Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Cadru legal Uber / Bolt?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020
Buna ziua,
Am tot cautat, am intrebat...dau toti din umeri si nu explica nimeni clar si concis urmatoarea situatie:
Cum fac SRL-urile din RO, (autorizate ARR pt transport in regim de inchiriere) flote partenere Uber si Bolt care angajazeaza soferi la 2 sau 4 ore pe contract de munca dar vireaza saptamanal prin transfer bancar sume cuprinse intre 800 - 1500 lei net acestor soferi. Lunar cate 5000 lei sa zicem. Este un venit constant.
Exista ceva stipulat in acel contract de munca ? Baza de comisionare stipulata si legala? Declaratii fiscale depuse pt fiecare sofer? Fiindca alte artificii sau contract de colaborare NU sunt valabile daca NU esti SRL sau PFA.
Taxele catre stat pt aceste venituri ar trebui sa depaseasca 3000 lei lunar
S-au gata...s-a inventat un contract de munca pt mii de soferi uber din tara, respectiv sute de firme aferente. Numai in Bucuresti sunt peste 300 flote de acest gen.
Va rog sa ma ajutati cu aceste informatii fara a demonta cele spuse mai sus fiindca stim cu totii acest mod de lucru. Nu mai este vreun secret pt nimeni.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca-i contract de munca, tot de ce deriva de aici. N-are nici o importanta ca-s 2 sau 4 ore. Salariul poti sa-l dai cat casa si virezi taxele aferente. Vrei sa vorbim de bani la negru?!

#3
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020
Tocmai..clar ca ceva nu e in ordine si toti merg asa "pe burta". Cum sa ai contract de munca la 2 ore si sa primesti 4000 lei net pe luna cand tu platesti (iti sunt oprite de firma respectiva) 8% sau 10% taxe de comision etc. Ma refer dupa ce ia bolt sau uber cei 20%
Si revin cu intrebarile de mai sus...se poate stipula ceva in CIM sa poti trimite de pe un SRL atatia bani unui salariat cu taxe aproape 0 catre stat??? Si daca NU...cum fac aceste firme? Sunt toate ilegale?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Poate platesc taxele cuvenite. Altfel speculam si nu e bine sa acuzam fara probe.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
n-am lucrat pe ride sharing, dar nu cred ca soferii de care spui sunt angajati cu contract de munca. au contracte de colaborare cu firmele respective.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

 Tereman, on 23 iunie 2021 - 15:10, said:

Tocmai..clar ca ceva nu e in ordine si toti merg asa "pe burta". Cum sa ai contract de munca la 2 ore si sa primesti 4000 lei net pe luna cand tu platesti (iti sunt oprite de firma respectiva) 8% sau 10% taxe de comision etc. Ma refer dupa ce ia bolt sau uber cei 20%
Si revin cu intrebarile de mai sus...se poate stipula ceva in CIM sa poti trimite de pe un SRL atatia bani unui salariat cu taxe aproape 0 catre stat??? Si daca NU...cum fac aceste firme? Sunt toate ilegale?

Nu e nicio impunere legala vizavi de limita superioara a salarizarii, deci care e problema?
De unde ai scos acele taxe aproape 0? Auzite?

#7
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020
Am discutat cu minim 20 soferi din flote diferite, iar personal cunosc foarte bine comisioanele oferite de Uber si Bolt fiindca asta vreau sa fac si eu dar nu vr sa ma trezesc cu plicuri acasa de la Anaf sau taxe cu titlu retroactiv.
Nu sunt vreun activist sau "detectiv" inchipuit. Speram ca cineva imi poate spune ca exista in lege ceva, o forma, sau clauza in CIM care sa te lase sa platesti mai putin la venituri de aproximativ 5000 lei net salariatilor cu ctr de munca de 2 sau 4 ore...stiu ca suna ABSURD dar hai sa lasam ipocrizia macar aici pe forumuri -  
cine cunoaste cum merge treaba cu acest ride sharing stie ca ceva nu este in regula. 

Oameni buni, Uber sau Bolt nu da comision pe sofer de 8800 lei ca el sa primeasca legal 5000 lei net. (Atat ar fi taxele normale) Uber sau Bolt da comison 5500 lei ca firma partenera sa opreasca 500 lei si restul ia soferul care a muncit efectiv. Este un exemplu aproximativ. E asa greu? Si nu e vorba de colaborare, repet! Fiindca NU se mai poate colaborare in RO daca nu ai SRL sau PFA! SI MAJORITATEA nu au asa ceva care fac ride sharing.


#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu cred ca este teapa. Esti angajat cu contract pe 8 ore cu salariul minim de 1300 lei, ti se platesc taxele la stat iar tot ce vei castiga peste salariul ala va trebui sa depui declaratii fiscale si sa platesti 45% cas, cass, etc. Sigur, chestia asta va fi omisa, nu ti-o spune nimeni doar ca sa para ca vei castiga usor o caciula de bani si sa te angajezi la intermediarii aia.
Mai bine ai discuta asta cu un expert contabil, posibil ca cea mai buna solutie este sa iti deschizi un srl neplatitor de tva, pe micro vei plati 3%, mai platesti 5% impozit pe dividente plus vreo 200 lei/luna asigurarile de sanatate si esti curat. Dar, asta merita doar daca esti dispus sa muncesti 8-10 ore/zi.

Edited by draculescu, 23 June 2021 - 17:04.


#9
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020
Nici macar la 8 ore ca sunt taxe mari si acolo. Sunt la 2 ore sau 4 asa cum scrie si in sutele de anunturi de pe olx si alte site uri ale firmelor partenere. Nu stiu...poate ne lumineaza cineva.

#10
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Pe bune???Un sofer uber chiar face 5000 pe luna pentru 4 ore de munca pe zi??
Poti sa dai mai multe detali ca as fi si eu interesata

#11
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020
4 ore munca pe zi in contractul de munca! Fizic se sta mai mult pt banii astia. Dar sumele sunt reale. Dar asta e alta discutie. Depinde de oras etc. Insa despre acest lucru se vorbea aici? Sau despre taxe si contracte.

#12
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020

 draculescu, on 23 iunie 2021 - 16:56, said:

Eu cred ca este teapa. Esti angajat cu contract pe 8 ore cu salariul minim de 1300 lei, ti se platesc taxele la stat iar tot ce vei castiga peste salariul ala va trebui sa depui declaratii fiscale si sa platesti 45% cas, cass, etc. Sigur, chestia asta va fi omisa, nu ti-o spune nimeni doar ca sa para ca vei castiga usor o caciula de bani si sa te angajezi la intermediarii aia.
Mai bine ai discuta asta cu un expert contabil, posibil ca cea mai buna solutie este sa iti deschizi un srl neplatitor de tva, pe micro vei plati 3%, mai platesti 5% impozit pe dividente plus vreo 200 lei/luna asigurarile de sanatate si esti curat. Dar, asta merita doar daca esti dispus sa muncesti 8-10 ore/zi.
Ai dreptate si asa este cel mai in regula. Insa multe firme partenere isi maresc profitul si aglomereaza piata abuziv. Fiindca angajeaza la 2 ore pe CIM...si ma intorc la povestea de mai sus. Nu stiu cum inca dorm autoritatile. Din partea mea sa doarma inca 10 ani insa pe altii ii arde ptr salata vanduta fara bon si altii sub nasul lor se joaca cu banii de parca e alta lege..

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 Tereman, on 23 iunie 2021 - 16:40, said:

Speram ca cineva imi poate spune ca exista in lege ceva, o forma, sau clauza in CIM care sa te lase sa platesti mai putin la venituri
Nu exista nici o clauza. Poti merge pe contract drepturi intelectuale retinere la platitor 10% impozit si 10% sanate. Sau avea tu SRL si platesti mai putin, 1% daca te pui salariat (cu venit minim) sau 3% fara salariati dar cand iei dividende mai dai niste impozite (10% impozit si eventual 10% sanatate, oricum mai putin ca un salariat dar nu ai pensie).

 Tereman, on 23 iunie 2021 - 17:15, said:

Nu stiu cum inca dorm autoritatile.
Pai sa le trimita probe cineva, clientul sa ceara bon fiscal etc. Altfel la orice control si declaratie, fiecare spune povestea buna.

Edited by neagu_laurentiu, 23 June 2021 - 19:22.


#14
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Eu cred că ori nu știi să faci diferența între salariu și venituri, ori ”pui botu'” la orice trăsnaie auzi pe stradă...
Companiile de transport alternativ plătesc un comision firmei cu care colaborează, iar firma respectivă își angajează șoferi, cu minimul pe economie, cu normă de 2h (pentru că CAS, CASS și CAM le calculezi la o cincime din brut, adică o nimica toată) și restul până la 5000 de lei sunt bonusuri, prime și/sau diurne, evident neimpozabile.
Nu e nimic ”ascuns” sau ilegal (poate doar durata efectivă a muncii), dar la o adică NU TU trebuie să DOVEDEȘTI că lucrezi legal (tu doar DECLARI, prin procedurile și normele prevăzute, că lucrezi legal). E treaba LOR să DOVEDEASCĂ că minți. Și ulterior să te pedepsească.

#15
Tereman

Tereman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2020

 cristian_puscasu, on 23 iunie 2021 - 21:20, said:

Eu cred că ori nu știi să faci diferența între salariu și venituri, ori ”pui botu'” la orice trăsnaie auzi pe stradă...
Companiile de transport alternativ plătesc un comision firmei cu care colaborează, iar firma respectivă își angajează șoferi, cu minimul pe economie, cu normă de 2h (pentru că CAS, CASS și CAM le calculezi la o cincime din brut, adică o nimica toată) și restul până la 5000 de lei sunt bonusuri, prime și/sau diurne, evident neimpozabile.
Nu e nimic ”ascuns” sau ilegal (poate doar durata efectivă a muncii), dar la o adică NU TU trebuie să DOVEDEȘTI că lucrezi legal (tu doar DECLARI, prin procedurile și normele prevăzute, că lucrezi legal). E treaba LOR să DOVEDEASCĂ că minți. Și ulterior să te pedepsească.

Aha..deci miile de SRL uri din Ro niste prosti care platesc la stat taxe de miliarde de lei dar pentru ride sharing sunt considerate venituri si bonusuri :)) Te ai documentat un pic sa vezi limita acestor bonusuri neimpozabile per salariat? 150 lei...300 lei...in fine esti pe langa.
Daca era asa cum spui tu erau numai salarii, pardon "venituri" de 7000 lei in tara asta. Si il durea in cot pe salariat ca are cas si cass platit la minim...adica il durea in cot de pensie...se intelegea cu angajatorul si prefera modalitatea expusa de tine - in loc sa plateasca la stat.

#16
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Ia mai uită-te odată, acolo la indemnizații... eventual pune chiar citatul aici...
Că tot prezinți povestea asta, de parcă o cunoști cap-coadă și vrei neapărat să-ți confirme cineva ce știi tu. Te-ai îmbârligat în termenii din Codul Fiscal, că nici tu nu mai știi ce e ăla venit, salariu, bonus etc etc.
Nu mai visa cai verzi, n-a dat Uber gaură la macaroană... 5000 de lei SALARIU net înseamnă minus 42% din ceva mai mult, care S-AU DUS DEJA la stat. Punct. Ți s-a tot spus, NU EXISTĂ mătrășeli la SALARIUL ăsta. Ori e pe bune, ori e cum ți-am spus eu...
P.S. Observă te rog cuvântul salariu scris cu litere mari și caută și vezi dacă salariu, venituri, venituri asimilate salariilor, diurnă, indemnizație, comision, spor, bonus, primă se referă toate la același lucru. Și dacă nu, ia vezi tu... care la ce se referă, când, cum și cât se aplică. O să fii surprins...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate