Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Declaratia Unica - Plafon minim

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017

Quote

Potrivit consultanților Deloitte, persoanele fizice care obțin venituri, de regulă, extra-salariale sunt obligate să depună anual declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale aferente.


Pentru Declaratia Unica cu venituri din freelancing, pe langa textul de mai sus, stiu ca daca veniturile depasesc 12 salarii minime sunt obligat sa platesc CASS (obligatoriu si CAS?). Si mai stiu ca daca veniturile sunt din afara Romaniei, nu trebuie sa depun declaratie cu estimarile veniturilor, ci doar o singura declaratie inainte de termenul limita. Va rog sa ma corectati daca gresesc la ce am spus pana acum.

Dar intrebarea mea este, la ce punct sunt obligat sa depun declaratia unica? In trecut tin minte ca daca veniturile depaseau 600 lei trebuia sa o depun, dar anul asta nu mai stiu venitul minim necesar. Trebuie din punct de vedere legal sa o depun si pentru cativa dolari?

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostHumanBean, on 24 iunie 2021 - 22:26, said:

Dar intrebarea mea este, la ce punct sunt obligat sa depun declaratia unica? In trecut tin minte ca daca veniturile depaseau 600 lei trebuia sa o depun, dar anul asta nu mai stiu venitul minim necesar. Trebuie din punct de vedere legal sa o depun si pentru cativa dolari?

De unde ții minte că era treaba cu 600 de lei? Nu știu să fi fost vreodată așa, nu are o limită, trebuie depusă și pentru câțiva dolari.

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020
De la castiguri din cryptomonede

#4
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017

View PostSmurfK, on 25 iunie 2021 - 06:26, said:


De unde ții minte că era treaba cu 600 de lei? Nu știu să fi fost vreodată așa, nu are o limită, trebuie depusă și pentru câțiva dolari.
De cand nu era numita Declaratia Unica, era numita Declaratia (doua sute si ceva). Nu mai stiu sigur.

View PostVOC, on 25 iunie 2021 - 06:41, said:

De la castiguri din cryptomonede
Da, am mai cautat si doar din crypto vad ca e ceva plafon minim, dar nici o mentiune de alte venituri, deci banuiesc ca atunci raspunsul la intrebarea mea ar fi... orice venit oricat de mic trebuie declarat. Pacat ca nu citesc cei din top de la ANAF softpedia, am vrut sa zic ceva foarte frumos despre ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate