Edited by razor01, 28 June 2021 - 14:13.


#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
@hexis
Lumea e prin definitie egoista. Luam cazul de fata - femeie cu doi copii cu probleme. Cati barbati singuri sau divortati aleg sa-si complice existenta? Alternativa e sa fie in continuare singuri sau in relatii ocazionale. 99% vor spune pas. Acel 1% e greu de gasit.

Poate egoist e cam dur, poti sa-l schimbi cu reticent. Sau un individ care vrea sa conserve ce are si sa nu imparta cu altcineva micul confort personal.

Edited by lucianburjuiul, 28 June 2021 - 14:27.


#33
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020
Rodica desi are 42-43 de ani, ar putea face un copil fara probleme dar sincer, la ce stres are nu mi se pare indicat sa se mai inhame la facut copii si la crescut bebelusi. Pentru ca situatia ei nu va deveni mai buna. Problemele raman, si daca are ghinion, o mai paraseste si ala si o lasa cu bebelus in carca si cu doi copii cu probleme. Deci sfaturile astea ar merge cuiva care are o situatie relativ stabila si este si stabila dpdv emotional. Dar asa, nu mi se pare sfat bun. Iar despre barbati, ei bine, exista si barbati care nu vor sa aiba copii. Daca nu isi gaseste unul printre romani- ca deh, vad ca is pretentiosi, poate isi gaseste in strainatate.

Pentru ea solutia cea mai buna ar fi Germania de fapt, sau o tara din vest cu servicii bune de cosiliere si ajutor pentru copii ei. Cunosc suficiente familii care s-au mutat aici avand copii cu handicap (ai ei au doar autism, deci nu handicap) si care o duc foarte bine pentru ca serviciile sunt foarte bune. Am lucrat personal cu astfel de familii, deci stiu despre ce vorbesc.

Daca nu, sfatul cel mai bun mi s-a parut sa caute asociatii, unde poate fi ajutata si cosiliata psihologic. Trebuie sa afle de unde provin problemele unuia dintre fii. La fel, poate taia legatura cu ala divortat, dar care inca se culca si traieste cu nevasta impreuna- e un stres emotional in plus pentru ea. Mie mi-ar sta inima cat puricele sa stiu ca ala vine la mine si se mai culca si cu fosta. Nu indica seriozitate si niciun caracter ferm.

O data ce isi va rezolva problemele proprii si cele ale copiilor, ii va fi mai usor sa se concentreze si asupra altei relatii. Dar asa, in situatia actuala, va atrage numai profitori si numai barbati cu probleme, ceea ce o va trage la fund si mai tare. Mai bine niste prietenii frumoase cu femei/barbati, care ii pot oferi atentie si afectiune.

Rodica, iti doresc din inima mult noroc si sa intalnesti oameni fain care sa te ajute cu adevarat. Ca de puternica, esti! Si nu baga in seama sfaturile cu datul copiilor la stat. Sunt probabil persoane care habar nu au ce inseamna iubirea de mama.

#34
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Femeia spune ca cei 2 copii au sindromul down si handicap major, apoi vine unu si zice ca de fapt au autism si nu au handicap, apoi mai da si sfaturi. Sunt excelente sfaturile, sunt convins, de la o persoana atat de receptiva.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postrodica1978, on 25 iunie 2021 - 11:40, said:

Nu mi-am dorit decat un gram de afectiune, o vorba buna, o mangaiere. Relatia cu parintii mei a fost rece de parca eram dusmanul lor, nu copilul. Am inteles ca se purtau asa ca ma considerau vinovata ca din cauza mea trebuiau sa ramana in cuplu.
Mi-e dor de timpul cand imi dadea o imbratisare, simteam ca apartin cuiva. In ultimul timp copiii s-au inrait, cel cu probleme face crize desi e cu tratament si ne loveste si pe mine si pe fratele lui. Am sufletul franjuri. Nu inteleg de ce soarta e asa pentru mine, de ce a fost de sacrificiu... De ce omul asta desi imi stia situatia m-a mintit doar ca sa se culce cu mine? Eu l-am crezut pentru ca era o raza de lumina in viata mea, picul ala de afectiune de care am fost privata in majoritatea vietii. Multi ar zice ca ce imi mai trebuie ca daca am copiii sa stau pe fundul meu... dar sunt si eu suflet... am si eu nevoie de o vorba buna, de o imbratisare, de o mangaiere pe obraz...
Ai raspunsul atat in prima fraza, cat si in ultima. Acest mesaj il transmiti, ca doresti foarte putin, o mangaiere, o vorba buna... iar adevarul este altul.

#36
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

rodica1978 said:

1624799018[/url]' post='27980060']
Nu pot sa traiesc cu gandul ca dupa ce pleaca din casa mea merge si se saruta si face sex cu alta femeie

Este firesc și normal să gândești așa.  
Rodica,   pe măsură ce îmbătrânim începe să ne mistuie dorul de iubire din aceea, adevărată,  în suflet.   Nu musai sex,  cu toate că sexul este un liant.   Sex poți face și cu cineva incapabil să susțină o discuție  “after party” dar după ceea ce tu (și mulți dintre oameni) tânjesc este acea iubire liniștită și sigură.   Să ai măcar un loc sigur, al tău,  să știi că acolo este un om care te prețuiește, te vrea pe tine,  te iubește și își dorește să stea cu tine. Să dea acele “mici” semne de tandrețe precum o mângâiere, o atingere, să te ia în brațe de drag,  nu pentru că vrea să faceți amor în clipa aceea.

De când ți-am citit postul  am tot gândit la ce-ai scris.   Și cred că o să te dezamăgesc, poate.  Cred că este din ce în ce mai greu să găsești omul.  Ai tot dreptul la fericire,  dar acesta este mai mult un dar decât un drept.   Este posibil să nu-ți găsești niciodată omul acela care își va dori să te mângâie pentru că-i este drag de tine.  Și atunci îți rămâne doar acceptarea situației.   Să te împaci cu gândul că așa a fost să fie viața ta. Să te mulțumești cu puțină tandrețe atunci când este disponibilă.   Chiar și așa,  la mâna a doua sau a treia. Alternativele se reduc odată cu înaintarea în vârstă. Știu.  Realist.

Edited by manitu, 30 June 2021 - 01:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate