Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Casa stil Farmhouse - P+pod inat - Snagov, Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#109
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAdiT87, on 20 mai 2022 - 05:11, said:

Am avut ieri la prânz sedinta cu constructorul,  dirigentele, structuristul si arhitectul. Au convenit sa  înceapă hidroizolație si izolatia de la cota - 50 cm de la talpa. Ca soluție tehnica a rămas :
-îndreptarea marginilor si a denivelărilor majore
-tencuit
- hidroizolație cu carton cu ardezie
- verificare de către diriginte
- termoizolație cu 5 mm sub talpa, apoi  10 cm pe talpa si 10 cm pe soclu

Doamne fereste, cum sa tencuiasca fundatia?
La ce foloseste termoizolatie de 5mm? Nu prea inteleg, dar nu sapa pe sub fundatie sa izoleze ceva, nu?

#110
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Zici ca s-au strans toti si au baut ciumafoaie.

#111
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postcumparator, on 20 mai 2022 - 12:36, said:



Doamne fereste, cum sa tencuiasca fundatia?
La ce foloseste termoizolatie de 5mm? Nu prea inteleg, dar nu sapa pe sub fundatie sa izoleze ceva, nu?

S-a izolat deja la turnare 😂😂. La ce izolare se face ar trebui sa ma încălzesc la lumânare


View Postbobitzaaa, on 20 mai 2022 - 16:05, said:

Zici ca s-au strans toti si au baut ciumafoaie.

E vina mea ca nu i-am băgat pe toți in ședința de mai multe ori. Asta e. Acum o sa ii terorizez

#112
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Eu cred ca nu merita investitia, apa nu face bine talpa fundatiei duce la tasari inegale.
Oricum nu ai cum sa mai speli betonul bine ca sa adere tencuiala bine.
Apa va urca in tencuiala din zona de talpa a fundatiei prin capilaritate, poate pusca de la inghet dar o va tine pamantul la loc.
Sa dai cu roto si pickhammer in fundatie ca s-o indrepti la nivelul soclului nui va face bine, va fi o zona plina de fisuri in pamant unde oricum poate trage apa prin talpa si sa inghete.

Eu doar as termo si hidro izola zona de soclu care e dreapta. Trebuia excavata toata zona si turnat in cofraj de la nivelul talpii daca vroiai izolata toata fundatia.

#113
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postdanciusergiu84, on 20 mai 2022 - 16:34, said:

Eu cred ca nu merita investitia, apa nu face bine talpa fundatiei duce la tasari inegale.
Oricum nu ai cum sa mai speli betonul bine ca sa adere tencuiala bine.
Apa va urca in tencuiala din zona de talpa a fundatiei prin capilaritate, poate pusca de la inghet dar o va tine pamantul la loc.
Sa dai cu roto si pickhammer in fundatie ca s-o indrepti la nivelul soclului nui va face bine, va fi o zona plina de fisuri in pamant unde oricum poate trage apa prin talpa si sa inghete.

Eu doar as termo si hidro izola zona de soclu care e dreapta. Trebuia excavata toata zona si turnat in cofraj de la nivelul talpii daca vroiai izolata toata fundatia.

A fost si ideea cu cofrare si turnare, dar era consumatoare de bani si timp. Se va urca cu hidroizolația si termoizolația si pe talpa si pe soclu, in as fel încât sa fie continuitate. Sper sa fie ok ��

#114
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAdiT87, on 20 mai 2022 - 16:39, said:



A fost si ideea cu cofrare si turnare, dar era consumatoare de bani si timp. Se va urca cu hidroizolația si termoizolația si pe talpa si pe soclu, in as fel încât sa fie continuitate. Sper sa fie ok ��



Imi suna ca o cacialma, dar nu vreau sa zic mai mult.
Daca faci o analiza a studiului geo, o sa observi adincimea panzei freatice. Daca nu cumva stai intr.o mlastina, sursa apei este preponderent din ploaie, ninsoare . Asta o poti evita/rezolva prin indepartarea sursei: dren, colectare, betonare samd

In fine, daca tu & colectivul considerati ca apa si sapatura la talpa fundatie are un efect benefic asupra constructiei, atunci spor la treaba.


#115
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Panza freatica este la 6-7 metri, pământul bun,  si logic asa este, cauza probabila este colectarea apelor pluviale. Nu am fost foarte incantat de ideea de a  sapa pentru a hidroizola si termoizola, dar toți cei implicați au fost de acceasi părere ca este necesar.

#116
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
La mine a fost sapatura generala, astfel a fost super usor de hidroizolat si termoizolat-folie cu crampoane. Apoi s-a pus piatra la baza tălpii, peste care pamant, compactat cu simt de raspundere si de atunci nici o problema.

Planifica totul amănunțit si gândește de 3 ori înainte de a pune în practica. Mie de ex, îmi pare mai complicat sa repari acu..decât sa fi pus direct polistirent in șanț și sa torni beton aditivat hidro..plus grijile cu care stai noaptea ca " ar fi fost mai bine dacă făceam asa" sau "o fi buna peticeala asta"?

Edited by manghels, 21 May 2022 - 08:19.


#117
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postmanghels, on 21 mai 2022 - 08:18, said:

La mine a fost sapatura generala, astfel a fost super usor de hidroizolat si termoizolat-folie cu crampoane. Apoi s-a pus piatra la baza tălpii, peste care pamant, compactat cu simt de raspundere si de atunci nici o problema.

Planifica totul amănunțit si gândește de 3 ori înainte de a pune în practica. Mie de ex, îmi pare mai complicat sa repari acu..decât sa fi pus direct polistirent in șanț și sa torni beton aditivat hidro..plus grijile cu care stai noaptea ca " ar fi fost mai bine dacă făceam asa" sau "o fi buna peticeala asta"?

Proiectantul a vrut sa sape si pentru hidroizolație odată cu turnarea fundației, dar nu s-a înțeles cu constructorul care a insistat ca face mai târziu. Am pus beton aditivat cu Sika si am totuși o protecție intiala, dar sper sa iasa ok si lucrarea de hidroizolație.  In general sunt mult mai îngrijorat de infiltratii decât de pierderea de caldura dacă nu as fi pus polistiren. Am discutat si cu un auditor energetic si mi-a explicat ca prin fundatie se poate pierde pana la 2.5% din caldura. Nu merita investitia pentru termoizolația fundației ca lucrare făcută in stadiul meu.



#118
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
"UN inginer/auditor" nu-i destul..trebuie mai multe păreri ca să-ți faci o idee..Sunt atâte asite-uri specializate prin care poți calcula pierderile.. iar in condițiile energetice actuale si viitoare..ar trebui sa dea de gândit. Oricum, vorba aia, nu fa economii la fundație-placa zero cu hidro si termo ca nu mai poți interveni usor, ceea ce se si vede acu.

Edited by manghels, 21 May 2022 - 09:09.


#119
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAdiT87, on 21 mai 2022 - 08:38, said:



Proiectantul a vrut sa sape si pentru hidroizolație odată cu turnarea fundației, dar nu s-a înțeles cu constructorul care a insistat ca face mai târziu. Am pus beton aditivat cu Sika si am totuși o protecție intiala, dar sper sa iasa ok si lucrarea de hidroizolație.  In general sunt mult mai îngrijorat de infiltratii decât de pierderea de caldura dacă nu as fi pus polistiren. Am discutat si cu un auditor energetic si mi-a explicat ca prin fundatie se poate pierde pana la 2.5% din caldura. Nu merita investitia pentru termoizolația fundației ca lucrare făcută in stadiul meu.

De unde sa apara infiltratii daca betonezi trotuarelor la 1-1.5m, colectezi apa pluviala, faci ceva drenuri etc etc.

In proiectul de executie, in descrierea etapei devrealizare a fundatie, se explica (intr.un sol normal) succesiunea etapelor (pt o fundatie normala): se sapa manual/mecanizat santul de adincimea xxx, iar ultimii 15-20-30 cm se vor sapa chiar inainte de turnare ---pentru a nu afecta portanta stratului support (fiind expus la soare, intemerii). Asta faci Tu acuma, operatiunea inversa. Sapi pina la stratul support si.l speli/afectezi.
Pina la urma, casa ta...faci ce vrei.
Mai intreaba un proiectant cu experientza, sa.si dea cu parerea.

#120
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postmanghels, on 21 mai 2022 - 09:09, said:

"UN inginer/auditor" nu-i destul..trebuie mai multe păreri ca să-ți faci o idee..Sunt atâte asite-uri specializate prin care poți calcula pierderile.. iar in condițiile energetice actuale si viitoare..ar trebui sa dea de gândit. Oricum, vorba aia, nu fa economii la fundație-placa zero cu hidro si termo ca nu mai poți interveni usor, ceea ce se si vede acu.

Necesarul de energie al casei a fost făcut folosindu-se softuri cu plata disponibile pentru case pasive. Nj tind sa am o cada pasiva, ci dosr eficienta energetic.  Facem si hidroizolația si termoizolația, doar ca precizam cota de caldura pierduta prin fundatie.

View PostCa Castelul Bran, on 21 mai 2022 - 10:27, said:



De unde sa apara infiltratii daca betonezi trotuarelor la 1-1.5m, colectezi apa pluviala, faci ceva drenuri etc etc.

In proiectul de executie, in descrierea etapei devrealizare a fundatie, se explica (intr.un sol normal) succesiunea etapelor (pt o fundatie normala): se sapa manual/mecanizat santul de adincimea xxx, iar ultimii 15-20-30 cm se vor sapa chiar inainte de turnare ---pentru a nu afecta portanta stratului support (fiind expus la soare, intemerii). Asta faci Tu acuma, operatiunea inversa. Sapi pina la stratul support si.l speli/afectezi.
Pina la urma, casa ta...faci ce vrei.
Mai intreaba un proiectant cu experientza, sa.si dea cu parerea.

Am întrebat un proiectant cu experienta, un proiectant mai tânăr, un inginer apa si canal, doi diriginți de șantier, doi dezvoltatori imobiliari. Șanțul e făcut, deci nu cred ca mai putem avea o discuție de ce e acolo, ci ce se face in el. Trotuarele au pe laturi latimi între 0.8 m si 1.5 metri si vor fi betonate. Casa este doar parter cu adâncime de fundație de 90 cm si placa  250 m2, astfel exista o distribuție a greutății cate a permis aceasta săpare, fara sa avem probleme.

#121
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe...6#entry29063201

#122
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Săptămână trecuta s-a lucrat ceva mai intens pe șantier. Au reușit sa facă hidroizolația fundației si soclului si acum lucrează la termoizolație.
Operațiunile au fost următoarele:
‐ îndreptat și tăiat talpa de beton
- șpriț ciment
‐ 2 mâini de tencuiala cu multibat
- amorsa pe baza de apa pentru uscare rapida
‐ carton lipit cu ardezie
‐ polistiren lipit cu spumă
‐ membrana

80 metri liniari , 60 cm adâncime fundație polistiren de 5 cm, 30  cm  orizontal cu 10 cm polistiren, și placa de 60 cm pe soclu imbinata 10 cm cu cea orizontala

Costuri
12.100 lei materialele enumerați mai sus
15.000 lei manopera
1800 excavat
1800 nisip


După ce închid cu acoperișul o sa fac o postare cu un fișier Excel cu ce cheltuieli am avut

În alta ordine de idei, joi  s -au montat  cadrele de la nZEB pentru ferestre , debitare la  șantier.
După primele 2 ferestre, totul bine și frumos,  asa ca plec liniștit și eu și patronul de la firma de ferestre. Ii lăsăm pe constructor și pe seful de echipa de la ferestre sa discute și sa vadă ce fac la ferestrele cu boiandrugi strâmbi.
Surpriza  a fost vineri când erau toate montate și cu goluri de pana la 3 cm între  beton și cadru.
Am stabilit cu patronul firme sa ne vedem luni la 12 acolo, unde am căzut de acord repede ca 4 cadre trebuie demontate,  iar constructorul sa tencuiasca înainte de remontaj.

Attached Files



#123
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
Cea mai proasta optiune pentru hidroizolatie. Plus ca e lucrat prost, cel putin din ce pot vedea din poze.

Edited by MCM84, 08 June 2022 - 00:02.


#124
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMCM84, on 08 iunie 2022 - 00:02, said:

Cea mai proasta optiune pentru hidroizolatie. Plus ca e lucrat prost, cel putin din ce pot vedea din poze.
De ce spui asta ? Detaliaza putin, sa intelegem si noi, cei care nu ne pricepem.

#125
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014
1. Cartoanele sau membranele bituminoase se desprind dupa un timp de pe fundatie. In Germania ele nu mai sunt folosite sau sunt foarte rar folosite.
2. Al doilea lucru care mi-a sarit in ochi este faptul ca nu s-a sudat ca lumea. Bitumunul trebuie sa iasa la inadiri putin afara. Deci nu doar ca nu e o solutie optima pentru hidroizolatia fundatiei, doreii au mai si fuserit.
3. Sper ca partea de jos a fost taiata si restul sudat de fundatie. Sa lasi asa mi se pare ultimul fuserai.
4. Muncitorii habar nu au cum sa sudeze colturile. Exista procedura standardizata pentru colturile interiore si exterioare.
5. Unde este unghiul ala de 90 grade, pe interior si pe toata lungimea fundatiei, vine pusa o bagheta care sa faca din unghiul de 90 de grade doua de 45.
6. Hidroizolatia vine macar pana pe primul rand de caramida (probabil asa e facuta si nu vad eu din poza) si ar trebui sudata cu membrana bituminoasa situata intre placa si primul strat de caramida.

Alte bube pe care le mai vad in poze sau care pot aparea pe parcurs:

8. Scarile/mini terasa nu sunt rupte termic de restul casei. Macar la constructia acoperisului (zic in general, nu stiu cum arata aici proiectul) sa fie luat aspectul asta in considerare. Adica sa nu se mai vina cu acoperisul pana in peretele neizolat, pt ca se face ditamai puntea termica.
9. Daca casa nu e tencuita, ar trebui ca macar gaurile alea din zidarie sa fie umplute inainte de izolat.
10. Usa de la intrare/de la terasa trebuie hidroizolate ca lumea in partea inferioara/de jos. Nu-s chiar asa de scumpe bicomponentele si ceva plasa de armare.
11. Benzi de etansare (pe exterior si interior) pentru usi si ferestre.

View Postrazvan-softpedia, on 08 iunie 2022 - 03:38, said:

De ce spui asta ? Detaliaza putin, sa intelegem si noi, cei care nu ne pricepem.
Nu trebuie sa fii ironic. Nu-l atacam pe propietar, era adresat gigeilor. Propietarul decarteaza doar banii in buna credinta. Ma rog, ma adresam si celor care construiesc, ca vad ca de benzile de etansare a ferestrelor am tot scris si tot vad o gramada de proiecte fara.

#126
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postrazvan-softpedia, on 08 iunie 2022 - 03:38, said:


De ce spui asta ? Detaliaza putin, sa intelegem si noi, cei care nu ne pricepem.

De acord!😁 Și eu sunt curios ce soluție era mai buna. La execuție se poate sa ai dreptate,  nu ma pricep, doar ca dirigintele și proiectantului zis ca e ok.

Ieri s-a terminat hidroizolarea și pe partea din spatele casei. A rămas doar lipirea extrudatului de 10 cm pe soclu.
Între timp s-au îndreptat cu tencuiala și boiandrugii de ferestre  pentru remontarea cadrelor nZEB. Bineînțeles că 2 bucăți au fost lovite și  s-au deteriorat când au scos doreii scândură de la cofrarea plăcii. Le-am pus în vedere ca dacă echipa de ferestre considera ca sunt afectate prea rau și trebuie înlocuite,  doreai o sa le suporte din buzunar. Placa de beton arată bine și a fost lăsată cam 4 săptămâni,  mai mult decât era necesar

Maine de dimineață sper sa vina caramida și sa înceapă zidirea calcanelor. Asa ca gândul mi-a fugit la învelitoare. De unde sa cumpăr și ce? Teoretic în proiect e tabla gri închis  aproximativ RAL 7024, dar azi mergând prin Hornbach mi-am dat seama ca tigla de beton ( și unele din ceramica) are același preț cu tigla metalica. L-am sunat pe proiectant și l-am rugat sa îl întrebe pe struturist dacă rezista acoperișul la greutatea suplimentara. Aștept sa îmi facă calculele undeva pe marți,  iar apoi sa cer oferte.

E frustrant ca nu este acoperișul ridicat deoarece nu se pot face pereții de compartimentare, încălzirea în pardoseala, turnat sapa, iar fără sapa nu pot sa comand ușa de la intrare.  Toate din cauza ritmului de melc în care s-a lucrat.

P.S. Pentru cei care citesc , sunt pa început cu construcția și  au întrebări,  va rog sa le scrieți și va  răspund  la ce cunosc.
Pentru experimentați,  va apreciez contribuția pentru ca știu ca rupeți din timpul liber sa mai dați sfaturi
Mulțumesc!

Attached Files


Edited by AdiT87, 08 June 2022 - 21:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate