Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viitorul masinilor Audi din 2026

- - - - -
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#145
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
De la mașinile electrice Audi am ajuns la problemele țărilor nordice, aștept discuția despre Hitler. :lol:

#146
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postchilly willy, on 27 iunie 2021 - 21:33, said:

poate sunt totusi prea multe restrictii
Poate ca totusi nu intelegi despre ce discutam aici si ai tendinta de a muta discutia.

#147
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu, e legat de ele. In tarile nordice aveti prea multe restrictii ceea ce face inutile masinile puternice gen Audi pentru ca nu aveti unde sa mergeti cu ele. Nu are rost sa dai 100k pe o masina care poate sa mearga cu 250km/h si sa mergi cu 80-90 cu ea, poti cumpara una de 20k sau chiar mai ieftina. Aceste restrictii (si altele nu doar viteza mica pe autostrada) nu stiu daca va fac mai civilizati dar depresivi si alcoolici sigur.  De fapt nemtii care au mai multi bani frecvent cumpara (sau o faceau daca acum nu mai fac) 2 masini. Isi luau una de toata ziua cu care mergeau la lucru si nu erau tentati sa o calce ca sa ia amenzi si una puternica cu care sa se dea pe autobahn. Problema acestui audi electric e ca are energie suficienta doar pentru exploatare la viteze mici pentru ca daca il calci expira imediat. Probabil ca vor fi cumparatori dar mult mai putini decat cei care ar da malaiul pe unul termic care ar satisface dorinta de a alerga cu el. In situatia asta nu stiu daca profitabilitatea firmei audi va fi suficienta ca sa mai investeasca in cercetare si sa ramana competitiva. In plus in afara ue ca doar masinile astea nu sunt doar pentru ue nu stiu daca vor avea asa mare cautare. De ex rusii o sa le cumpere?

Edited by chilly willy, 27 June 2021 - 22:22.


#148
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cine vrea sa se dea pe circuit este liber sa o faca. Avem circuite destule si aici in Scandinavia.

In rest, eu nu am cerut o Tesla cu 450 cai putere ... dar alt model nu era AWD, Long Range ...

Si se pun multi CP ca hype de marketing, nu inseamna ca trebuie sa ii si folosesti pe toti (desi, cand pleci de pe loc si faci suta in 4.5 sec sau cand dai talpa si ai depasit pe autostrada se simt tare bine toti calutii).

#149
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Audi este una din cele mai comune masini in Suedia, in special A6 touring, pentru ca este o masina foarte buna de familie. Motorul de 2.0 este suficient, eventual dacă ai ceva mai serios de tractat îți cumperi un 3.0.

Problema este ca tu nu înțelegi cum funcționează lumea civilizata și care este efortul real pentru o familie sa își cumpere mașini sport (spre surprinderea ta, este mai usor pentru “homosexuali” sa își cumpere o a doua sau a treia mașina sport comparat cu efortul tău da îți compara un TV de ultima generație).

Oamenii sunt normal și decenti, nu au nevoie sa își flexezi muschii cu mașina.

Când vine vorba de case este alta poveste, acolo se duc banii, aici mașini poate oricine sa își cumpere, doar sa vrea.

#150
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 27 iunie 2021 - 17:42, said:

Cam asa e dupa nivelul de civilizatie cand stai sa compari cu civilizatiile nordice ;) ...
Acum, ce să zic, nici prea multe restricții puse absolut inutil nu înseamnă neapărat civilizație și nici neapărat utile nu sunt!
Se formase "trenulețul" la intrarea în Aalesund, două benzi pe sens, pentru că toți mergeau exclusiv pe banda 1, cu 50 km/h, în timp ce banda 2 era cât se poate de liberă...
Complet stupid, imho.

#151
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postgarett, on 28 iunie 2021 - 11:39, said:


Acum, ce să zic, nici prea multe restricții puse absolut inutil nu înseamnă neapărat civilizație și nici neapărat utile nu sunt!
Se formase "trenulețul" la intrarea în Aalesund, două benzi pe sens, pentru că toți mergeau exclusiv pe banda 1, cu 50 km/h, în timp ce banda 2 era cât se poate de liberă...
Complet stupid, imho.
Intrarea in Ålesund se face pe E136 care are o banda pe sens și unde este posibil câte o banda de urgentă (Ålesund este o peninsula foare îngusta).

Asta dacă vorbim de orașul Ålesund din Norvegia.


#152
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
voi cred ca vorbiti despre tari civilizatie asa in general fara a intelege in profunzime ce inseamna  o tara civilizata.

#153
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHEX2FUN, on 28 iunie 2021 - 12:38, said:

Intrarea in Ålesund se face pe E136 care are o banda pe sens și unde este posibil câte o banda de urgentă (Ålesund este o peninsula foare îngusta).

Asta dacă vorbim de orașul Ålesund din Norvegia.
Dinspre Moa, pe mal, pe unde se face un pod, nu știu cum se cheamă exact. Da, e gen E85, bandă plus cea de urgență.
https://www.google.c...6,6.2422494,16z
Cam pe acolo.
Acum văd că e bandă de urgență, într-adevăr, dar tot mi s-a părut stupid să se formeze o coloană nesfârșită.

View Posttatimeu, on 28 iunie 2021 - 12:55, said:

voi cred ca vorbiti despre tari civilizatie asa in general fara a intelege in profunzime ce inseamna  o tara civilizata.
Limita de 80 km/h  pe european n-are nici o legătură cu civilizația, imho.
OK, pus cruise control și făcut poze, nu pot să mă plâng, a fost relaxant. Dar n-aș putea să fac naveta zilnic așa!

Sorry de off-topic, btw!

Edited by garett, 28 June 2021 - 13:43.


#154
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
pai cam asta ziceam si eu.un stat daca recurge numai la constrangere nu inseamna neaparat ce e un stat civilizat.
faptul ca sunt respectate anumite restrictii nu tin de nivelul de civilizatie musai. - fapt dovedit de nivelul amenzilor . nu?

#155
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Apropo de civilizație, tot Norvegia, tot Aalesund: în tunelul care duce la aeroport m-a ajuns din urmă un "ursuleț". Vechiuț dar tunat. A venit în paralel să mă provoace la o cursă (eu fiind cu un 3er închiriat), a văzut că nu mă bag, l-am salutat, m-a salutat și a tăiat-o ca din pușcă!
Precizare: eu aveam deja viteza maximă legală...
Așa că respectarea legilor e nițel subiectivă și la ei.

#156
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postgarett, on 28 iunie 2021 - 14:02, said:

Apropo de civilizație, tot Norvegia, tot Aalesund: în tunelul care duce la aeroport m-a ajuns din urmă un "ursuleț". Vechiuț dar tunat. A venit în paralel să mă provoace la o cursă (eu fiind cu un 3er închiriat), a văzut că nu mă bag, l-am salutat, m-a salutat și a tăiat-o ca din pușcă!
Precizare: eu aveam deja viteza maximă legală...
Așa că respectarea legilor e nițel subiectivă și la ei.
Fiind țară "civilizată" or avea reguli speciale pentru ursuleți și pisicuțe. :)

#157
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca regulile se respecta din convingere nu din constrangere ca asa ar fi definitia civilizatiei atunci nu ar avea rost sa fie amenzi asa mari si sanctiuni asa drastice cu ridicarea permisului etc. Adevarul ca oamenii sunt oameni peste tot si un nivel excesiv de constrangeri duce pana la urma la depresii si probleme. Asa am putea spune de aia din korea de nord ca sunt civilizati ca respecta niste reguli. Daca nu le respecta ajung in lagar de munca vreo 10 ani sau impuscati. Buna metoda, daca depasesti cu 10km/h viteza 5 ani de puscarie, la 20 km/h un glont in cap, depasirea coloanei 10 ani. O sa mearga toti cu 10km/h mai jos de limita legala si un strain ar zice vaai ce civilizati sunt astia, merg incet, nu se baga in fata, asa da.

Edited by chilly willy, 28 June 2021 - 21:04.


#158
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu cred că știrea e la mișto, pentru derutarea adversarului.
N-au cum să renunțe la ICE așa aiurea.

Edited by ericmario, 28 June 2021 - 21:16.


#159
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Producatorii auto europeni au intarziat foarte mult dezvoltarea masinilor electrice, intentionat/planificat sau nu, aici sunt acum.
Daca nu era Tesla, nici Audi nici BMW nici MB nu aveau acum 3-4 modele noi 100% E.

E foarte ok ca trecem la o noua era, 100% E!
Dupa 100 ani de ars carburant ca sa miscam o caruta pe roti, e sufcient.

Nu avem unde incarca? :)
Avem, doar ca e abia inceputul si nu vrem sa acceptam schimbarea asta Posted Image

Ne place sa stam in mijlocul oraselor sufocate de noxe (auto - centrale gaz - ars gunoaie - termocentrale) si sa comentam: dar eu unde imi incarc masina la bloc?
pe bune? Cine te tine in mijlocul orasului intr-un bloc comunist de 10 etaje??

Stiu ca pentru fanii DPF OFF e lovitura sub centura... Posted Image

#160
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Unii ar sune salaru'!
Oh shit, vreo 300k locuitori vor deodată salar' de lux într-un oras uitat de lume.

#161
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostE91, on 29 iunie 2021 - 08:30, said:

Ne place sa stam in mijlocul oraselor sufocate de noxe (auto - centrale gaz - ars gunoaie - termocentrale) si sa comentam: dar eu unde imi incarc masina la bloc?
pe bune? Cine te tine in mijlocul orasului intr-un bloc comunist de 10 etaje??

Aa nu stiu daca te-ai gandit ca unii lucreaza in oras si nu toti au salarii grase sa aiba apartament in oras, casa la tara si bani sa se plimbe. Unii lucreaza pe salarii mici la supermarket, la banda la vreo multinationala etc. Poate ca nu au 50k sa dea pe o Tesla sau 100k pe audi. Ei stau in garsoniera si o sa-si ia tesla. Fara subventie nici spring nu isi pot lua. Nu a zis nimeni sa interzica masinile electrice, cine poate si si vrea sa-si ia dar nu e normal sa le-o bagi pe gat la toti indiferent daca le e bine sau nu.

Edited by chilly willy, 29 June 2021 - 18:49.


#162
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

View Postchilly willy, on 29 iunie 2021 - 18:48, said:

Nu a zis nimeni sa interzica masinile electrice, cine poate si si vrea sa-si ia dar nu e normal sa le-o bagi pe gat la toti indiferent daca le e bine sau nu.
Cine ne bagă pe gât mașini electrice? Vreau și eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate