Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

100.000 euro cum sa-i investesc pentru service auto sau altceva tot in domeniul auto

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostMuresan_Darius, on 24 iunie 2021 - 20:48, said:

Eu m-am mai gandit la inca o varianta sa ma asociez cu cineva eu pun terenul si el face apartamente iar la final sa impartim profitul.Terenul fiind într-o zona foarte buna arul de teren acolo depaseste 4500 euro.

Decat sa te asociezi cu .... mai bine crypto, ai sanse 50% sa castigi.

#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bani au multi pentru service. Nu aia e problema.  MECANICI nu gasesti.
Totusi...la cat zici ca valoreaza terenul ala, il irosesti pe un service. Astea se fac in camp la marginea orasului. Te gaseste cine are nevoie.
Si intereseaza-te daca primesti autorizatie de la primarie in zona aia, pentru service auto.

Edited by mariovrs, 25 June 2021 - 06:19.


#21
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Service auto pentru reparatii rapide, gen placute , rotule , amortizoare , distributie , ulei , filtre , etc!
Doi mecanici buni ( un pic mai greu de gasit ) , 2 elevatoare luate de afara cu max 15000 euro amandoua (stare f buna) , scule bune , contract cu firme de distributie piese si uleiuri , si mult drag de munca!
Dupa ce ai un portofoliu de clienti , chiar vei castiga binisor , de la cateva sute de lei pe zi profit pana spre 2000 lei sau mai mult.
Poate pentru unii pare putin , pentru altii poate ca nu!

Edited by mcgregory, 25 June 2021 - 06:46.


#22
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

View PostMuresan_Darius, on 24 iunie 2021 - 20:48, said:

Bună! Am 100.000 euro,vreau sa fac o afacere in domeniul auto (avand aceasta pasiune) de preferat service auto.As mai putea accesa si de la uniunea Europeana vreo 40.000 euro nerambursabili cu conditia sa fac 2 locuri de munca.Acum va rog sa curga ideile voastre cum sa procedez sa deschid un service auto mi-ar ajunge 140.000 euro? Poate mai sunt aici niste oameni care si-au deschis si ma pot indruma.Tin sa precizez ca am si 50arii de teren in oras intr-o zona foarte buna si intens circulata.
Eu m-am mai gandit la inca o varianta sa ma asociez cu cineva eu pun terenul si el face apartamente iar la final sa impartim profitul.Terenul fiind într-o zona foarte buna arul de teren acolo depaseste 4500 euro.


Daca nu ai cunostiinte puternice de mecanica .. nu incepe ceva ce nu stii tu sa faci .. Mecanica nu este pentru oricine are bani . Investesti banii degeaba in scule si in atelier daca nu ai MECANICI sa poata lua singuri o lucrare de la A - Z si sa nu te fure . Daca ei strica ceva , tu esti raspunzator .
Sfatul meu este sa construiesti tu de banii care ii ai doua locuinte acolo si apoi sa le vinzi TU , nu altcineva si tot asa progresiv iti vei creste afacerea . Imparte terenul de la inceput sa poti construi case ( P+M ) cu maxim 250 mp teren imprejur si amprenta de maxim 150 mp si asa vei face singur bani si creste afacerea  ..

La banii care ii ai , NU TE ASOCIA CU NIMENI .. Altfel vei pierde si ce ai ..
Stiu suna prea direct , asa ca SCUZE ..

Edited by stefandinescu70, 25 June 2021 - 07:14.


#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostMuresan_Darius, on 24 iunie 2021 - 20:48, said:

Bună!
...,vreau sa fac o afacere in domeniul auto (avand aceasta pasiune) de preferat service auto....
La ce nivel practic ai dezvoltat aceasta pasiune ?

#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Incepe cu un service de roti. Iti ajung banii pentru toate echipamentele necesare.

Dupa ce pui afacerea pe picioare, te poti gandi sa te si extinzi. Daca ai o hala ceva mai mare, e usor. Am vazut service-uri care le combina si le merge destul de bine.

Nu te complica cu fondurile de la UE. Sunt tentanti banii dar o sa vezi ca esti la mana celor care te verifica ca si cum afacerea nu e a ta ci a lor.

Nu te asocia cu nimeni. Sunt rare cazurile cand merg asemenea combinatii. Cel mai bine este sa iei deciziile singur, sa nu depinzi de nimeni.

Edited by razor01, 25 June 2021 - 07:28.


#25
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Asadar ai 17 ani, esti fan PSA Peugeot Citroen ai 5000 mp intr-un oras (care, unde) + 100 k eur si ai vrea un service. Ai putea face o reprezentanta PSA - dar iti trebuie mai mult capital. Mai asteapta. Functie de pozitia terenului cred ca mai degraba te orientezi pe imobiliare. Construiesti doua case pe care le vinzi. Iar cu banii de pe ele construiesti pe restul de teren - in total 9-10 case cu 450-500 mp teren fiecare. Cu profitul din imobiliare poti sa faci service/reprezentanta.

Edited by lucianburjuiul, 25 June 2021 - 07:31.


#26
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View PostMuresan_Darius, on 24 iunie 2021 - 20:48, said:

vreo 40.000 euro nerambursabili cu conditia sa fac 2 locuri de munca
1 loc de muca este obligatoriu, 2 daca vrei sa obtii punctaj maxim printre altele.
Faza este ca numarul de locuri de munca este folosit la departajare.
La ultima sesiune din 2019 doar cei ce au creat de la 6 in sus au primit finantare. Am avut 100 puncte si 2 locuri de munca - si eram pe locul 30 zeci de mii si ceva.

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce tampenii mai spun unii pe aici.
Cum sa nu ajunga atatia bani pentru un service ? (in conditia in care are deja terenul) E suficient sa fie cu 2 elevatoare + inca o parte de vulcanizare. Un elevator nou e undeva la 2500-3500euro, iar sculele cateva sute de euro pentru fiecare operatiune in parte (deci cateva mii si e gata). Adica m-as descurca eu cu o trusa de chei de 200lei si alte chei pentru maxim 100lei pentru operatiuni usoare (schimb ulei si filtre) si voua nu va ajung +100k euro ? Posted Image

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmariovrs, on 25 iunie 2021 - 06:15, said:

Bani au multi pentru service. Nu aia e problema.  MECANICI nu gasesti.
Totusi...la cat zici ca valoreaza terenul ala, il irosesti pe un service. Astea se fac in camp la marginea orasului. Te gaseste cine are nevoie.
Si intereseaza-te daca primesti autorizatie de la primarie in zona aia, pentru service auto.

Un service cu zona buna e ideal , cum sa fie irositi acei bani cand aduc productie zilnica ? Intr-o zi buna, scoti chiria unui apartament de pe o luna.

#29
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Initiator, cunosctiinta si-a deschis service auto in Campia Turzii, Cluj. Nu avea terenul, a iesit cu 143 de mii de euro. Hala foarte mare, toate puse la punct conform legii, 3-4 standuri daca bine stiu, sala de asteptare cu conditiile aferente, sala de curs, camere video, elevatoare.. incearca sa le pui toate pe hartie si sa vezi aproximativ.

Poti vinde si din teren, si gasesti mai la periferie mai ieftin putin.

Cu asociatul, tu terenul altul banii sa construiasca, nu zic ca nu e bine, dar trebuie sa fii foarte atent, pentru ei au alte preturi si tind sa traga de pe tine cat de mult se poate. Succes!

#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Un service in zona buna e ideal,si a doua zi va deschide un cunoscut aceeasi treaba lipit sau peste drum.

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ai aruncat pastila si ai fugit
trebuie mai multe detalii
ai doar pasiunea de mecanica sau sti sa profesezi,orasuul cat de mare este
indiferent de proiect,gandeste-l sa-l poti dezvolta oricand,doar sa-l continui nu sa aduci modificari majore
daca sti mecanica,incepe singur,apoi vei vedea ce iti mai trebuie

#32
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Probabil deja a inceput sa umble pentru procurarea avizelor de functionare.

#33
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Guys, am dat deja 3 avertismente pe topicul asta, serios ori postati la subiect ori lasati-l, nu va obliga nimeni sa participati.

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmegastorm, on 24 iunie 2021 - 21:39, said:

Iar daca ai o "pasiune" ca baiatul asta de aici https://www.youtube....rT8275nBXODXyqw ar trebui sa faci si un imprumut +banii de la EU+asociat si faci cel mai tare service auto din sud estul Europei, pentru ca ce e la noi e o gluma proasta. Daca nu, stai linistit, investeste in altceva parerea mea
Bate 5-ul Posted Image
Si eu il urmaresc pe neamțul respectiv, are efectiv o pasiune pentru BMW-uri, si destui bani sa le repare astfel incat sa treaca TUV-ul german.

#35
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Dacă umbli în motor= analizor de gaze
Schimbi plăcuțe= stand testare frâne
Să continui?
Apoi... conducător unitate, musai inginer, metrologie, verificări și agreeri la 3 sferturi din scule și echipamente...
Și cum ți s-a tot spus aici... e ca la restaurant, bucătarul îți face vadul. Ai meseriași, vin oamenii după tine, altfel... te ocolesc și dacă ești în buricul târgului.
Faptul că ai terenul îți permite să te încadrezi (la limită) în cei 100k... Dacă vrei mai multe info, te pun în legătură cu o cunoștință care a deschis service în martie, te poate sfătui detaliat.

#36
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Cu banii aia faci si spalatorie self (cu solutii de calitate si o sa dispara si concurenta), si vulcanizare, si un atelier de detailing si colantari eventual. Daca nu merge una dintre ele o perioada, ai rezerva. Cu service-ul e foarte mare cheltuiala, aprobari, autorizatii, controale... etc si in acelasi timp ai si multe responsabilitati. Mecanici buni si seriosi nu o sa gasesti, s-au invatat sa frece cardanul pe bani si sa se vaite ca nu merge treaba. Putinele exemplare ramase lucreaza pe cont propriu, nu o sa-i vezi sa isi caute loc de munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate