Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa stil Farmhouse - P+pod inat - Snagov, Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#1
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Salutare,

De cand eram pusti mi-am dorit sa am o casa in Snagov , pe o bucata de teren pe  care am primit-o mostenire de la bunici. Bine, nu direct ,ci mai exact de la tata , care pastrase terenul pentru ca  stia ca asta imi doream.

Pe acel teren a fost casa unde au locuit buncii si tata, impreuna cu fratele lui, pana prin '85, cand prima chimista a tarii a decis ca nu trebuie sa existe doar o casa pe partea stanga a strazii si ca mai bine sa o darame deoarece ii perturba vederea in drumul spre vilele de protocol.  Casa nu era in camp , ci chiar la limita vatrei vechi a satului.

Asa ca, pentru mine, acel teren are o mare valoare sentimentala si a venit momentul sa construiesc o noua casa acolo.
Bucata aceasta de teren  are o suprafata de 750 mp cu laturile foarte putin  iregulate , in jur de 17.5 x 43.
Strada este asfaltata , avand 2 benzi trotuar si toate utilitatile sunt disponibile la poarta.


Pana acum am reusit sa obtin Autorizatia de Consrtuire si sa fim aproape sa finalizam proiectele tehnice de instalatii si structura.Inca nu le inchidem , asteptam feedback de la constructor. Btw, in Snagov , AC-ul vine si cu 2 taxe frumoase totalizand 1.5% din valoarea  constructieiPosted Image

Sotia m-a convins sa adoptam un stil  farmhouse cu note moderne, asa ca am cumparat ,dinainte sa avem proiectul, 7 barne de 6 metri 20x20 de rasinoase , datate 1768. Au fost verificate de un tamplar din zona Brasovului inainte de a le cumpara .  La inceput nu am fost incantat , dar acum mi se pare o idee buna sau m-a spalat sotia pe creier si nu mai realizez. Posted Image)

Sa revenim la proiect...
Avem o casa gandita pentru familia noastra de 4 persoane, din care 2 fete de 1 si 3 ani , cu un total de 216 mp construiti si vreo 35 de mp de terase.
In fata casei am vrea sa avem si un carport , nefiind adeptul garajului, desi asa propusese arhitecul in fisierul atasat.
Desi casa are un pod inalt , nu il vom folosi decat pentru depozitare si va avea in prima faza o scara retractabila, dar cu gol in planseu deasupra biroului pentru a putea fi construita o scara permanenta , daca simtim ca avem nevoie de mai mult spatiu. In  pod avem o zonade  apoximativ 70 mp plecand de la o inatime minima de 1.5 metri in lateral cu un maxim de 2.7 m ,parca. Dupa cum se vede, am prevazut si ferestre , in primul rand pentru stilul arthitectural , dar si pentru viitoarea utilizarea a podului.

Casa efectiv va avea 3 dormitoare, un birou, 3 bai, camera tehnica, living, bucatarie, camara, depozit exterior si terasa fata si spate. Apropo, fata casei este pe Nord-est, astfel ca am incercat sa oferim lumina naturala dimineata in dormitorul matrimonial , iar in dormitoarele fetelor pe tot parcursul zilei pana spre dupa-amiaza.

Sunt in discutii avansate si cu un constructor  care mi-a ofertat 90E/mp x 250 mp = 22.500 euro  pentru manopera si 150E/MP x 250 mp= 37.500 euro pentru materiale. Ambele oferte pentru constructia la rosu cu montaj acoperis inclus.

Practic, m-a incadrat in 60.000 de euro pentru constructia la rosu.

Bugetul pe cae mi l-am propus , fara mobilat ,este de aproximativ 130.000 euro, pe care pot sa il suplimentez in caz de nevoie.


Va spun din start ca nu stiu mai nimic despre constructii in afara celor 3-4 jurnale citite aiciPosted Image

#2
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Nu stiu  de ce, dar fisierul cu planurile casei nu a fost incarcat in post

Mai incerc Posted Image

Edited by ech, 24 June 2021 - 00:34.


#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Planuri?

#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020
De curiozitate, ce întelegi prin stil farmhouse cu note moderne? Intreb pentru ca am vazut asa ceva pe la americani si as fi curios cum se preteaza asa ceva la noi.

Edited by VOC, 23 June 2021 - 05:52.


#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Eu nu înțeleg cum ați gândit (tu sau arhitectul) accesul auto în locul ăla, nu direct în fața porții de acces auto. Sigur vrei să faci virajul ăla la 90° doar ca să bagi mașina în curte? mi se pare nițel peste mânâ și cam cere să betonezi toată curtea din față ca să faci manevre, ceea ce ar fi păcat (zic eu)
Iarăși, faptul că bucătăria e fix în spatele casei și în partea cealaltă față de intrarea principală înseamnă că orice tură de cumpărături o să ceară plimbatul prin toată casa cu sacoșele în mână.
SPor maxim!

#6
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Parcarea am gandit-o cu acel viraj pentru ca mai câștig 2 locuri de parcare pentru vizitatori in curt. E complicat sa lase mâinile in strada deoarece nici un vecin nu procedeaza asa.

Bucataria este in spate ca sa am ieșire direct pe terasa. Nu car bagajele prin casa, ci pe aleaa pietonala de 1.5 metri care duce la terasa si implicit la bucătărie si cămară.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Succes si tarie de caracter va doresc!
Ma mir ca s-a autorizat sub forma asta (parter + pod).
Esti optimist cu estimarea de costuri. Daca ai 240/mp la rosu + invelitoare e imposibil sa obtii 520/mp la cheie. Unii zic ca finisajele sunt 2/3 din valoare.

#8
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postcrocko.dilul, on 23 iunie 2021 - 15:11, said:

Succes si tarie de caracter va doresc!
Ma mir ca s-a autorizat sub forma asta (parter + pod).
Esti optimist cu estimarea de costuri. Daca ai 240/mp la rosu + invelitoare e imposibil sa obtii 520/mp la cheie. Unii zic ca finisajele sunt 2/3 din valoare.

De ce e o problema cu autorizarea parter +pod? 🤔

Nu voi amenaja nimic in pod, ci il voi folosi pentru depozitare. Am pus ferestre pentru arhitectura, ventilatie si pentru a avea lumina naturala in caz de voi decide sa fac scara permanenta si sa folosesc podul ca pe o mansarda. Voi solicita o autorizație noua la acel moment



Astăzi am avut si o noua runda de discuții cu arhitectul si structurist, dar si cu constructorul.

Problema este faptul ca structuristul a prevazut șanțuri de 50 cm, iar cupa excavatorului are 40 sau 60 cm. Constructorul a sugerar sa facem șanțuri de 40, arhitectul a fost de acord, dar structuristul evita sa dea un răspuns clar.

Exscavatorul oricum nu sapa doar 40, ci mai degrabă 45.Eu nu sunt dispus sa fac șanțuri de 60+, iar constructorul nu vrea sa lărgească manual șanțurile pana la 50 cm, in varianta cupei de 40.

Daca reușim sa il convingem pe structurist, voi solicita constructorului sa păstrăm prețul ofertat, dar sa includă si tencuiala exterioara in cei 60.000 EUR

Cum vi se par preturile ofertate de el?
- fier brut fasonat la santier 4.7 lei /kg
-caramida 400lei/mc
-lemn 1200 mc
- beton 200/250 - 350/mc

Preturi cu tva


Pentru acoperiș am convenit ca vom folosi Bilka mat.


#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAdiT87, on 23 iunie 2021 - 05:31, said:

Nu stiu  de ce, dar fisierul cu planurile casei nu a fost incarcat in post

Mai incerc Posted Image

Planurile se pun fara cartus. Sterge cartusele si incarca-le fara cartus.

#10
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postech, on 24 iunie 2021 - 00:35, said:

Planurile se pun fara cartus. Sterge cartusele si incarca-le fara cartus.

Multumesc ech, nu stiam Posted Image

Sper ca e bine acum Posted Image

Attached Files



#11
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Am reușit sa primesc de la structurist o lista cu necesarul pentru partea de construcție la rosu.

Constructorul spune  ca ar mai fi niște pierderi tehnologice despre care am citit si pe alte jurnale de aici.
Sper totuși sa nu fie exagerate

La discuțiil legate de lățimea șanțului de fundație, se pare ca nu am cum sa fac altfel decât de 60+, deoarece e nevoie de 45 de cm beton si cate 5 cm pe laterale pentru polistiren. Un total de 55 de cm plus șpațiu necesar sa se poată lucra.



Attached Files



#12
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Constructorul cu care discut a făcut o analiză mai amănunțită la proiect si a constat ca nu s-a luat in considerare hidroizolația betonului de fundare.

Asa ca a propus ca polistirenul sa fie pus dupa hidroizolație ( carton cu ardezie 4mm si  amorsa pe baza de apa). Hidroizolația sa se faca dupa ce betonul este uscat complet

Arhitectul si structuristul au cerut sa se folosească membrana bituminoasa pensulabila in 2 straturi cel putin, carton asfaltat autoadeziv, membrana cu crampoane si sa se izoleze atat betonul simplu, cat si grinda de fundare.

Mi se pare cam exagerata propunerea arhitectului, deoarece am vorbit si cu câțiva prieteni care construiesc case bine făcute si au spus ca e suficienta varianta constructorului.🤔

Poate cineva sa imi dea un sfat? 🙃

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdiT87, on 30 iunie 2021 - 22:14, said:

Poate cineva sa imi dea un sfat? ��
Foloseste beton aditivat impermeabilizat.

Edited by anaki, 01 July 2021 - 11:19.
limbaj


#14
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021
Mulțumesc, kolfleading!

Nu știu si nici nu găsesc online vreun pret pentru beton aditivat impermeabil. Nu as vrea sa imi creasca costurile foarte mult, deoarece tocmai am ajuns la concluzia, împreună cu arhitectul si constructorul,  ca trebuie sa ne mai ridicam cu 20 cm la elevație pentru a  avea nivelul casei apropiat de  nivelul  asfaltului.

Am atasat noua secțiune cu tot cu straturi.

Attached Files



#15
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
In detaliu de fundație trebuie să apară și armatura. Impermeabilizarea betonului se poate face și la fata locului, cu malaxarea in cifa câteva minute a aditivului .

#16
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAdiT87, on 01 iulie 2021 - 21:33, said:

Mulțumesc, kolfleading!

Nu știu si nici nu găsesc online vreun pret pentru beton aditivat impermeabil. Nu as vrea sa imi creasca costurile foarte mult, deoarece tocmai am ajuns la concluzia, împreună cu arhitectul si constructorul,  ca trebuie sa ne mai ridicam cu 20 cm la elevație pentru a  avea nivelul casei apropiat de  nivelul  asfaltului.

Am atasat noua secțiune cu tot cu straturi.

Shapa peste polistiren, apoi placa , iarasi shapa, finisaje etc.....!!!?!?!

Omg, ce rol are primul strat de shapa, cel de sub placa?

De ce atita tevatura cu hidroizolarea lui peste? Este mlastina? Ce zice studiul geo?
Iti iau 2 x manopera si nici nu ai garantia calitatii. Impermeabilizarea este Sfanta, cum a zis Kolf

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdiT87, on 01 iulie 2021 - 21:33, said:

Nu știu si nici nu găsesc online vreun pret pentru beton aditivat impermeabil.
Sunt 2 variante.

Varianta 1: exista un aditiv de la firma Sika (precis mai sunt si altele, dar asta e mai cunoscut pe aici pe forum).
Se adauga in betoniera inainte de turnare, conform indicatiilor de pe ambalaj.

Varianta 2: se comanda beton impermeabilizat direct de la statia de betoane (daca e o statie de incredere).

Pentru varianta 2 poti sa ceri oferta de la statia de betoane cu care intentionezi sa lucrezi.

#18
AdiT87

AdiT87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.06.2021

View Postroman_roman, on 02 iulie 2021 - 06:48, said:

In detaliu de fundație trebuie să apară și armatura. Impermeabilizarea betonului se poate face și la fata locului, cu malaxarea in cifa câteva minute a aditivului .


Am in planșe si cu armatura. Aici este doar o propunere de modificare cu înălțare de 20 cm si hidroizolație.


View PostCa Castelul Bran, on 02 iulie 2021 - 07:55, said:



Shapa peste polistiren, apoi placa , iarasi shapa, finisaje etc.....!!!?!?!

Omg, ce rol are primul strat de shapa, cel de sub placa?

De ce atita tevatura cu hidroizolarea lui peste? Este mlastina? Ce zice studiul geo?
Iti iau 2 x manopera si nici nu ai garantia calitatii. Impermeabilizarea este Sfanta, cum a zis Kolf

De acord. De asta si intreb pentru ca mi se pare ca sunt prea multe straturi.
As vrea sa renunț la polistiren si membrana hidro


View Postkolfleading, on 02 iulie 2021 - 16:51, said:


Sunt 2 variante.

Varianta 1: exista un aditiv de la firma Sika (precis mai sunt si altele, dar asta e mai cunoscut pe aici pe forum).
Se adauga in betoniera inainte de turnare, conform indicatiilor de pe ambalaj.

Varianta 2: se comanda beton impermeabilizat direct de la statia de betoane (daca e o statie de incredere).

Pentru varianta 2 poti sa ceri oferta de la statia de betoane cu care intentionezi sa lucrezi.

Multumesc, kolfleading.
Cred ca daca as folosi sika dm2, in concentrație maxima de  0.8% din cantitatea de ciment, as putea sa elimin polistirenul si membrana bituminoasa.
Ar fi si mai simplu pentru mine in varianta 1, deoarece as fi liniștit ca s-a pus cantitatea corecta. Constructorul a zis ca e de acord, acum rămâne sa ii conving pe arhitect si structurist.
Te rog, sa ma corectezi dacă greșesc.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate